mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۲۲ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۴۴۲
تعداد بازدید: ۲۵۸۶
گزیده سخنان نمایندگان استان کرمان در نشست مدیران معین اقنصادی استان :
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: پس از بازدید به عمل آمده، طی نامه ای به مقام معظم رهبری، درخواست شد که معظم له از تلاش های استاندار کرمان و رئیس بنیاد مستضعفان قدردانی نمایند.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از  روابط عمومی استانداری کرمان، نشست هم اندیشی و انتقال تجارب مدیران معین های اقتصاد مقاومتی استان کرمان صبح دوشنبه به میزبانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در پایتخت به ریاست استاندار کرمان و با حضور آیت الله علیمرادی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران معین اقتصاد مقاومتی استان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

 

در این نشست پس از ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در شهرستان قلعه گنج، شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور از سوی بنیاد مستضعفان، نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان نظرات، پیشنهادات در راستای توسعه استان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری پرداختند.

 

طرح هشت زون اقتصاد مقاومتی استان کرمان

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در ابتدای این نشست ضمن تبیین مشکل اساسی کشور، گفت: در مجلس شورای اسلامی و همچنین در دولت های بر سر کار آمده؛ اقدامات خوبی در راستای توسعه کشور انجام شده است اما مشکل اساسی کشور، بحث مدیریت و مشاوره است.

حسین امیری خامکانی افزود: مرزهای مدیریتی می تواند مشکلات اقتصادی و توسعه ای کشور را حل کند و اقدامات استاندار کرمان در تقسیم استان به مناطق هشتگانه و حضور موسسات بزرگ ملی در این بخش ها، نمونه ای از برون مرزی مدیریتی است.

وی بر لزوم ورود معین های اقتصادی به بحث فولاد و تکمیل زنجیره فولاد و مس در استان کرمان تاکید و تصریح کرد: با آموزش فنی و حرفه ای به نیروی انسانی در صنایع فولاد، صنایع غذایی و ... می توان به جذب نیروی کارآمد و ایجاد اشتغال پایدار در هر منطقه کمک کرد.

نماینده مردم شهرستان های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از پروژه ها در سطح استان بدلیل عدم تامین بازار به سمت و سوی ورشکستی سوق یافته اند، یادآورشد: باید ستاد و دبیرخانه ای مربوط به گزارش مناطق هشتگانه و روند پیشرفت کار در استان راه اندازی شود.

 

تمرکززدایی مهمترین عامل در تصمیم گیری

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه سال های گذشته به جز سال 95، نرخ رشد اقتصادی کشور منفی یا صفر بوده است، گفت: با توجه به رشد اقتصادی کشورهایی که رشد اقتصادی آنها از منفی به مثبت رسیده است، در می یابیم که تمرکززدایی مهمترین عامل در تصمیم گیری است.

محمدرضا پورابراهیمی اصلاح ساختارهای کلان و مدل های برنامه ریزی را دو راهکار برای تمرکزدایی عنوان کرد و افزود: قوانینی براساس شناسایی ظرفیت های رویکردهای عدم تمرکز کشور با برخی از شاخص ها در برنامه های ششم توسعه در جهت تمرکززدایی گنجانده شده است.

وی افزایش ظرفیت بودجه عمرانی از 5 درصد به 30 درصد را یکی از رویکردهای عدم تمرکز در کشور عنوان کرد و یادآورشد: تشکیل شورای عالی معادن و همچنین افزایش اختیار استانداران از جمله اقداماتی است که در جهت تمرکززدایی برداشته شده است.

 

جزئیات نامه رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با تقدیر از طرح ابتکاری استاندار کرمان مبنی بر تقسیم استان کرمان به مناطق هشتگانه اقتصادی، تصریح کرد: طی بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پروژه های اقتصاد مقاومتی شهرستان قلعه گنج، همت خوبی بین مدیران استان و بنیاد مستضعفان مشاهده شد.

محمدمهدی زاهدی خاطرنشان کرد: پس از بازدید اعضای این کمیسیون از این شهرستان، طی نامه ای به مقام معظم رهبری درخواست شد که معظم له از تلاش های استاندار کرمان و رئیس بنیاد مستضعفان قدردانی نمایند.

وی با اشاره به ظرفیت بالای استان کرمان در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... گفت: در اجرای این طرح، رویکرد علمی و دانشگاهی خوبی در معین های اقتصادی مناطق شاهد هستیم اما درخواست می شود از ظرفیت دانشگاهی استان بیش از پیش استفاده شود زیرا ظرفیت های دانشگاهی استان کرمان از دانشگاه های سایر استان ها کمتر نخواهد بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه معادن نیز باید ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه های استان وجود داشته باشد و ایجاد شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان در حوزه بازاریابی، ساماندهی فروش ها و ... یکی از این ضرورت هاست.

 

جلوگیری از رسوب منابع مالی شرکت های فعال

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با اشاره به وجود منابع مالی موثر در استان کرمان، گفت: دپوی پول شرکت ها و کارخانه های فعال استان کرمان، در خارج از استان صورت می پذیرد، به گونه ای که استان از این منابع سودی نمی برد.

حبیب الله نیکزادی با تاکید براینکه رسوب منابع مالی در استان باید از سوی مسئولین استان اندیشیده و تدبیر شود، افزود: با این اقدام، استان از ارزش افزوده و همچنین از امکانات مالی این شرکت ها و کارخانه های فعال استان می تواند بهره مند شود.

وی با اشاره به تلاش های معین های مناطق هشتگانه استان کرمان در جهت توسعه پایدار، یادآورشد: صنعت گردشگری در شرق استان کرمان یکی از ظرفیت های عظیم اقتصادی این منطقه است، همچنین با توجه به اینکه فرصت سازی هایی انجام شده است، اما نتوانستیم از ظرفیت های مناطق به درستی استفاده کنیم.

 باید پای مدارس را به اقتصاد مقاومتی باز کرد

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان کرمان در حوزه های مختلف، گفت: با سوق دادن منابع مالی شرکت ها و کارخانجات فعال به استان، بخش عمده مشکلات بیکاری استان مرتفع خواهد شد.

علی اسدی با اشاره به جلسات متعدد با وزیر اقتصاد در خصوص هدایت منابع مالی استان کرمان به سمت بانکهای استان، افزود: تشکیل تیم مالی در استانداری کرمان می تواند بازارهای هدف را در داخل و خارج از کشور شناسایی کند.

وی بر لزوم ارتباط گردشگری با سایر استان های مجاور تاکید کرد و یادآورشد: اقدامات استان باید به صورت منطقه ای و شهرستانی دنبال شده و پای مدارس را به اقتصاد مقاومتی باز کرد به گونه ای که دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای هدایت شوند.

 

دریافت 4 برابری تسهیلات از بانک ها

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه اقدامات استاندار کرمان در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی را قابل ستایش توصیف کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سه جلسه طی یکسال گذشته به هیات دولت و مجلس توصیه کردند به شهرستان قلعه گنج سفر کرده و از نزدیک شاهد اجرای چگونگی پروژه های اقتصاد مقاومتی این شهرستان باشند.

شهباز حسن پور به تغییر دیدگاهی که شهرستان قلعه گنج در توجه به توانمندسازی روستاییان در کشور ایجاد کرده اشاره کرد و افزود: با موافقت مجلس شورای اسلامی، 5 هزار میلیارد تومان در بحث اشتغال روستایی در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به نیاز استان به 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان، تصریح کرد: اگر 500 میلیارد تومان از سوی معین های اقتصادی در بانک های استان سرمایه گذاری شود، می توان با دریافت 4 برابری تسهیلات از بانک ها، پروژه های اقتصاد مقاومتی استان را اجرایی کرد.

 

آموزش، مهمترین زیر ساخت و پیشنیاز

نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر درون زا بودن توسعه، افزود: کشور پیش از انقلاب اسلامی تجربه توسعه برون زا را لمس کرده و تهدیدهای آن را شاهد بوده است لذا دیگر نباید تجربه گذشته را تکرار کرد.

احمد حمزه از آموزش به عنوان مهمترین زیر ساخت و پیشنیاز توسعه درون زا یاد کرد و گفت: باید دانش معین های اقتصادی مقاومتی به استان کرمان ورود پیدا کند زیرا در استان کرمان به اندازه کافی سرمایه وجود دارد اما دانش و تجربه پیاده سازی این منابع مالی وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت و ظرفیت های منطقه منوجان، تصریح کرد: منطقه منوجان نیازمند دانش است تا بتوان از پتانسیل های منطقه بهره مند شد و در بحث آموزش باید معین های اقتصادی سرمایه گذاری کنند.

 

نصف ارزآوری کشور از صادرات پسته

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به وضعیت محصول پسته در ایران، گفت: پسته در شهرستان رفسنجان و انار، تک محصولی است و با تغییر اقلیم و خشکسالی اخیر در کشور و استان کرمان؛ بازار پسته ایران جایگاه خودش را از دست داده است.

 احمد انارکی محمدی با تاکیدبراینکه اقدامات خوبی که از سال گذشته در استان در قالب طرح همیاران آب رخ داده، صنعت پسته رفسنجان رونق گرفته است، افزود: نصف ارزآوری کشور از محصولات کشاورزی از صادرات پسته است.

وی با اشاره به تغییر اقلیم و خشکسالی های پی در پی در استان، یادآورشد: 90 هزار هکتار از بزرگترین جنگل مصنوعی کشور به دلیل کمی بارندگی در معرض نابودی قرار دارد که می تواند مشکلات زیست محیطی زیادی را در این منطقه و حتی کشور و استان کرمان ایجاد کند.

 

استان در بخش بازار و بازریابی دچار مشکلات جدی

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به اینکه موقعیت استان کرمان به لحاظ جغرافیایی و مدیران اقتصادی، به گونه ای است که می تواند بهره وری استان را از لحاظ توسعه ای بالا ببرد، گفت: استان در بخش تولید به خوبی در حال پیش روی است اما در بازار و بازریابی دچار مشکلات جدی است.

علی برز بختیاری با تاکیدبراینکه در بحث کشاورزی تولیدات استان بیش از مصرف سالانه و سرآمد مردم است و باید سیستم و تیمی برای ساماندهی مراودات بازار تشکیل شود، افزود: کسب و کار را در بخش فروش باید به صورت ویژه دنبال کرد زیرا این مهم در آینده نه چندان دور دچار  مشکل خواهد شد.

 وی یادآورشد: مردم شهرستان ارزوئیه توقع دارند که بنیاد مستضعفان به این شهرستان به طور جدی ورود پیدا کند زیرا در این منطقه هنوز مردم کپرنشین هستند و کلاس های درس در کانکس برگزار می شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: