mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۱۴ - ۱۲ مهر ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۶۰۴
تعداد بازدید: ۲۰۹۹
پرداخت هزاران میلیارد تومان وام اشتغالزایی به کارآفرینان و صنعتگران روستایی و عشایری آغاز شد.

دکتر سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی رئیس جمهوری  در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: تمامی شرکت‌های مشارکتی (عام یا خاص) با عضویت ۲۵ خانوار به بالا در مناطق روستایی و عشایری می توانند از این وام بهره‌مند شوند.

 

به گفته وی، به این قبیل شرکت‌ها با ۲۵ خانوار عضو حداکثر ۷۵۰ میلیون تومان، با ۵۰ خانوارعضو یک میلیارد تومان، با ۱۰۰ خانوار عضو ۲ میلیارد تومان، با ۱۵۰ خانوار عضو ۳ میلیارد تومان و با بیش از ۲۰۰ خانوار عضو تا سقف ۴ برابر آورده اولیه اعضا وام اشتغالزایی پرداخت می‌شود. البته به روستاهای مرزی تا ۹ برابر آورده اولیه اعضا وام پرداخت خواهد شد.

 

دکتر رضوی گفت: دوره بازپرداخت این وام ها پس از ۲ سال تنفس به مدت ۳ تا ۴ سال در نظر گرفته شده است. همچنین کارمزد این وام در روستاهای مرزی صفر درصد و در سایر روستاها حداکثر ۳ درصد خواهد بود.

وی گفت: با همکاری بنیاد مستضعفان، بانک سینا و بنیادعلوی هم ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر در اختیار کارآفرینان روستایی قرار می گیرد که ۵ درصد از کارمزد آن توسط بنیاد علوی و ۵ درصد دیگر توسط دولت پرداخت می شود و متقاضیان فقط ۸ درصد کارمزد می پردازند.

 

در همین حال با مصوبه مجلس شورای اسلامی ۵ر۱ میلیارد دلار(معادل ۵۵۰۰ میلیارد تومان) از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به توسعه اقتصادی روستاها اختصاص یافته که پرداخت این وام هم از هفته آینده آغاز می شود. کارمزد این وام برای روستاهای مرزی ۴ درصد و برای سایر روستاها بطور متوسط ۶ درصد است.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: بنا داریم همزمان با روزملی روستائیان و عشایر و در جریان برگزاری چهارمین همایش ملی توسعه مناطق روستایی و عشایری در تهران از این وام ها رونمایی کنیم.

 

همایش مذکور روز ۱۵ مهر از ساعت ۸ تا ۱۷ با حضور مقامات ارشد کشور و وزرای اقتصادی و همچنین با مشارکت گروه های پیشران توسعه روستاهای سراسر کشور در سالن اجلاس سران برگزار می شود. اعضای این گروه در هر روستا مرکب از رئیس شورای اسلامی، دهیار و یک نفر از فارغ التحصیلان مقطع فوق لیسانس یا دکترا مقیم روستا هستند که جمعا حدود ۱۴۰۰ نفر در همایش مذکور شرکت می کنند.

 

وی ادامه داد: همچنین در این همایش از سامانه جامع آمار و اطلاعات روستاهای کشور و اپلیکیشن "خُروستا” با هدف معرفی توان تولیدی روستاها و ایجاد زنجیره تولید میان مناطق روستایی رونمایی خواهد شد.

رضوی گفت: دولت همچنین در جلسه امروز با هدف حمایت از ایجاد مشاغل معدنی در روستاها موضوع واگذاری منابع معدنی محلی به روستائیان را بررسی می کند. بر اساس پیشنهاد اولیه تمامی مواد اولیه درجه یک، دو و سه تمامی روستاهای کشور به شرط نداشتن مالک، بدون مزایده در اختیار ساکنان همان محل قرار خواهد گرفت.‌وی افزود: ظرف امسال و سال آینده دولت برای همه دهستان های ایران یک ناحیه صنعتی ایجاد می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: