mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۰۳ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۲۱۳
تعداد بازدید: ۱۳۲۳
مدیر ملی طرح آبادانی و پیشرفت قلعه گنج؛
مدیر ملی طرح آبادانی و پیشرفت قلعه گنج گفت: برای دریافت تسهیلات، ضمانتی از افراد دریافت نمی‌­شود و افراد هر گروه ضامن تسهیلات یکدیگر هستند. این طرح زمینه توانمندسازی زنان و به مورد زنان سرپرست خانوار را فراهم می‌­کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، مسعود حیدروند در گفت‌­وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، در تشریح فعالیت‌­ بنیاد مستضعفان برای محرومیت‌زدایی در منطقه قلعه گنج و تبدیل این منطقه به پایلوت اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: هدف در بنیاد مستضعفان کار با مردم و برای مردم برای رسیدن به توسعه درونزا است. مردم و جوامع محلی محور اصلی اقدامات بنیاد در منطقه هستند.

وی گفت: در راستای نیل به این هدف و با تکیه بر سنت حسنه یاریگری در کشورمان، مردم 144 روستا با حضور مستمر در جلسات مسجد، به روش سنتی مشکلات خود را در جمع بیان می­‌کنند و بدین ترتیب با استفاده از روش­های نیازسنجی درونی، مشکلات را اولویت بندی کرده و بر اساس آن برای رفع مشکل اقدام می‌­کنند.

به گفته حیدروند به رغم این­که محوریت صندوق­ها مشارکت اجتماعی است، ورود به فعالیت­های مالی و اقتصادی و تشکیل صندوق­های خرد اعتباری در اولویت دوم قرار گرفته است. مردم در قالب گروه­های مشارکتی ماهیانه مبالغی پس­‌انداز می‌­کنند و بنیاد برای کمک به صندوق­ها معادل میزان سپرده­‌های پرداخت شده توسط مردم را به صندوق­ها واریز می­‌کند و از این طریق امکان برداشت تسهیلات از صندوق­ها فراهم می‌­شود.

پرداخت تسهیلات به روستائیان با تضامین گروهی
 
وی افزود: برای دریافت این تسهیلات ضمانتی از افراد دریافت نمی‌­شود و افراد هر گروه ضامن تسهیلات یکدیگر هستند. این طرح زمینه توانمندسازی زنان و به مورد زنان سرپرست خانوار را فراهم می‌­کند. برای راهنمایی و ارائه مشاوره‌­های لازم به مردم روستا، تسهیل‌گرانی از طرف مشاور پروژه یعنی دانشگاه تهران، از طریق آزمون انتخاب شده و پس از دریافت آموزش‌های لازم با مردم همراه شدند. پروژه توان­ افزایی علاوه بر اهداف اجتماعی و اقتصادی، احیای محیط زیست به دست خود مردم را محور کار قرار داده است و اقدام به کاشت نهال به تعداد گروه­‌های مشارکت کننده در صندوق­ها نموده است.

مدیر ملی طرح آبادانی و پیشرفت قلعه گنج در ادامه گفت: برای ارزیابی وضعیت موجود در منطقه قبل از اقدام عملیاتی، مشاور مطالعات خود را برای آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه گنج با رویکرد معیشت پایدار در منطقه انجام داد. پس از تحلیل این داده­ها گزارشی از نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت­ها و تهدیدها تهیه و براساس آن 126 برنامه و پروژه­ تعریف شد، تا پتانسیل­ها و توان بالقوه منطقه به فعلیت و ظهور برسد و تا حد ممکن از تهدیدهای احتمالی جلوگیری شود. این برنامه به گونه‌­ای تعریف و طراحی شده است که مردم، بنیاد، دولت و بنیاد به نمایندگی از دولت، بخش­های مختلف آن را اجرا کنند.

وی تصریح کرد: اگرچه محرومیت و فقر محدود به منابع مالی نیست و باید همه جانبه به این مقوله نگریسته شود؛ ولی معیشت مردم به عنوان عامل اولیه اهمیت و جایگاه ویژه­ای در پروژه دارد. مطالعات و ارزیابی­های میدانی نشان داد که چرخه­های معیوب منجر به فقر و تشدید کننده فقر در منطقه وجود دارد؛ لذا این ضرورت احساس شد که چرخه­‌ها تکمیل شده و پیوست فرهنگی با آن همراه شود، تا براساس ظرفیت بومی و فرهنگی منطقه چرخ‌های اقتصاد منطقه به حرکت درآید.

حیدروند ادامه داد: یکی از این چرخه‌­های معیوب وجود واسطه‌­ها در فرآیند فرآوری محصول و عدم دسترسی به صنایع تبدیلی در منطقه بود که منجر به اجبار کشاورزان برای فروش محصولات کشاورزی به حداقل قیمت در مزرعه می‌­شد، در این چرخه معیوب بار زحمات و هزینه‌­های تولید را کشاورز بر دوش می­‌کشید و سود ناشی از آن را واسطه­‌ها دریافت می­‌کردند. برای کمک به تکمیل این چرخه، کارخانه‌های رب گوجه فرنگی، فرآوری خرما و کنجد که از محصولات عمده منطقه بودند تاسیس شد. این کارخانه­ها در کنار تشویقات و تسهیلات اراضی که برای دیگر سرمایه­‌گذاران در نظر گرفته شد، باعث رونق دادن به شهرک صنعتی شدند که پیش از این وجود نداشت. این اقدام از طرفی با خرید و فرآوری محصولات در منطقه قیمت فروش برای کشاورزان را افزایش داد و از دیگر سو برای تکمیل نیروی انسانی کارخانه‌­ها و نیز حمل و نقل، تهیه مواد اولیه و... منجر به ایجاد اشتغال برای مردم بومی و بهبود وضعیت معیشت برای چندین خانوار شده است.

الگوی کشت محصولات کشاورزی قلعه گنج در حال تغییر است

وی اضافه کرد: برای بهینه سازی استفاده از منابع اولیه و دستیابی به محصولات با کیفیت‌­تر، الگوی کشت برخی محصولات مثل گوجه فرنگی و کنجد در حال تغییر است و نیز به کشاورزان آموزش­های لازم داده خواهد شد. این اقدامات ثبت برندهای قلعه گنج برای بسته بندی گوجه فرنگی را به دنبال دارد.

مدیر طرح ملی پیشرفت و آبادانی قلعه گنج در مورد مشارکت مردم و ایجاد اشتغال افزود: بنیاد اقدام به تعریف تسهیلات در سه سطح شامل تسهیلات خرد، تسهیلات 20 تا 100 میلیون تومانی و تسهیلات 100 میلیون تا 3 میلیارد تومانی نموده است. دریافت کنندگان این تسهیلات با تکیه بر مطالعات مشاور، اقدام به ایجاد اشتغال در قالب کارگاه­های کوچک و حتی خانگی تا کارخانه­‌های بزرگ در شهرک صنعتی کردند. در حال حاضر نزدیک به 10 کارخانه در مرحله افتتاح یا راه اندازی قرار دارند و 10 طرح دیگر در مرحله بررسی تطابق با مطالعات مشاور و ظرفیت‌­های منطقه است.

وی توضیح داد: تسهیلات در سطح خرد، در قالب صندوق­های اعتبار خرد روستایی به مردم تحویل شد. تسهیلات متوسط که تا کنون به 80 نفر پرداخته شده است؛ راهگشای اموری از قبیل راه اندازی کارگاه­‌های خیاطی، تعمیرات ماشین‌­آلات و خودرو، آرایشگاه و... بوده است. علاوه بر این، افرادی که با دریافت تسهیلات از صندوق­های خرد اقدام به ایجاد مشاغل خرد کرده بودند، برای توسعه همین مشاغل به وام­های متوسط نیاز دارند. در حال حاضر نزدیک به 200 پرونده متقاضیان این تسهیلات، در دست بررسی قرار دارد. سطح سوم تسهیلات نیز برای پروژه کلان­‌تر صنعتی اختصاص یافته است.

پرورش بز شیری در منطقه

وی در ادامه اقدامات انجام شده توسط بنیاد افزود: کشاورزی و دامپروری شغل بسیاری از مردم است. در اثر خشکسالی­‌های پی­ در پی و چرای بی رویه دام در منطقه، مقادیر زیادی از ظرفیت مراتع از بین رفته است و چشمه­‌های ریزگرد و شن­های روان در منطقه در حال گسترش است. دام غالب در منطقه بز محلی است که ضمن عدم تولید شیر اقتصادی، به دلیل نگه­داری سنتی با چرای بیش از حد ظرفیت منطقه آسیب‌­های جبران ناپذیری را به زیست بوم قلعه گنج وارد نموده است.

حیدروند گفت: برای ایجاد تعادل دام و مراتع و با در نظر داشتن شرایط اقلیمی خاص منطقه و صرفه اقتصادی، بنیاد اقدام به وارد کردن و تکثیر بز شیری نژاد مورسیا در منطقه نمود. این بز به دلیل این­که به صورت صنعتی نگه­داری می‌شود؛ خطری برای مراتع ایجاد نمی‌­کند و علاوه بر سازگاری با اقلیم منطقه و استرس و تنش گرمایی، به دلیل بالا بودن میزان شیر تولید شده، صرفه اقتصادی دارد. این منبع ژنتیکی وارد شده، دام مولد بوده و هیچ‌گونه وابستگی را به دنبال نخواهد داشت و به عنوان یک منبع برای تولید و عرضه این دام در کشور، می‌تواند موثر باشد. این دام در فضای بسته تغذیه می‌­کند و با گسترش صنعت تولید غذای دام، می‌­تواند در اشتغال منطقه موثر باشد.

زنجیره فرآوری شیر بز تکمیل می‌شود

وی اضافه کرد: هم اکنون تعداد بزهای مورسیای موجود در منطقه به 5هزار راس رسیده است و بنیاد با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت به نسبت زایش­های جدید از شهریور ماه 96، اقدام به تحویل بز مورسیا به بزداری­‌های مردمی نموده است. متقاضیان با حمایت بنیاد در دوره­های آموزشی شرکت کرده و به مدت یک ماه در بزداری تجربه عملیاتی کسب می­‌کنند. بدین ترتیب با کسب مهارت‌­های لازم برای پرورش بز مورسیا، در این حرفه اشتغال می‌­یابند.

حیدروند در ادامه به چگونگی تکمیل زنجیره فرآوری شیر بز پرداخت و تاکید کرد: با افزایش روزافزون تعداد این بزها در منطقه، ضرورت وجود صنایع تبدیلی نمایان‌­تر شد، لذا بنیاد اقدام به راه اندازی کارخانه شیر بز نمود. این کارخانه که جزو معدود کارخانه‌­های شیر بز است در قلعه گنج تاسیس شده است و تا پایان خرداد ماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

وی افزود: با افتتاح این کارخانه که اسم قلعه گنج در کنار برند آن قرار دارد، خرید روزانه شیر از بزداری­های مردمی تضمین می‌­شود. این تعامل بین بزداری­های مردمی و کارخانه منجر به تثبت این کسب و کار در منطقه می‌شود و علاوه بر ایجاد اشتغال، ظرفیت­‌هایی برای ورود به بازار داخلی و حتی صادرات محصول در دراز مدت را فراهم خواهد آورد.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی حرفه‌ای قلعه گنج می‌توانند از بنیاد تقاضای تسهیلات کنند

وی در ادامه به تشریح اقدامات آموزشی بنیاد در شهر قلعه گنج پرداخت و گفت: دسته اول اقدامات آموزشی به حوزه فنی و حرفه­‌ای مربوط است. بنیاد بستر استفاده رایگان از این آموزش­ها را فراهم می‌­کند؛ تسهیل‌گران در روستاها نیازهای آموزشی را برآورد می­‌کنند و این نیازها در بنیاد مورد بحث قرار گرفته و به صورت عناوین دوره آموزشی فنی و حرفه­ ای به سازمان فنی و حرفه­ ای ابلاغ می‌­شوند. در حین اجرای این دوره‌­ها تسهیل‌گران پروژه توان ­افزایی بر حسن اجرای کلاس‌­ها نظارت می‌­کنند. متقاضیان با ارائه این گواهی‌های پایان دوره، می­ توانند از بنیاد درخواست تسهیلات کنند و برای ایجاد کسب و کار اقدام نمایند.

حیدروند افزود: از دیگر اقدامات بنیاد، ارتقای تحصیلی دانش­ آموزان است. اعتقاد بر این است که برای یادگیری ایجاد شرایط اولیه جزو الزامات است برای دستیابی به این هدف؛ تجهیز مدارس به امکاناتی از قبیل نیمکت، تخته سیاه، آبسردکن، آب، کولر و...، در دستور کار بنیاد قرار گرفت.

ساخت 300 کلاس درس در دستور کار

وی اضافه کرد: با توجه به محرومیت غالب بر منطقه و دشواری­های دانش ­آموزان در دسترسی به فضای آموزشی، ساخت تعداد 300 کلاس درس در دستور کار بنیاد قرار گرفت. از این تعداد 50 کلاس ساخته شده است و 250 طرح کلاس دیگر نیز تا پایان طرح به انجام خواهد رسید.
وی ادامه داد: در راستای برقراری عدالت آموزشی و سهم غیرقابل چشم پوشی کنکور در آینده و اشتغال دانش­ آموزان، بنیاد برای آن دسته از دانش ­آموزانی که در آستانه کنکور قرار دارند و به دلیل بی بضاعتی قادر به تهیه بسته­ های تست و آزمون نیستند، بسته آموزشی در نظر گرفته است.

حیدروند گفت: برای ایجاد انگیزه در دانش­ آموزان نیز بسته­ های کیف و لوازم تحریر به عنوان جایزه برای دانش­ آموزانی که شرایط معدلی مورد نظر بنیاد را احراز کرده باشند تهیه شده است که در سال گذشته به تعداد 6850 نفر از دانش­ آموزان ممتاز اهداء شد. همچنین معلمانی که دانش­ آموزان را بیشتر به تحصیل ترغیب کرده باشند طی مراسمی مورد تجلیل قرار می­ گیرند.

استعدادیابی و حمایت مالی از دانش‌آموزان مستعد قلعه گنج

وی در ادامه اظهار داشت: از دیگر سرمایه­ گذاری­‌های بنیاد در منطقه، استعدادیابی است. استعدادیابی در دوره متوسطه با همکاری بنیاد ملی نخبگان انجام گرفته است و تعداد 30 نفر از دانش­ آموزان مستعد شناسایی شده و توسط بنیاد مورد حمایت مالی قرار می­ گیرند. در دوره ابتدایی نیز آزمون­های استعداد یابی در چند زمینه درسی و غیر درسی توسط موسسه آموزشی سینا طراحی شده است. این فرآیند طی چند فاز طراحی و اجرا می­ شود و در نهایت برگزاری دوره­ های آموزشی براساس توانمندی­ های دانش­ آموزان و پتانسیل­های منطقه، فاز تکمیلی آن خواهد بود. علاوه بر این در سال 96 برای تعدادی از معلمان منطقه به صورت نمونه، دوره توانمندسازی در جهت حل مشکلات رفتاری دانش­ آموزان ابتدایی ارائه شد.

حیدروند افزود: با توجه به این­که نرخ بی­سوادی جمعیت بالای 10 سال در قلعه گنج چشم گیر بود، بنیاد با همکاری نهضت سواد آموزی اقدام به آموزش 449 نفر از بی­سوادان زیر چهل سال منطقه نموده است. این تعداد تا رقم 1000 نفر در دستور کار بنیاد قرار دارد.

تجهیز مساجد و اختصاص 4 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان قلعه گنج

وی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات بنیاد در منطقه که ناظر به مباحث فرهنگی است، تجهیز مساجد روستایی می­باشد. برای نیل به این هدف 240 مسجد شناسایی شده­ و در بخش­های تامین آب، برق، تجهیز وضوخانه و سرویس بهداشتی، تاسیسات و فرش کف مساجد در سال جاری در دست اقدام قرار گرفته است و تا کنون 113 مسجد در 5 دهستان تجهیز شده است.

وی افزود: همچنین برای تعداد 56 مسجد در دهستان­ها، 98 سرویس بهداشتی ساخته شده است. از دیگر برنامه­‌های فرهنگی حمایت از تیم‌­های جهادی برای برگزاری دوره­‌های آموزشی و مسابقات قرآن و نقاشی بوده است. همچنین به مناسبت ماه مبارک رمضان برنامه­‌های فرهنگی و ترویج قرآن و نهج­ البلاغه در کل مساجد قلعه گنج برگزار می­‌شود.

حیدروند بیان کرد که در کنار آموزش و سرمایه­‌گذاری­های اقتصادی، بهداشت نیز از نظر دور نمانده است. در زمینه سلامت و بهداشت، بنیاد 4 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان اختصاص داده و هم اکنون این بیمارستان پزشک عمومی و متخصص دارد و اتاق جراحی آن در حال راه اندازی است. علاوه بر این با توجه به وسعت منطقه و دشواری دسترسی به مراکز درمانی، در مناطق دور افتاده قلعه گنج، مراکز درمان­ بستر در حال ساخت است. همچنین در راستای بهبود وضعیت سلامت مادران قلعه گنج، هر دو ماه یک بار به هزار و پانصد مادر باردار و شیرده سبد غذایی ارائه می‌­شود.

وی در پایان گفت: در کنار همه موارد گفته شده، چندین پروژه عمرانی برای رفاه عموم مردم در نظر گرفته شده که از آن میان می­ توان به احداث تعداد 28 پل در مسیر­های مواصلاتی که بیشترین آمار تصادف و خسارت را داشته است؛ اشاره نمود. همچنین پروژه استخر، احداث پارک و مبلمان شهری در حال اجرا است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین