mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۱۷ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۸۸۶
تعداد بازدید: ۱۱۰۱
در حاشیه رونمایی از نرم‌افزار وقایع‌اتفاقیه عنوان شد؛
مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر درباره اهمیت رونمایی از بسته نرم‌افزاری وقایع اتفاقیه تاکید کرد: اگر این رسانه ها در دسترس نباشد در ارایه اطلاعات با نقصان جدی مواجهیم اما وقتی این اسناد در کنار اسناد دیگر قرار میگیرد می توان به روایتی متقن و کامل دست یافت.
به گزارش مرکز روابط عمومی بنیاد مستضعفان، بسته نرم‌افزاری وقایع اتفاقیه صبح امروز با حضور موسی فقیه حقانی مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر انجام شد. 

این پروژه نخستین گام از پروژه بزرگ و ملی است که موسسه تاریخ معاصر طی 20 سال برای فراهم کردن دسترسی به آرشیو نشریات قدیمی انجام داده است. این بسته نرم‌افزاری از قابلیت‌هایی چون جستجوی هوشمند فازی، جستجوی محتوایی به صورت کاراکتر به کاراکتر، تطبیق اصل سند با محتوا و مدیریت حقوق دیجیتال DRM برخوردار است. 


موسی حقانی در حاشیه این مراسم گفت: توجه به اسناد و مطبوعات قدیمی سرعت و عمق مطالعات و پژوهش‌ها را بالا می برد. حقانی با اشاره به پروژه ای ملی که از 21 سال پیش در این موسسه آغاز شد؛ افزود: بخشی از کار منتشر شد اما بخش عظیمی از کار باقی مانده که در قالب این نرم افزار در گام نخست منتشر میشود و در گام‌های بعدی از مراحل دیگری این کار رونمایی خواهد شد. 


وی درباره اهمیت این بسته نرم‌افزاری گفت:اگر این رسانه ها در دسترس نباشد در ارایه اطلاعات با نقصان جدی مواجهیم اما وقتی این اسناد در کنار اسناد دیگر قرار میگیرد می توان به روایتی متقن و کامل دست یافت. حقانی با اشاره به مطلب نشریه ای در سال 48 درباره ترافیک و مشکل جمعیت تهران خاطر نشان کرد: ما در دوره مشروطه با شکوفایی مطبوعات در ایران مواجهیم.

وی افزود: مجموعه نشریاتی که در دوره مشروطه در اختیارمان هست بیانگر دیدگاه ها و‌ فعالیت های سیاسی احزاب و افراد است. به گفته وی با خواندن این نشریات بسیاری از ناگفته ها در تاریخ معاصر کشور برایمان روشن میشود. 

مدیر عامل موسسه تاریخ معاصر ایران در ادامه از افراد یا موسساتی که دسترسی با مطبوعات تاریخی دارند خواست تا برای غنای این پروژه ملی با موسسه همراهی کنند. حقانی از انتشار خواندنی ها که در برگیرنده مطالب خواندنی نشریات دوران پهلوی است در آینده ای نزدیک خبر داد.

فرید قاسمی روزنامه نگار پیشکسوت در مراسم رونمایی از آرشیو الکترونیکی نشریه وقایع التفاقیه که امروز در سالن اجتماعات ساختمان شماره 2 بنیاد مستضعفان برگزار شد تاکید کرد: ما تاریخ را دست کم گرفته ایم. بنا به تاکید وی روزنامه ها و مجلات قدیم انباشت کار کارشناسی و فکری اند و این ذخیره را نباید از دست داد. 

قاسمی با اشاره به اهمیت کار تاریخی افزود: اگر دنبال تفکر و اندیشه هستیم باید میراث ارزشمند کشور را رده بندی و نمایه سازی کنیم و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم.


این پژوهشگر افزود:کارهایی انجام شده که دیگران مطلع نیستند باید دیروز را در خدمت امروز و فردا بیاوریم. قاسمی با تجلیل از نرم افزار ارایه شده گفت: این کاری بنیادی است که باید 100 سال قبل انجام‌میشد و امیدوارم استمرار پیدا کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین