mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۵۲ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۸
کد خبر : ۱۲۹۹۱
تعداد بازدید: ۱۰۴۰
مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد مستضعفان در شهرستان مانه و سملقان گفت: تلاش داریم تا شغل پایدار و معیشت مناسب برای اهالی ایجاد شود و در این راستا ۴۰ روستا در بخش سملقان و بخش مرکزی این شهرستان زیر پوشش طرح‌های توانمندسازی قرار می‌گیرد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، شهرستان مانه و سملقان پس از شهرستان‌های قلعه گنج در استان کرمان، لنده در کهگیلویه و بویراحمد و چالداران در آذربایجان غربی، چهارمین شهرستانی است که عرصه حضور فعالیت‌های بنیاد علوی شده است.
 
آغاز طرح بنیاد مستضعفان برای پیشرفت مانه و سملقان

بنیاد علوی به عنوان بازوی محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های منطقه، طرح‌های اشتغال زا در مانه و سملقان اجرا کند و مردم با دستیابی به اشتغال پایدار و معیشت مناسب، توانمند شوند.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان در این باره گفت: برای تحقق اهداف در زمینه محرومیت زدایی از این شهرستان، در گام نخست، یک مشاور مطالعاتی و یک مشاور توانمندسازی گرفته شد و مشاور مطالعاتی، کار‌های مطالعات را در دست اجرا دارد.

مسعود امینی اظهار داشت: در این کار مطالعاتی، نیاز‌های منطقه، نقاط قوت و ضعف، جمعیت، وضعیت زیست محیطی، اجتماعی، معیشت و امنیت شهرستان بررسی شده و بر اساس آن، نسخه درمان برای آبادانی و پیشرفت ارائه شده است و در اختیار مشاور توانمندسازی قرار می‌گیرد.

وی افزود: تلاش داریم تا شغل پایدار و معیشت مناسب برای اهالی ایجاد شود و در این راستا ۴۰ روستا در بخش سملقان و بخش مرکزی این شهرستان زیر پوشش طرح‌های توانمندسازی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های توانمندسازی در گام‌های بعدی به بخش مانه این شهرستان هم تعمیم می‌یابد افزود: قرارداد با مشاور توانمندسازی منعقد شده است و کار توانمند سازی در این دو بخش، ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

امینی با بیان اینکه در این ۴۰ روستا، ۳۸ هزار و ۷۲۳ نفر در قالب ۱۱ هزار و ۹۵۷ خانوار زیر پوشش قرار دارند گفت: برای اجرای طرح‌های توانمندسازی، ۵۴۷ گروه آبادانی و پیشرفت تشکیل شده است و هر گروه در ۱۰ تا ۱۳ نفر، سازماندهی شده اند، اهالی این ۴۰ روستا نسبت به تشکیل ۴۰ صندوق آبادانی و پیشرفت اقدام کرده اند و این صندوق‌ها تاکنون ۶ هزار و ۴۲۱ نفر عضو جذب کرده است.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان افزود: اکنون هیات مدیره و هیات امنای صندوق‌های توانمندسازی مشخص شده و هر فرد، ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار رالم، آورده به این صندوق واریز کرده و از ابتدای امسال، هشت میلیارد و۳۲۰ میلیون ریال سرمایه در این صندوق‌ها جمع آوری شده است.

وی گفت: افراد می‌توانند معادل ۱۰ برابر سرمایه خود، از این صندوق وام دریافت کنند که این وام‌ها صرف اجرای طرح‌های اشتغال زا در روستا‌ها می‌شود و این طرح ها، توسط مشاوران توان افزایی، و براساس ظرفیت و پتانسیل روستا‌ها تدوین شده است.

امینی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات به ۲۳۶ طرح در کارگروه اشتغال شهرستان مانه و سملقان به میزان ۴۸۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال مصوب شده است.

وی افزود: تاکنون پرداخت ۱۰ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال از تسهیلات برای ایجاد ۲۲ شغل منجر به انعقاد قرارداد با بانک سینا شده است.

وی با اشاره به اینکه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ۵ درصد از سود این تسهیلات را تقبل کرده و بنیاد علوی هم متعهد شده است که ۵ درصد دیگر از این وام را بپردازد گفت: بر این اساس، متقاضی تنها ۸ درصد سود این تسهیلات را پرداخت می‌کند.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان افزود: بر اساس تفاهم نامه میان بنیادعلوی، بانک سینا، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و استانداری، سهم شهرستان مانه و سملقان از تسهیلات توان افزایی، ۱۵۰ میلیارد ریال است که از این میزان، تاکنون حدود ۴۰ میلیارد ریال جذب شده و مابقی، مانده است.

وی در باره سایر اقدامات انجام شده برای رفع محرومیت در شهرستان مانه و سملقان گفت: تعمیر و تجهیز مدارس و مساجد در دو مرحله انجام شده است که در مرحله نخست ۱۰ مدرسه و هفت مسجد زیر پوشش قرار گرفت و برای مدارس یک میلیارد و ۵۰ میلیون ریال و برای هفت مسجد هم ۸۲۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شد.

به گفته امینی، در مرحله دوم هم، ۱۰ مدرسه با ۸۰۰ میلیون ریاله و ۹ مسجد با ۸۱۰ میلیون ریال اعتبار زیر پوشش قرار گرفت و در مجموع برای ۲۰ مدرسه و ۱۶ مسجد سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های آبادانی و پیشرفت تا زمانی که مردم مانه و سملقان خروجی را احساس کنند، در منطقه ادامه دارد و آنچه بنیاد، در رسالت خود برای آبادانی، پیشرفت، توانمندسازی و اقتصاد مقاومتی تعریف شده، ادامه می‌یابد.

وی گفت: امسال قرار است یکهزار و ۳۰۰ نقر شغل مستقیم توسط بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان ایجاد شود که این میزان شغل با اجرای طرح‌های اشتغال زا و با کمک تسهیلات صندوق‌های طرح آبادانی و پیشرفت و نیز تسهیلات بانک سینا به صنایع محقق می‌شود.

امینی با بیان اینکه باید مردم خروج از محرومیت، رونق اشتغال و معیشت پایدار را لمس کنند تصریح کرد: بنیاد علوی در کنار فعالیت‌های توان افزایی، شناسایی افراد توانمند را هم در برنامه دارد و به این افراد کمک می‌کند تا با استفاده از تسهیلات بانک سینا، برای رونق تولید و توسعه اشتغال گام بردارد و در این زمینه، تلاش داریم تا به دانش آموختگان دانشگاهی، کمک کنیم تا با ایجاد و راه اندازی شرکت‌های تعاونی، نسبت به تولید و اشتغال مشغول شوند.

وی اظهار داشت: شرکت‌های تعاونی در قالب فعالیت‌های مختلف از جمله کشت و توسعه گیاهان دارویی، کشاورزی، دامپروری، توسعه باغ، پرورش ماکیان و مرغ در روستا‌ها می‌توانند سبب رونق اقتصاد باشند در این زمینه، رایزنی‌ها برای دریافت زمین مورد نیاز، با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان انجام می‌شود و زمین در اختیار قرار می‌گیرد.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان، شناسایی افراد مستعد و حمایت از آنان را از دیگر رسالت‌های بنیاد علوی عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال، فردی در یکی از روستا‌های مانه و سملقان، خود نسبت به تولید دستگاه جوجه کشی اقدام کرد و محصولات خود را به کشور‌های عراق، ترکیه و افغانستان صادر می‌کند، ما برای حمایت از این فرد، تلاش داریم تا تسهیلات مورد نیاز برای توسعه طرح، در کارگروه اشتغال مصوب شود و بانک سینا اعتبار را پرداخت کند.

شهرستان ۱۱۰ هزار نفری مانه و سملقان واقع در غرب خراسان شمالی ۶ دهستان دارد که در مرحله نخست، طرح تسهیل گری در چهار دهستان بخش مرکزی و سملقان، حومه، جیرانسو، قاضی و آلمه اجرا می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها