mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۳۷ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵
کد خبر : ۸۷۶۱
تعداد بازدید: ۲۵۸۳
به گزارش هلیل،سال های متمادی برای بیان عمق محرومیت قلعه گنج را مثال می زدند ولی در حال حاضر در سایه به ثمر نشستن ایده استاندار محترم توسط مسئولان محلی و در راس این هرم بنیاد مستضعفان در آینده نزدیک خبری از قلعه رنج نخواهد بود.

قلعه گنج یکی از 7 شهرستان جنوب کرمان است که سال ها ،فقر،رنج و محرومیت در آن تاخت و تاز می کرده است و شاید مامنی است برای هر گونه محرومیت تا اینکه سال اقتصاد و مقاومتی به دادش رسید و از دل شعار سال بنیاد مستضعفان با پیشنهاد استاندار کرمان راهی منطقه شد آنهم  با این هدف که قلعه گنج به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در سطح کشور معرفی و آباد شود.

 

شاید زمانی که علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان واژه شهر نمونه اقتصاد مقاومتی را مطرح می کرد کمتر کسی به این شعار خوشبین بود ولی در سایه تلاش ها و همت مرد بزرگی که  امتحان خود را در بازسازی زلزله بم پس داده است این روزها قلعه گنج به کارگاه تلاش،کار،امید،اشتغال و ... تبدیل شده است.

 وقتی وارد قلعه گنج می شوید با طی مسافتی کوتاه به سمت دهستان رمشک بنایی مجلل توجه تان را جلب می کند این بنا همان هتل کپری است که با استفاده از برگ درختان نخل و با حفظ فرهنگ بومی  که از آباء و اجداد ساکنین قلعه گنج به آنها به ارث رسیده  ساخته شده یعنی معماری سنتی و مدرن جلوه ای زیبا را ترسیم کرده است که از آن می توان به عنوان اولین گام نام برد.

 

 30 باب اتاق کپری و مدرن در محوطه ای زیبا بنام هتل پارسیان شکل گرفته که تعدادی از جوانان بومی مشغول بکار هستند.

 شاید اینکه بگوییم جوانی با فرصت های شغلی مناسب کار کردن در زادگاهش را ترجیح داده و شبانه روز برای رونق هتل پارسیان دل می سوزاند باورش  سخت باشد ولی اینگونه است .

 تجهیز اتاق های کپری هتل پارسیان با شیوه ای سنتی و مدرن یکی از نکات قابل توجه است و باید گفت پته کرمان نیز در بکار بردن  نمادهای بومی همچنان جار باز کرده است.

 

انگاری  نورزو امسال قلعه گنجی ها محلی برای تفریح داشته اند و روزانه قریب به هزاران نفر  ساعاتی از وقت خود را صرف بازدید از هتل کپری می کردند و بنا به گفته مردم  در ایام عید بین 50 تا 60 نفر بعد از ظهرها با دست پر به طرف خانه ها یشان می رفتند هر کس فراخور توانش مشغول کار و کاسبی بود.

 حتی پای مهمانان و گردشگران خارجی هم به هتل پارسیان باز شده و یک خانم هلندی  نیز اقامت نوروزی داشته است و استقبال از غذاهای سنتی برای این خانم گردشگر از جمله شَلک برای مهمانداران جالب بود.

 اینجا صدای پای توسعه و اشتغال به گوش می رسد و با احداث ساختمانی در مقابل هتل پارسیان و استقرار هلدینگ بزرگ گردشگری،صنعت، معدن،دامپروری و کشاورزی  شاید در اینده ای نه چندان دور با رونق کسب و کار برای جوانان بومی  اقدام و عمل نیز از دل محرومیت فریاد شادمانی بزند و همه برای دیدن همت و تلاش مردانی بزرگ همچون مهندس سعیدی کیا و مهندس رزم حسینی  به عنوان مجریان این طرح ماندگار و امیدواری در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی دعوت شوند.

 

نیک است بدانیم نباید از کنار خدمات انجام شده که پاسخی به ندای رهبر معظم انقلاب هستند  به راحتی گذشت و یا اینکه سعی کنیم  به خاطر مسائل سیاسی اصل موضوع را به حاشیه ببریم زیرا که کارها  و طرح های اقتصادی و زیربنایی همانند یک همایش نیستند که یک ساعته برنامه ریزی و اجرا شوند و به زمان  و حوصله نیاز دارند.

 در حالی  گوشه ای از اقدام و عمل در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی که بیش از دو سال از طرح آن از طرف استاندار کرمان می گذرد  به ثمر نشسته است که  قرار است با افتتاح چند کارخانه و طرح های دامپروری و بومی سازی تحول بزرگی در سطح معیشت مردم به وجود آید.

 

بعد از دیدن این خلاقیت و ابتکار عمل برای حفظ فرهنگ بومی  از این بابت افسوس می خوریم که ایکاش در دولت نهم به جای صرف میلیارد ها تومان برای حذف کپرهایی که دل کندن از آنها برای مردم سخت بود اینگونه عمل می شود یعنی  با استفاده از ظرفیت بومی منطقه ساماندهی کپرها را دنبال می کردند نه اینکه در صدد حذف یک فرهنگ دیرینه بر می آمدند که نتیجه این اقدام غیر کارشناسی فقط نا رضایتی عمومی و هدر رفت بیت المال بود و بس

 اینجا همه را برای دیدن شهر اقتصاد مقاومتی دعوت می کنند.

 و  در پایان اینجا  آقای سعید کیا و آقای رزم حسنی همه دعاگویتان هستند.   

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: