mfnews.ir

انتشار: ۰۱:۵۵ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۴۰۳
تعداد بازدید: ۱۱۷۶
گزارشی از اجرای یک طرح موثر حمایتی بنیاد علوی
این طرح مهم که ازآبان ماه 1387 در 5 استان بصورت پايلوت آغاز شد به مرور از 2000سبد به 78،873 سبد ماهیانه در سال 96 رسید. این اقدام ارزشمند توسط 51 دانشگاه در 27 استان و 334 شهرستان صورت گرفته و میزان سبد کالای اهدایی در 10 سال گذشته نیز تا پايان سال 1396 به میزان 474/924/2 بوده است.

نگاهی به اصل بیست و یکم قانون اساسی به خوبی نشان می دهد که نظام اسلامی توجه ویژهای به حقوق مادی و معنوی زنان دارد. در بند دوم از این اصل دولت مکلف به حمایت از مادران ، بالخصوص در دوران بارداري و حضانت فرزند،و حمايت از كودكان بي سرپرست شده است .

تصریح قانون بر دوران باردای مادر نشان از اهمیت این دوران دارد. دورانی که طبیعتا برای شکل گیری فرزند چه به لحاظ جسمی و ظاهری و چه به لحاظ معنوی بسیار اهمیت دارد. به عبارت دیگر لازمه تحقق شرایط آرام فکری بر مادری که دوران باردای و بعد از آن شیردهی را سپری می‌کند این است که از نیازهای اولیه خود بهره مند بوده و با مشکلات عدیده ای چون سوء تغذیه دست و پنجه نرم نکند. اما اگرچه در قانون اساسی صراحتا «دولت» مکلف به چنین حمایت هایی شده است اما بسیاری از نهادهای انقلابی و حاکمیتی برای تحقق این اهداف عالی  در کنار دولت راسا دست به کار شده‌اند. بنیاد خیریه علوی وابسته به بنیاد مستضعفان از جمله نهادهای انقلابی است که در طوب سالیان مختلف در این زمینه کارنامه موفقی را ثبت کرده است. این موفقیت نیز صرفا در چارچوب حرفهای کلی و آماری نیست بلکه در کنار ارائه آمار دقیق خدمت رسانی در این حوزه، نتیجه عملی این اقدامات نیز کاملا قابل لمس و مشاهده برای افکار عمومی است. نحوه حمایت بنیاد علوی از مادران باردار و شیرده به صورت توزیع سبد کالا بوده و از 10 سال گذشته تاکنون در 320 شهرستان در سراسر کشور توزیع شده است. این خدمت رسانی که در ابتدا تنها میان 2000 مادر باردار و شیرده صورت می‌گرفت اکنون 80 هزار نفر از بانوان کشورمان که شیرده و یا باردار هستند و از مشکل سوء تغذیه رنج می‌برند شامل می‌شود. توضیح دقیق‌تر اینکه این طرح که درپی توافق به عمل آمده میان وزیر بهداشت و ریاست بنیاد مستضعفان و نظر به اجرای پروژه سلامت صورت گرفته است به بررسی آمار مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذبه پرداخته و در راستای پيروي ازيك برنامه غذايي مناسب دردوران بارداري و براي حفظ سلامت وپيشگيري ازكاهش ذخايربدن ازريزمغذيها و همچنین آموزش تغذيه مناسب وحمايت تغذيه ايي ازمادران دارای سوء تغذیه بوده است.

 

بر اساس این توافق، متخصصین وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم تغذیه تهران و شهید بهشتی یک سبد غذایی با میزان 2000 کیلو کالری را جهت اجرا به بنیاد علوی پیشنهاد داده و این بنیاد نیز اقدام به تهیه و توزیع این سبد غذایی در میان مادران باردار و شیرده داری سوء تغذیه می‌کند.

 مصرف چنین بسته غذایی برای این مادران ضمن اصلاح وضعیت تغذیه آن‌ها باعث کاهش عوارض باردای، بهبود روند افزايش وزن مط