mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۲۳ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۴۴۸
تعداد بازدید: ۲۲۷۳
مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان:
مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان طي يك نشست خبري به مناسبت روزملي موزه ها اهم فعاليت هاي اين موسسه را تشريح و موزه ها را متعلق به مردم دانست .

مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان طي يك نشست خبري به مناسبت روزملي موزه ها اهم  فعاليت هاي اين موسسه را تشريح و موزه ها را متعلق به مردم دانست .

محمد رضا جواهري طي اين نشست خبري كه در موزه زمان برگزار مي شد ، در خصوص چگونگي پيدايش گفت: اساس شكل گيري موزه ها باز مي گردد به انقلاب هاي بزرگي كه طي قرون 17 و 18 در اروپا رخ داد كه از جمله مهم ترين آنها انقلاب فرانسه بود كه سبب شد مردم بتوانند در مكان هايي حضور پيدا كنند كه پيش از اين تنها افرادي خاص اجازه ي حضور داشتند.

وي در ادامه با بيان اينكه در ايران نيز با وقوع انقلاب اسلامي موزه دچار تحول شد،تصريح كرد: پيش از اين نيز موزه هايي در ايران وجود داشتند اما همزمان با انقلاب اسلامي بسياري از مجموعه هايي كه از دسترس مردم خارج بودند به رويشان گشوده شد.

جواهري با بيان اينكه در جهان بيشترين ميزان بازديد از موزه ها به كاخ ها اختصاص دارد ،ادامه داد: در ايران هم روال به همين ترتيب است به طوريكه در سال گذشته 380 هزار بازديد از كاخ رامسر صورت گرفته كه به اندازه ي بازديدهاي ديگر موزه هاي بنياد است.

مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان با بيان اينكه بنياد مستضعفان مديريت 4 موزه ي كشور را بر عهده دارد ،افزود: بعد از انقلاب اشيا و لوازم كاخ ها بوسيله ي نهاد هاي مربوطه جمع اوري شد كه يكي از آن نهادها بنياد مستضعفان بود.

وي با بيان اينكه كاخ موزه هاي تحت مديريت بنياد مستضعفان طي اين سالها كمترين آسيب را به خود ديده اند،ادامه داد: مـوزه پـول، موزه زمان ، موزه کاخ رامسر و موزه خودروهای تاریخی ایران از جمله موزه هاي تحت مديريت اين بنياد است كه گنجينه ي عظيمي از اشياي تاريخي و قيمتي را در خود جا داده است.

جواهري با بيان اينكه در حال حاضر 45 دستگاه اتومبیل، 2 ارابه کالسکه، 3 دستگاه موتور سیکلت در موزه خودروهای تاریخی ایران در معرضنمايش است،ادامه داد: قدمت برخي از اين اشيا به دوران قاجار باز مي گردد و از آنجا كه سفارش خاص بوده و توسط سه كارخانه توليد شده ،در دنيا كم نظير است.

 مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان در ادامه به جامعه شناختي از وضعيت موزه وموزه داري در ايران پرداخت و گفت:تصور مردم از موزه تصوري غلط در خصوص دوران باستان شناسي است در حاليكه ما در مجموعه بنياد سعي داشته ايم از شكل تكراري موزه داري دوري جسته و در انتخاب سوژه و موضوع كار و محتوا نياز و انتظار جامعه را در نظر بگيريم.

جواهري  با اشاره به دلايل انتخاب موزه زمان گفت: زمان از جمله مسائل پيچيده فلسفي است كه مورد توجه بسياري از آدم ها بوده و به دليل تفاوت هايي كه در نگاه هاي انساني به اين مقوله وجود دارد موزه اي را به همين موضوع اختصاص داده ايم.

مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان با بيان اينكه از آنجا كه موزه ها را براي دل خود ميسازيم رابطه مردم با موزه ها كم است،ادامه داد:تمام سعي ما در مجموعه آن است كه به سمت تمايلات و نيازها و خواسته هاي مردمي برويم تا استقبال بيشتر شود.

وي با بيان اينكه علاوه بر انتخاب سوژه رابطه ي اقتصادي موزه داري مسئله مهمي است و تصريح كرد:تمام سعي مجموعه طي سالهاي گذشته آن بوده است نسبت در آمد به هزينه به سمت بهينه بودن تغيير كند و در همين رابطه توانستيم كاهش هزينه ها يا افزايش درآمد خود را از 5 درصد به 32 درصد افزايش دهيم.

جواهري با اشاره به شعار جهاني امسال موزه داري گفت: «مجموعه هاي موزه اي سازنده ي پيوندها» شعار برگزيده شده ي امسال است كه در همين زمينه ما تلاش داشته ايم تا ارتباط خود را با مردم و رسانه ها گسترش دهيم.

وي به برگزاری جشنواره‌ی بهار نارنج از سوی موزه‌ی کاخ رامسر در آستانه‌ی روز جهانی موزه و زمان اوج شکوفایی و عطرافشانی بهار نارنج اشاره كرد و ادامه داد: چاپ شعار روز جهانی موزه روی بلیت موزه‌های موسسه، نمایش اسلایدهای تهران در گذر زمان در موزه‌ی زمان ، برنامه‌ی مواجه‌ی نسلها و پیوند بین آنها در بهره‌گیری از پول در موزه‌ی پول ایران،‌تجلیل از اهدا کنندگان آثار موزه‌ای به موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد و برگزاری نمایشگاه خودروهای قدیمی و جدید فولکس و گردهم‌آیی دارندگان آنها در موزه‌ی خودروهای تاریخی از جمله برنامه هاي تدارك ديده شده بوده است.

مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان در ادامه افزايش مطالعات زيرساختي نسبت به فعاليت موزه و موزه داري را اصلي مهم دانست و ادامه داد: بايد به مقوله موزه داري به صورت زير بنايي فكر كنيم چراكه توسعه موزه داري در كشور باعث توسعه ي فرهنگ مي شود.

وي از جمله مشكلات موجود بر سر راه موزه داري كشور را كمبود منابع دانست و تاكيد كرد:براي نگهداري از اين مجموعه ارزشمند آثار نياز به بودجه بيشتري هست تا آسيب و صدمه اي به آنها وارد نشود.

مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان با بيان اينكه در حال حاضر،موسسه فرهنگي موزه هاي بنياد 14 خزانه تخصصي را اداره مي کند،گفت: فشارهاي هزينه اي و اعتباري موضوعي است كه بايد بتوانيم با مطالعات زير بنايي از جمله كاهش هزينه ها و افزايش درآمد بر آن فائق آئيم و با اتخاذ رويكردهاي جديد پاسخگوي نياز مردم در صنعت موزه داري باشيم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: