mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۲۰ - ۲۳ تير ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۳۲۸
تعداد بازدید: ۲۰۴۱
استقبال بازار از کشت و دام قیام اصفهان
دوشنبه ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه خواهد شد .

نشست خبری بررسی وضعیت شرکت کشت و دام قیام اصفهان امروز در محل شرکت فرابورس ایران آغاز شد. قرار است دوشنبه ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه شود.

 

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان، نشست خبری بررسی وضعیت شرکت کشت و دام قیام اصفهان امروز در محل شرکت فرابورس ایران برگزار شد و عملکرد٬ برنامه های آتی و اطلاعات عرضه اولیه به اطلاع حاضران رسید. قرار است دوشنبه هفته جاری ۱۰ درصد از سهام این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان معادل ۳۵ میلیون سهم در نماد «زقیام» در بازار دوم فرابورس ایران عرضه اولیه شود. کارگزار عرضه کننده شرکت کارگزاری بورس بهگزین است. دامنه قیمتی تعیین شده برای عرضه این سهم به روش ثبت سفارش ۲۳۰۰ تا ۲۳۶۹ ریال و حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر خریدار حقیقی و حقوقی ۷۰۰ سهم است.

نگاهی به فعالیت شرکت

شرکت کشت و دام قیام اصفهان ظرفیت بیش از ۱۰ هزار راس دام٬ تولید بیش از ۶۵ هزار تن شیر خام٬ سه هزار تن گوشت قرمز٬ ۶۰ هزار تن کود دامی و فروش یک هزار راس تلیسه باردار در سال دارد. واحدهای تشکیل دهنده این مجموعه عبارتند از واحد پرورش گاو مولد٬ خوراک سازی٬ پرورش گوساله و تلیسه٬ دام پزشکی و تولید مثل٬ آمار و ثبت مشخصات و آزمایشگاه. این شرکت به ۱۵ کارخانه فرآورده های لبنی در کشور شیر ارسال می کند و بزرگترین مجموعه پرورش گاو شیری در ایران است. استان اصفهان بزرگترین تولیدکننده شیر در کشور است و شرکت کشت و دام قیام اصفهان پنج درصد از تولید روزانه این استان را به خود اختصاص داده است.

 

تولیدات٬ صادرات و برنامه توسعه

محسن مرتهب٬ مدیرعامل شرکت کشت و دام قیام اصفهان در توضیح فعالیت ها و عملکرد شرکت گفت: مجموعه کشت و دام قیام اصفهان که در حوزه تولید شیر، انواع محصولات دامی، گوساله نر، گوساله مولد و تلیسه و همچنین تولید برخی محصولات کشاورزی  مانند گندم٬ جو٬ ذرت و کلزا فعالیت می کند، دو واحد فعال دارد و واحد سوم (دلفان) در حال برنامه ریزی برای راه اندازی است و امیدواریم با حمایت صاحبان سهام٬ بتوانیم روند توسعه را کلید بزنیم. پیش بینی تعداد دام واحد دلفان سه هزار راس مولد است. او ادامه داد: تعداد کل گله مجموعه ۱۰ هزار و ۴۱۶ ٬ ظرفیت تولید شیر در سال ۹۶ حدود ۶۶ هزار تن و پیش بینی تولید سال ۹۷ حدود ۷۲ هزار تن است.

میزان دارایی های این شرکت ۱۳۶۲ میلیارد ریال است که ۹۸۱ میلیارد ریال از آن در دارایی های جاری طبقه بندی شده است. به گفته مدیرعامل مجموعه٬ روزانه ۲۰۰ تن شیر در این شرکت تولید می شود و سهم تولید شیر از درآمدها ۹۵ درصد از کل درآمد است و حدود یک درصد هم مربوط به محصولات کشاورزی است. راه اندازی واحد دلفان ظرفیت تولید شیر مجموعه را به ۳۰۰ تن در روز می رساند.

 

لازم به ذکر است که شرکت قرارداد صادرات ۱۰۰ راس دام به کشور ترکمنستان به ارزش یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان را منعقد کرده است و در سال های ۹۶ و ۹۷ بین شش تا هشت قرارداد با کشور افغانستان داشته است. شرکت در یک سال گذشته بیش از ۴۰۰ راس دام صادر کرده است. باید توجه داشت که صادرات دام در ایران از سال ۹۵ آغاز شد.

مدیرعامل شرکت کشت و دام قیام اصفهان درخصوص بحران آب در استان اصفهان و تاثیر آن بر عملکرد این شرکت توضیح داد که این مجموعه چهار الی پنج برابر نیاز دامپروری آب و چاه دارد و اگر تغییراتی در سفره ها ایجاد شود، می توان آب را از چاه ها تامین کرد. ضمن آنکه برنامه توسعه شرکت، انتقال به مناطق پر آب است.

او درباره تاثیر تغییرات نرخ ارز بر شرکت نیز گفت: محصولات شرکت استراتژیک است و دولت از این محصولات حمایت می کند. دولت نهاده های مورد نیاز شرکت را با دلار ۳۸۰۰ تومان وارد می کند. بنابراین تلاطم بازار ارز کمترین خسارت را برای این شرکت دارد.

لازم به ذکر است که میزان تسهیلات بانکی این شرکت ۱۴ میلیارد تومان است و درواقع ۱۰ درصد از دارایی های شرکت از این محل تامین شده است.

 

احتمال تعدیل مثبت در «زقیام»

به گفته مدیران شرکت٬ نرخ شیر در نظر گرفته شده در صورت های مالی این شرکت ۱۴۰۰ تومان است و اگر نرخ شیر به ۱۶۰۰ تومان افزایش یابد، احتمال تعدیل مثبت وجود دارد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها