mfnews.ir

انتشار: ۱۹:۱۲ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر : ۱۳۱۲۶
تعداد بازدید: ۱۵۰۳
رئیس بنیاد مستضعفان در گفتگوی زنده رادیویی اعلام کرد
رئیس بنیاد مستضعفان در گفتگوی زنده رادیویی از ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط به عنوان رأس برنامه های 5 سال آتی بنیاد خبر داد. او در این گفتگو تاکید کرد که املاک بنیاد مستضعفان و منافع آنها در خدمت مردم قرار می گیرد.

ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط در رأس برنامه‌های ۵ سال آتی بنیاد مستضعفان /املاک بنیاد و منافعش در خدمت مردم قرار می‌گیرد

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح عصر امروز در برنامه زنده رادیو گفتگو با اشاره به فرارسیدن دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطر شهدا در سالروز چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: بنیاد مستضعفان اولین نهادی بود که در جمهوری اسلامی و 10 روز پس از پیروزی انقلاب به فرمان امام راحل ایجاد شد تا تصدی امورات اموال وابستگان رژیم پهلوی که پس از انقلاب رها شده بود را به دست بگیرد.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه این اموال و املاک با رأی شورای انقلاب و دادگاه تعیین تکلیف شده اند افزود: رأی دادگاه تکلیف این اموال و املاک را مشخص کرد و بنیاد مستضعفان با صدور رای مصادره از سوی دادگاه، اداره این اموال را عهده دار شده که البته بعضا برخی اموال رها شده با رای دادگاه به مالکانش برگشت.

 

* اسناد تمام املاک مصادره شده توسط پهلوی را به صاحبانش برمی گردانیم

 

وی با بیان اینکه در طول 41 سال گذشته برخی از این اموال فروخته شده و یا سهام آنها به مردم واگذار شده است گفت: در هفته گذشته از دفاتر اسناد خاندان پهلوی که زمین های بسیاری را به زور مالک شده بودند، رونمایی شد و این درحالی است که آن زمان سند شش دانگ بیش از 4550 روستا، قصبه و مرتع به نام خاندان پهلوی زده شده بود.

 

فتاح ادامه داد: بنیاد مستضعفان در چند سال اخیر تلاش کرد تا سند این املاک مصادره شده توسط خاندان پهلوی را به مالکان اصلی اش برگرداند. البته تقسیم بیش از 4 هزار روستا و قصبه میان هزاران نفر از مالکان این زمین ها کار پیچیده و زمان بری است و تا امروز حدود 92 هزار فقره از این اسناد به مالکانش تحویل داده شده است.

 

رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: ما قول داده ایم تا پایان سال 99 با همکاری سازمان ثبت املاک، سازمان جنگل ها و مراتع، اوقاف و بخشداری ها و دهیاری ها بخش عمده اسناد این زمین ها را به مردم و مالکانشان بازگردانیم.

 

فتاح: تعامل ما با دولت و دستگاه های دیگر خوب است

 

وی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان به دنبال تعامل و همکاری با سایر دستگاه ها است چراکه معتقدیم برای خدمت به مردم باید تعامل و همکاری مناسب بین دستگاه ها شکل بگیرد، به همکاری خوب بنیاد با میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: پس از انقلاب، کاخ های سلطنتی پهلوی در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و در چند سال گذشته با میراث فرهنگی، همکاری خوبی شکل گرفت و علی رغم آنکه مالک این کاخ ها، بنیاد مستضعفان است ولی با تعامل صورت گرفته، بهره برداری از این کاخ ها به برخی سازمان های دیگر واگذار شد. در آخرین مورد نیز مقرر شد بنیاد مستضعفان متصدی کاخ مرمر باشد و با هماهنگی میراث فرهنگی این کاخ به موزه تبدیل شده است و به زودی افتتاح خواهد شد.

 

فتاح در ادامه سخنانش در واکنش به سوال مجری این برنامه نسبت به تعامل بنیاد مستضعفان با دولت و سایر دستگاه ها، با بیان اینکه بنیاد مستضعفان هیچ ردیف بودجه ای دولتی ندارد و در کنار دولت به مردم خدمت می کند گفت: همکاری ما با دولت بسیار خوب است و تعامل سازنده ای با سایر نهادها داریم و سعی می کنیم کارها را در توافق با دولت و سایر دستگاه های مسئول کشور پیش ببریم.

 

رئیس بنیاد مستضعفان اضافه کرد: البته بعضاً دولت ها مایل هستند که بنیاد در برخی مسائل و پروژه ها وارد میدان شود که نمونه آن آزادراه تهران شمال است.

 

بنیاد مستضعفان هیچ گونه معافیت مالیاتی ندارد

 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان گفت: یکی از مباحث مطرح شده در مورد مالیات پرداختی بنیاد مستضعفان است؛ ما امروز با اطمینان اعلام می کنیم که بنیاد مستضعفان 100 درصد مالیاتش را پرداخت می کند و هیچ معافیت مالیاتی ندارد و هر ساله نیز تسویه مالیات خود را گرفته ایم.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان هیچگونه ارز 4200 تومانی دولتی بدون ضابطه نگرفته است گفت: بر اساس اعلام رئیس بانک مرکزی، بنیاد مستضعفان تمام ارز حاصل از صادراتش را در سامانه نیما عرضه کرده و ما به عنوان یک نهاد متعلق به نظام و مردم، خود را موظف می دانیم تا بیش از دیگران به مقررات و ضوابط تعیین شده پایبند باشیم.

 

فتاح گفت: در سال 97 از 169 شرکت فعال در بنیاد مستضعفان، 33 شرکت زیانده بودند که عمده زیان این شرکت ها به دلیل نوسانات ارزی و افزایش نرخ مواد اولیه مورد نیازشان بود ولی طی 10 ماه اخیر، به لطف خداوند تمامی این 169 شرکت سودده شده اند.

 

واگذاری 50 درصد سهام شرکت های بنیاد به مردم تا 5 سال آینده

 

وی در پاسخ به عرضه سهام برخی شرکت های متعلق به بنیاد در بورس و میزان عمل به اصل 44 توسط بنیاد مستضعفان گفت:  اصل 44 مربوط به دولت است و بنیاد مستضعفان جزو دستگاه های دولتی نیست، لذا مشمول اصل 44 نمی شود اما رویه بنیاد مستضعفان این بوده که تا جایی که می تواند از فعالیت های خُرد خارج شود و به سمت فعالیت های کلانی حرکت کند که مورد نیاز کشور و نظام است و البته مردم را نیز در این فعالیت ها سهیم کند.

 

فتاح ادامه داد: از میان 169 شرکت فعال بنیاد مستضعفان، 31 شرکت در بورس حضور دارند و بنیاد در این شرکت ها، سهمش را از 10 تا 49 درصد واگذار کرده و به گفته سازمان بورس نیز شرکت های بورسی بنیاد مستضعفان، عملکرد بسیار خوب و قابل قبولی دارند.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این 33 شرکت بورسی، 10 شرکت دیگر نیز آماده ورود به بورس و عرضه سهامشان هستند و هدف گذاری ما این است که به لطف خداوند بتوانیم در 5 سال آینده 50 درصد سهام شرکت هایمان را به مردم واگذار کنیم.

 

به گفته رئیس بنیاد مستضعفان درآمد حاصل از واگذاری سهام شرکت های بنیاد مستضعفان، مجددا در تولید و برای سرمایه گذاری در بخش های کلانی همچون صنعت برق و نیروگاه، فولاد، سیمان و مواردی از این دست انجام می شود که صنایع بزرگ و مورد نیاز کشور است.

 

فتاح اضافه کرد: بنیاد مستضعفان به سمتی حرکت خواهد کرد که رقیبی برای شرکت های خصوصی نباشد.

 

وی با بیان اینکه بخشی از صنایعی که امروز بنیاد مستضعفان در آنها فعال است، جزو صنایع ایجاد شده در سال های پس از انقلاب است گفت: بنیاد مستضعفان در سال های گذشته از بخش هایی خارج شده و در بخش هایی همچون نیروگاه، فولاد و سیمان سرمایه گذاری کرده که مورد نیاز کشور و مردم بوده است. مثلا در بندر شهید رجایی، در سال های قبل با مشکل تخلیه کانتینری مواجه بودیم که بنیاد مستضعفان به این بخش ورود کرد و آخرین تکنولوژی جهانی را برای حل مشکل تخلیه کانتینری در بندر شهید رجایی به کار گرفت.

 

جزئیات اقدامات بنیاد برای محرومیت زدایی؛ از بسته غذایی ماهانه به 100 هزار مادر باردار تا ساخت مسکن برای خانواده های دارای چند معلول

 

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه این گفت وگو در پاسخ به سوالی درباره فعالیت بنیاد مستضعفان در بخش محرومیت زدایی و ارائه خدمات حمایتی گفت: بنیاد مستضعفان از ابتدای انقلاب خدماتی را انجام داده؛ چه در دفاع مقدس و پشتیبانی از جنگ، چه بعد از سال های دفاع مقدس؛ بنیاد مستضعفان پس از دفاع مقدس خدماتی را ارائه کرده که از جمله آنها حمایت از مادران شیرده در مناطق محروم است که با تأیید وزارت بهداشت 100 هزار نفر از مادران شیرده در مناطق محروم به صورت ماهانه بسته غذایی دریافت می کنند.

 

وی ادامه داد: همچنین بنیاد مستضعفان با مشارکت بهزیستی 7000 منزل مسکونی برای خانواده های دارای چند معلول احداث کرده و 14 هزار واحد دیگر نیز به بهره برداری خواهد رسید.

 

به گفته فتاح بیش از 2 هزار میلیارد تومان وام اشتغال زایی در مناطق محروم با بهره 8 درصد نیز توسط بنیاد مستضعفان در جهت محرومیت زدایی پرداخت شده است.

 

وی با اشاره به اضافه شدن شهرستان «درمیان» به مناطق هدف طرح  آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان گفت: روز گذشته شهرستان «درمیان» در خراسان جنوبی به عنوان چهاردهمین منطقه هدف محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان قرار گرفت و در نظر است در این شهرستان و 13 منطقه هدف دیگر، محرومیت زدایی به تناسب مشکلات هریک از مناطق صورت گیرد.

 

فتاح با بیان اینکه در 14 منطقه هدف محرومیت زدایی، بنیاد مستضعفان به هیچ وجه جای دولت را نخواهد گرفت افزود: دولت باید به وظیفه خود در این مناطق عمل کند و بنیاد مستضعفان به عنوان کمک و متمم کارها در کنار دولت حضور خواهد داشت. ما در این مناطق با محوریت اشتغال، ورود خواهیم کرد.

 

بنیاد مستضعفان در گام دوم انقلاب «پوست اندازی» می کند

 

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت بنیاد مستضعفان در گام دوم انقلاب اسلامی گفت: ما معتقدیم باید در گام دوم انقلاب پوست اندازی کنیم و بر همین اساس بنیاد مستضعفان مطابق خواسته مقام معظم رهبری، به عنوان یک نهاد انقلابی به سمت جوانگرایی و پویایی بیشتر حرکت خواهد کرد.

 

فتاح گفت: ما در بنیاد مستضعفان علی رغم اینکه الزامی برای اجرای قانون بازنشستگان نداشتیم ولی برنامه ریزی کرده ایم که تا پایان سال جوانگرایی در بنیاد مستضعفان را انجام دهیم چراکه اساس گام دوم انقلاب، اعتماد به جوان ها و انتقال بار کشور به دوش جوان ترها است.

 

رئیس بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: علاوه بر این ما در فعالیت هایمان هم حتما تغییر رویه می دهیم و به سمت فناوری های جدید و افزایش راندمان با استفاده از فناوری های جدید حرکت خواهیم کرد.

 

ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط در رأس برنامه های 5 سال آتی بنیاد مستضعفان

 

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش بنیاد مستضعفان در تامین مسکن اقشار کم درآمد و متوسط گفت: یکی از ضعف های ما در بخش مسکن است چراکه گرچه بنیاد مستضعفان در بخش مسکن فعال بوده ولی متاسفانه اغلب خانه های ساخته شده توسط بنیاد مستضعفان در مناطق شمالی شهر تهران قرار داشتند. ولی ما امروز به دنبال عوض کردن این شرایط هستیم و ساخت مسکن برای مناطق محروم در راس برنامه 5 سال آینده بنیاد مستضعفان خواهد بود.

 

فتاح با اشاره به حمایت بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن در مناطق محروم و آسیب دیده از بلایای طبیعی گفت: تمام خانه هایی که پس از زلزله کرمانشاه و سیل گلستان و برخی استان های دیگر مجددا ساخته شد، با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان بوده و تا امروز بنیاد مستضعفان بیش از 600 هزار تن سیمان رایگان را برای بازسازی مناطق و خانه های آسیب دیده در اثر سیل و زلزله اهدا کرده است.

 

بنیاد مستضعفان هیچ موضوع محرمانه ای در برابر مردم ندارد/ اموال بنیاد مستضعفان و منافع آنها در خدمت مردم قرار می گیرد

 

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه، مردمداری نظام اسلامی را باعث افتخار دانست و خاطرنشان کرد: علی رغم ضعف هایی که در اقتصاد داریم ولی مردم بزرگواری داریم که همواره مشکلات این کشور را حل کرده اند و افتخار آفرین بوده اند؛ ما هم به این مساله ایمان داریم که اگر می خواهیم در بنیاد مستضعفان موفق باشیم باید مردمی عمل کنیم.

 

وی گفت: همانطور که از نام بنیاد مستضعفان پیدا است، این بنیاد برای مردم است و تمام اموال بنیاد مستضعفان و منافع آن برای مردم بوده و باید در خدمت آنها باشد.

 

فتاح در پایان تاکید کرد: مردم مالک همه اموال و دارایی بنیاد مستضعفان هستند و بر همین اساس ما موظف به پاسخگویی به مردم و تبیین وظایف و اقداماتمان برای خدمت رسانی به مردم هستیم و در بنیاد مستضعفان هیچ موضوع سری و محرمانه ای که نتوانیم آن را با مردم درمیان بگذاریم وجود ندارد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: