mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۲۶ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۹۹۴
تعداد بازدید: ۱۸۵۱
احداث مجتمع بز شيري در شهرستان قلعه گنج يكي از طرح هاي موفق دامپروري در كشور بعد از انقلاب شكوهمند ايران اسلامي در جهت نيل به اهداف اقتصاد مقاومتي و محروميت زدايي صورت پذیرفته است .

اقدامات جهادي و انقلابي بنياد ضمن تحول نقش موثر و مفيدي در جهت ايجاد آرامش، امنيت، اشتغال و بهبود وضعيت اقتصادي و معيشتي روستاييان و شهروندان را درپي داشته است كه شور و نشاط مردم، تحولات اقتصادي ، شهرسازي و طرح هايي كه توسط بخش خصوصي در آن شهرستان اجرا و در دست اجرا مي باشد و مويد دستيابي به اهداف و برنامه هاي شايسته و رسالت بنياد مستضعفان مي باشد.

 

 احداث مجتمع بز شيري در شهرستان قلعه گنج يكي از طرح هاي موفق دامپروري در كشور بعد از انقلاب شكوهمند ايران اسلامي در جهت نيل به اهداف اقتصاد مقاومتي و محروميت زدايي صورت پذیرفته است .

 به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب مراتع و منابع طبیعی که از عوامل اصلی به وجود آمدن ریزگردها و آلودگی محیط و ایجاد تعادل دام و مرتع تغییر الگوی بهره برداری از دامداری به دامپروری شهرستان و ارتقاء توان ژنتیکی نژاد بزهای بومی موجود در منطقه قلعه گنج و ترویج پرورش اصولی بز شیری در فضای بسته، شركت كشاورزي و دامپروري فردوس پارس، نسبت به احداث مجتمع دامداري با ظرفيت سه ‌هزار رأس دام، در زميني كه بدین منظور اختصاص داده‌شده بود اقدام و سپس با بررسي نژادهاي برتر دنيا، نسبت به انتخاب نژاد بُز مورسيا از اسپانيا كه هم قابليت شيردهي بالا و هم مقاومت در برابر شرايط آب و هوايي منطقه را داشته باشد، اقدام کرد.

 

اجرای این پروژه به دلایل زیر در منطقه قلعه گنج یک فرصت مناسب محسوب می شود

•          استفاده از مراتع غني در منطقه گرمسيري قلعه گنج توليد اقتصادي را در پي ندارد. همانگونه كه از180هزار رأس بز موجود در شهرستان به غير از فروش بزغاله نر هيچ خروجي براي توليد شير وجود ندارد.

•          دوره رشد گياهان در مراتع ايران بسيار كوتاه است. به اين دليل همواره پرورش دام سبك در ايران بصورت كوچ و عشاير مديريت شده و مي شود.

•          عدم تأمين نياز دام براي توليد شير در شرايط مرتع وضعف تغذيه دامها در اين مراتع ضعيف

•          افزايش بهره وري از دام با تغذيه تكميلي امكان پذير است و علوفه موجود در مراتع فقيري همچون قلعه گنج تكافوي توليد اقتصادي را نخواهد داشت.

•          وجود استرس گرمايي و تنش گرمايي شديد در منطقه

•          عدم توليد شير اقتصادي در دام هاي سبك موجود در منطقه و عدم امكان بهره برداري صنعتي .

•          عدم وجود دام مشابه سبك با اين توليد در كشور(همچون گاو) براي سرعت بخشيدن به بهبود وضعيت معيشتي در منطقه

•          منبع ژنتيكي وارد شده (بز مورسيا) دام مولد بوده و به عنوان يك منبع مولد و توليد براي عرضه در كل كشور مي تواند مؤثر باشد.

•          با توجه به اینکه پرورش بز در فضای بسته انجام می شود در جهت گسترش صنعت خوراک دام است که اشتغال فراوانی در منطقه ایجاد می کند.

 

اشتغالزایی وتامین معیشت پایدار برای مردم

طبق برنامه های پیشنهادی در طول 5 سال حدود 25 هزار راس بز مورسیا با در نظر گرفتن متوسط 25 راس به ازای هر خانوار در مراکز روستایی واجد شرایط در جهت ایجاد اشتغالزایی و معیشت پایدار توزیع می گردد که بر اساس برنامه مذکور و سطح درآمدی، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم این حرفه می توان به ازای هر بز مورسیا، 3 راس بز محلی را از چرخه دامی شهرستان حذف و درمجموع تعداد 75 هزار راس دام وابسته به سطح مراتع شهرستان را کاهش داد.

 

آخرین وضعیت پروژه

این طرح، درمجموع برای 44 نفر اشتغال‌زایی داشته که از این تعداد 18 نفر به‌صورت پرسنل اداری و 26 نفر به‌صورت پرسنل پیمانکاری مشغول به کار می‌باشند. تاکنون تعداد دام موجود 1٫275 رأس مي‌باشد كه تعداد زايش 381 رأس و تعداد دام تلقيح شده 300 رأس مي‌باشد. همچنین تاکنون 54000 کیلوگرم شیر از این دامداری تولید و به پنیر تبدیل می‌شود.

نمونه دامداری محلی در قلعه گنج

در راستای اهداف اجرای این طرح تاکنون 4 مورد تسهیلات اشتغالزایی برای احداث دامپروری بز شیری پرداخت انجام شده که در مرحله احداث قرار دارد این طرح ها در سال جاری به بهره برداری می رسد شایان ذکر است اجرای این پروژه بقدری شور و نشاط ایجاد دامداری محلی را زیاد کرده که در بین مردم قلعه گنج این گفته مشهور است که شرط بنیاد مستضعفان   برای  همکاری  در راه اندازی یک دامداری استاندارد جهت معیشت پایدار، داشتن ویزا( روادید) اقامت  دائم در منطقه محروم قلعه گنج و داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط است 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: