mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۵۵ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵
کد خبر : ۸۷۸۱
تعداد بازدید: ۱۹۶۶
دکتر یحیی آل اسحاق عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان :
دکتر آل اسحاق، عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از کارخانجات و پروژه ­های شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بازدید به عمل آورد و در نشستی صمیمی با مدیران این شرکت به بحث و بررسی مولفه های اقتصاد مقاومتی پرداخت.

دکتر آل اسحاق، عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به همراه مهندس اتابک مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس از کارخانجات و پروژه­ های شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بازدید به عمل آورد و در نشستی صمیمی با مدیران این شرکت به بحث و بررسی مولفه های اقتصاد مقاومتی پرداخت.

 

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از ایسنا، دکتر آل اسحاق از کارخانجات احیاء ، کارخانه فولادسازی، پروژه فاز دو فولادسازی و طرح های آب شیرین­ کن­ این شرکت بازدید به عمل آورد.

 

 

بهره برداری در زمان تحریم

در نشستی صمیمانه که پس از این بازدید برگزار شد، ابتدا مهندس سید محمد اتابک، مدیرعامل شرکت گسترش صنایع معدنی و فلزی کاوه پارس ضمن تشکر از حضور دکتر آل اسحاق در این مجتمع و بازدید از پروژه­ ها گفت: مهمترین ویژگی احداث کارخانه فولادسازی فولاد کاوه جنوب کیش در این است که این کارخانه در زمان تحریم آغاز و در زمان تحریم نیز به بهره­برداری رسید و این نشان از عزم راسخ دست اندرکاران این مجتمع برای تحقق منویات مقام معظم رهبری است.

 در ادامه این نشست مهندس علی دهاقین، مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر آل اسحاق به معرفی این شرکت و اهداف آن پرداخت و تشریح کرد: این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به جهت تولید 5/5 میلیون تن فولاد با رویکرد تکمیل زنجیره کامل تولید فولاد تعریف شده که از نظر موقعیت مکانی نیز دارای مزیت­های متعددی برای رقابت در بازار است.

وی از راه ­اندازی 2 مدول کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم در سال­های گذشته به ظرفیت تجمیعی یک میلیون و 900 هزار تن در سال نیز خبرداد و تصریح کرد: فاز نخست فولادسازی شرکت در بهمن 94 به بهره ­برداری رسید و در کوتاهترین زمان ممکن توانست به 65 درصد ظرفیت بعد از دو ماه برسد و در همین مدت نیز با رسیدن به کیفت مطلوب بازارهای جهانی نخستین محموله شمش این شرکت با حجم 20 هزار تن نیز صادر شده است.

 

هدفگذاری صادرات 250 میلیون دلار

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از درایت و تلاش کارکنان این مجتمع در رسیدن به این موفقیت­ها تقدیر و تشکر کرد و افزود: با توجه به چشم اندازی که در بنیاد و کاوه پارس برای سال 95 ترسیم شده است. برنامه­ریزی برای 250 میلیون دلار صادرات در سالجاری هدفگذاری شده که امید داریم با حمایت­های مهندس سعیدی کیا ریاست بنیاد و مهندس اتابک مدیرعامل  کاوه پارس و همت کارکنان جوان و تلاشگر این مجموعه این مهم در سالجاری محقق شود.

 

وی در پایان سخنان خود از اهتمام برای تکمیل پروژه فاز دو فولادسازی و همچنین تکمیل پروژه های آب برای رسیدن به تولید 55 هزار متر مکعب در روز و راه اندازی مجدد پروژه گندله سازی سخن به میان آورد.

 

مدیر باید قدرت خطرپذیری داشته باشد

در ادامه این نشست دکتر یحیی آل اسحاق نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین مدیران جوان شرکت فولاد کاوه جنوب کیش گفت: در جریان راه اندازی این پروژه از ابتدا تا به اینجا بوده ام و از تک تک همکارانی که نقش موثری در راه اندازی این مجموعه داشته اند تقدیر و تشکر می کنم.

 دکتر آل اسحاق که در جمع مدیران فولاد کاوه جنوب کیش سخن می­گفت، ادامه داد: امورات مدیریت شامل دو بخش می­شود؛ یکی امور جاری و دیگری کارهای تاسیسی. اگر مدیر گرفتار کارهای جاری شود و از راه­اندازی فعالیت­های جدید جا بماند رویکرد مدیریتی نداشته است. مدیر باید واحد خودش را چند قدم به جلو ببرد. وظیفه مدیر ایجاد بستر توسعه ماندگار است و در این راستا بایستی اهداف سازمانی را نیز ملاحظه کند. در این مسیر مدیر باید قدرت ریسک داشته باشد و جهت پیشبرد اهداف بایستی در بین کارکنان و مدیرانش با جرات اقدام نماید.

 

فولاد در بنیاد از آتیه خوبی برخوردار است

وی با اشاره به رویکرد بنیاد در حوزه فولاد و احساس وظیفه برای تولید فولاد در زیر مجموعه بنیاد نیز به عنوان نمونه سخن به میان آورد و افزود: با رویکرد تاسیسی که در بخش فولاد در بنیاد می بینیم، آتیه مناسبی است. بنیاد نشان داد که در شرایط تحریم در بخش فولاد که عمدتا نیازمند خارج است، می­توان به نتیجه رسید و احداث کارخانه ای با تکنولوژی روز و با کیفیت استانداردهای جهانی آن هم در دوران تحریم نمونه تحقق اقتصاد مقاومتی است.

دکتر آل اسحاق به مواردی از اقتصاد مقاومتی مبنی بر رویکرد برون نگر با نگاه به صادرات اشاره و اذعان داشت: از خصوصیات صادرات این است که مجموعه را جهانی می­کند و موجب رقابت با کالای خارجی می­شود که این خود عامل پیشرفت مجموعه خواهد شد. صادرات مجموعه را برای رقابت با کالای خارجی از حیث قیمت و کیفیت مکلف می­کند که تکنولوژی لازم را فراهم کند.

 

فولاد؛ محرک مناسب اقتصادی

عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان رویکرد فولاد کاوه جنوب کیش در صادرات را جهت گیری مناسبی برشمرد و یادآور شد: نیروی انسانی با شاخص نیروی ماهر و بارور برای هر مجموعه­ای بزرگترین سرمایه است. توانمندسازی نیروی انسانی برای توسعه یکی دیگر از بندهایی است که در چشم انداز سال 95 در بنیاد تعریف و ابلاغ شده است. کسب تجربه دوطرفه است و سود آن هم عاید بنگاه و هم عاید نیروی انسانی می­شود، توصیه می­کنم در شرکت خیزهای جدید بردارید. توسعه فولاد در کشور موجب توسعه و رشد صنایع پایین دستی نیز می­شود، بر این اساس فولاد می­تواند محرک اقتصادی خوبی در کشور باشد.

 

عضو هیات امنای بنیاد مکان احداث این کارخانه را دارای مزیت های بسیار مطلوبی عنوان کرد و اذعان داشت: مدیران باید بدانند که بدون هزینه نمی توان کار کرد، مدیر باید قدرت ریسک داشته باشد و این رویکرد می تواند موجب ارتقای شرکت و نیروی انسانی باشد.

 

وی در ادامه به مکمل­های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: سوال اساسی این است که ما این مدل را در چه فضایی می خواهیم اجرا کنیم. شناخت فضا و شرایط و مقتضیات مهم است. تا زمانی که فضای ایران را نشناسیم نمی توانیم در تحقق این نسخه موفق باشیم. اقتصاد نه دستوری است، نه التماسی و نه تهدیدی. اقتصاد با واقعیت سر و کار دارد. اقتصاد سکولار نیست. بر همین اساس شناخت کامل فضای ایجاد کار در جامعه برای پیاده ­سازی الگوی ایرانی-اسلامی «اقتصاد مقاومتی» بسیار حایز اهمیت است.

 

وی شناخت فضای کار را منوط به شناخت خصوصیات جمهوری- اسلامی و ایران دانست و تصریح کرد: در ایجاد کار باید هر سه مهم لحاظ گردد . منافعی که تعریف می شود باید ملاحظات هر سه مورد را در خود داشته باشد. باید تمامی واقعیت های اقتصادی در چارچوب جمهوری اسلامی ایران بومی سازی شود. که در راس آن طبق اصل 110 قانون اساسی خط مشی کلی همه حوزه ها را مقام معظم رهبری مشخص می کند. جهت گیری ها را باید با جهت­ گیری­ های رهبری منطبق کنیم که در این چارچوب رعایت 24 ماده اقتصاد مقاومتی یک الزام است.

 

اقتصاد باید درون­زای، برون­نگر باشد

 

وی ضمن اشاره به اصلی از اقتصادی مقاومتی گفت: در اقتصاد باید درون­زای- برون­نگر باشیم؛ باید برای تولید داخلی برنامه مصرف خارجی را هم تعریف کنیم، بایستی با رعایت کیفیت، محصولی با استاندارد و قیمت مناسب درخور کلاس جهانی تولید و به بازارهای جهانی عرضه کنیم.

 

آل اسحاق اقتصاد مقاومتی را پشتیبان محکمی برای صنایع کوچک و متوسط دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی تامین کننده امنیت ملی است، پس باید در تحقق آن همه در هر جایگاهی که هستیم نقش موثر داشته باشیم. وی سه عامل روحیه، فضاشناسی و راهکار را شروط تحقق سیاست­های کلان در اقتصاد مقاومتی دانست.

 

دکتر آل اسحاق در پایان دورنمای اقتصاد کشور را روشن برآورد نمود و اظهار امیدواری کرد که شاهد رشد روزافزون کشور در آینده باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: