mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۳۲ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۴۱۸
تعداد بازدید: ۱۹۵۳
قلعه گنج کرمان، روزی، روزگاری به آفریقای ایران شهرت داشت و بحران بیکاری در آن بیداد می کرد، اما حالا دیگر خبری از این بحران نیست. بی تردید در سایه اقدامات بنیاد علوی، اهالی این منطقه یاد گرفتند بدون صرف هزینه های گزاف، روی پای خود بایستند و غول بیکاری را شکست دهند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، بیکاری و نبود شغل در گذشته یکی از مهمترین بحران های منطقه قلعه گنج به شمار می رفت، منطقه ای که در آن پیشرفت و توسعه بیش از همه به یک آرزوی دست نیافتنی بدل شده بود و از سوی دیگر بحران بیکاری بیداد می کرد اما وقتی بنیاد علوی پای کار آمد، آروزهای دست نیافتنی به آرزوهای دست یافتنی تبدیل شدند، حالا دیگر خبری از این بحران نیست و اهالی این منطقه خیلی زود یاد گرفتند بدون صرف هزینه های گزاف، روی پای خود بایستند و غول بیکاری را شکست دهند.


آفریقای ایران امروز یکی از توانمندترین و مستعدترین مناطقی است که توانسته از هیچ، همه چیز بسازد و آمار بیکاری را به حداقل برساند. 
قلعه گنج؛ 10 سال دیگر بدون بیکار مطابق آماری که رزم حسینی به عنوان استاندار کرمان ارائه کرده، نرخ بیکاری در شهرستان قلعه گنج «22درصد  بوده و اکنون این آمار 5 درصد کاهش داشته است»، اما نباید این مسئله را فراموش کرد که تقلیل این اعداد و ارقام کار چندان ساده ای نبوده است زیرا منطقه یاد شده پیش از ورود بنیاد علوی به شدت دچار فقر بود و به لحاظ ظرفیت های اشتغالزایی باتوجه به نبود بستر لازم برای توسعه کشاورزی، وجود کانون های بحرانی فرسایش باد، مسئله توسعه بیابان به علت خشکسالی و از سوی دیگر نبود سازوکار مشخص برای رونق اشتغال به شدت در تنگنا قرار داشت و همه این مسائل دست به دست هم داده بود تا صاحب نظران و بسیاری از کارشناسان اقتصادی گمان کنند که کاهش نرخ بیکاری و چه بسا توسعه اشتغال اقدامی غیرممکن و محال است. واقعیت نیز همین است زیرا این منطقه آه نداشت که با ناله سودا کند، اگر چه وجود معادن و ظرفیت های بومی می توانست منجر به ایجاد شغل شود اما این امر مطابق دیدگاه کارشناسان، کاری زمانبر بود که شاید به شکست منتهی می شد و به علت خطرپذیری بالا و امکان عدم موفقیت در زمره محالات قرار داشت اما بنیاد علوی زیرنظر بنیاد مستضعفان برمبنای حکم مقام معظم رهبری مبنی بر آبادانی مناطق محروم، قدم در این مسیر خطیر گذاشت و مسئولیت کار را با جان و دل پذیرفت.

طبعا در شرایط فعلی شاهد موفقیت این مجموعه هستیم به طوری که مطابق برآوردهای صورت گرفته و با استناد به سخنان استاندار کرمان؛ «این منطقه در 10 سال آینده به منطقه بدون بیکار، توسعه یافته و دارای کمترین آسیب های اجتماعی تبدیل می شود». 

بهره مندی  3 هزار و700 نفر از تسهیلات خوداشتغالی 

باید بر این مسئله تاکید کرد که با تداوم روند طی شده می توان انتظار داشت، ظرف 10 سال آینده هیچ بیکاری در قلعه گنج وجود نداشته باشد، طبعا در تحقق این امر، ایجاد صندوق های خرد روستایی و ارائه آموزش های لازم به روستاییان سهم بسزایی داشته است چرا که در حال حاضر حدود 3 هزار و702 نفر به منظور ایجاد اشتغال از تسهیلات خوداشتغالی بهره مند شده اند.
 
آن طور که موسی‌برزگری ـ مدیر عامل بنیاد علوی گفته است: «تک ‌تک روستائیان با واریز هر مبلغ آورده، سهامدار صندوق‌های اعتباری محسوب می‌شوند و برای تشویق آنان، بنیاد علوی هر ۳ ماه یک بار معادل مبالغی را که روستائیان به صندوق‌ها واریز کرده‌اند، به حساب آنان پول واریز می‌کند، نکته قابل توجه این که روستائیان معمولاً یارانه‌های خود را که دریافت می‌دارند، به صندوق‌های اعتباری واریز می‌کنند که پس از گذشت ۵ ماه از تشکیل آن‌ها، حدود ۴۰۰ میلیون تومان به صندو‌ق‌های خرد اعتباری واریز و از محل آن‌ها، به ۷۰۰ نفر از روستائیان وام‌های تولیدی پرداخت شده است».


ناگفته پیداست، این اقدام تا حدود زیادی به رونق اشتغال کمک کرده و توانسته به اهالی منطقه ثابت کند که می توانند با سرمایه های اندک خود، پروژه های بزرگ اشتغالزایی را به ثمر برسانند. در واقع مهمترین اقدام بنیاد علوی در این مسیر، تزریق روحیه توانستن و خوداتکایی بوده است، این بنیاد با شاه کلید خودباوری، طرح ها و پروژه های بسیاری را با مشارکت مردم به مرحله اجرا رسانده و توانسته ضمن توسعه منطقه در ایجاد اشتغال هم گام های بلندی بردارد. از دیگر اقدامات بنیاد علوی به منظور ایجاد اشتغال شامل تاسیس کارخانه صنایع تبدیلی، حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و راه اندازی آن، حمایت از تولیدات بومی منطقه نظیر فرش و بهره برداری از مجتمع دامداری است و ایجاد کارخانه فرآوری خرما و چوب و لبنیات شیر نیز در دست اقدام است. بنابراین تمامی پروژه های اجرا شده و در دست اجرا سهم بزرگی در کاهش نرخ بیکاری داشته است.

اما تمام اقدامات بنیاد برای ایجاد اشتغال در موارد ذکر شده؛ خلاصه نمی شود و می توان در اینجا آموزش فرشبافی به زنان را مورد اشاره قرار داد، در قالب این طرح که با همکاری شرکت سهامی فرش ایران و بنیاد علوی انجام می گیرد. افراد آموزش می بینند و قالی‌های بافته شده تا ۲ سال از آنان خریداری می‌شود که این امر نقش پررنگی در رونق تولید و ایجاد شغل ایفا کرده است. در این میان می توان از خریداری محصولات کشاورزی نظیر کنجد برای کارخانه صنایع تبدیلی، واگذاری معادن کوچک و واردات بز مورسیا از اسپانیا با هدف مقابله با تخریب منابع طبیعی و توسعه دامپروری برای به کارگیری اهالی منطقه یاد کرد.

امروز دستاورد تمامی کارهای صورت گرفته به دگرگونی و تحول موثر در منطقه قلعه گنج، ایجاد شغل و کاهش آسیب های اجتماعی و نظایر آن ختم می شود و چه دستاوردی می تواند از این موارد بزرگتر و کارآمدتر باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها