mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۲۳ - ۱۵ مهر ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۷۰۵
تعداد بازدید: ۱۶۶۰
مدیرعامل شرکت تله کابین توچال با اعلام خودکفایی ایران در تولید کابین تله‌کابین و با اشاره به آموزش یارانه‌ای اسکی برای تمام اقشار جامعه، گفت: تولید کابین در ایران یک پنجم نمونه خارجی هزینه دارد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان به نقل از تسنیم، بنا بر اظهارات مدیرعامل شرکت تله‌کابین توچال از سال ۹۳ به این سو، این مجموعه یک و نیم میلیون نفر بازدید کننده داشت که پایان سال ۹۶ با اجرای سیاست‌های بنیادمستضعفان و هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان به ۳.۵ میلیون نفر افزایش یافته است. در مدت یاد شده همچنین درآمد مجموعه از حدود ۱۰ میلیارد به ۲۵ میلیارد تومان افزایش  یافته است. سید محمد رضا پرهیزکار در گفتگو با تسنیم بر این نکته تاکید می‌کند در مجموعه تله کابین توچال "کاری به پولدار یا غیر پولدار نداریم و همه باید به صورت یکسان از خدمات این مجموعه استفاده کنند.

وی با اشاره به ورود اقتصاد مقاومتی به تله کابین توچال از خودکفایی در تولید کابین خبر داد و از شهرداری تهران درخواست کرد نسبت به احداث پارکینگ مورد نیاز مجموعه تله کابین توچال همکاری لازم را به عمل آورد. وی با اشاره به گرانفروشی غرفه‌های سنتی در این مجموعه از برخورد با آن‌ها خبر داد و گفت:‌گرانفروشان در بلک لیست قرار می‌گیرند و دیگر به هیچ عنوان به ان‌ها غرفه اجاره داده نمی‌شود. مشروح گفتگو با پرهیزکار در ادامه می‌آید.

خودکفایی ایران در تولید کابین/اقتصاد مقاومتی در توچال/آموزش یارانه‌ای اسکی در ۵ جلسه

تسنیم: از پروژه‌های توسعه‌ای مجموعه توچال بفرمایید این پروژه‌ها در چه وضعیتی قرار دارد؟ شما در سال ۹۴ گفتید ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه توسعه‌ای در دست اقدام داریم، کار این پروژه‌ها هم اکنون به کجا رسیده؟ و در مورد این که ۴۰ درصد از پروژه‌های شما غیراقتصادی است نیز توضیحاتی ارائه کنید.

پرهیزکار:اجازه بدهید در مورد مجموعه تله‌کابین توچال یک سوابقی خدمت شما عرض کنم. سال ۵۴ به درخواست دولت وقت به آقای باتمانقلیج پیشنهاد می‌شود برای ۲۵۰۰  هکتار از اراضی ملی با سرمایه‌گذاری حدود ۴۳۰ میلیون تومانی برای ایجاد یک مجموعه تفرجگاه کوهستانی به ازای ۳۵ سال بهره برداری اقدام کند. این پیشنهاد به صورت قرارداد BOT بود، ولی به دلیل اختلاف در مدت بهره‌برداری منجربه امضاء قرارداد نشد و مقرر می‌شود پس از اجرای پروژه نظر آقای باتمانقلیچ تامین شود. در نتیجه سال ۵۷ خط تله‌کابین تا ایستگاه ۵ به بهره‌برداری می‌رسد و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و واگذاری تولیت اموال و دارایی وابستگان به رژیم شاهنشاهی به بنیاد مستضعفان، مدیریت مجموعه به بنیاد مستضعفان واگذار می‌شود.

در گذشته بیشتر تمرکز بنیاد مستضعفان توسعه گردشگری در بخش هتل‌ها بود. به  عنوان نمونه، هتل صفائیه یزد را ساختند، هتل آزادی تهران را بازسازی کردند، برج شرقی هتل استقلال را احیا کردند، هتل یاسوج، هتل شهرکرد و هتل بم. این‌ها جزو هتل‌هایی است که در دوره انقلاب اسلامی و با حمایت بنیاد مستضعفان ساخته شد و به بهره‌برداری رسید.

با حضور آقای مهندس سعیدی‌کیا در راس هرم مدیریتی بنیاد مستضعفان در حوزه توسعه مراکز محروم قدم‌های اساسی برداشته و به مراکز تفریحی توجه ویژه‌ای شد. در مرداد ۹۳ که توفیق داشتیم خدمت ایشان باشم، دو نکته‌ای را در خصوص توچال فرمودند:: اینکه ما هدفمان در توچال صرفا اقتصادی نیست ما می‌خواهیم مردم از این امکانات و خدمات استفاده بیشتری کنند و تمام منافع اقتصادی حاصل شده از اینجا برای توسعه زیرساخت‌ها و توسعه این مکان استفاده شود. سال ۹۳، یک و نیم میلیون نفر بازدید کننده داشتیم و در پایان سال ۹۶ با تلاش همکاران و اجرای سیاست‌های بنیادمستضعفان و هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان به ۳.۵ میلیون نفر افزایش و درآمد مجموعه هم از حدود ۱۰ میلیارد به ۲۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. ضمن اینکه سود مجموعه هم تقریبا دو برابر شد. طبق دستور رئیس بنیاد مستضعفان در راستای شفاف سازی تمام شرکت‌ها موظفند صورت‌های مالی حسابرسی شده خود را در سایت برای دید عموم نمایش دهند که این آمار در سایت توچال نیز قابل رویت  است.

«تله‌کابین و محوطه زیبا و پرنشاط آن را دیدیم این فرصت خوبیست که مسئولان و دست‌اندرکاران بنیاد بتوانند به مردم تهران و مسافران خدمت کنند. این محل در کنار تهران شلوغ نعمت بزرگ خداوند است و شایسته است که مردم از آن حداکثر بهره را ببرند. گویا تلاش خوبی برای بهتر شدن اینجا می‌شود انشاءالله هر روز زیباتر و برای مردم پربهره‌تر شود. از کارکنان و مردم منطقه متشکرم.»

این مرقومه حضرت آقا را وقتی ما در اولین جلسه در تیم مدیریتی مطالعه کردیم متوجه شدیم که در فرمایش حضرت آقا سه نکته حائز اهمیت است یکی اینکه اینجا باید هر روز برای مردم پربهره‌تر و زیبا‌تر بشود. دوم اینکه توسعه خدمات در توچال باید انجام بگیرد. سوم اینکه مردم از این مجموعه باید حداکثر بهره را ببرند.

در دسته‌بندی حضرت آقا هیچ وقت مردم بر اساس درآمد تفکیک نشده‌اند. مردم از آن مرفه‌نشین تهران تا ساکن جنوبی‌ترین نقطه تهران هستند. در موضوعاتی هم که در توچال داشتیم و رصد می‌کردیم این بود که در جامعه، در اذهان عمومی جا افتاده بود که توچال محل استفاده و ارائه خدمات به مردم متمول جامعه است.

آمدیم و گفتیم اولین کاری که باید بکنیم فرمایش حضرت آقا را عینیت ببخشیم، چون عزم ما این بود و روز اول و حالا که ۴ سال از این موضوع گذشته و شاید نیازی نیست این حرف را بزنم، اما روز اولی که مسئولیت توچال را قبول کردم عهد کردم با خودم  به فرمایش ایشان در توچال جامه‌ی عمل  بپوشانم و  مرقومه حضرت آقا را بیلبورد کردم تا مردم ببینند که نظر حضرت آقا در مورد توچال چیست، برای مردم جالب بود و خیلی از مسئولان زنگ زدند و گفتند این بنری که نصب کردید خیلی  خوب است نشان می‌دهد که حضرت آقا نسبت به تفریح و گردش مردم توجه ویژه‌ای دارند و جزو نکاتی است که باید مسئولان به آن توجه کنند.

آمدیم فکر کردیم ما چطور این مردم جنوب شهر را بیاوریم در این منطقه و  متوجه بشوند که  ذهنیتی که در مورد توچال مطرح شده درست نیست. با همکاری معاونت فرهنگی بنیاد مستضعفان و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری آمدیم جشن ضیافت آسمان بر بام تهران را در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۴ تدارک دیدیم. شهرداری متولی بود که در  هر شب ۱۵۰۰ نفر را از مناطق جنوب شهر تهران بیاورد در ایستگاه یک و ما متولی بودیم که یک افطاری ارزان و یک سحری را در پایان مراسم ارائه دهیم و یک جشنی را در ایستگاه یک برگزار کنیم که روز اول با همین ۱۵۰۰ نفر‌ها شروع شد و در پایان ماه مبارک رمضان به ۵ هزار نفر رسید به طوریکه مردم سر پا می‌ایستادند و صندلی برای نشستن نبود. خیلی بازتاب خوبی داشت بعد آمدیم گفتیم که حالا باید برای ورود خانواده‌های ارزشی به توچال تسهیلات ایجاد کنیم. در گذشته مسئولان وقت تصمیماتی گرفته بودند به خانواده‌های شهدا و جانبازان ۵۰ درصدتخفیف می‌دادند ما آمدیم این خدمات را رایگان کردیم گفتیم خدمات برای خانواده معظم شهدا، پدر، مادر، همسر و فرزند شهدا رایگان،  برای جانبازان  رایگان، و برای  خانواده جانبازان  ۵۰ درصد تخفیف، بعد آمدیم یک طرح دیگر گذاشتیم خدمات برای بسیجیان فعال، دارندگان کارت ایثار و خانواده سازمان‌ها و نیرو‌های مسلح، نهاد‌های عمومی و انقلاب و ارزشی، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، معلولان، دانشجویان، دانش‌آموزان تسهیلات حمایتی و تشویقی جهت استفاده از خدمات توچال در نظر گرفتم. برای دانشجویان هم تعرفه دانش‌آموزی برای آن‌ها لحاظ کردیم. این اتفاقات که افتاد یک کار فرهنگی هم صورت گرفت موضوع حجاب در جامعه خیلی امروزه بحث برانگیزه شده  است آمدیم گفتیم ما که نمی‌توانیم برخورد قهری بکنیم یا اینکه کار فرهنگی محکم به قول دوستان در محیط گردشگری و تفریحی که گردشگر خارجی داریم کنیم،  دیدیم وقتی این خانواده‌های ارزشی وارد مجموعه می‌شوند  ترکیب استفاده کنندگان از مجموعه دچار تغییرات می‌شود. امروز بانوان محجبه‌ی با چادر را بیشتر از گذشته در محیط توچال می‌بینید.

در روز‌های جمعه تردد این خانواده‌ها باعث شده که شما خانواده‌های محجبه  با چادر را در محیط ورزشی، کوهنوردی که معمولا خیلی سخت است،  بیشتر ببینید که این نشان می‌دهد که آن سیاستی که ما اعمال کردیم جواب داده است.

خودکفایی ایران در تولید کابین/اقتصاد مقاومتی در توچال/آموزش یارانه‌ای اسکی در ۵ جلسه


به دستور مهندس سعیدی‌کیا و شخص ایشان که جا دارد از حمایت‌ها و پشتیبانی ایشان درخصوص مجموعه تشکر کنم  ما ۳ سال یعنی از سال ۹۳ تا پایان سال ۹۶ هیچ‌گونه افزایش نرخی در خدمات مجموعه برای رفاه مردم نداشتیم یعنی در حوزه تله‌کابین و خدماتی که دست خودمان بود نرخ‌ها ثابت بود. امسال را با توجه به این تورم و شرایطی که داشتیم و هزینه‌های سرسام‌آور تعمیر و نگهداری بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش نرخ دادیم حتی برخی جا‌ها همان ۱۰ درصد را هم اعمال نکردیم مثلابحث ما این بود که کسی که برای کوهنوردی می‌آید  باید حمایت شود لذا  افزایش بلیط تک مسیر ندادیم تا از ورزش و کوهنوردی. حمایت کنیم.

به جرات می‌گویم توچال ارزان‌ترین مرکز گردشگری در تهران شاید هم در کشور است اگر غیر از این ادعا  مستندی هست بیایند با مستند با من بحث کنند. در هیچ جای کشور و هیچ مجموعه گردشگری کمتر از    سه هزار و پانصد تومان بابت ورود مردم باخودرودریافت نمیکنند.  شما الان با ماشین خودتان ۴ نفر سرنشین بیایید داخل مجموعه ۳۵۰۰ تومان ورودی می‌دهید. شما می‌توانید ماشین‌تان را بیرون مجموعه پارک کنید به عنوان عابر پیاده یک ۱۰۰ تومانی هم کسی بابت ورودی از شما دریافت نمی‌کند. اگر کسی نخواهد آن ۳۵۰۰ تومان ورودی بابت ورود خودرو را پرداخت کند، خودرو خود را در بیرون مجموعه پارک کند و وارد مجموعه شود هیچ هزینه‌ای بابت ورودی این مجموعه ما دریافت نمی‌کنیم ضمن اینکه کلی خدمات برای همین قشر ارائه می‌دهیم در مسیر جاده سلامت، بحث نظافت، روشنایی، سرویس بهداشتی و توسعه  فضای سبز ... موضوعاتی است که آن ۴۰ درصدی که من در  مصاحبه سال ۹۴ به عنوان پروژه‌های غیر اقتصادی مطرح کردم است  و فقط در راستای رفاه مردم هزینه می‌شود، درخصوص سرمایه گذاری درتوچال یک طرح جامع مصوبی توچال داشت که در سال ۹۲ به تصویب بنیاد رسیده بود و الان بخواهیم حساب کنیم تقریبا ۲، ۳ هزار میلیارد حجم  سرمایه‌گذاری است با نرخ‌های ارز الان و موضوعاتی که مطرح است. یکی از مشکلاتی که از سال ۹۴ نتوانستیم حل کنیم و طرح توسعه را اجرایی کنیم، اخذ مجوز از مبادی ذیربط در شهرداری است اعتقاد بنیاد و آقای سعیدی‌کیا این است هر چیزی که قانون می‌گوید در خصوص دیون دولتی باید پرداخت شود و رعایت قانون و ضوابط شهری الزامی است.

ما هم در همین راستا خوشبختانه یک جلسه‌ی بسیار خوبی با آقای حناچی معاون شهرسازی شهرداری داشتیم تا با مساعدت و حسن نظر ایشان وبا رعایت ضوابط شهری برویم برای توسعه توچال گام بر داریم که جا دارد از ایشان برای همراهی و تعامل موثر برای خدمات بهتر به مردم تشکر و قدردانی نمایم.

استراتژی ما در توسعه این است که اولویت اول در خصوص پروژه‌های اقتصادی مشارکت،  با  بخش خصوصی است. یعنی فقط در حوزه‌هایی که زیرساختی است و پروژه‌هایی که اقتصادی نیست از محل درآمد و سود مجموعه هزینه. می‌کنیم، ولی پروژه‌هایی که اقتصادی است باید با مشارکت بخش خصوصی که متقاضی مشارکت هستند انجام شود  و ما هم فراخوان عمومی می‌دهیم و دستگاه‌هایی که متقاضی هستند بیایند این مشارکت را انجام بدهند. انشاءالله با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود وهمکاری شهرداری در رفع بروکراسی اداری ما تا پایان امسال می‌توانیم موافقت‌ها و مجوز‌ها را از شهرداری بگیریم که از ابتدای سال ۹۸ برویم و فراخوان‌های عمومی را برای دعوت از بخش خصوصی انجام دهد تا براساس طرح جامع نسبت به توسعه  مجموعه اقدام کنیم.

همسو با اقتصاد مقاومتی در توچال  فسادستیزی، شفاف‌سازی در امور  را سرلوحه کار قرار دادیم، در همین راستا سیستم بلیط‌فروشی را از سیستم کاغذی و دستی به سیستم مکانیزه تبدیل کردیم. در سیستم مکانیزه این قابلیت را داریم که بگوییم در روز فلان، در ساعت فلان چه تعداد از این بلیط خریداری کردند چرخه نظارتی و کنترلی بیشتر شد در نتیجه منجر به افزایش درآمد شد. سوء‌استفاده در  اکثریت فرایند‌های سنتی وجود دارد، اما ما در توچال با این سیستم مکانیزه و شفاف‌سازی آمدیم و سوء استفاده‌ها را به حداقل رساندیم.

یک موضوع دیگر این بود که درگذشته ما در خرداد ماه در توچال برای آبیاری فضای سبز و تامین آب سرویس بهداشتی  آب می‌خریدیم با یک بررسی منابع آبی و اینکه در زمستان آبی که از چشمه‌های بالادستی می‌آید و آب آشامیدنی است وارد فاضلاب می‌شد. آمدیم در ۵ نقطه منابع آبی با ظرفیت ۲۰۰ هزار لیتر ایجاد کردیم. این آب‌هایی که در زمستان وارد فاضلاب تهران می‌شد را ذخیره کردیم و در خرداد و تیر که اوج کم آبی بود استفاده کردیم. به برکت همین اقدام نه تنها آب نخریدیم حتی این ۳۰، ۴۰ هزار اصله درختی که شهرداری کاشته بود و ما تعهدی برای تامین آب آن نداشتیم آب مازاد مجموعه را در اختیار دوستان شهرداری برای آبیاری فضای سبز گذاشتیم. این همان فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی بود که باکنترل و بهینه‌سازی مصرف این توفیق حاصل شد. یک کار دیگری هم  انجام شد،  ما در سال یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر مصرف گازوئیل در توچال داشتیم عمده مصرف گازوئیل ما مربوط به ایستگاه هفت و هتل بود یعنی به دلیل شرایط جوی قطعی برق دایمی بود  و ژنراتور باید به کمک خدمات دهی می‌آمد ما از ایستگاه ۵ به ایستگاه ۷ و هتل برق ۲۰ کیلوولت زمینی در سال ۹۴ کشیدیم مصرف گازوئیل مان از یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر به ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار لیتر کاهش یافت که از یک انرژی پرهزینه رفتیم به سمت انرژی ارزان و کاهش مصرف را انجام دادیم.

در سال ۹۴ بازدید داشتیم از دو شرکت تولیدکننده کابین در دنیا، شرکت CWA و شرکت زیگما که تمام شرکت‌های سازنده تله‌کابین سفارش ساخت کابین را به این شرکت‌ها  می‌دهند ما یک مناقصه برگزار کردیم که آیا از تولیدکنندگان داخلی کسی می‌تواند کابین درست کند. به دوستانم گفتم چیز پیچیده‌ای نیست وقتی ما موشک می‌سازیم و در حقیقت تکنولوژی ما اینقدر پیشرفته است که دنیا نظاره‌گر است این دیگر چیز پیچیده‌ای نیست بیاییم از صنعت داخلی حمایت کنیم و کابین بسازیم. برای اولین بار در ایران ۳۴ کابین ساخت داخل تولید کردیم. جالب بود سازنده‌های  تله کابین  می‌گفتند که شما نمی‌توانید کابین در ایران تولید کنید. می‌گفتند تکنولوژی تولید کابین پیچیده است. این ۳۴ کابین که تولید شد یکی از آن شرکت‌های سازنده تله‌کابین به شرکت سازنده مراجعه کرد و گفت: اگر بر اساس طرح من شما بتوانید تولید کنید من    ۵۰۰ عدد برای کشور چین سفارش می‌دهم.  همان شرکت سازنده خارجی سازنده‌ی تله کابین بود که می‌گفت: شما نمی‌توانید بسازید. خارجی‌ها با همین تفکر که شما نمی‌توانید آن را در ذهن القا می‌کنند و اراده را از ما می‌گیرند

ما ۳۴ کابین را در ایران تولید کردیم، الان خط ۳ از ایستگاه ۵ به ۷ کاملا کابین‌های آن ایرانی است و مردم هم راضی هستند با نمونه خارجی آن از لحاظ کیفی شاید ۲۰ درصد فرق داشته باشد، ولی از لحاظ قیمتی با ارز ۳۸۰۰ تومانی تقریبا یک چهارم آن بود الان که فکر کنم یک دهم است. کیفیت خارجی بیست درصد بالاتر از ایرانی است، چون اولین تجربه بوده است. برای تولید بعدی می‌توانم قول بدهم که با مشابه خارجی اصلا تفاوتی نداشته باشد، چون اولین بار بود، دو سال طول کشید تا استاندارد بهره برداری را اخذ کنیم، در فرآیند اخذ استاندارد و در طول این دو سال خیلی از ایراد‌های آن را متوجه شدیم و همزمان با بهره‌برداری رفع کردیم.

خودکفایی ایران در تولید کابین/اقتصاد مقاومتی در توچال/آموزش یارانه‌ای اسکی در ۵ جلسه


تسنیم: استاندارد کجا؟

پرهیزکار: استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران. بدون استاندارد اصلا اجازه بهره‌برداری ندارد.

اعتقاد ماست که توچال متعلق به مردم است و ما هم امانتدار مردم هستیم حالا که امانتدار مردم هستیم باید بر اساس خواست مردم برویم و کار‌هایی که مردم می‌خواهند در توچال انجام دهیم. متناسب با این‌ها چند نظرسنجی انجام دادیم درخواستی که مردم از توچال و مسئولان آن داشتند: توسعه فضای سبز  و زیرساخت‌ها مثل سرویس‌های بهداشتی، بحث رعایت ضوابط بهداشتی و نرخ‌گذاری درخصوص مراکز تجاری مجموعه و همچنین جمع‌آوری خودرو‌های گازوئیلی و اتوبوس‌ها و حتی حذف تردد خودرو در جاده سلامت بود.

دو سناریو برای بحث جمع‌آوری تردد خودرو در مسیر جاده سلامت غیر خودرو‌های امداد و امنیتی دادیم یکی اینکه از پارکینگ به ایستگاه یک، یک خط تله‌کابین ایجاد کنیم که آن‌هایی که دوست ندارند پیاده‌روی کنند را جابجا کنیم؛ و دیگری  یک جاده به نام اسدآباد داریم که سال ۵۴ تجهیزات تله‌کابین را از این جاده منتقل کردند.

با شهرداری مکاتبه کردیم خیلی سفت و سخت گرفتند به خاطر اعتراضاتی که ساکنان پایین دست انجام می‌دادند و راضی نبودند که تردد خودرو در آن مسیراتفاق افتد در نهایت موافقت کردند این جاده بازگشایی بشود که حالا باید آماده‌سازی و زیرسازی آن را  با حفظ توبوگرافی طبیعت انجام بدهیم.

کاشت ۳۰ هزار اصله درخت در ارتفاعات توچال

اگر شهرداری همین‌گونه که تا الان حمایت کرده حمایت کند، تردد خودرو از  مسیر جاده سلامت به طور کامل حذف و خواست مردم اجابت می‌شود. با همکاری شهرداری و سازمان پارک‌ها در دو سال گذشته بیش از ۳۰ هزار اصله درخت در ارتفاعات کاشته شد طرح جنگل کاری برای بین ایستگاه یک تا ایستگاه دو را آماده کردیم به تایید منابع طبیعی رساندیم و قراردادش منعقد شده است. بحث درختکاری و جنگل‌کاری در توچال رابه جد دنبال می‌کنیم مشکلی داشتیم در بحث رعایت موازین بهداشتی که با حضور برند‌های معتبر غذایی در توچال، برطرف کردیم سرویس بهداشتی را در درب دوم توسعه دادیم. در ایستگاه هفت داریم سرویس بهداشتی ایجاد می‌کنیم در ایستگاه دو سرویس بهداشتی را داریم توسعه می‌دهیم همه این کار‌ها  خواست مردم است که در حال انجام است و ظرف یک ماه آینده انشاءالله به بهره‌برداری می‌رسد.

چون بر اساس خواست مردم اقدامات در توچال انجام شده الان رضایتمندی مردم نسبت به توچال در مقایسه با دوره‌های قبل خیلی زیاد شده و توقع مردم هم از توچال و مسئولان توچال بالا رفته است که این تلاش ما و همکاران را دوچندان می‌کند و بار مسئولیت را بر شانه‌های ما سنگین‌تر خواهد کرد. چون این اتفاقات افتاده و مردم رضایت دارند توچال الان مورد استقبال اکثر مردم قرار گرفته است به خاطر همین موضوع از ۱.۵ میلیون نفر به ۳.۵ میلیون نفر بازدید کننده در سال رسیده ایم.

خواهش ما از مسئولان شهری این است که بحث احداث پارکینگ طبقاتی را به عنوان یک اولویت اصلی، حداقل به عنوان خواست مردم وضرورت منطقه ولنجک ببینند و همکاری بیشتری با ما داشته باشند، چون اعتقاد ما رعایت فرمایش حضرت آقا است که ساختار طبیعی کوه باید حفظ شود و بر همین اساس اصلا به دنبال ایجاد پارکینگ طبقاتی در ارتفاع نیستیم در منفی حاضریم این کار را کنیم که دوستان شهرداری اگر این همکاری را کنند به سرعت و جد این امر انجام می‌شود، چون الان در وضع موجود ۱۷۰۰ پارکینگ برای توچال حسب نظر مشاور موردنیاز است که الان ۷۵۰ پارکینگ بیشتر نداریم ۵۰ درصد از ظرفیت فعلی عقب هستیم برای سال   ۱۴۰۴، دو هزار و ۵۰۰ پارکینگ نیاز داریم با توجه به طرح توسعه‌ای که توچال دارد. این در حقیقت کلیاتی بود از برنامه‌ها و اقداماتی که انجام شده و خواهد شد.

 


موضوع دیگر بحث هوشمندسازی پارکینگ بود. اگر قدیم مراجعه کرده بودید در ۳ سال گذشته یک قبض دستی به شما می‌دادند الان پارکینگ مکانیزه شده شما کارت را دریافت می‌کنید پلاک خودرو ثبت می‌شود در هنگام خروج پلاک خودرو ثبت می‌شود تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها وکنترل روی درآمد پارکینگ انجام میشود. همه این‌ها باعث افزایش درآمدی بود که خدمت شما عرض کردم. الان جدیدا از سال گذشته استفاده ازانرژی خورشیدی وبادی راشروع کردیم انشاءالله در سال ۹۸ و پایان ۹۷، بیشتر خودش را نشان می‌دهد.      ما در مسیر از ایستگاه یک تا ایستگاه چشمه روشنایی را از طریق انرژی خورشیدی تامین کردیم الان از ایستگاه چشمه به ایستگاه ۲ برای روشنایی مسیر داریم همین کار را می‌کنیم. در برنامه مان است که بتوانیم از انرژی خورشیدی  وبادی یک نیروگاه برق برای مصرف خود توچال احداث کنیم طرحش را آماده کردیم حتی بخش خصوصی آماده مشارکت است. یک بحث دیگر این است که آب گرممان را در ایستگاه هفت و هتل بتوانیم از انرژی خورشیدی تامین کنیم. مطالعات آن انجام شده با توجه به حمایتی که هست این کار شدنی است و این اتفاق در توچال می‌افتد.

تسنیم:چه زمانی؟

پرهیزکار: مطالعات آن انجام شده و طرحش آماده شده با اخذ موافقت هلدینگ، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

در توچال اقدامی انجام دادیم که نظارت همگانی بر خدمات توچال است. یک سامانه‌ای را راه‌اندازی کردیم به شماره ۲۴۸۷۵۰۰۰ که اگر شما مشکلاتی را می‌بینید اگر پیشنهاد و انتقادی دارید در آن سامانه پیغام می‌گذارید و قابلیت پیگیری دارد که این پیشنهاد یا انتقادی که کردید چه اقدامی در قبال آن انجام شده بلافاصله دوستان خلاصه آن را به گوشی من پیامک می‌کنند و پاسخ را به طرف اعلام می‌کنیم اگر طرف قانع نشود مجددا ارتباط می‌گیریم بعضا اگر شخص قانع نشد خودم شخصا تماس می‌گیرم و از او دعوت می‌کنم. آخر خدمت این است که باید رضایت فرد از این تماسی که گرفته حاصل شود یا اینکه اگر انتقادی کرده باید قانع بشود. اگر پیشنهادی داده که اگر شدنی است ما برنامه زمانبندی برای آن ارایه بدهیم. اگر شدنی نیست دلایل عدم انجامش را به اومنعکس کنیم.

اقتصاد مقاومتی در توچال

یکی از اقداماتی که انجام شد شاید در همان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بحث ایمنی و افزایش ایمنی خدمات بود. تله‌کابین توچال به عنوان اولین خط تله‌کابین در کشور بود که موفق شد در سال ۹۴، استاندارد ملی ایران را برای بهره‌برداری بگیرد. خود سازمان ملی استاندارد و استاندارد استان تهران از تله‌کابین تقدیر و تشکر کردند، چون همه دوستان بهره‌بردار تله‌کابین معتقد بودن که امکانش نیست، ولی با یک عزم ملی و حمایت مالی بنیاد مستضعفان تمامی نواقص را برطرف کردیم و انشاءالله امروز به جایی رسیدیم که می‌توانیم بگوییم با اینکه جزو تله‌کابین‌های قدیمی هستیم، اما ایمنی ما در توچال حرف اول را می‌زند که این صحبت کارشناسان شرکت پوماست که  بهره‌برداری از خطوط تله‌کابین را بااین قدمت وبا این کیفیت ایمن تحسین میکنند. در سال ۹۶ اخذ نشان عالی مدیریت و اخذ نشان ملی مشتری‌مداری را بر اساس نظرسنجی‌هایی که انجام داده بودند در همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی به توچال دادند که زحمات همکاران  است  وما درسایه زحمات و حمایت آن‌ها موفق شدیم این توفیقات را کسب کنیم.

بحث دیگری که ما در توچال انشاءالله امسال با توجه به شرایط اقتصادی دنیا می‌کنیم  که یکروز در هفته را  خدمات را در توچال به قیمت تمام شده به مردم بدهیم. یعنی اگر امروز از ایستگاه یک به هفت قیمت بلیط تله‌کابین با ۹ درصد ارزش افزوده ۴۵ هزار تومان است شاید ما بتوانیم با ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان و با یارانه این خدمات را  ارایه کنیم که آن قشر در حقیقت کم برخوردار بتوانند از این امکانات استفاده بکنند از سازمان‌های بازنشستگی یا سازمان‌های مردم‌نهادی که می‌توانند در این حوزه به ما کمک کنند حتما از آن‌ها کمک می‌گیریم. تکنولوژی را به دنبال آن هستیم که بتوانیم در خدمات پر رنگ‌تر استفاده کنیم. الان همه مردم تلفن همراه دارند، در حال برنامه‌ریزی هستیم اگر بشود از ابتدای سال ۹۸ میهمانان خدمات را با گوشی موبایل خریداری کنند و در صف خرید بلیط و موارد دیگر قرار نگیرید.

پرداخت‌ها به صورت موبایلی باشد. وجه نقد را سعی کنیم حذف کنیم توافقات اولیه با شرکت متولی آن انجام شده امیدواریم طی ۲، ۳ ماهی که تا فصل پرکاریمان -فصل اسکی- فرصت داریم این موضوع را انجام  دهیم.

یکی از موضوعاتی که در توچال دنبال کردیم شاید تبلیغات خوبی نکردیم این بود که ورزش اسکی می‌گویند ورزش پولدارهاست ما گفتیم بیاییم این تابو را در کشور بشکنیم و بگوییم همه می‌توانند اسکی کنند و مختص پولدار‌ها نیست. ما یک سوبسیدی را درنرخ  اسکی و آموزش آن و اجازه لوازم اسکی اعمال کردیم شاید با یک سوم قیمت عادی، دوستان بیایند آموزش اسکی ببینند لوازم اسکی را هم ما به آن‌ها بدهیم اسکی هم انجام بدهند حداقل این تابو در ذهن این جوان شکسته شود بگوید که پیست اسکی توچال رفته و اسکی یادگرفتم. حالا بنا به دلیل گران بودن نتوانست اسکی بکند، ولی یک مدرکی را با همکاری فدراسیون اسکی به. این جوان می‌دهیم و امسال در پیست اسکی توچال برای سال دوم اجرایی اش می‌کنیم. این همان همگانی کردن ورزش است که مقام معظم رهبری تاکید دارند ما در ورزش گران اسکی همگانی نمودن ورزش را اجرایی میکنیم از گروه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی شروع کردیم.

خودکفایی ایران در تولید کابین/اقتصاد مقاومتی در توچال/آموزش یارانه‌ای اسکی در ۵ جلسه


یادگیری یارانه‌ای اسکی در ۵ روز

تسنیم: این یک سوم یعنی چقدر؟

پرهیزکار: در سال گذشته  با ۵۰۰ هزار تومان این کار را انجام دادیم. اگر عادی حساب کنیم روزانه ۱۰۰ هزار تومان لوازمش می‌شد روزی ۶۰ هزار تومان پول بلیط آن است مربی هم از ساعتی ۴۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۹۰ هزار تومان یعنی روزی نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان می‌شود. اما پکیج ما ۵ روزه بود، روزی ۱۰۰ هزار تومان، با لوازم اسکی، بلیط تله‌کابین و مربی یعنی شما پول دو روز را می‌دهید، اما در ۵ روز کاملا اسکی را یاد می‌گیرید.

تسنیم: تجهیزات مجموعه توچال به‌جز کابین از کجا تامین می‌شود؟

شرکت سازنده خط تله‌کابین شرکت پومای فرانسه است. تجهیزات و قطعات یدکی خط را باید از شرکت پومای فرانسه بگیریم. یک سری مثل قرقره و لاستیک دور قرقره از همان صنایع داخلی تهیه می‌کنیم. کابین را هم از داخل تهیه کردیم. امسال فلکه را هم در کشورمان تولید کردیم و از شرکت خارجی آنرا خریداری نکردیم.

با هدایت هولدینگ سیاحتی و جلسات متعددی که با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران داشتیم به امید خدا درصددهستیم خط پارکینگ به ایستگاه یک را به عنوان نماد تولید داخلی و همسو با اقتصاد مقاومتی به عنوان اولین تله‌کابین  ساخت داخل در کشور رونمایی کنیم.

تسنیم: ۱۰۰ درصد؟

پرهیزکار: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد قطعا را از داخل تامین کنیم. یک سری چیز‌ها که فوق ایمنی است ما هنوز به آن ورود نکردیم هر چند در بحث قفل و موضوعات دیگر اعتقاد بر این است که می‌توانیم انجام بدهیم. ما می‌گوییم فوق ایمنی‌ها را بگذاریم مرحله بعد،  ۷۰ درصد که غیرایمنی است در داخل تولید کنیم ۳۰ درصد را بگذاریم برای فاز دوم اقداماتمان. با همکاری خوبی که سازمان گسترش و نوسازی انجام داده  و حمایتی که هلدینگ سیاحتی کرده فکر می‌کنم این اتفاق شدنی است، چون توان داخلی و صنعت داخلی را می‌دانیم و می‌شناسیم.

ما کابینی که در آن مقطع در سال ۹۳ قراردادش را منعقد کردیم  هزینه برای هر کابین ۱۵ میلیون تومان بود در همان سال ما بایستی مشابه خارجیش را تحویل درب کارخانه حدود ۵۰ میلیون تومان می‌خریدیم الان کابین با قیمتی که گرفتیم از تولیدکننده برای ۱۰۰  دستگاه مورد نیاز  که در حقیقت تمام خط را از کابین داخلی استفاده کنیم  با توجه به همین شرایط ارز و موضوعاتی که به ما قیمت داده حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان است در صورتیکه  بااین نرخ ارز بخواهیم کابین خارجی را درب کارخانه بخریم باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان پول بدهیم حالا هزینه حمل و نقل و گمرک هم سر جای خودش یعنی یک دهم قیمت مشابه خارجی آن.

تسنیم: مواد اولیه تولید این تجهیزات در داخل کشور تامین می‌شود؟

پرهیزکار: طلق آن از خارج می‌آید، اما استراکچر وسایرملزومات داخلی است.

تایید گرانفروشی غرفه‌های سنتی در توچال/ورود گرانفروشان به بلک لیست

تسنیم: چقدر روی فروشگاه‌هایی که در داخل مجموعه هستند، نظارت دارید؟   قیمت‌های فروش اقلام در این فروشگاه‌ها نسبت به قیمت واقعی آن‌ها خیلی بالاتر است.

پرهیزکار:‌آن‌هایی که برند هستند یک چارچوبی دارند یعنی نرخ‌گذاری آن‌ها همانی است که در داخل شهر هست نمی‌تواند بگوید، چون من شعبه توچال هستم باید خدماتم ۳۰ درصد بیشتر از داخل شهر باشد. یک سری غرفه‌های سنتی است این غرفه‌های سنتی واقعیت و صادقانه از نظارت ما خارج است اگر یک آب معدنی را ۲۵۰۰ تومان حساب کند می‌گوید بنیاد نرخ اجاره را بالا برده من مجبورم اینقدر بفروشم.

سال گذشته آمدیم یک کاری کردیم در قرارداد‌های آن‌ها گفتیم اگر شما اخطار از تعزیرات بگیرید در بلک لیست توچال می‌روید و ادامه همکاری ممکن نیست با تعزیرات هم هماهنگی کردیم که قرارداد فلان آقا اگر شکایت دارد به ما اعلام کنید که ما بتوانیم رصد کنیم. دوستان تعزیرات این همکاری را می‌کنند به صورت نامحسوس می‌آیند خرید می‌کنند و جرایم سنگینی هم این غرفه‌ها مشمول میشوند

در توچال ما غرفه سینا را طبق دستور ریاست بنیاد، و همکاری آقای دکتر دادخواه دایر کردیم تا محصولات گروه بنیاد را به قیمت کارخانه در این فروشگاه به  مردم عرضه کنند. در برنامه‌ریزی‌مان هست که انشاءالله این چند تا غرفه سنتی علی‌الخصوص تنقلاتی که بالا دارند این‌ها را بیاییم بدهیم به شرکت‌های بنیادی الان گوشتیران یک طرحی را ارائه کردند خودشان راغب بودند که محصولاتشان را در اینجا ارائه بدهند حتی سمپلینگ را هم ارائه بدهند و مردم تست کنند و خریداری کنند. این موضوع را داریم دنبال می‌کنیم که بتوانیم آن موضوع نظارتی را اعمال کنیم و در راستای حمایت مصرف کننده قدم برداریم.

تسنیم: هزینه پارکینگ چقدر است؟

پرهیزکار: ۳۵۰۰ تومان برای کل روز. از سال ۹۲ مبلغ ۳۰۰۰ بود الان سال ۹۷ این نرخ است.

تسنیم: بعضی وقت‌ها در زمان اسکی، مشاهده می‌شود عده‌ای بدون رعایت صف وارد کابین شده و باعث نارضایتی مردم می‌شوند. آیا کاری برای حل این مسئله انجام داده‌ید؟

پرهیزکار: در توچال اصلا کاری به پولداری و پول نداری افراد نداریم. ما می‌گوییم مهمان مجموعه حرمتی دارد و بر اساس تعالیم و آموزه‌های دینی که ما داریم این حرمت باید در حقیقت برای همه آن‌ها رعایت بشود. مهمان اقامتی هتل در صف نمی‌ماند. بله این اتفاق می‌افتد طرف اسکی‌باز متمول می‌آید یک شب اتاق رزرو می‌کند پول اتاق را می‌دهد ۴۰۰ هزار تومان پول اتاق را می‌دهد فقط برای اینکه در صف نماند می‌رود و بر می‌گردد و از اتاق هم استفاده نمی‌کند. ما تنها فرجه‌ای که دادیم برای میهمان اقامتی هتل است که در صف قرار نمی‌گیرد؛ و صحبت پایانی.

پرهیزکار:‌از شما تشکر می‌کنم از اینکه اخبار و وقایع مجموعه را صادقانه منعکس می‌کنید. از خبرگزاری تسنیمتشکر می‌کنم  از همکاران شما که واقعا همیشه کمک حال بودند، از مردم تشکر می‌کنیم  واقعا خودمان شرمنده قدرشناسی و قدردانی مردم هستیم به دلیل اینکه ما داریم می‌بینیم کف خدمت را در توچال انجام می‌دهیم سقف تشکر و قدردانی را از مردم می‌شنویم؛ و خجالت‌زده مردم هستیم که بعضا شاید به خاطر برخی از مشکلات داخلی خودمان در بحث اخذ مجوزها، در بودجه و منابع مالی نمی‌توانیم واقعا آن خدمتی که در شان مردم هست به آن‌ها ارائه بدهیم. حرفی که داریم این است که همینطور که ریاست محترم بنیاد تاکید کردند توچال مال خود مردم است ما امانتدار مردم هستیم و واقعا هیچ‌گاه در این فکر و در این عقیده نبودیم که توچال متعلق به بنیاد است، چون اعتقاد ما این است که بنیاد مال مردم است هر اتفاقی هم که در توچال بیفتد منافعش و تمام عایدی که دارد متعلق به مردم است ودر جای دیگری برای مردم هزینه می‌شود خواهشی که از مسئولان داریم این است که توچال را به عنوان بخش خصوصی نگاه نکنند ما را به عنوان متولی خدمت به مردم ببینند. ما و شهرداری یک هدف مشترک داریم شهرداری دارد خدمات به مردم ارائه می‌کند بر اساس رسالت و وظیفه‌شان ما هم داریم این خدمات را ارائه می‌دهیم به مردم. پس هیچ تضاد و تقابلی با هم نداریم از همه دستگاه‌ها از دوستان نظارتی در بخش‌های مختلف و شهرداری که در حقیقت بازوی اجرایی ماست درخواست کمک و مساعدت داریم ما در توچال ۴ ماه سال می‌توانیم کار عمرانی کنیم یعنی از خرداد ماه تا آخر شهریور اینکه اگر قرار باشد ازابتدای سال تا آخر شهریور دنبال مجوز و هماهنگی و این موضوعات باشم عملا فصل را از دست داده‌ام وقتی فصل را از دست بدهیم یعنی خود را ازیک سال خدمت به مردم محروم کردیم در توچال تمام تلاش من و همکارانم و مسئولان بنیاد و هولدینگ سیاحتی این است که به معنای واقعی فرمایش حضرت آقا در مورد توچال عینیت پیدا کند. امروز خوشحالیم که اگر کسی بعد از ۴ سال می‌آید توچال و تحول را می‌بینند می‌گویند خیلی با سرعت دارد کارانجام می‌شود. شاید دوستان در جای دیگر من بحث اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری را گفتم تاکید کردم که اگر به طور جدی فرمایش حضرت آقا انجام شده بود امروز این مشکلات اصلا مشکلی برای کشور نبود. کشوری که این همه منابع و امکانات دارد این همه نعمت‌های خدادادی دارد که نباید در حقیقت درگیر فقط فروش نفت باشد. ما از فرصت صنعت گردشگری خوب استفاده نکردیم البته تبلیغات دشمن این ناامنی‌هایی را که به ناحق در آن سوی آب‌ها و خبرگزاری‌های بیگانه منتشر می‌کنند نمی‌توانیم منکرش شویم. اما واقعیت این است که ما ظرفیت گردشگری داخلی داریم تعطیلات آخر هفته را ببینید جاده شمال بسته می‌شود این نشان می‌دهد که درگردشگری داخلی ما این پتانسیل را داریم که با تقویت آن بتوانیم به شرایط خوب اقتصادی برسیم الان همه هتل‌ها می‌گویند خارجی نمی‌آید شما می‌توانید گردشگری داخلی را تقویت کنید. ما در توچال می‌توانیم مردم بیشتری را بیاوریم به شرطی که زیرساخت باشد پارکینگ طبقاتی باشد و خدمات با قیمت مناسب در اختیار مردم قرارگیرد. آن بخشی که مسئولیتش، با ما باشد برای خدمت به مردم پیشقدم هستیم، ولی باید همه‌ی دستگاه‌های زیربط کمک و همکاری کنند.

ما افتخارمان این است که بگوییم که تنها مرکز گردشگری هستیم که چسبیده به پایتخت هستیم، ولی همین مردم برای رسیدن به پارکینگ توچال دو ساعت در ترافیک ولنجک هستند مردم حقشان است که از این امکانات و تفریحات استفاده کنند. حقشان است که از بنیاد و دستگاه‌های متولی چند واحد مثل توچال یا ارم در تهران مطالبه کنند، ولی باید دست به دست هم بدهیم نگاه سیاسی نکنیم، این موضوعات اگر شما در رسانه به ما کمک کنید ما قطعا می‌توانیم گام موثرتری برداریم و جا دارد از شهدای مدافع حرم ودفاع مقدس در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان یادکنیم. ما همکاری با هیئت رزمندگان و با خانواده‌های مدافع حرم در توچال  را شروع کردیم دعوت می‌کنیم از آن‌ها خدمات ما در توچال برای این خانواده‌ها رایگان است و دوست داریم حداقل با این خدمات بتوانیم ذره‌ای از دینی که نسبت به این عزیزانمان داریم ادا بکنیم. جشن‌های فرهنگی با هیئت رزمندگان در سال‌های گذشته و امسال مشارکتی برگزار کردیم و اگر خواستید اطلاعات و سوابق آن‌ها رامی‌توانیم در اختیار شما بگذاریم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
میرزمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
0
0
از لطف و همکاری همه دوستان و همکاران عزیز متشکریم
پربحث ترین عناوین