mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۴۲ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۳۶۹
تعداد بازدید: ۱۲۷۶۰
مراسم رونمايي از كتاب تفنگ نه دال نوشته دکتر اردشیر صالح پور و ری گشون تفنگ آ علیداد خدرسرخ شامگاه 30 فروردین ماه 1393 با حضور محمد بهشتی مشاور ریس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ، جواهري مدير عامل موسسه فرهنگي موزه هاي بنياد و جمعی از . نویسندگان و پژوهشگران طي آييني در موزه باستان برگزار شد.

 

مراسم رونمايي از  كتاب  تفنگ نه دال نوشته دکتر اردشیر صالح پور و ری گشون تفنگ آ علیداد خدرسرخ شامگاه  30 فروردین ماه 1393 با حضور محمد بهشتی مشاور ریس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ، جواهري مدير عامل موسسه فرهنگي موزه هاي بنياد و جمعی از . نویسندگان و پژوهشگران طي آييني در موزه باستان برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري بنياد مستضعفان : تفنگ نُه دال، نام تفنگی است که متعلق به پهلوان نامی و حماسی بختیاری آعلیداد خدرسرخ است .


 این تفنگ نام‌های دیگری چون حجی و حج مصطفی دارد. تفنگ از نوع شمخال و سرپر است که نخست از طرف پادشاه عثمانی به اسدخان بهداروند یا اسدخان شیرکش هدیه شد و لی پس از اسدخان به آعلیداد رسید. تفنگ هم اکنون در خزانه جنگ افزار موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد به شماره 30116 – م نگهداری می‌شود و توسط خانم اعتضادي مورد مرمت قرار گرفته است .

بنا بر اين گزارش  دکتر اردشیر صالح پور نویسنده کتاب "شرح زندگی و مبارزات آعلیداد خدرسرخ، پهلوان نامی بختیاری" روز شنبه 30 فروردین 1393  کتاب خود را طي آييني  در موزه ملی ایران رونمایی كرد.

 

 

 

  
شرح زندگی و مبارزه‌های پهلوان نامی بختیاری

«تفنگ نُه دال» با عنوان فرعی «شرح زندگی و مبارزات آعلیداد خدرسرخ پهلــــوان نامی بختیاری» نام کتاب تازه دکتر اردشیر صالح‌پور، مدرس تئاتر و پژوهشگر تاریخ بختیاری است که از سوی انتشارات راش در ۱۶۰صفحه روانه بازار نشر شده است.در نگارش این رمان گونه تاریخی، گرچه از تخیل و فانتزی استفاده شده اما تمام وقایع و حوادثی که از زبان تفنگ به آنها اشاره می‌شود واقعیت تاریخی دارند. تفنگ نه دال داستان اسلحه‌ای است که به گزارش نویسنده حدود 200سال قدمت دارد.

لقب نه دال به شکار 9دال یا لاشخور با یک شلیک این تفنگ سرپر اشاره دارد. پس از آنکه آعلیداد خدرسرخ موفق به انجام این کار شد،تفنگ را به این نام خواندند. علیداد از پهلوانان نامی بختیاری است که شرح رشادت‌ها و جنگاوری‌هایش  در میان قوم زاگرس‌نشین بختیاری مشهور و حکایت‌های اسب، اسلحه و نحوه قتل ناجوانمردانه‌اش تداعی‌کننده روایت‌های اساطیری در فرهنگ دیرپای پارسی است. نویسنده کتاب از روایت‌های علیداد در ترانه‌های سنتی بختیاری با نام تاریخ ترانه‌ها یاد کرده است. تفنگ ‌نُه دال در شمارگان 3هزار نسخه و قیمت 10هزار تومان به بازار نشر آمده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
4
1
موسسه فرهنگی موزه های بنیاد یکی از واحدهای پیش رو در زمینه اجرا استراتژی های بنیاد در زمینه خدمات رسانی به عموم ملت شریف ایران از همه اقشار (کودکان ، نوجوانان وجوانان ومیانسالان و کهنسالان ) دانش آموزان ودانشجویان واهل علم ومعرفت وهنرمندان می باشد . به آقای مهندس فروزنده ریاست محترم بنیاد که درجهت تحکیم فرهنگ وهنر ملی وهویت ملی -اسلامی ساستگذاری وراهبری می نمایند ونیز از آقای جواهری که به حق از عالمان موزه وموزه داری در کشور است تقدیر وتشکر بعمل می آید . همچنین از روسا و کارشناسان محترم موسسه فرهنگی موزه ها که درجهت حفاظت ونگهداری این شی تاریخی که یادآور دلاورمردی بزرگ است کمال تشکر را دارد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
2
0
درود
درودی بیکران خدمت اهالی اهل ادب مروت دوستان دست اندرکار دوستان بااصل و نسب بختیاری ,تازه ب وب تون سرزدم فکر میکنم بیشتر از این ک خودم تا ٢سال پیش نمیدونستم نه دال یعنی چی فک میکردم ی اصتلاحیه ک میگن ٩دالو میبینی تاجایی ک میدونم خشم طرف رو میبینی ولی بعدن فهمیدم سرچشمه این موضوع از کجاس احتمالا کسی ازنسل ما زیاد از این موضوع اطلاع نداره ,ولی خوب ابنو میدونم شخصیتهای باتعصب بختیاری همواره برگهای تاریخ رو بادل و جووووون ورق میزنن زنده باد انکس ک دایم حال و احوال دل ما میکند جاودانه سوزز دل بر عرص تاریخ محیامیکند
hossein barani mis
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
1
1
تشکر فراوان از جناب آقای صالحپور و همه دوستانی که به جای پردازش کتب عربی و بیگانه به اصالت و فرهنگ کشورمان اهمیت میدهند.حسین بارانی گندلی از اهواز
hossein barani mis
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
1
1
تشکر فراوان از جناب آقای صالحپور و همه دوستانی که به جای پردازش کتب عربی و بیگانه به اصالت و فرهنگ کشورمان اهمیت میدهند.حسین بارانی گندلی از اهواز
روح الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
2
0
باسلام. خدا شمارادر زندگی یاری کند که این لطف رادر حق تبار بختیاری انجام دادید.سپاس
امین خسروی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
2
0
با سپاس فراوان از استاد صالحپور و انتقاد شدید و بسیار از تک تک ایل زراسوند که با وجود گذشت این همه سال و اینکه افراد متمول و کار بدست بسیاری از ایل زراسوند که بیشتر طوایف فعلی زراسوند از طایفه خدرسرخ منشعب شده اند.اما یک مافه گه و یادبود برای اعلیداد بنا نکرده اند.اگر از بزرگان زراسوند این مطلب بنده را خواند به فکر ساخت جایگاهی درخور برای این یل نامی دورکی باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
2
0
امیدوارم به سرنوشت تابلوهای سهراب سپهری دچار نشه
ایرج رشیدی چغا خور
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
1
0
شما را خدا نگه دارد که دارید میشوید مادر اثار بختیاری
ایرج رشیدی چغا خور
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
1
0
شما را خدا نگه دارد که دارید میشوید مادر اثار بختیاری