mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۲۶ - ۰۹ تير ۱۳۹۸
کد خبر : ۱۲۷۱۸
تعداد بازدید: ۸۴۴
فاز نخست گلخانه دشت ناز در سطح ۵ هکتار، با ظرفیت سالانه تولید حدود ۲ هزار تن انواع صیفی‌جات را داشته و بخش اعظم محصولات آن عمدتا به روسیه و سایر کشور‌های همسایه نظیر قزاقستان قطر، امارات، عمان، عراق صادر می‌شود.
به گزارش مرکز ورابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، فرزاد صدیقی مدیر عامل شرکت دشت ناز ساری با اشاره به ساخت بزرگترین و پیشرفته‌ترین گلخانه سبزی و صیفی هیدروپونیک یا کشت بدون خاک پلاستیکی و پلی کربنات کشور در شرکت دشت ناز ساری اظهار داشت: این گلخانه مجهز، با دانش فنی کارشناسان اسپانیایی و بومی و سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان به مساحت حدود ۲۰ هکتار در چهار فاز ۵ هکتاری در شرکت زراعی دشت ناز در حال ساخت است.
 
صادرات ۲ هزار تن از محصولات شرکت دشت ناز ساری
 

وی ادامه داد: فاز نخست این گلخانه در سطح ۵ هکتار و با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد ریال که مبلغ ۱۲۵ میلیارد ریال از محل سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان و مابقی از منابع داخلی شرکت دشت ناز ساری تامین گردید، در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسیده است و این فاز گلخانه ای، سالانه ظرفیت تولید حدود ۲ هزار تن انواع صیفی‌جات را داشته و بخش اعظم محصولات آن به کشور‌های همسایه صادر می‌شود و برای ۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.

صدیقی با اشاره به استفاده از گاز ازن جهت تصفیه آب زهکش در گلخانه هیدروپونیک شرکت دشت ناز برای اولین بار در کشور تصریح کرد: تصفیه آب زهکش با گاز ازن در این گلخانه موجب صرفه جویی ۳۰ درصدی در مصرف آب و کود شده است.
 
صادرات ۲ هزار تن از محصولات شرکت دشت ناز ساری
 

وی ادامه داد: این گلخانه بر اساس سیستم کشت بسته فعالیت می‌کند و دما، نور و تهویه در آن هوشمند کنترل می‌شود و مجهز به تاسیسات تزریق گاز co۲ بعنوان یکی از متغیر‌های موثر در تولید می‌باشد. 

وی اظهار داشت: در حال حاضر این گلخانه ۵ هکتاری به کشت گوجه فرنگی اختصاص دارد که با استفاده از شیوه‌های نوین مبارزه بیولوژیک علیه آفات و بیماری‌ها، گرده افشانی توسط زنبور‌های بامبل، بکارگیری الگوی تغذیه‌ای مناسب با توجه به نیاز گیاه و با استفاده از کارشناسان متخصص و مجرب، مشکلات زیست محیطی آن به حداقل رسیده است و محصول گوجه فرنگی تولیدی از استاندارد‌های لازم جهت صادرات برخوردار است و این مزیت رقابتی موجب شده بخش قابل توجهی از تولیدات این گلخانه به کشور‌های همسایه صادر شود.

همچنین ایشان افزایش تولید و تنوع محصولات صادرات محور و افزایش مراودات تجاری با بازار‌های بین المللی را از اهم برنامه‌های گلخانه مدرن هیدروپونیک شرکت دشت ناز و سایر شرکت‌های گروه هلدینگ کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان عنوان وتصریح کرد: در این راستا از علوم و فنون نوین بهره گرفته شده و یکی از سیاست‌های مهم و تاثیر گذار مجموعه کشاورزی و دامپروری بنیاد، توجه بیشتر به دو مقوله صادرات محصولات با کیفیت به بازار‌های جهانی و نیز گسترش و انتقال دانش تولیدات گلخانه‌ای، کشاورزی و دامپروری و ارائه خدمات مشاوره‌ای در این زمینه‌ها به متقاضیان در کشور و کشور‌های منطقه است.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات، هر دو بعد تولید محصولات متنوع و رویکرد نوآورانه در نحوه بازاریابی و ورود به بازار هدف و توسعه آن را می‌طلبد، تاکید کرد: باید از ظرفیت‌های سرمایه انسانی مجموعه و ایده‌های نو و خلاق در این زمینه‌ها استفاده کرد.

فرزاد صدیقی از رشد ۲/۴ برابری محصول گوجه فرنگی تولید شده در گلخانه شرکت زراعی دشت ناز نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: صادرات محصول گوجه فرنگی شرکت دشت ناز ساری در ۳ ماهه اول سال ۱۳۹۸ بالغ بر حدود ۴۳۲ تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲/۴ برابر رشد داشته است.

وی ادامه داد: تا کنون حدود۱۱۰۰ تن محصول گوجه فرنگی از مقصد دشت ناز به کشور‌های عمدتا روسیه، و سایر کشور‌ها نظیر قزاقستان، قطر، عمان و امارات و عراق صادر شده و این روند همچنان ادامه دارد که در مجموع بیش از ۷۵۰ هزار دلار برای کشور ارز آوری به همراه داشته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: