mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۰۳ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
کد خبر : ۱۰۹۷۶
تعداد بازدید: ۳۵۹۸
طرح های محرومیت زدائی بنیاد مستضعفان ذوق هنری هنرمندان قلعه گنجی را شکوفا و فروش هنر های دستی به گردشگران خارجی ارز را برای محرومترین شهرستان به ارمفان آورده است .

به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان  "طالب گل افشان " خبرنگار استان های باشگاه خبرنگاران جوان  کرمان پس از هماهنگی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  بنیاد مستضعفان  ،طی  سفری به شهرستان قلعه گنج  مشهور به  تنها هتل کپری کشور ، ضمن گفت و گویی کوتاه با مدیراجرایی هتل از مشاهدات خود می نویسد:

...  سازه بسیار زیبا که ترکیبی از سنت و مدرنیته است چشم همگان را محو تماشای خود می‌کند. به محض ورود به این هتل صنایع دستی حصیری که در آن بود توجه ام را به خود جلب کرد، به سراغ مدیر داخلی هتل که خود یکی از خلق کنندگان این آثار زیبای سنتی است، رفتم.

·         لطفا خودتان را معرفی کنید؟

 اکرم قلندری هستم مدیر داخلی هتل  قلعه گنج و مسئول صنایع دستی این هتل.

·         چه شد که بخش صنایع دستی حصیری در این هتل راه اندازی شد؟

بعداز  راه اندازی هتل یکسری افراد بی بضاعت جهت دریافت کمک به هتل مراجعه می‌کردند و از آنجا که این هتل به همت بنیاد مستضعفان راه اندازی شده است این افراد توقع حمایت داشتند.در مراجعه این افراد به استعداد بی نظیر آن‌ها در زمینه حصیر بافی پی بردم.

·         علت عدم فعالیت این افراد چه بود؟

 به علت نبود بازار تقاضای صنایع دستی حصیری در این شهرستان، هیچ انگیزه‌ای برای بافت و تهیه حصیر نداشتند.

·         پیشنهاد شما به این افراد هنرمند و خلاق چه بود ؟

به این افراد طرح و ایده بازار پسند دادیم سپس محصولات تولیدی آن‌ها را خریداری کردیم. ابتدا کار را از یک خانواده شروع کردیم کم کم کار گسترش یافت تا جایی که با راه اندازی یک کارگاه صنایع دستی در روستای سهرانی راه اندازی شد.

·         تاکنون چند نفر مشغول بکار شدند؟

 زمینه اشتغال ۹۰ نفر از اهالی این روستا فراهم شده است.تعدادی از این بافندگان جهت اخذ گواهی صنایع دستی به فنی و حرفه‌ای معرفی و برخی نیز به بانک جهت دریافت تسهیلاتکار آفرینی بنیاد مستضعفان معرفی شدند.

 

·         نوع مواد بکار رفته در این آثار هنری دستی گران است؟

 این صنایع دستی از درخت داز ساخته می‌شود و تمامی مواد اولیه این صنایع در دهستان رمشک  از توابع شهرستان قلعه گنج یافت می‌شود.

 

·         بازار فروش این آثارکجاست؟

طی ۲ سال اخیر این صنایع دستی در بازار‌ها داخلی کشور و برخی نیز در نمایشگاهی که در استانبول بود، به فروش رفتند.

 

·         برنامه‌های شما برای گسترش صنایع دستی این منطقه چیست؟

در نظر داریم در آینده نزدیک سوزن دوزی را هم شروع کنیم.

 

شهرستان قلعه گنج در ۴۵۰ کیومتری از مرکز استان و  توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با هماهنگی استانداری کرمان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است و در حال حاضر بنیاد مستضعفان به عنوان معین اقتصادی این شهرستان با هدف محرومیت زدائی و اشتغال با استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های بومی محلی اهداف مهمی را محقق کرده که ازآنجمله می توان به  حمایت از صنایع دستی  محلی  به عنوان یکی از این توانمندی  های  منحصر به فرد روستایی در منطقه قلعه گنج  اشاره کرد .


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها