mfnews.ir

انتشار: ۱۰:۲۵ - ۲۹ آبان ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۷۲۲
تعداد بازدید: ۲۷۳۱
سعیدی کیا در مراسم امضای تفاهمنامه میان وزارت نفت و بنیاد مستضعفان :
این پروژه کار خوبی است که در صورت موفقیت به اقتصاد مقاومتی نزدیک می شود و منافعی برای هر دو بخش دارد. در این تفاهمنامه بررسی می کنیم که گازهای موجود پالایشگاه جم جداسازی اتان از متان تا چه حدی امکانپذیر است و خوراک کافی برای پروژه بعدی که توجیه اقتصادی نیز داشته باشد، تامین می شود یا خیر.
دو تفاهمنامه میان مجموعه وزارت نفت و بنیاد مستضعفان با موضوع پالایشگاه گاز فجر جم صبح امروز با حضور رییس بنیاد مستضعفان و وزیر نفت امضا شد.

محمد سعیدی کیا در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت‌ ملی نفت و شرکت انرژی گستر سینا متعلق به بنیاد مستضعفان در زمینه بررسی و مطالعه امکان‌سنجی تامین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم گفت: این پروژه کار خوبی است که در صورت موفقیت به اقتصاد مقاومتی نزدیک می شود و منافعی برای هر دو بخش دارد. در این تفاهمنامه بررسی می کنیم که  گازهای موجود پالایشگاه جم جداسازی اتان از متان تا چه حدی امکانپذیر است و خوراک کافی برای پروژه بعدی که توجیه اقتصادی نیز داشته باشد، تامین می شود یا خیر.

وی افزود: طبق پیش بینی ها خوراک مورد نیاز پالایشگاه کافی نیست و باید از مخازن و منابع دیگر اضافه شود و این موضوع در حال بررسی است.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه برای انجام مطالعه ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: با مشارکت مشاور خارجی و داخلی مورد تایید وزارت نفت، قرارداد بسته می شود که کار مطالعه را انجام دهند و اگر به نتیجه رسید و طرح مفهومی توسط وزارت نفت تایید شد قرارداد بعدی بسته می شود و اگر خوراک کافی وجود نداشته باشد طرح دنبال نمی شود.

در مراسم امضای این دو تفاهم نامه وزیر نفت با اشاره به حضور بنیاد مستضعفان در فعالیت های نفتی گفت : باید با دقت فراوان این مطالعات صورت گیرد تا زمینه سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری در این پروژه عملیاتی شود و امکان اتان گیری و استحصال ترکیبات +C2 از خروجی پالایشگاه جم فراهم شود.

بیژن زنگنه همچنین با اشاره به کمبود منابع آبی در منطقه پالایشگاه جم تاکید کرد : در مطالعات مربوط به این طرح حتما باید محدودیت های منابع در نظر گرفته شود ، هم اکنون برای تامین منابع آبی مورد نیاز برای خود پالایشگاه از آب شیرین کن استفاده می شود.

محمد حسن تولایی، مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا نیز در این مراسم گفت : در صورتی که این تفاهمنامه ها به قرارداد منجر شود، اجرای این قراردادها یک و نیم میلیارد دلار در سال درآمدزایی برای دو نهاد وزارت نفت و بنیاد مستضعفان خواهد داشت.

گفتنی است در تفاهمنامه نخست که به امضای مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا (متعلق به بنیاد مستضعفان) رسید ، شامل مطالعه طرح استحصال ترکیبات +C2 خروجی پالایشگاه فجر جم است.

همچنین تفاهمنامه دیگری به امضای مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی و مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا رسید که موضوع آن مطالعه و امکان سنجی تأمین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: