mfnews.ir

انتشار: ۱۸:۵۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۶۲۴
تعداد بازدید: ۲۵۷۵
خانواده‌هایی که دارای چندین فرزند نوزاد هستند همواره با مشکلاتی رو به رو می‌شوند که در این بین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی سعی در کم کردن این مشکلات دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، خانواده‌های چند قلوها معمولا با مشکلات زیادی روبرو هستند. تامین هزینه‌های نوزاد از بدو تولد تا دوران رشد و بلوغ بسیار دشوار است لذا اکثر زوج های جوان ترجیح می دهند موضوع فرزند آوری را به تاخیر بیاندازند و یا به داشتن یک فرزند بسنده کنند.

در چنین شرایطی تصور کنید خانواده ای دارای نوزادان دوقلو، سه قلو یا حتی بیشتر شود. هزینه های مضاعف قدرت خرید خانواده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

برای مثال برندهای داخلی پوشک که در بسته‌های حدود 14تایی عرضه می‌شوند برای خانواده‌ها به طور میانگین، هشت‌تا 12هزارتومان هزینه دارند. با این حساب خانواده‌های عیال‌وار برای خرید پوشک کامل بچه هر ماه به طور میانگین تا صد هزار تومان هزینه می‌کنند.

پوشک در سبد تامین نیازهای نوزادان جایگاه متوسط را داراست و قاعدتا هزینه تامین شیر خشک، مکمل های غذایی و داروها بیشتر از پوشک است.

حالا می توان تصور خوبی از وضعیت یک خانواده دارای نوزادان چند قلو داشت. هزینه های مضاعف بالا مضاعف تر خواهند شد و خانواده را در مواقعی با بحران روبرو می کنند.

این وضعیت در مناطق کمتر توسعه یافته کشور تشدید می شود و پارامترهای دیگری را اضافه می کند که بالا رفتن قیمت بواسطه دورافتاده بودن از مناطق توسعه یافته تر، افزایش بیماری ها بواسطه پایین بودن شاخص سلامت و تعداد فرزندان بیشتر بواسطه کمبود آموزش و در دسترس نبودن امکانات از جمله آنهاست.

چنین شرایطی شاخص فقر در مناطق محروم را افزایش می دهد و در صورت عدم مساعدت دولت ها و نهادهای مسئول در دراز مدت بحران های جدی تری را در پی دارد.

نهادهای متفاوتی در طول چند سال گذشته تلاش کرده اند معضلات خانواده های چند قلوها را کاهش دهند اما در همین تلاش ها نیز بواسطه ساختار توزیع امکانات مناطق توسعه یافته سهم بسیار بیشتری را کسب کرده اند.

یکی از پروژه های بنیاد مستضعفان که در راستای اهداف محرومیت زدایی آن تعریف شده است حمایت از خانواده های چند قلوهاست.

محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان در این باره گفت: در یکی از ملاقاتهای مردمی با مشکل خانواده هایی که فرزندان سه قلو و بیشتر دارند، مواجه شدیم. قرار شد خانواده هایی که فرزندان سه قلو و بیشتر دارند برای تامین شیر و پوشک تا دو سال از کمک بنیاد برخوردار شوند.

با مصوبه ای که از هیات امنا گرفتیم، قرار شد در تامین مسکن این خانواده ها نیز مساعدت شود و تا کنون حدود 300 خانواده برای برخورداری از این کمک به بنیاد مراجعه کرده اند.

بنیاد مستضعفان تاکنون در تامین مسکن 65 خانوار پُر نوزاد به مبلغ 22 میلیارد ریال، تامین هزینه های شیرخشک و پوشاک 53 خانواده پُر نوزاد به مبلغ 3 میلیارد ریال و تامین هزینه های موردی 40 خانواده شامل هزینه های درمان و خرید کالاهای اساسی به مبلغ 122 میلیون تومان مشارکت کرده است.

هر چند اقدامات بنیاد تا حدودی به حمایت موثر از خانواده های دارای چند قلو و پُر نوزاد انجامیده است اما مشارکت دستگاه های مسئول و پیش بینی روند های قانونی برای حمایت از این خانواده ها می تواند شرایط باثبات تری را برای آنها فراهم آورد.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
محمد اسدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
0
0
من هم سه قلو دارم خیلی سخته کمک میخوام
عاطفه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
0
0
سلام بنده سه قلو دارم ده ماهشونه خیلی سخته ماهی تقریبا یک تومن درآمد داریم ولی خرج بچه ها فقط پوشک و شیرخشک یک میلیون و دویست هزار تومن هستش بجز ۲۵۰ تومن که بهزیستی کمک کرده هیچ کمکی نشده شیر خشک هم میدادن که اونم به مزاج بچه هام سازگار نیست بخدا خیلی داغونیم اصلا ناامید شدیم.قسط زیاد،خونه نداریم،درامدکم!!!