mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۱۸ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۴۰۸
تعداد بازدید: ۲۹۳۸
رئیس بنیاد مستضعفان: صادرات بنیاد مستضعفان طی سال‌های 94 تا 96 رشد چشمگیری داشته است؛ بطوری‌که صادرات هر یک از 24 شرکت بنیاد مستضعفان به 32 کشور بیشتر از یک میلیون یورو بوده است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان در در نشست روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با  مدیران بنیاد مستضعفان گفت: در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با وزیر، مسئولان وزارت امورخارجه، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور یکی از توصیه های ایشان شناخت از توانمندی های کشور به‌منظور توسعه توانمندی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور بود. این یکی از اهداف تشکیل این جلسه است تا بنیاد مستضعفان برای توسعه فعالیت های خود در خارج از کشور استفاده کند.


وی در ادامه با تشریح فعالیت های بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان یک بنگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که دارای برنامه های سه ساله است و هم اکنون بنیاد برنامه پنجم خود را دنبال می‌کند. در بخش اجتماعی و رفع محرومیت که مورد تاکید ویژه مقام معظم رهبری است، بنیاد مستضعفان کارهای متفاوتی را انجام می‌دهد بطوریکه هم اکنون 30 درصد از سود شرکت های خود را صرف محرومیت زدایی می‌کند و تمام فعالیت های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان از طریق بنیاد علوی انجام می‌گیرد.

محمد سعیدی کیا در ادامه با تشریح برخی از فعالیت های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه تمام فعالیت های بنیاد مستضعفان با همکاری دولت انجام می‌شود گفت: در حوزه بهداشت و درمان فعالیت هایی چون تهیه سبد غذایی برای بانوان بارداری که توان تهیه تغذیه مناسب ندارند را می‌توان نام برد که از طریق خانه‌های بهداشت روستایی معرفی شده‌اند. در سال گذشته 80 هزار نفر از طریق این طرح تحت پوشش بنیاد مستضعفان بوده‌اند. همچنین احداث بیمارستان های بزرگ با همکاری وزارت بهداشت و درمان و احداث مراکز درمان بستر در مناطق دور دست از دیگر برنامه های بنیاد مستضعفان است و تاکنون 40 مرکز درمان بستر در مناطق دورافتاده احداث شده است.

سعیدی کیا افزود همچنین در جلسه هفته گذشته با وزیر بهداشت مقرر شد 60 مرکز درمان بستر دیگر نیز با مشارکت بنیاد مستضعفان و وزارت بهداشت و درمان احداث شود.

وی با اشاره به وجود 14 هزار خانوار با 2 تا 7 معلول در کشور گفت: بنیاد مستضعفان با همکاری بنیاد مسکن، خیرین مسکن ‌ساز، بهزیستی و سازمان ملی زمین و مسکن تلاش می‌کند تا این خانواده ها را صاحب خانه کند و تاکنون با تلاش این پنج نهاد، 3 هزار و پانصد نفر واجدین شرایط صاحب خانه شده‌اند.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری برای آباد کردن مناطق محروم کشور گفت: ایشان به بنده فرمودند؛ یک نقطه از کشور را آباد کنید و سپس به جای دیگر بروید. در کشور سرمایه گذاری کلانی برای آبادسازی روستاها انجام شده است که تکیه اصلی بر تاسیسات زیربنایی بوده است اما اینها آنقدر که باید و شاید  باعث آبادی روستاها نشده است. به‌عبارتی تاسیسات زیربنایی زمینه آبادسازی هستند اما این امر، با آنها محقق نمی شود.

وی تصریح کرد:  بنیاد مستضعفان توانمد سازی مردم با محوریت معیشت پایدار را با همکاری مشاوره دانشگاهی با شعار «کار با مردم برای مردم »در دستور کار قرار داده است. در همین راستا بنیاد مستضعفان دو سال است این فعالیت را در قلعه گنج آغاز کرده است و تاکنون 11 میلیارد تومان از محل صندوق های توان‌افزایی به مردم وام داده شده است. شاید بد نباشد که بدانید این وام ها با اینکه ضمانت ندارند و تاکنون هیچ معوقه‌ای نداشته است.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه به فعالیت هلدینگ های وابسته به بنیاد مستضعفان در قلعه گنج اشاره کرد و افزود: هلدینگ ها مامور به محرومیت زدایی نیستند اما با توجه به استعدادهای منطقه در قلعه گنج سرمایه گذاری کرده اند. برای مثال هلدینگ صنایع غذایی، کارخانه روغن کنجد را احداث و افتتاح کرده است که آثار بسیار خوبی برای مردم داشته است. همچنین نژاد «بز مورسیا» را از اسپانیا وارد کردیم و با وام یارانه دار این دام ها را به مردم واگذار می‌کنیم. یک خانواده قلعه گنجی با 25 بز شیری می‌تواند زندگی بسیار خوبی داشته باشد. ضمن اینکه فعالیت هایی چون احداث واحد تولید لبنیات، فرش بافی، سوادآموزی، حرفه آموزی و فعالیت های ورزشی از دیگری اقدامات بنیاد مستضعفان در قلعه گنج است.

سعیدی کیا در ادامه به دیگر مناطق مورد نظر بنیاد مستضعفان به منظور اجرای الگوی قلعه گنج اشاره کرد و گفت: پیاده سازی اجرای این الگو در لنده در کهگیلویه و بویراحمد و چالدران در آذربایجان غربی شروع شده است و امسال اجرای این الگو در مانه و سملقان خراسان شمالی ، زهک سیستان و بلوچستان و  ملک شاهی در ایلام نیز آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به بازدید معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و فرمانده سپاه از قلعه گنج گفت: خوشبختانه طرح اجرا شده در این شهرستان بتعث شد تا توجه تمام نهادها، ارگان ها و سازمان ها به آن جلب شده  و این مدل کاملا در کشور جا بیفتد و دستگاه های دیگری هم در حال الگوبرداری از این مدل هستند.

سعیدی کیا در ادامه با اشاره به فعالیت های بانک سینا گفت: بانک سینا شفاف ترین بانک کشور است و مجمع آن 31 تیر ماه برگزارشد. این بانک برای هر استان به منظور سرمایه گذاری و اشتغال‌زایی در روستاها بودجه ویژه ای را  اختصاص داده است که بالغ بر 20 میلیارد تومان برای هر استان است.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه این طرح یک سال و 8 ماه است آغاز شده و تاکنون 2000 مورد طرح تصویب شده و در همین مدت کوتاه 700 مورد از این طرح‌ ها به بهره‌برداری رسیده است؛ گفت:  30 درصد از سود بنیاد در محرومیت زدایی هزینه می‌شود، 30درصد صرف پروژه های موجود شرکت ها و نگه‌داشت سطح می‌شود و بقیه نیز در پروژه‌های راهبردی هزینه می‌شود.

وی در پایان با جمع بندی عملکرد مالی بنیاد مستضعفان در سال های 94 تا 96 گفت: صادرات بنیاد مستضعفان طی سال‌های 94 تا 96 رشد چشمگیری داشته است به طوری که سال 95 نسبت به سال 94 با رشد 43% و سال 96 نسبت به سال 95 با رشد حدود 50% مواجه شدیم ؛ به طوری‌که صادرات  هریک از 24 شرکت منتخب بنیاد مستضعفان به 32 کشور به تفکیک بیشتر از یک میلیون یورو بوده است. بنیاد مستضعفان تمایل دارد ضمن شناسایی بازار های خارجی  با شرکت‌های سایر کشورها در سایر نقاط جهان نیز سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها