mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۰۹ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۵
کد خبر : ۱۰۱۳۰
تعداد بازدید: ۳۲۳۹
مهندس سعیدی کیا در گفت و گو با خبرنگاران روزنامه ایران
بخش سوم سوالان خبرنگاران روزنامه ایران از مهندس سعیدی کیا در ارتباط با قلعه گنج و واگذاری شرکت های بنیاد به بخش خصوصی بود که در ادامه ملاحظه می فرمایید

بخش سوم سوالان خبرنگاران روزنامه ایران از مهندس سعیدی کیا در ارتباط با قلعه گنج و واگذاری شرکت های بنیاد به بخش خصوصی بود که در ادامه ملاحظه می فرمایید

  • يكي از طرح هاي شما كه در زمان اجرا بسيار سر و صدا كرد پروژه" قلعه گنج" بود. اين پروژه به صورت پايلوت اجرا و گفته شده در صورت موفقيت در ساير مناطق محروم عملياتي خواهد شد. با اين تفاسير وضعيت محروميت زدايي در منطقه قلعه گنج را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

همانطوري كه گفتم مردم زماني وارد ميدان مي شوند كه اعتماد پيدا كنند. نمونه اين اعتماد را می توان در پروژه توسعه و آبادانی " قلعه گنج" دید . مقام معظم رهبري به من فرمودند محروميت زدايي كه ما انجام مي دهيم، ديگران هم انجام مي دهند. لذا بايد كار اساسي صورت گيرد تا محروميت زدايي بصورت واقعي اتفاق بيافتد. بدين جهت ايشان فرمودند: يك نقطه محروم را انتخاب و براي آباداني آن اقدام كنيد. اتفاقا مدتی بعد از آغاز مسوولیت من در بنیاد استاندار كرمان به بنیاد مستضعفان آمدند و پيشنهاد آبادانی منطقه قلعه گنج را دادند. اين منطقه در جنوبي ترين نقطه كرمان و در محل تلاقي سه استان سيستان و بلوچستان، هرمزگان و كرمان قرار دارد.


طبق اظهار نظر افرادي كه در آنجا زندگي مي كنند محروميت شديد دارند و ناامني در اين شهرستان قبلا وجود داشته است. در جمهوري اسلامي براي روستاها هزينه هاي زيادي شده از جمله: آب، برق، گاز، راه، اينترنت و ... اما آباداني و پيشرفت آن گونه كه در نظر بوده اتفاق نيفتاده است و خيلي از روستاها با وجود امكانات زياد تخليه شده اند. اين اتفاق نشان ميدهد كه آباداني زماني اتفاق مي افتد كه متناسب با توسعه امكانات زيرساختي، سطح معيشت مردم نيز ارتقا يابد. در غير اين صورت سبب مهاجرت مردم از روستاها به شهر، گسترش حاشيه نشيني و گرايش به مشاغل كاذب از جمله دست فروشي، و ... خواهد شد و در حقيقت چنانچه معيشت خانواده تأمين نشود شخص ترجيح ميدهد تا روستاي خود را با همه امكانات ترك كند. لذا در محروميت زدايي يك منطقه، فراهم ساختن زمينه هاي اشتغال و ارتقای سطح معيشتي مردم بسيار مهم است.

اصول محوری محروميت زدايي بنياد به طور خلاصه شامل: حفظ عزت نفس و كرامت مردم مناطق محروم، توجه به رفع پيامدهاي محروميت در كوتاه مدت و رفع علل آن در بلند مدت، تمركز بر گروه هاي اجتماعي، توانمند سازي، تعالي و خود اتكايي پس از قرار گرفتن در مسير رشد، بهره وري و متناسب بودن خدمت، ترويج فرهنگ خدمت به محرومين و خانواده محور بودن برنامه ها و كمك به پايداري خانواده است .

شايد به هر كسي بگويند يك منطقه را آباد كند فوري يك كارخانه، پل و يا راه مي سازد. ولي ما در قلعه گنج با شعار كار با مردم، براي مردم، توانمند سازي و معيشت پايدار، طرح آباداني و پيشرفت قلعه گنج را شروع كرديم.

  • کار در قلعه گنج را چگونه شروع کردید ؟

در ابتدا تفاهم نامه اي با موضوع سرمايه گذاري و مشاركت اقتصادي، زير ساخت، فرهنگي، بهداشت و سلامت ما بين بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي، وزرای محترم: كشور، نيرو، جهاد كشاورزي، صنعت معدن و تجارت و استاندار كرمان منعقد و جهت عملياتي نمودن آن سيستم مديريت در سطوح ملي، منطقه اي و شهرستاني طراحي شد.

اولين گام براي شروع كار انجام مطالعات بود. تاكنون هر چه طرح جامع تهيه شده بوده اغلب كالبدي بود. ولي كاري كه در مطالعات قلعه گنج انجام گرفت تدوين شرح خدمات با رويكرد معيشت پايدار بود كه با انجام فراخوان از طريق شركت هاي واجد شرايط و توسط كميته تخصصي داوري، يك شركت ايراني با همكاري يك مشاور خارجي ( محور مشاور ايراني ) انتخاب شد كه در حال حاضر مراحل شناخت وضع موجود، تدوين استراتژي ها و اهداف انجام يافته و برنامه هاي پيشنهادي نيز ارائه گرديده است و تا فروردين ماه انشااله نهائي و مصوب مي شود.

  • در حوزه اشتغال زایی و معیشت پایدار چطور ؟

در بخش طرح هاي اشتغال زا و معيشت پايدار با بسيج جوامع محلي و آموزش خانوارهاي روستايي،

گروه هاي توسعه روستايي در هر روستا تشكيل مي شود كه از تجميع اين گروه ها در هر روستا يك صندوق تأسيس و مردم روستا پس انداز هاي اندك خود را در اين صندوق ها واريز مي كنند و در پايان هر ماه متقاضيان گروه تسهيلات براي ايجاد مشاغل جديد و يا توسعه مشاغل قبلي تسهيلات را به صورت قرض الحسنه از اين صندوق ها دريافت مي كنند و نهايتاً از تجميع گروه ها و صندوق هاي روستايي، تعاوني هاي در سطح شهرستان و استان شكل مي گيرد كه بر عملكرد اين صندوق ها نظارت مي كنند. تا كنون در 80 روستا و با مشاركت بيش از يازده هزار خانوار 847 گروه توسعه روستايي و 80 صندوق تشكيل شده و تا اول بهمن ماه سال جاري بيش از 10 ميليارد ریال توسط مردم در اين صندوق ها پول واريز شده است و مبلغ 7 میلیارد و 460 میلیون ریال نيز توسط بنياد علوي به اين صندوق ها كمك شده و 2726 فقره تسهيلات به مردم اين روستا ها اختصاص یافته است.

بنياد علوي هر سه ماه كنترل و به هر ميزان پول به حساب گروه واريز شده باشد، بنياد علوي هم به همان اندازه واريز مي كند.

از ساير اقدامات انجام يافته در شهرستان قلعه گنج احياي مناطق طبيعي و كنترل كانون هاي بحران فرسايش بادي بوده كه اين طرح نيز با مشاركت مردم صورت گرفته است. در حوزه حمايت از دامپروري و كشاورزي، ضمن انجام مطالعات گسترده در اين بخش توسط مشاور و ارائه پيشنهادات لازم، با توجه به اين كه بز گونه غالب دام در اين منطقه بوده، جهت افزايش بهره وري در حوزه دام تعداد هزار رأس بز شيري از كشور اسپانيا وارد شد كه با شرايط اب و هوايي اين منطقه سازگاري داشتند و با تكثير اين نژاد ميزان شیر تولیدی هر رأس بز از نيم كيلو به حدود سه كيلو در روز افزايش مي يابد و در دامداري هاي كوچك كه توسط مردم با وام يارانه اي ايجاد مي شود. در واحدهاي 25 تا 50 راسي شكل گرفته و معيشت مردم از طريق فروش شير به كارخانه لبنياتي كه ايجاد مي شود تامين خواهد شد.

همچنين جهت حمايت از محصولات كشاورزي منطقه و تأمين زير ساخت هاي لازم كارخانجات توليد رب و كنسانتره آبميوه، روغن كشي از كنجد و فرآوري خرما با مشاركت بخش خصوصي در حال احداث و بهره برداري است.

  • در حوزه فرهنگی و بهداشت و درمان و... چه کار هایی صورت گرفته است ؟

در حوزه بهداشت و سلامت بيمارستان 32 تخت خوابي قلعه گنج با اعتبار 7 ميليارد تومان ( 2/3توسط بنياد علوي و 1/3توسط وزارت بهداشت) تجهيز و به بهر برداري رسيده است.

در حوزه فرهنگ و آموزش كليه مدارس شهرستان مورد پايش قرار گرفته و طي يك برنامه زمان بندي مشخص نوسازي، بهسازي و تجهيز مي شوند. همچنين در بخش نرم افزاري نيز از طريق اعطاي جوايز و تشويق دانش آموزان ممتاز مدارس برنامه هاي ارتقاء تحصيلي پيگيري مي شود. جهت ايجاد نشاط و شادابي بين جوانان قلعه گنج آيين نامه ورزش شهرستان با همكاري مسوولان مربوطه تدوين و ضمن حمايت از ورزش هاي بومي و محلي به تيم هاي ورزشي نيز كمك مي شود.

ساير فعاليت هاي حوزه فرهنگي شامل برگزاري برنامه هايي نظير جُنگ رمضان بود كه با هدف معرفي اين شهرستان در ايام ماه مبارك رمضان هر شب از شبكه سراسري سيما پخش مي شد و برنامه گنجينه فجر كه در ايام الله دهه مبارك فجر با حضور گسترده مردم برگزار گرديد. همچنين كليه مساجد در حال بررسي و تدوين برنامه است.

در حوزه خدمات نيز بنياد با احداث اولين هتل كپري كشور در اين منطقه زمينه هاي لازم براي جذب كارشناسان و مردم را فراهم نموده كه در اولين سال احداث اين هتل با استقبال چشمگيري مواجه شده است.

در نهايت كليه اقدامات ذكر شده ضمن ارتقای سطح معيشت مردم، منجر به ارتقای سطح امنيتي منطقه و ايجاد شور و نشاط در مردم اين شهرستان شده است كه البته علي رغم اقدامات بسيار ارزشمندي كه با همكاري همه مسوولان محترم كشوري، استاني و شهرستاني انجام يافته، قلعه گنج در ابتداي مسير توسعه و پيشرفت قرار دارد. استاندار محترم كرمان و فرماندار محترم و همه مسوولان همراهي کاملی در اين امر دارند كه اين هماهنگي ها و روحيه مردم سرمايه اصلي است.

  • در حال حاضر وضعيت فروش شما به چه شكل است و كداميك از زيرمجموعه هاي بنياد آماده واگذاري است؟ آيا شركت هاي زيان‌ده هم واگذار مي شود؟

طي سال جاري در مقايسه با سال گذشته حدود 8 درصد رشد فروش داشتيم. اين نشان مي دهد كه وضعيت شركت هاي بنياد به رغم وجود ركود خوب بوده است. اما هيچكدام از شركتهاي زيان ده تا به وضعيت مناسب نرسند واگذار نخواهند شد. بنياد چند مجموعه دارد كه پيش از اين سود ده بوده اند اما به خاطر شرايط خاص كشور و تحریم های ظالمانه اكنون به مرز زيان رسيدند. سيماني ها تا دو سال پيش سود آور بودند ولي به خاطر ركود در ساخت و ساز و افت مصرف سيمان در كشور ضرردهي آنها آغاز شده است. فولادي ها هم چنين شرايطي را دارند ولي سعي كرديم با صادرات بخشي از كاهش فروش داخلي را جبران كنيم. يكي از كارهايي كه در اقتصاد مقاومتي بايد مدنظر قرار داد صادرات است. خوشبختانه در این حوزه در زمينه هاي مختلف و از جمله سيمان، فولاد، كاشي و سراميك به خوبي ورود كرديم. از سويي برخي از كارخانجات صنايع غذايي با افت فروش مواجه شده اند. قيمت شير خام پايين است و صنايع دامداري ما تحت تاثير قرار گرفته است. در مورد فروش شركتها: 70 شركت در معرض فروش و انحلال و ادغام هستند و سالانه 10% شركتهاي بنياد به بورس ورود خواهند كرد.

اميد است كه سال آينده بنياد مستضعفان درآمد بيشتري داشته باشد و بتوان پول بيشتري را براي محروميت زدايي و رفع استضعاف هزينه كرد. ما كارخانجات عمده زيان‌ده نداريم و اگر شركتي زيان‌ده است تحت تاثير عواملي است كه ذكر شد و هر ماه عملكرد هولدينگ ها را بررسي مي كنيم تا خللي در كار بوجود نيايد.

  • امسال چند مجموعه را واگذار مي كنيد؟

70 شركت بايد منحل، واگذار و ادغام شوند. بيش از 60 درصد اين موارد انجام شده است. ادغام به جز يك مورد همه انجام شده است. معمولا علاوه بر رعايت دقيق تشريفات قانوني اقدام براساس آيين نامه هاي مصوب صورت ميگيرد، اصولا فروش يك شركت سخت است و علاوه بر آن شركت بايد در شرايط مساعد و مناسبي باشد تا جذابيت فروش در بازار را پيدا كند.

  • آيا بنياد مستضعفان در بحث خريد هواپيما ورود خواهد كرد؟

ما در صنعت حمل و نقل هوايي ورود پيدا نمي كنيم. صنايع ريلي متعلق به بنياد را توسعه كمي و كيفي خواهيم داد و علاوه بر آن ازصنعت كشتيرانی هم خارج مي شويم.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند قلعه گنجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
0
0
با سلام اقای مهندس خواهشمندیم فکری برای صادرات خرمای قلعه گنج بکنید مارا از دست دلال ها نجات بدهید اجرکم عندالله
پرطرفدارترین ها