mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۰۴ - ۰۱ آبان ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۶۴۶
تعداد بازدید: ۲۴۹۶
معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان در سفر به آفریقای جنوبی:
خسرو مختاری از علاقه مندی کشورهای آفریقایی از همکاری اقتصادی با بنیاد مستضعفان خبر داد و گفت: هدف از این سفر ارتقا حجم صدور خدمات مهندسی و سرمایه گذاری مشترک برای تامین نیاز کشور و کمک به تولیدات واحدهای صنعتی با ظرفیت کامل می باشد.
 معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان در حاشیه سفر به آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران از همکاری اقتصادی بنیاد مستضعفان با کشورهای آفریقایی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان ، خسرو مختاری از علاقه مندی کشورهای آفریقایی از همکاری اقتصادی با بنیاد مستضعفان خبر داد و گفت: هدف از این سفر ارتقا حجم صدور خدمات مهندسی و سرمایه گذاری مشترک برای تامین نیاز کشور و کمک به تولیدات واحدهای صنعتی با ظرفیت کامل می باشد .

وی ادامه داد: در این سفر به همراه وزارت امور خارجه در صددیم تا در سطحی گسترده تر از گذشته بتوانیم موازنه بین صادرات و واردات را با توجه به ظرفیت های بنیاد مستضعفان ایجاد کنیم.

مختاری یکی از مزیت های اقتصادی جمهوری اسلامی را استفاده از تهاتر به عنوان روشی برای مقابله با تحریم ها و استقلال از بانک ها و مشکلات ارزی دانست.

معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان رویکرد اصلی اقتصادی بنیاد مستضعفان را صادرات دانست و افزود: بنیاد مستضعفان دارای ۵۴ شرکت زیرمجموعه می باشد که محصولات خود را صادر می کنند و در سطح منطقه فعالیت های خوبی را در حال انجام دارند که شامل فعالیت های پیمانکاری، صدور نفت، سیمان، فولاد، شیشه، صنایع غذایی و دامپروری می باشد.

معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از صدور دام به افغانستان، اذربایجان، ترکمنستان و قطر خبر داد و افزود: در این سفر به منظور ارتقاء سطح همکاری ها و ثبات بخشی به آنها از طریق سرمایه گذاری مشترک اقدام کرده ایم. امیدواریم بتوانیم محصولات کشور را با اتکا به ظرفیت های موجود صادر کنیم و ضریب اشتغالزایی در کشور را افزایش دهیم.

مختاری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر موارد حمایت بنیاد مستضعفان از سرمایه‌گذاران در آفریقای جنوبی گفت: بنیاد مستضعفان و نهادهای در مقیاس بنیاد فعالیت ها و جغرافیای فعالیتی مشخصی دارند. طبیعتاً در نقاطی که دولت مجاز به فعالیت نیست و یا بخش خصوصی توان فعالیت ندارد یا ریسک فعالیت در آنجا بالاست بنیاد مستضعفان ماموریت و اراده دارد که ورود کند و همکاری لازم را با بخش خصوصی انجام دهد. بنیاد در بسیاری از فعالیت ها از جمله شرکت در نمایشگاه های خارجی یا صادرات محصولات به عنوان شریک استفاده می کنیم تا بتوانیم انتقال تجربه داشته باشیم.

مختاری تاکید کرد اولویت اصلی بنیاد در سال های گذشته تامین نیازهای داخلی بوده است اما با توجه به اینکه وضعیت تولید در کشور هم اکنون از وضعیت مناسبی برخوردار است لذا بنیاد توجه با بازار صادرات را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: بنیاد بحث سرمایه گذاری متقابل را مورد توجه قرار داده است و با هدف تامین خلأ های بازار داخلی به مبادله تهاتری توجه ویژه دارد.

مختاری تاکید کرد بنیاد مستضعفان به جز خرید ماشین آلات و تجهیزات لازم اقدام به واردات نمی کند اما این قابلیت وجود دارد که در قالب قراردادهایی با واردکنندگان همکاری لازم صورت گیرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان افزود: سرمایه گذاری صرفا در آفریقای جنوبی صورت نمی پذیرد اما این کشور به عنوان قطب اقتصادی جنوب شناخته می شود. بنیاد مستضعفان در اوگاندا و کنیا مشغول فعالیت های مطالعاتی است تا با استفاده از قدرت پیمانکاری قوی خود روابط اقتصادی را با آفریقا تقویت نماید.

مختاری در پایان تاکید کرد: طراز مهندسی کشور بالاست و ما می توانیم در دنیا خدمات پیمانکاری انجام دهیم لذا قصد داریم در کشورهای مقصد درآمد پیمانکاری حاصل را در همان کشور سرمایه‌گذاری کنیم که این اقدام به عنوان مزیت نوع سوم تجارت جهانی شناخته می شود و به برطرف شدن نیازهای کشور کمک خواهد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها