mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۳۷ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۲۱۲۵
تعداد بازدید: ۸۹۲
سعیدی‌کیا در نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان عنوان کرد؛
سعیدی‌کیا در نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان خطاب به هیئت مدیره شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: بیمه و مالیات حق الناس است و برای ۸۰ میلیون از مردم این سرزمین است و حتما در مورد مالیات توجه داشته باشید و حساس باشید.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان با حضور محمد سعیدی کیا رییس این بنیاد و جمعی از مدیران هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه در محل ساختمان ستاد بنیاد مستضعفان برگزار شد.

محمد سعیدی کیا در این نشست ضمن تسلیت ایام فاطمیه با تاکید بر لزوم شناخت سازمان محل فعالیت گفت::باید هر جایی کار میکنیم را بشناسیم، همه باید بنیاد مستضعفان از گذشته، حال و آینده را خوب بشناسیم. افت و خیز‌ها شرکت‌ها را بشناسیم و استخراج کنیم و با اصول شرکت داری بخوبی آشنا باشیم.

سعیدی کیا ضمن تاکید بر همراه شدن با اعضا و کارکنان شرکت‌ها تاکید کرد: هیئت مدیره‌ها باید نقش موثر در اداره شرکت‌ها داشته باشند و سلامت محیط کار و رعایت حقوق مخاطبین را مورد توجه قرار دهند.
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند

شناخت بر روی دیدگاه و برنامه شرکت‌ها، نقشه راه تکنولوژی شرکت، نگاه به آینده، توجه به نقش علمی و فنی باید کار شود و اهمیت دادن به نیروی انسانی خصوصا جوانان از دیگر موارد مورد تاکید محمد سعیدی کیا در نشست نمانیدگان بنیاد مستضعفان بود.

سعیدی کیا ضمن تاکید بر حق الناس بودن مالیات به اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان توصیه کرد: بیمه و مالیات حق الناس است و برای ۸۰ میلیون از مردم این سرزمین است و حتما در مورد مالیات توجه داشته باشید و حساس باشید.

رئیس بنیاد مستضعفان ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص ماموریت بنیاد مستضعفان گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: علت وجودی بنیاد رفع استضعاف و محرومیت است و، چون بخش قابل توجهی از درآمد‌ها و سود شرکت‌ها به بنیاد علوی اختصاص می‌یابد همه کارکنان و اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها در محرومیت زدایی مشارکت دارند و ماجور هستند.

سعیدی کیا در پایان با اشاره به موانع ایجاد شده توسط استکبار جهانی برای غعالیت اقتصادی کشور گفت: انشالله این دوره سخت را با تلاش جهادی پشت سر می‌گذاریم و طبق آیه وَ الَّذِینَ جاهَدُوا فِینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا می‌توان با سختی‌های استکبار مقابله کرد و هر سختی در برابر این آیه نرم می‌شود.
 
آل اسحاق عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان ضمن تسلیت ایام فاطمیه با اشاره به عنایات خداوند متعال به بنیاد مستضعفان به عنوان نهادی انقلابی و اسلامی با اشاره به اهمیت شرایط داخلی و خارجی سازمان‌ها گفت: بنده دو نکته را اشاره کنم، هر ماموریتی برای هر بنگاه علاوه بر نیاز‌های حرفه‌ای تشخیص فضای ماموریت است. نقش فضا کاملا جدی است و اگر فضا را نشناسیم نمی‌توانیم به ماموریت درست عمل کنیم آیا مدل و الگویی برای تشخیص فصا وجود دارد؟ باید با تکیه بر استعداد فضا را بر اساس الگو بشناسیم. الگو این را دیکته می‌کند که فضای ما تابع سه حوزه است که باید بازیگران و رابطه آن‌ها را بشناسیم، حوزه خارجی، حوزه داخلی و مجموعه قوانین و فرهنگ است.

آل اسحاق سپس با اشاره به ضرورت شناخت شرایط خارجی در سازمان‌ها تاکید کرد: به عنوان مثال در حوزه روابط خارجی حتما باید سیاست‌های خارجی بر کشور حاکم است را شناخت و اگر کسی این سیاست‌ها را نشناسد نمی‌تواند برنامه ریزی کند و در رابطه با برنامه ریزی صادرات و واردات تصمیم درستی بگیرد.
 
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند
 

آل اسحاق سپس گفت: تشخیص بازیگران موثر نسبت به داخل و شناخت شرایط داخلی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. مدیران باید بازیگران داخلی از جمله فضای امنیتی و سیاسی، مجلس، دولت، قوه قضائیه و جریانات سیاسی حاکم و رابطه این‌ها با هم و با شرکت تحت مدیریت خود را بادی بشناسیم. از طرفی توجیه زیرمجموعه درباره فضای موجود بسیار با اهمیت است. اگر در اول هر جلسه هیات مدیره یا مدیرعامل فضای روز را تشریح کند این موضوع در هدایت تصمیمات نقش جدی و موثری دارد.

عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان در بخش دوم سخنانش تاکید کرد: بنیاد مستضعفان مجموعه مدیران در سایز نظام دارد یعنی باور به ارزش‌های انقلاب اسلامی و بازوی اعتقادی و آرمانی در بنیاد وجود دارد و چهل سال است بنیاد مستضعفان در حوزه تربیت مدیریت علمی و متعهد پیشتاز بوده و جهادی عمل کرده است.

منوچهر خواجه دلویی معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان در نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان ضمن تاکید بر تضامنی بودن تصممیات هیدت مدیره گفت: مسئولیت در هیات مدیره تضامنی است و تک تک اعضای هیئت مدیره وظیفه دارند و در مقابل تصمیمات اتخاذ شده مسئول هستند و در چارچوب تصمیمات هیئت مدیره و ضوابط قانونی مدیر عامل قدرت اجرا دارند.

خواجه دلوئی ضمن تاکید بر شفافیت قرارداد‌ها و معاملات گفت: باید تمام معامله‌ها، مناقصه‌ها و مزایده‌ها اطلاع رسانی انجام شود و بر اساس ضوابط به بهترین انتخاب رسید. همه اعضای هیئت مدیره‌ها تلاش کنند در اولین مرحله دین خود را به ذینفعان ادا کنند و هیات مدیره‌ها جانشین پروری در شرکت‌ها و جوان‌گرایی را مورد توجه قرار دهند.
 
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند

معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان گفت: حتما در جذب نیروی انسانی موضوع بودجه مورد توجه قرار گیرد و جذب در تمام شرکت‌ها حتما از طریق آزمون صورت پذیرد و جذب نیروی انسانی بومی از همان منطقه که صنعت، کارخانه یا کارگاهی تاسیس می‌شود؛ صورت گیرد.

وی در پایان با اشاره به ضرورت هم افزایی در گروه بنیاد و توسعه صادرات افزود: در بنیاد مستضعفان فرصت خوبی برای هم افزایی وجود دارد و شرکت‌هایی که از این فرصت استفاده کرده‌اند بهره مندی خوبی داشته اند و تاکید می‌کنم که حتما همه هیئت مدیره‌ها به توسعه صادرات برای پوشش بخشی از ریسک‌ها توجه کنند و تلاش کنند تا با تنوع منابع فشار بر روی خزانه را کم کنند.

خسرو مختاری، معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک ایام دهه مبارک فجر گفت: در صحبت‌های خودم به بخشی از اهداف تقویت هیئت مدیره‌ها می‌پردازم. بنیاد به دلیل تنوع فعالیت‌ها از شما عزیزان به عنوان نمایندگان خود و مالکین استفاده می‌کند. محرومین و مستضعفین جامعه مالک اصلی بنیاد هستند.

مختاری با اشاره به ضرورت انباشت تجربیات مدیریت در هیات مدیره‌ها افزود: یکی از ویژگی‌های شبکه مدیریتی موجود بنیاد مستضعفان انباشت تجربه پیشکسوتان و جوانان است. رهبری فرمودند: بنیاد را به معنای واقعی کلمه به بنیاد مستضعفان تبدیل کنید و از جوانان استفاده کنید. ما تلاش کردیم بر اساس همین منویاتاز همان ابتدا از جوانان مستعد در هیئت مدیره‌ها استفاده شود و پیگیری منویات اسناد بالادستی و فرمایشات مقام معظم رهبری هدف اصلی روند موجود است.
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند

محمد عباسی، رئیس شورای فرهنگی- اجتماعی بنیاد مستضعفان با اشاره به تقویت نقش الگویی بنیاد گفت: لازم است به دو موضوع اشاره کنم مهمترین موضوع یادآوری این مسأله است که صاحب سهام کیست و از ما چه می‌خواهد؟ باید صاحب سهام را شناخت و اهداف وی را دانست. صاحب سهام در اینجا روشن است که نهادی است انقلابی و وابسته به رهبر انقلاب است. یکی از نکاتی که در شرکت‌ها مطرح می‌شود موضوع رقابت است، اما در بنیاد مستضعفان رقابت یک موضوع ثانوی است و آن چیزی که در بنیاد مهم است تقویت نقش الگویی است ما نمی‌خواهیم به جای مردم فعالیت اقتصادی کنیم بنای ما این نیست.

عباسی در ادامه با اشاره به برخی فضاسازی‌ها علیه نهاد‌های انقلابی افزود: برخی جوسازی می‌کنند که اقتصاد زیرزمینی کار نهاد‌های انقلابی است ما بخش قلیلی از اقتصاد هستیم. شرکت‌های ما می‌تواند در فعالیت خودش بهترین و با کیفیت‌ترین شرکت و الگوی دیگران باشد.
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند

وی با تاکید بر اهمیت صحیح و متقن انجام دادن در دین اسلام گفت: مسلمانی کاری را که انجام می‌دهد باید متقن و صحیح انجام دهد و باید به نقش الگوییمان توجه کنیم. تاکید می‌کنم باید به ارزش‌های فرهینگیمان هم توجه داشته باشیم از مشتری مداری تا کارکنان شایسته تا محصولات باکیفیت حائژ اهمیت است.

رحمت الله صادقیان معاون امور هماهنگی مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان با اشاره به اهمیت هیات مدیره در راهبری سازمان‌ها گفت: اعتقاد داریم تصمیمات ما هستند که سرنوشت ما را مشخص می‌کنند هیئت مدیره بالاترین رکن اساسی بعد از مجمع عمومی در هر بنگاه اقتصادی است. استاندارد‌های ملی و استاندارد‌های بین المللی حسابرسی از سال گذشته الزامی شده و باید هیأت مدیره در جریان قوانین باشند.

صادقیان با اشاره به اینکه تنها موجود زنده با عمر نامحدود عمر شرکت است، گفت: همه موجودات می‌میرند جز بنگاه اقتصادی و به همین دلیل لازم است یک برنامه استراتژیک برای خروجی بهتر شرکت‌ها و بقای آن‌ها ارائه شود.
 
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند
 

صادقیان در ادامه تلاش کرد برخی نکات مدیریتی را خطاب به اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان مورد تاکید قرار دهد و گفت: اساسنامه به عنوان مهمترین سند بالادستی شرکت‌ها است و باید مفاد اساسنامه در مورد ترکیب هیات مدیره مورد توجه قرار گیرد.

آشنایی با مجموعه آیین نامه ها، تدوین یک برنامه استراتژیک بر اساس اسناد بالادستی، تطبیق تصمیمات با ضوابط ابلاغی از جانب بنیاد و مجمع، بررسی تکالیف مجمع سالیانه، حضور فعال در جلسات بودجه نویسی، بررسی حساب‌های شرکت از جمله مطالبات، تعهدات و معوقات بانکی، بررسی گزارش ماهانه، سه ماهه و شش ماهه و خصوصا گزارش شش ماهه به منظور ورود شرکت‌ها در بورس، تحلیل ساده از صورت‌های مالی و صورت جریان وجود نقد و توجه به پرداخت دیون ممتاز مالیات بیمه جهت جلوگیری از تحمیل جرائم از جمله مواردی بود که معاون امور هماهنگی مجامع و مالکیت سهام بنیاد مستضعفان در نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان مورد توجه قرار داد.

وی در پیشنهاد کرد علاوه بر کارگروه‌های تخصصی کمیته منابع انسانی راه اندازی شود و گفت: می‌توانیم ۸۰ درصد شفافیت را از درون سیستم و بنگاه ایجاد کرد و مشاور بیرونی تنها ۲۰ درصد شفافیت به همراه می‌آورد.

رعایت منافع سهامداران و ذینفعان، کاهش ریسک بنگاه اقتصادی از طریق بهبود و ارتقاء شفافیت و پاسخگویی، نظارت قانونی رژیم حقوقی و کارایی بازار سرمایه از دیگر نکاتی بود که رحمت الله صادقیان در نشست نمایندگان بنیاد مستضعفان بر روی آن‌ها تاکید کرد.

در ادامه این جلسه دو تن از اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تحت پوشش بنیاد مستضعفان و دو عضو دیگر به دعوت محمد سعیدی‌کیا رئیس بنیاد مستضعفان نکاتی را درباره اهم فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد مستضعفان ذکر کردند.

عابدین کاظمی مدیر کل امور مدیران بنیاد مستضعفان با ارائه گزارشی به انتخاب و انتصاب نمایندگان بنیاد در شرکت‌های تابعه پرداخت و گفت: تدوین و تصویب دستور العمل انتخاب نمایندگان یکی از مهمترین اقدامات بود که در سال ۹۳ انجام شد. سپس بنا بر این شد که نشست‌هایی برای ارتباط سهامدار با نمایندگان تدوین شد. در گام بعد وظایفی را شامل ۱۲ وظیفه به همه اعضای هیئت مدیره ارائه شد. تدوین و تصویب دستورالعمل ارزیابی و آموزش نمایندگان، تهیه بانک اطلاعات آموزش مدیران و بانک سوابق از مهمترین اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر بوده است.
 
مالیات حق‌الناس و متعلق به تمام 80 میلیون نفر مردم است/ شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت مالیات حساس باشند
 

وی با اشاره به جلسات کمیته انتصابات و احکام صادره گفت: در مجموع ۷۷ جلسه کمیته انتصابات تشکیل و ۶۲۰ حکم صادر شده است و ۳۹ نفر از جوانان مستعد در هیئت مدیره شرکت‌ها منصوب شده اند و این روند در آینده ادامه می‌یابد. در سال ۹۵ تعداد ۵ جلسه با نمایندگان بنیاد و با حضور معاونین توسعه برگزار شد و محتوای آن به استحضار رییس محترم بنیاد رسیده است.

مدیر کل امور مدیران بنیاد مستضعفان گفت: مهمترین وظایف مورد انتظار از نمایندگان شامل ۱۲ مورد است که بار‌ها اعلام شده و توقع داریم نمایندگان ماهانه گزارشات خود را ارائه کنند و جا دارد از ارسال گزارشات بزرگواران که موجب بهبود شرکت‌ها می‌شود تشکر کنم. در دستورالعمل ارزیابی نمایندگان مقرر شد از تعدادی از اعضای هیئت مدیره بر اساس شاخص‌ها انتخاب و تجلیل شوند. انتخاب نمایندگان کاملا با دقت صورت گرفته و کار بسیار دشواری بود که سعی شد بهترین دوستان بر اساس شاخص‌های مدنظر انتخاب شوند.

در پایان این نشست از آقایان محمد حسین شمس از شرکت برق و انرژی صبا، محمد علی بخشیانی از هلدینگ پایا سامان پارس، حسن بنیادی از هلدینگ کشاورزی و دامپروری فردوس پارس، آرمین سامانی از هلدینگ انرژی گستر سینا و نوروزی رییس هیئت مدیره و سرپرست شرکت سینا ریل پارس به عنوان نمایندگان برتر بنیاد مستضعفان در سال ۹۶ تجلیل شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین