mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۱۵ - ۰۹ تير ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۲۶۸
تعداد بازدید: ۲۸۲۰
افزایش ظرفیت صادراتی هلدینگ کشاورزی ودامپروری بنیادمستضعفان
شرکت دشت نازبا استفاده از ظرفیت‌های موجود نظیر سردخانه سنتی قدیمی و سوله های بلا استفاده و با هدف تولید ۳۵۰ تن قارچ در سال اقدام به تولید قارچ خوراکی با کیفیت صادراتی می کند.

شرکت دشت ناز ساری وابسته به بنیاد مستضعفان در تولید انواع محصولات زراعی و باغی فعال است و در سال حدود 30 هزار تن محصولات زراعی و 24 هزار تن محصولات باغی تولید می‌کند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، شرکت دشت ناز ساری در استان مازندران و در 22 کیلومتری شمال شرق شهرستان ساری واقع است و به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده برتر در سطح کشور مشغول فعالیت های کشاورزی می‌باشد. مساحت کل اراضی این شرکت حدود 4000 هکتار می‌باشد و در این شرکت بیش از 40 کارشناس و نیروی متخصص در رشته های مرتبط و حدود 400 نفر نیروی ماهر و باتجربه اشتغال دارند.

تولید انواع مرکبات، گندم بذری، ذرت دانه‌ای، کلزا، سویا، جو ذرت علوفه‌ای شالی، ماهی، کمپوست و قارچ بخشی از محصولات شرکت دشت ناز ساری را تشکیل می‌دهد. شرکت دشت ناز بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران با تولید 1500 تن از ارقام بازار پسند است.

این شرکت نه تنها در تولید محصولات باغی و کشاورزی فعال است بلکه بعنوان یکی از بزرگترین صنایع پشتیبان صنعت دام و طیور کشور نیز فعالیت می‌کند. تولید 40 هزار تن ذرت علوفه‌ای با بالاترین کیفیت در سال و بسته بندی آن با آخرین تکنولوژی و ماشسین آلات روز دنیا از جمله اقدامات این شرکت است.  استفاده از تکنولوژی پیشرفته تولید و بسته‌بندی ذرت علوفه‌ای تا مقدار زیادی به کاهش ضایعات،  حفظ کیفیت و مواد مغذی علوفه کمک کرده است. یکی از مهمترین ویژگی های سرمایه‌گذاری دشت ناز در تولید ذرت علوفه‌ای برطرف کردن نیاز دامداران در تمامی فصول سال است.

شرکت دشت ناز ساری به‌عنوان یکی از پیشرفته ترین گروه های فعال در کشاورزی کشور همواره برای ارتقاء کیفیت محصولات خود و رقابت در بازارهای جهانی از تکنولوژی های روز دنیا بهر‌ه‌برداری می‌کند. استفاده از سیستم های آبیاری نوین در سطح 2500 هکتار محصولات زراعی و آبیاری قطره‌ای باغات در سطح 1100 هکتار، کاشت و برداشت مکانیزه محصولات زراعی و کشت بخشی از محصولات زراعی به روش خاکوزی حفاظتی بخشی از توانایی این شرکت در بهره‌برداری از تکنولوژی‌های مدرن به منظور افزایش بهره‌وری است.

شرکت دشت ناز علاوه بر تولید محصولات کشاورزی و باغی در پروش و تولید ماهیان گرمابی نیز فعال است و در سال حدود 800 تن انواع ماهی و بچه ماهی گرمابی از گونه‌هایی چون آمور، بیگ هد، فیتوفاک و کپور تولید می‌کند. 

یکی از مهمترین برنامه‌های شرکت دشت ناز ساری تولید بیش از 4000 تن کمپوست قارچ دکمه‌ای در سال با اهدافی چون تامین بستر کشت قارچ دکمه‌ای و کمک به ارتقا کیفیت سبد غذایی کشور با استفاده از سالم‌ترین پروتئین گیاهی، استفاده بهینه از ضایعات کاه گندم و تکمیل زنجیره تولید و برگشت مجدد مواد خارج شده از زمین در قالب ماده مغذی یوزکمپوست است.

در همین راستا شرکت دشت ناز با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در بخش تولید کمپوست برای کشت  قارچ  خوراکی با بکارگیری  ظرفیت‌های بلااستفاده موجود نظیر سردخانه سنتی قدیمی و سوله های بلا استفاده ، تولید ۳۵۰  تن قارچ در سال را هدف گیری کرده  و در  اولین گام  با بکار گیری آهن الات ضایعاتی و نیروهای  موجود نسبت به قفسه بندی  سردخانه و تولید قارچ  اقدام کرد.

بر اساس  پیش بینی های صورت پذیرفته  از این سردخانه  ۶۰ تن قارچ بسیار با کیفیت در سال جهت صادرات به  بازار های خارجی عرضه می شود و تا کنون  اولین برداشت قارچ  انجام و به بازار های داخلی عرضه شده است .

یکی از مهمترین مزیت‌های رقابتی شرکت دشت ناز ساری که بتازگی مورد توجه دست‌اندرکاران بخش کشاورزی در کشور قرار گرفته است استفاده از شیوه های مبارزه بیولوژیکی با آفت‌ها و کاهش مصرف سموم شیمیایی است. این شرکت در همین راستا تولید و استفاده گسترده از حشرات مفید شامل زنبور براکون، تریکوگراما، کفشدوزگ کریپتولموس با ظرفیت 50 میلیون واحد در سال را مورد توجه قرار داده است. این شیوه نقش بسزایی در بهبود کمی و کیفی محصولات، حفظ تعادل اکولوژی و حفظ محیط زیست دارد.

دشت ناز نه‌تنها به‌عنوان تولید کننده مرکبات فعالیت می‌کند بلکه به‌منظور ارتقا توان تولید محصولات باغی کشور به‌عنوان تولیدکننده انحصاری نهال مرکبات، 350هزار اصله نهال سالم و عاری از بیماری را در گلخانه قرنطینه مکانیزه 3 هکتاری تولید و به بازار عرضه می‌کند.

یکی از مهمترین پروژه های در حال اجرای شرکت دشت ناز ساری تولید انواع سبزی و صیفی با تکنولوژی روز دنیا است. از آنجایی که بخش قابل توجهی از صیفیجات تولید شده در کشور به شیوه سنتی تولید و عرضه می‌شود کیفیت این محصولات قابل رقابت در بازارهای داخلی و منطقه ای نیست لذا شرکت دشت ناز با همکاری شرکت APR اسپانیا یکی از معدود تولیدکنندگان این دست از محصولات گلخانه ای در کشور است. شرکت دشت ناز از شیوه آبیاری زایلما ،  سیستم تزریق دی اکسید کربن، سیستم گندزدایی آب و دستگاه ازن ساز بهره می‌برد.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها