mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۲۴ - ۳۱ تير ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۳۸۹
تعداد بازدید: ۲۶۳۸
مجمع شرکت توسعه خدمات دریایی بندری سینا با نماد معاملاتی حسینا در تاریخ ۲۵ تیرماه با حضور ۸۱ درصدی سهامداران برگزار شد.

به گزارش پایگاه بخری بنیادمستضعفان به نقل از رادیو سهام  این مجمع با  انتخاب نماینده هلدینگ زیارتی پارسیان با مالکیت ۵۱ درصدی سهام و  نماینده بنیاد مستضعفان با مالکیت ۳۰ درصدی سهام به عنوان نظار جلسه  رسمیت یافت، لذا مجمع پس از ارائه گزارش هیئت مدیره و صورت های مالی  مربوط به سال مالی مورد گزارش و تصویب سود نقدی ۹۵۰ ریال به ازا هر سهم  به کار خود پایان داد.

 

اهم موارد ذکر شده در مجمع

 به گفته مدیر عامل محترم این شرکت کاهش حجم صادرات و واردات در سال گذشته، ریزش جهانی قیمت نفت و همچنین کاهش امنیت منطقه در عراق و به دنبال آن کاهش حجم خطوط ترانزیتی عراق سبب شد تا حسینا سال سختی را پشت سر بگذارد و در شش ماهه نخست سال روند کاهشی را در حجم فعالیت های خود شاهد باشد که با تدابیر اتخاذ شده در شش ماهه دوم اصلاحاتی انجام شد و به سمت روند مثبت حرکت کرد.

اهم فعالیت ها در سال مالی گذشته

•          افزایش سرمایه شرکت در سال گذشته از ۱۶۷،۰۰۰میلیون ریال به ۵۰۰،۰۰۰ میلیون ریال؛

•          تخلیه و بارگیری ۱،۳۷۲۵۷۹ TEU کانتینر در سال ۱۳۹۵ که معادل ۵۲ درصد حجم کانتینر کل کشور می باشد.

در حال حاضر مجموع کل تخلیه و بارگیری کانتینر TEUدر سال ۱۳۹۵ در کلیه بنادر کشور ۲،۶۵۸،۶۹۳ TEU میباشد که نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

•          انبارداری ۲۲۰،۷۷۷TEU کانتینر در سال ۱۳۹۵٫

•          انبارداری ۱۲۳،۰۳۳ متریک تن مواد نفتی در سال ۱۳۹۵٫

•          تخلیه و بارگیری ۲۵۸،۲۰۳ متریک تن مواد نفتی در سال ۱۳۹۵٫

•          حمل، تخلیه و بارگیری ۴،۳۵۵،۹۹۰ تن کالای عمومی در سال ۱۳۹۵٫

•          انبارداری ۱،۸۶۸،۲۳۳ تن کالای عمومی در سال مذکور.

 

 

از جمله مهمترین اهداف استراتژیک شرکت در سال مالی آتی نیز به گفته مدیر عامل محترم، افزایش سهم بازار شرکت همچنین رسوخ در بازارهای جدید و همچنین افزایش سود آوری خواهد بود.

در خصوص بازار فروش شرکت سینا با توجه به داده های مربوطه در صورت های مالی شرکت فروش از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ روند صعودی با ثباتی را دنبال نموده است پس از حضور در بندر شهید رجائی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال مالی ماقبل آن افزایش قابل ملاحظه ایی را دارا بوده است. پس از آن نیز تا کنون شرکت روند فروش با ثباتی را دنبال نموده است شایان ذکر است که مبلغ فروش شرکت مذکور در سال جاری برابر ۳،۳۶۴،۸۹۸ میلیون ریال دیده شده است. نسبت بهای تمام شده به فروش نیز در سنوات مورد گزارش از روندی منطقی برخوردار بوده است همچنین نکته قابل ذکر در خصوص بهای تمام شده شرکت سینا که عمدتا شامل هزینه های بندری ماشین آلات و نیروی انسانی است و در صورت عدم فعالیت نیز در محل وجود دارد لذا بالغ بر ۷۵ درصد این هزینه ثابت در نظر گرفته میشود.

آنچه در صورت های مالی شرکت در حوزه فروش چشمگیر است روند رشدی قابل ملاحظه کانتینری از دی ماه سال مالی گذشته تاکنون در بندرهای شهید رجائی و بوشهر میباشد، روند رشدی سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال گذشته که حجم فعالیت در کشور به شدت کاهشی بوده غیر منطقی به نظر میرسد در صورتیکه مقایسه ماهانه، ماه های اخیر با آنچه در دی، بهمن و اسفند اتفاق افتاده است، روندی منطقی داشته و مدیر عامل شرکت نیز در این خصوص اظهار امیدواری کرد و گفت روند پیش روی شرکت در ماه های آتی نیز همانند فروردین و اردیبهشت صعودی خواهد بود.

از جمله بنادری که شرکت سینا در ان اقدام به فعالیت مینماید شامل بندر نوشهر، بندر شهید رجائی، بندر بوشهر میباشد، که از جمله عواملی که سبب ارتقا و بهبود وضعیت و عملکرد بندر بوشهر مربوط به پروژه های شرکت سینا بوده است میتوان به کانتینری شدن این بندر اشاره نمود لذا بندر بوشهر دومین بندر کانتینری کشور میباشد. همچنین در خصوص بندر نوشهر نیز شرکت موفق شد با انجام پروژه ای ظرفیت این بندر را ارتقا داده و ۱۰ کانتینری نماید.

 

پروژه های شرکت:

به گفته هیئت مدیره محترم این شرکت، حسینا تنها شرکتی است که با سازمان بنادر به طور مستقیم قرار داد داشته و نقش عمده ای در گسترش فعالیت های بندر و همچنین افزایش بهره وری بنادر دارا میباشد.

پروژه فاز اول مجتمع بندری نگین بوشهر:

حجم سرمایه گذاری:۱،۷۳۰ میلیارد ریال

شروع عملیات اجرایی: شهریور ۱۳۹۵

شروع بهره برداری : پایان سال ۱۳۹۷

پیشرفت فیزیکی تا کنون : بیش از ۱۹ درصد

این پروژه شامل احداث یک پست اسکله به همراه ۵ هکتار محوطه کانتینری و خرید تجهیزات استراتژیک بندر میباشد.

قرارداد بندر بوشهر با سازمان بنادر منطقه بوشهر ۲۵ ساله با بازنگری ۵ساله تدوین شده بوده بود، علت اصلی برنامه ریزی شرکت برای پروژه جزیره نگین، بندی در قرارداد بندر بوشهر میباشد که در صورتیکه ظرفیت مورد استفاده بندر بوشهر به ۷۰ درصد برسد، شرکت حسینا برای حفظ ظرفیت خود باید وارد مرحله توسعه گردد، در سال ۱۳۹۴ بیش از ۲۰۰ میلیون TEU در بندر بوشهر عملیات انجام شده که ظرفیت این بندر نزدیک به ۳۰۰ میلیون TEU بوده است. لذا با توجه به اینکه فضای توسعه در بندر بوشهر موجود نبوده و ظرفیت مازاد تا کنون به ۲۰کیلومتری این بندر در منطقه ویژه دو منتقل میشد و به ازا هر کانتینر ۲۵۰ هزار تومان نیز برای شرکت هزینه داشت، لذا شرکت نزدیکترین فضا را برای توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین در نظر گرفت که به علت عدم دسترسی شهری، این مکان عاری از مشکلات ترافیکی شهری می‌باشد. همچنین با توجه به اینکه در سال ششم قرارداد فی مابین قرار داریم لذا بازنگری ها صورت گرفته و سهم حسینا از بندر بوشهر از ۹۰ درصد به ۷۰ درصد تقلیل یافته و مابقی سهم سازمان بنادر میباشد.

 

 

پروژه احداث محوطه کانتینری بندر شهید رجائی :

حجم سرمایه گذاری:۷۶۰ میلیارد ریال

شروع عملیات اجرایی: مرداد ۱۳۹۵

شروع بهره برداری : مرداد ۱۳۹۶

پیشرفت فیزیکی تا کنون : بیش از ۷۵ درصد

این پروژه شامل احداث ۱۵ هکتار محوطه کانتینری، خرید تجهیزات مورد نیاز و بهره برداری ایجاد ساختمان ها میباشد. که به گفته هیئت مدیره این طرح هم اکنون به درآمد رسیده و در گزارشات سه ماهه درآمد حاصل از آن قابل ارائه میباشد.

مناقصه های مربوطه انجام شده برای ترمینال اول، ۳ شرکت برای ترمینال دوم، ۲ شرکت در مناقصه شرکت کردند که اطلاعات لازم را سازمان بنادر به زودی منتشر میکند، در حوزه بین المللی هم مذاکرات در این خصوص با شرکت آلمانی انجام شده، موافقت نامه صورت گرفته و تا کنون قرارداد به صورت رسمی ثبت نشده، سهم شرکت سینا نیز از این پروژه ۵۱ درصد و سهم طرف آلمانی بالغ بر ۴۹ درصد در نظر گرفته شده است.

سهم شرکت در این بندر ۴۰ درصد می‌باشد، و با قرار داد فعلی، درآمد شرکت ناشی از تخلیه و بارگیری کانتینر از کشتی بوده و سهمی از انبارداری نخواهد داشت. به همین علت باید فضایی در نظر گرفته میشد که شرکت حسینا درآمد انبارداری پایداری را در این محل برای خود شناسایی میکرد، لذا فضای ۱۵ هکتاری پروژه شهید رجایی محوطه مستقلی را جهت انبارداری، تخلی و بارگیری برای شرکت مهیا میسازد.

اطلاعات مقداری پیش بینی شده توسط شرکت برای سال مالی اتی

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها