mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۴۷ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۷
کد خبر : ۱۱۵۴۲
تعداد بازدید: ۱۰۴۷
سرمایه‌گذاری بلند مدت بنیاد علوی بر روی آینده سازان فردا
در شرایطی که بسیاری از تصمیم‌ها در کشورمان اهداف کوتاه مدت را نشانه می‌روند و به ندرت کسی به فکر سرمایه گذاری‌های بلند مدت است، تابستان‌های هرسال اتفاقی در کشورمان در جریان است که حکایت از برنامه ریزی بلند مدتی برای ساخت آینده کشورمان را دارد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی بنیاد علوی  ، به رغم آنکه تا پای ساخت آینده به میان می‌آید، پاسخ‌ها حول محور سرمایه گذاری بر دانش آموزان و نقش پررنگی که این قشر می‌توانند در رقم زدن آینده ایفا کنند می‌چرخد، در مقام عمل کمتر شاهد توجه به دانش آموزان هستیم، تا جایی که همه مان دل پری از کمبود‌هایی که دانش آموزان با آن مواجهند و بی توجهی‌هایی که به ایشان می‌شود داریم.

 

مشکلی بزرگ و ریشه دار که در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشورمان ابعاد دردناک تری دارد. در مناطقی که می‌دانیم اگر دانش آموزانش توانمند نشوند، هیچ طرحی نخواهد توانست آینده‌ای متفاوت و رو به رشد برایشان ترسیم کند و حتی بالعکس، ممکن است این بی توجهی شکست همه طرح‌های توسعه و آبادانی در این مناطق را به دنبال داشته باشد.

 

موضوعی کلیدی و مهم که مورد توجه بنیاد علوی، یکی از نهاد‌های فعال در عرصه محرومیت زدایی در کشورمان قرار گرفته و در سرلوحه برنامه‌های ایشان، فصلی مفصل از خدمات را رقم زده که گیرندگانش دانش آموزان مناطق محروم هستند. خدماتی در راستای توانمندسازی دانش آموزانی که می‌توانند آینده دیارشان را متفاوت از چیزی که هست بسازند.

 

از جمله این خدمات می‌توان به ارائه خدمات کمک آموزشی، تشویق دانش آموزان برتر، تدارک و توزیع لوازم التحریر میان این دست دانش آموزان اشاره کرد. خدماتی که شاید متفاوت‌ترین شان، برگزاری اردو‌های ویژه دانش آموزی است که مختص به دانش آموزان برتر مناطق محروم است و از سال ۱۳۸۵ در دستور کار این بنیاد قرار دارد.

 

اردو‌هایی که سالهاست در فصل تابستان برگزار می‌شود و آن گونه که آمار‌ها نشان می‌دهد، تا کنون ۱۶۸ هزار دانش آموز از آن بهره‌مند شده اند. چیزی معادل ۸۲۵ هزار نفر-روز اقامت برای دانش آموزان مناطق محروم که ساعت به ساعت آن با برنامه ریزی‌های مفصل پی گرفته شده، به این امید که آینده‌ای متفاوت پیش روی ایشان و خانواده هایشان قرار گیرد.

 

ماجرا از این قرار است که هر ساله شمار بزرگی از دانش آموزان برتر مناطق محروم انتخاب و روانه اردویی می‌شوند که مدت آن حدودا یک هفته است و از ابتدا تا انتهای آن با برنامه‌هایی مفصل پرشده است. اردویی که شروع آن با معاینات دقیق پزشکی دانش آموزان است و انتهایش، بازگشت دانش آموزانی به شهر و دیارشان که مهارت‌هایی آموخته‌اند، تفریح کرده‌اند، هدایایی دریافت نموده‌اند و مهیای آغاز سال تحصیلی جدید، آن هم با انگیزه‌های وافر هستند.

 

بعد از بررسی‌های پزشکی و شناسایی دانش آموزانی که ممکن است از بیماری‌های خاصی رنج ببرند، مسیر این دسته از دانش آموزان به تیم‌های پزشکی مستقر شده در اردوگاه منتج می‌شود تا با دریافت رضایت از خانواده هایشان، درمانشان پی گرفته شود و بعد به دیگر دانش آموزان ملحق شوند. برنامه‌ای که یکی از خروجی‌های آن، اعطای حدود ۲۰۰ عینک به دانش آموزان در اردو‌های هر سال است. دانش آموزانی که یا نمی‌دانستند مشکل بینایی دارند و یا توان رفع این مشکل را نداشتند.

 

همه این‌ها در حالی است که در ابتدای اردو به تمامی دانش آموزان لباس ورزشی مناسب در کنار بسته لوازم بهداشتی و ضروری (مانند حوله، مسواک، ملحفه و ...) اهدا می‌گردد و در انتهای اردو نیز بسته‌ای شامل لباس (پیراهن و شلوار برای پسران و مانتو و شلوار برای دختران) و برخی اقلام لوازم التحریر دریافت می‌کنند تا مهیای شروع سال تحصیلی شوند و یادگاری ارزشمند از اردوی مفصلی که طی کرده اند را همراه داشته باشند. با این ملاحظه که در اردو زندگی جمعی را آموخته اند، با حضور در کلاس‌های مختلف، به فنونی مانند سفالگری یا ساخت دیگر صنایع دستی و امثال این‌ها مجهز شده اند و از همه مهم تر، تابستانی شاد را تجربه کرده‌اند که پر بوده از برنامه‌های تفریحی.

 

از جمله برنامه‌های تفریحی این اردو‌ها به برگزاری بازدید‌هایی از برخی موزه‌ها و اماکنی مانند باغ کتاب، استفاده از امکانات ورزشی گوناگون (حدود ۱۵ رشته ورزشی)، آموزش مهارت‌های مختلف و حضور در کلاس‌های مختلف آموزشی را می‌توان برشمرد که به نظر توضیح فوایدشان در آماده کردن این دانش آموزان برای ساختن آینده‌ای خوب، آنقدر بدیهی است که بهتر است از آن صرف نظر کنیم. به همه این موارد، رعایت دقیق نکات تغذیه‌ای و ارائه میان وعده‌های مغذی به این دانش آموزان را می‌توان افزود که موجب می‌شود پذیرایی صورت گرفته از ایشان، دلچسب باشد.

 

اینجاست که می‌توان مدعی شد بهترین سرمایه گذاری بلند مدت برای ساخت آینده مناطق محروم صورت گرفته است. سرمایه گذاری‌ای که امید می‌رود در سایه آن اتفاقات بزرگی به دست این دانش آموزان رقم بخورد و نه تنها ایشان، که اطرافیانشان را به سمت رونق کسب و کار و رهایی از محرومیت سوق دهد.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها