mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۱۲ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۴۷۲
تعداد بازدید: ۲۴۸۱
یادداشت منتشر شده در مورد پرداخت مالیات بنیاد
این نهاد حاکمیتی ظرف ۱۰ سال ۳۲۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده و جزو یکی از خوش حساب ترین مودیان مالیاتی کشور انتخاب شده است.

 سال 90 سایت رادیو فردا ادعا می کند 41 درصد از نهادهای مرتبط با رهبر انقلاب مالیات پرداخت نمی کنند جالب آنجاست که این سایت ضدانقلاب تصویری بزرگ از لوگوی بنیاد مستضعفان را به عنوان عکس خبر خود برمی گزیند.

 

کارشناس این رسانه ضدانقلاب بدون ارائه هیچ سندی چند نهاد انقلابی از جمله سپاه، بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید را آماج حملات خود قرار می دهد و تلاش دارد تا القا کند این نهادها حاشیه امنی در اقتصاد ایران دارند تا جایی که حاضر نیستند ریالی مالیات پرداخت کنند .

 

تحلیل‌های سفارشی و تخریبی برای متهم کردن نهادهای انقلابی در اذهان عمومی در حالی صورت می‌گیرد که اخبار متعدد از فعالیتهای عام المنفعه این نهادها هرگز در رسانه‌های فارسی زبان ضدانقلاب جایی پیدا نمی کند.

 

هر بار که موضوع مالیات در کشور مطرح می‌شود سریعا نوک پیکان اتهامات ضدانقلاب متوجه چند نهاد انقلابی از جمله بنیاد مستضعفان می‌شود . تا مدت‌ها ادعای غیر مستند حاشیه امن مالیاتی توسط کارشناسان دست چندم خارج نشین نقل محافل تخریب نهادهای موثر در کشور است.

 

این بازی رسانه‌ای در حالی صورت می‌گیرد که طبق اظهارات سیدکامل تقوی نژاد رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور بنیاد مستضعفان جزو بهترین مودیان کشور به حساب می آید.

 

پیش از این نیز محمد سعیدی کیا عنوان کرده بود که بنیاد از سال 84 تا سال 94 یعنی ظرف مدت ده سال حدود 4000میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است.

 

ادعای رئیس بنیاد مستضعفان از آن جهت قابل استناد و پذیرش است که اولا همواره سازمان امور مالیاتی برخلاف ادعای رسانه‌های ضدانقلاب بنیاد را یک مودی منظم و خوش حساب معرفی می‌کند و از سوی دیگر سعیدی کیا از سال 93 سکان بنیاد را بدست گرفته و گزارش پرداخت مالیات وی بر اساس اسناد و داده های موجود است نه صرفا  تهیه بیلان مدیریتی.

 

از سوی دیگر نباید این نکته را از یاد برد که بنیاد مستضعفان یک تشکیلات اقتصادی با رویکرد فقرزدایی در دو عرصه خرد و کلان است و حتی اگر طبق ادعای نهادهای ضدانقلاب بنیاد از مالیات معاف می‌بود چون هدف تاسیس و گسترش این نهاد سودآوری به‌منظور از میان بردن ریشه‌های فقر از جمله بیکاری، رسیدگی به مناطق محروم، تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی و در مجموع تقویت بنیه اقتصادی کشور است؛ امری کاملا پذیرفته بود.

 

برخلاف ادعای جریان‌های خاص سیاسی و رسانه‌های مغرض ضدانقلاب بنیاد یک کارتل اقتصادی عام المنفعه است که مجموعه فعالیت‌های و جزییات هزینه کرد درآمدهای آن به صورت کاملا شفاف در خروجی وبسایت آن قرار گرفته است.

 

سال 94 یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور بر پایه اطلاعات غلط ادعا کرده بود که برخی نهادهای حاکمیتی نه‌تنها از پرداخت مالیات معافند بلکه اقتصاد شفافی هم برای محاسبه مالیات ندارند.

 

این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که با جستجو در فضای مجازی ابعاد فعالیت بنیاد در تمام کشور کاملا برای هر مخاطبی قابل مشاهده است و تلاش برای مرموز نشان دادن این نهاد نیز تنها با اغراض سیاسی صورت می‌گیرد.

 

بنیاد تقریبا در تمامی استان‌های کشور در زمینه محرومیت زدایی مشغول به ارائه خدمات است و بخش قابل توجهی از سود دارایی‌های استانی در پروژه عمرانی که گاها دولت‌ها افتتاح کننده آنها هستند؛ هزینه می‌شود.

 

موضوع دیگری که عموما به‌عنوان ابزار تخریبی علیه بنیاد از آن استفاده می‌شود موضوع املاک متعلق به بنیاد مستضعفان است. تمامی سود فروش املاک بنیاد به منظور طرح‌های محرومیت زدایی در طرح های محرومیت زدایی یا توسعه زیرساخت های همان استان به کار گرفته می‌شود.

 

ادعای عدم پرداخت مالیات توسط بنیاد مستضعفان در حالی از سوی کارشناسان نه‌چندان آپدیت ضدانقلاب مطرح می‌شود که حتی دانشنامه ویکی پدیا اعتراف می‌کند که بنیاد در چند سال گذشته مالیات قابل توجهی پرداخت کرده است که تحت نظارت دقیق سازمان حسابرسی کل کشور بوده است.

 

نکته قابل توجه دیگری که در مورد فعالیت های  بنیاد از آن غفلت شده؛ این است که با وجود ماموریت گسترده که در اساسنامه بنیاد مدنظر قرار گرفته است حتی برخی تسهیلاتی که به خیریه‌ها و حتی موسسات مشابه با حیطه ماموریتی بسیار کوچکتر تعلق می‌گیرد شامل بنیاد نمی شود.

 

اغلب موسسات عام المنفعه در کشور معمولا شامل معافیت‌های مالیاتی یا گمرکی هستند که هرگز در مورد بنیاد با حیظه قعالیت گسترده لحاظ نشده است لذا آن چیزی که کارشناسان مغرض از فضای اقتصادی بنیاد معرفی می‌کنند با حقیقت کاملا متفاوت و حتی متناقض است.

 

بنیاد در فاصله سال های 84 تا 94 از چهل تا ششصد میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است و به اقرار مدیران مالیاتی کشور جز بهترین مودیان خوش حساب مالیاتی محسوب می شود.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: