mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۱۲ - ۰۸ آذر ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۷۳۴
تعداد بازدید: ۵۵۶۵
معرفی/شرکت مگسال
با به سرانجام رسیدن طرح‌های جاری، شرکت مگسال به بزرگ ترین تولیدکننده شیر بز در استان قزوین تبدیل خواهد شد.گفتنی است مقدار تولید شیر بز در استان قزوین در حال حاضر حدود 1.7 هزار تن می باشد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان؛ شركت كشاورزی و دامپروری مگسال (سهامی عام) در شهرستان قزوین – كیلومتر 15 جاده قدیم قزوین – آبیك واقع گردیده است. این شركت در سال 1349 تأسیس و در سال 1352 فعالیت خویش را در رشته فعالیت‌های كشاورزی و دامپروری آغاز نموده است بطوریکه فعالیت آن در آغاز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تنها در زمینه پرواربندی (پرورش دام وشتر) و تولید غلات بوده است.

این شركت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس حكم دادگاه انقلاب در سال 1364 به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منتقل و از سال 1365 تحت مدیریت بنیاد، سرمایه گذاری‌های زیر بنایی در بخش دامپروری خصوصاً احداث بزرگترین گاوداری شیری(صنعتی) و در بخش کشاورزی تولید علوفه و غلات و ارتقاء راندمان‌های محصولات در واحد سطح و نصب سیستم‌های آبیاری تحت فشار در سطح 700 هکتار ، انجام پذیرفت. در حال حاضر این شرکت یكی از بزرگترین و موفق ترین شركت‌های فعال در بخش كشاورزی و دامپروری در استان و حتی كشور می‌باشد كه با استفاده از دانش روز در عرصه تولید بر كارآمدی كلیه منابع در اختیار خویش افزوده است.

شخصیت حقوقی شركت مگسال از سال 1378 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر پیدا كرد و از سال 1381 رسماَ وارد بازار بورس اوراق بهادار گردید. شركت مگسال اولین و تنها شركت در رشته فعالیت كشاورزی و دامپروری است كه توانسته است وارد بازار بورس اوراق بهادار گردد.

فعالیت تولیدی شركت مگسال در دو بخش خلاصه می‌شود. بخش دامپروری شامل: واحد گاوداری شیری 4500 رأسی كه تولیدات آن شیر خام ، تلیسه باردار و گوساله نر می باشد و بخش زراعت شامل اراضی زراعی به وسعت یك هزار هكتار كه عمده تولیدات آن غلات بذری و غیر بذری، دانه‌های روغنی بذری و غیر بذری ، انواع علوفه های دامی و چغندر قند می باشد.  

شرکت کشاورزي و دامپروري مگسال داراي 1000 هکتار زمین می باشد که این اراضی به صورت یکپارچه و متصل به یکدیگر قرار گرفته اند. فعالیت هاي این شرکت در دو بخش دامی و زراعی است و 972 هکتار از مساحت اراضی شرکت به زراعت و 25 هکتار نیز به دامداري اختصاص یافته است.
مجموع تولیدات شرکت مگسال به قیمت ثابت سال 1394 با حدود 12.2 درصد افزایش از 550.5 میلیارد ریال در سال 1394 به حدود 617.7 میلیارد ریال در سال 1395 رسید  و کل برنامه و بودجه مصوب ( 615.4 میلیارد ریال) را پوشش داده است.

سهامداران و نسبت سهام

51 درصد سهام این شرکت متعلق به هلدینگ کشاورزي و دامپروري فردوس پارس، 23 درصد متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، 3 درصد شرکت بیمه سینا ، 2 درصد بانک سینا و 21 درصد متعلق به سایر سهامداران (عرض شده در بازار بورس) می باشد.

اهدف و برنامه‌ها

اشتغال زایی، توسعه فعالیت دامداري دام سبک در منطقه ، افزایش سهم بازار شیر و لبنیات استان ، افزایش سود آوري از طریق تولید شیر بز و عرضه دام باکیفیت از جمله اهداف شرکت مگسال است. 

از جمله برنامه‌های این شرکت می‌توان به ایجاد واحد بزداري با ظرفیت پرورش 5000 راس کل گله و 2500 رأس دام مولد ( نژاد مورسیا ) در استان قزوین و همچنی افزایش سود آوري از طریق تولید شیر بز و عرضه دام باکیفیت به تولیدکنندگان جزء در منطقه  اشاره کرد. 

بازار هدف

بازار هدف شرکت مگسال استان قزوین و استان‌هاي هم‌جوار می باشد. مگسال در نظر دارد در این واحد بر روی تولید بیشینه، 2.5 هزار تن شیر بز در سال تمرکزکند. با توجه به مقدار تولید شیر بز در استان قزوین که 1.7 هزار تن می باشد با به سرانجام رسیدن طرح‌های جاری شرکت مگسال به بزرگ ترین تولیدکننده شیر بز در استان قزوین تبدیل خواهد شد.

رقم کل سرمایه گذاري طرح مذکور برابر 178937 میلیون ریال است که مبلغ 172154 میلیون ریال جهت هزینه هاي احداث ساختمان تأسیسات، دام، ماشین آلات و وسایل نقلیه و حق الامتیازها و مبلغ 6783 میلیون ریال به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است. در این میان خزانه با مبلغ 24650 میلیون ریال( 14 درصد)، هلدینگ مبلغ 54755 میلیون ریال (30 درصد) و سایر سهامداران مبلغ 27957 میلیون ریال (16 درصد) و مبلغ 71575 میلیون ریال (40 درصد) توسط شرکت اسپانیاییTreseus تامین مالی خواهد شد. 

این طرح در 6 سالن اجرا خواهد شد که 3 سالن آن برای بزهای دوشا، 1 سالن برای مراقبت‌های ویژه، 1 سالن برای کولار، 1 سالن مخصوص بزغاله‌های نر و ماده و 1 سالن آن به بزغاله‌های نر اختصاص یافته است. همچنین ساختمان شیردوش این مجتمع به دستگاه تمام اتوماتیک با تکنولوژی بالا و پارالل مجهز است. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها