mfnews.ir

انتشار: ۱۰:۵۲ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۸۷۵
تعداد بازدید: ۱۹۰۰
رئیس بنیاد مستضعفان در گفت و گو با روزنامه "قدس":
رئیس بنیاد مستضعفان : حقیقت نظام اسلامی خدمت به مردم است و توصیه‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه بر مبنای رسیدگی به محرومان و مستضعفان بوده است.

مهندس محمد سعیدی کیا روز پنج شنبه 11 بهمن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت وگویی کوتاه با خبرنگار روزنامه قدس در رابطه با محرومیت زدایی پس از وقوع انقلاب اسلامی داشته است که در ادامه ملاحظه می فرمایید:

.... از آنجایی که رسیدگی به محرومان در صدر اهداف رهبر کبیر انقلاب قرار داشت، در 9 اسفند 1357 و تنها چند روز پس از پیروزی انقلاب دستور تأسیس نهادی برای رسیدگی به آنان را صادر کرد. بنیادی که با هدف اداره دارایی‌های سلسله پهلوی و وابستگان آنها و بهره‌برداری جهت بهبود اوضاع افراد بی‌بضاعت پا گرفت و در این سال‌ها خدمات ارزنده‌ای به محرومین ارائه کرده است.

 قدس آنلاین- رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص اقدامات این بنیاد به خبرنگار ما می‌گوید: حقیقت نظام اسلامی خدمت به مردم است و توصیه‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه بر مبنای رسیدگی به محرومان و مستضعفان بوده است.

 مهندس محمد سعیدی‌کیا به ویژگی‌های متمایز خدمات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در محرومیت زدایی اشاره کرده و توضیح می‌دهد: در راستای حکم مقام معظم رهبری به ریاست بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مبنی بر کمک به رفع استضعاف و محرومیت زدایی، بنیاد علوی به عنوان نماینده بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی انجام این خدمات را بر عهده گرفت. بنیاد علوی با هدف جلب مشارکت‌های مردمی و توانمندسزای در جهت ایجاد معیشت پایدار، فعالیت‌های خود را در امور اقتصادی، مشارکت‌های مردمی، بهداشت و سلامت، سرمایه انسانی و توانمندسازی متمرکز کرده است.

 

وی با بیان لزوم توانمندسازی محرومان می‌گوید: خلأ عمده در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور، مربوط به بازار محصولات است. این امر موجب ایجاد چالش شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک و محلی می‌شود. به همین دلیل این بنیاد برای رفع مشکلات کسب و کارها، در قالب تضمین خرید فرش‌های دستباف تولید شده توسط اهالی روستا یا خرید محصولات زراعی تولیدی در مناطق محروم اقدام می‌کند.

 کارهایی ثمربخش برای تعدیل نابرابری‌ها

سعیدی‌کیا در ادامه تشریح می‌کند: توانمندسازی محرومان، بدون مشارکت آن‌ها حتماً شکست خواهد خورد. به همین منظور برای جلب مشارکت و بهبود وضعیت اقتصادی-اجتماعی جامعه، تلاش می‌شود در مناطقی که بعنوان الگوی اقتصاد مقاومتی انتخاب می‌شوند مثل قلعه گنج با محور قرار دادن مردم و نیز توانمندسازی و بسیج جوامع محلی، تشکیل صندوق‌های خُرد اعتباری، تشکیل تعاونی‌های تولیدی-خدماتی به توانمندسازی آن‌ها کمک کنیم.

 

وی یادآور می‌شود: توانمندسازی اقتصادی بهبود وضعیت معیشتی مردم در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور، در گرو بهبودی وضعیت اقتصادی آن مناطق و مبتنی بر اشتغال زایی معیشت پایدار اسـت. به همین دلیل تلاش می‌کنیم با افزایش میزان درآمد هر خانوار در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، سطح رفاه خانوارها افزایش یافته و وضعیت معیشتی آنان بهبود پیدا کند. در این صورت نه تنها اهداف توانمندسازی در حوزه معیشت پایدار و ایجاد اشتغال به ثمر می‌رسد که حتی از مهاجرت روستاییان در بخش‌های تولید و خدمات نیز جلوگیری می‌کند.

 

سعیدی‌کیا در خصوص اقدامات مؤثر این بنیاد در زمینه رسیدگی به دانش‌آموزان و دانشجویان محروم کشور نیز می‌گوید: سرمایه انسانی و آموزش سرمای‌ههای بالقوه انسانی و نیروهای کار آینده کشور، دانش‌آموزان و دانشجویان امروز هستند. این بنیاد نیز بنا بر وظیفه خود حمایت از این جوانان در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را در دستور کار خود دارد. این کمک‌ها شامل کمک به ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان این مناطق، اعطای وام به افراد مستعد و کمک به ساخت فضاهای آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها و پرداخت وام‌های یارانه‌ای به طرح‌های اشتغال زا در روستاها و نقاط محروم است.

 

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان با بیان اینکه خدمات اجتماعی جهت ایجاد رفاه نسبی، کاهش و رفع فقر و محرومیت، صورت می‌گیرد، می‌افزاید: این حمایت‌ها برای کمک به تعدیل نابرابری‌ها از طریق تأمین حداقل نیازهای اساسی جهت گروه‌های آسیب‌پذیر صورت می‌گیرد. کمک به ساخت و تأمین مسکن برای خانواده‌های دارای دو عضو معلول و بیشتر، کمک به تأمین مسکن محرومان و نیز معیشت خانواده‌های دارای فرزندان سه قلو و بیشتر بخشی از اقدامات انجام شده توسط بنیاد مستضعفان برای رفع محرومیت‌زدایی در کشور است.


 مریم احمدی شیروان / روزنامه قدس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها