mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۶ آبان ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۸۳۴
تعداد بازدید: ۱۴۱۸
رئیس هیئت مدیره بنیاد علوی گفت:
رئیس هیئت مدیره بنیاد علوی گفت: بنیاد علوی به عنوان بازوی بنیاد مستضعفان پیشرفت و آبادانی سه شهرستان سیستان و بلوچستان را در دستور کار قرار داده است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، خداکرم جلالی در جلسه تبیین و بررسی طرح‌های بنیاد علوی در استان سیستان و بلوچستان که با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پیشرفت و آبادانی مناطقی در کشور را در دستور کار قرار داده و مناطقی که جهت این طرح انتخاب می‌شوند از همه ابعاد از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیربنایی و زیست محیطی جهت آبادانی مورد بررسی قرار می‌گیرند و طبق این بررسی ۱۲ استان در کشور مشمول این طرح قرار گرفته اند و ۱۴ شهرستان در کل کشور جهت این طرح برگزیده شده که از این بین سه شهرستان محروم زهک، قصرقند و دلگان در استان سیستان و بلوچستان به صورت پایلوت انتخاب شده است.
آبادانی سه شهرستان سیستان و بلوچستان در دستور کار بنیاد مستضعفان است
 

مدیر ملی طرح‌های پیشرفت و آبادانی بنیاد مستضعفان درباره روند این طرح افزود: این کار نیازمند سرمایه گذاری اجتماعی و انسانی می‌باشد، زیرا محوریت کار، مردم هستند لذا خداباوری، مردم باوری و خودباوری سه واژه مهم جهت پیشرفت و توفیق در این کار می‌باشد و بر این باوریم که مردم استعداد و ظرفیت‌های بسیار بالایی دارند و باید کمک کنیم این استعداد‌ها و ظرفیت‌ها شناخته شوند و در این امر تسهیل گری نماییم.

وی اساس اجرای این طرح را محرومیت زدایی و معیشت پایدار در مناطق محروم دانست و افزود: هدف این طرح استفاده از توان مدیران دستگاه‌های اجرایی هر استان و ایجاد تعامل دو طرفه و اعتماد بین مردم و بنیاد علوی است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد علوی همچنین در این جلسه عنوان داشت: روستا‌های ما بر اساس ساختار به روستا‌های آباد و پیشرفته، روستا‌های نسبتاً آباد، روستا‌های محروم و روستا‌های بسیار محروم تقسیم می‌شوند که اولویت کار ما بر این اساس است که روستا‌های محروم را به استاندارد روستا‌های آباد و پیشرفته برسانیم.

جلالی افزود: اشتغال و معیشت پایدار مردم دو محور اساسی کار ما می‌باشد و بر اساس نظرسنجی که از حاشیه‌نشینان انجام گرفته است بیش از ۹۴% به دلیل نبود اشتغال و درآمد مهاجرت نموده اند لذا امیدواریم بتوانیم در زمینه فقرزدایی و بهبود معیشت مردم گام‌های بلندی برداریم.

وی تفکر و اندیشه مردم را بالاترین سرمایه دانست و گفت: باید در همه امور از تجربه و دانش مردم بهره ببریم و مشارکت و تعامل بین مردم و مسئولین و مشاوران طرح و مجریان را افزایش دهیم.

جلالی از مباحث مهم دیگری که به فقرزدایی کمک می‌کند و در مشاغل خانگی بسیار حائز اهمیت می‌باشد، مهارت‌آموزی است و گفت: کلیه دوره‌های آموزشی جهت مهارت اندوزی در این شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

این مقام مسئول در راستای طرح محرومیت‌زدایی عنوان کرد: تفاهم نامه سه جانبه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، بنیاد علوی و بانک سینا کشور باهدف رونق کسب و کار و تولید در مناطق روستایی و با ارائه تسهیلات ۸ درصدی می‌باشد بر همین راستا در استان‌ها این تفاهم‌نامه فی‌مابین استاندار، وزرای مربوطه و رئیس بنیاد مستضعفان امضا می‌شود و مسائل زیربنایی هر شهرستان با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه تعیین و اجرا می‌شود. این طرح با مشارکت ۵۰ درصدی دستگاه‌های اجرایی و ۵۰ درصدی بنیاد علوی سرمایه گذاری می‌گردد و انجام این طرح بر اساس اعلام آمادگی استان‌ها شکل گرفته است و تعامل در این طرح بسیار مهم می‌باشد.

وی افزود: این تسهیلات توسط بانک سینا به میزان ۲۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان به هر استان تخصیص می‌یابد که ۱۰ درصد یارانه سود و کارمزد را دولت و بنیاد مستضعفان پرداخت می‌کنند و تسهیلات با سود ۸ درصد در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

جلالی گفت: در زمینه مطالعات طرح، اولویت ما با مشاورین استان که در فراخوان عمومی شرکت  نمایند، می‌باشد، زیرا بر این باوریم مشاورین این منطقه موفق‌تر از مشاورین مناطق دیگر خواهند بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: