mfnews.ir

انتشار: ۲۰:۵۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۶۹۹
تعداد بازدید: ۱۵۲۳
اثربخشی حمایت های بنیاد مستضعفان
دل گرم به آینده ....... اینجا کلاس فنی‌وحرفه‌ای چرم‌دوزی در روستای چاه‌زهید است.

 دور تا دور کلاس، روی زمین نشسته‌اند و چشم دوخته‌اند به دستان مربی‌شان. هر کاری را که مربی انجام می‌دهد، تکرار می‌کنند و وقتی به نتیجه دلخواه می‌رسند، لبخندی عمیق می‌نشیند روی لب‌هایشان. اینجا کلاس فنی‌وحرفه‌ای چرم‌دوزی در روستای چاه‌زهید است. کلاسی که به همت بنیاد مستضعفان با هدف توانمندی زنان  روستایی راه‌اندازی شده. توانمندی اما تنها هدف بنیاد نیست، شور و نشاط، امید به آینده و کارآفرینی برای بانوان روستای چاه‌زهید با برگزاری همین کلاس در روستا به زندگیشان گره خورده و حالا زنان چاه‌زهیدی  به کسب درآمد فکر می‌کنند. همراه ما باشید تا از اتفاق‌های خوب کلاس فنی‌وحرفه‌ای روستای چاه زهید بیشتر بدانید…

 گزارشی از راه اندازی کلاس فنی‌وحرفه‌ای

آموزش به سبک مدرن

 

ابزارهایشان را گذاشته‌اند روبه‌وریشان؛ تخته چرم‌دوزی و سمبه و الگوهای کوچک و بزرگ‌شان را. هر بار که خانم مربی چیزی می‌گوید، به دقت نگاه می‌کنند و درست همان‌کار را انجام می‌دهند. امروز نحوه دوختن بند کیف بزرگ زنانه را آموزش می‌بینند. برای همین مربی روبه‌رویشان می‌ایستد و می‌گوید: «دسته روی کیف‌رو از دو لبه  هلال ماننده به اندازه یک و نیم سانت می‌گیریم و شروع می کنیم به چسباندن…» پس از انجام دادن این حرکت، هنرجوها هم به دقت این کار را انجام می‌دهند و چند لحظه‌ای سکوت در کلاس برقرار است. سراغ مربی می‌رویم تا از کلاس چرم‌دوزی فنی و حرفه‌ای برایمان بگوید. فرشته سلمانی خانم مربی این کلاس است…

 

 گزارشی از راه اندازی کلاس فنی‌وحرفه‌ای

 کلاس‌های رایگان برای بانوان

 فرشته سلمانی برگزاری این کلاس‌ها به همت بنیاد مستضعفان را یکی از بهترین‌کارهای  بنیاد در قلعه‌گنج و روستاهای اطرافش می‌داند و معتقد است وقتی زنان توامند شوند و کارآفرین، بساط پیشرفت شهر و روستا فراهم می‌شود. سلمانی می‌گوید: «۱۶ هنرجو دارم که از تاریخ ۱۰ شهریور  امسال در کلاس‌ چرم‌دوزی شرکت کردند. این کلاس‌ها به همت بنیاد مستضعفان برگزار شده و کاملا رایگان است. تنها  هزینه هنرجوها، خرید چرم است. البته روزهای اول خودمان چرم را خریدیم و دراختیارشان گذاشتیم. اما حالا که چرم‌ها تمام شده، خودشان باید چرم جدید خریداری کنند و این موضوع برای تعدادی از هنرجوها غم بزرگی شده است.»

 

 گزارشی از راه اندازی کلاس فنی‌وحرفه‌ای  

یاد نگرفته، مشتری دارند…

 ۲۴۰ ساعت آموزش در این کلاس، زنان روستای چاه زهید را به سمت و کسب‌وکار جدید و درآمد‌زا سوق می‌دهد. این جمله‌ای است که خانم مربی به زبان می‌آورد. فرشته سلمانی می‌گوید: «میل به پیشرفت و یادگیری در هنرجوها این کلاس مرا شگفت‌زده کرده. همه دوست دارند زودتر و بهتر این هنر را یاد بگیرند و کسب درآمدی از این کار و هنرشان داشته باشند باورش سخت است. اما این زن‌ها به قدری استعداد دارند و علاقه‌مند به این کار هستند که در همین روزهای که آموزش‌ دوختن کیف و جامدادی و کیف مردانه‌ای می‌بینند، به محض دوختن این کیف‌ها به فروش آن هم فکر می‌کنند و شکر خدا خریدار محلی هم دارند. ازبس که کارشان تمیر و خوب است. از بنیاد تقاضا می‌کنم پتانسیل مثبت این بانوان را ببیند و برای فروش محصولاتشان در شهرهای دیگر کاری کند. بنیاد که هم‌جوره هوای مردم اینجا را داشته، با این کار دعای ابدی زنان خانه‌دار را برای خودش می‌خرد.»

 به نمایندگی از کلاس…

 محبوبه چمنی یکی از هنرجوهای کلاس است که به نمایندگی از بانوان هنرجوی دیگر  کلاس چرم‌دوزی صحبت می‌کند. او می‌گوید: «دست بنیاد درد نکند. از برگزاری این کلاس در روستای خودمان راضی هستیم. دیگر نیازی نیست که به روستاها و شهرهای دیگر برویم تا هنری یاد بگیریم. این برنامه بنیاد که کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای را در روستاهای  مختلف برگزار می‌کند خوب و منطقی و اصولی است. خدا خیرشان بدهد. فقط یک مشکل داریم. خیلی از بانوان دیگر روستا، روز اول در این کلاس ثبت‌نام کردند. خیلی دوست داشتند هنری یاد بگیرند و کمک خرج خانواده و همسرشان باشند. روزهای اول همه چیز خوب بود. چون کلاس رایگان بود و هزینه‌ای نداشت. چرم و ابزار هم داشتیم. اما وقتی چرم تمام شد، باید خودمان برای دوخت‌و دوز جدید چرم می‌خریدم. آن‌هایی که توان مالی برای خرید چرم نداشتند، با تمام عشق و علاقه‌شان، به خانه‌شان رفتند. از بنیاد می‌خواهیم چرم مورد نیاز را در اختیارمان بگذارد. چرم خیلی گران شده و ما توان خرید چرم نداریم. استعداد داریم‌ها… همین الان که در حال یا گرفتن هستیم جامدادی و کیف مردانه فروخته‌ایم اما چرم نداریم و نمی‌دانیم تا کی بتوانیم ادامه دهیم. شرکت در کلاس چرم‌دوزی ما را به آینده امیدوار کرد تا برای خودمان کسب‌وکار داشته باشیم، کاش امیدمان باقی بماند و بنیاد مثل همیشه دلمان را گرم کند به آینده…»

 قلعه گنج نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین