mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۱۰ - ۱۷ تير ۱۳۹۹
کد خبر : ۱۳۲۶۸
تعداد بازدید: ۲۸۲۹
فتاح در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد:
رئیس بنیاد مستضعفان با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از عملکرد این بنیاد، از آمادگی برای حضور بنیاد مستضعفان در بورس املاک و مستغلات خبر داد و گفت: بنیاد مستضعفان از بورس املاک و مستغلات استقبال می کند و حاضریم تمامی املاک خود را در بورس مستغلات عرضه کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید پرویز فتاح در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با ارائه پیشنهاداتی درباره پرداخت اعتبارات به صورت قرض الحسنه، تامین مسکن محرومان و تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام کشور اظهار کرد: ما به دنبال توسعه فعالیت‌های بنیاد مستضعفان در زمینه محرومیت زدایی و کمک به معیشت مردم هستیم و بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن محرومان می تواند با تامین زمین، سیمان و برخی از مصالح ساختمانی، از بار دولت در تولید مسکن تا حدودی بکاهد.

 

وی با اشاره به پیشنهاد بنیاد مستضعفان برای کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام کشور گفت: اگرچه بنیاد مستضعفان مسئولیت تخصصی در برابر تکمیل پروژه های عمرانی ندارد اما این پیشنهاد را داریم تا بنیاد مستضعفان، دولت و مجلس با همکاری یکدیگر طرحی تدوین کنند تا این پروژه ها با استفاده از ظرفیت بنیاد تکمیل شود.

 

فتاح گفت: ما در حوزه ارائه تسهیلات بانکی، تلاش داریم تا به سمت تسهیلات قرض الحسنه حرکت کنیم؛ البته محدودیت هایی در این مسیر داریم ولی معتقدیم که می توانیم برای کمک به مردم با تامین منابع مالی این تسهیلات، وام های قرض الحسنه را در قالب قرض الحسنه مسکن و ... در اختیار اقشار ضعیف قرار دهیم.

 

وی همچنین با ارائه گزارشی از فعالیت های این بنیاد در حوزه اقتصادی اظهار کرد: نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان گرچه از بودجه عمومی و دولتی استفاده نمی کنند ولی همواره تابع قوانین کشورند؛ مثل قانون بازنشستگان یا حقوق و پاداش مدیران که تابع قوانین کشوری هستیم و آمادگی داریم تا سازمان های نظارتی نسبت به عملکرد ما نظارت کنند.

 

فتاح با بیان اینکه بنیاد مستضعفان به هیچ وجه از ارز 4200 تومانی استفاده نکرده است گفت: شرکت های بنیاد مستضعفان نه تنها از ارز 4200 تومانی استفاده نکرده اند بلکه ارزهای حاصل از صادراتشان را نیز طبق قانون و در سامانه نیما وارد کشور کرده اند و بانک مرکزی نیز می تواند این موضوع را تایید کند.

 

رئیس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: ما خود را بیش از دیگران موظف به اجرای قانون می دانیم و حتما نسبت به اجرای قوانین کشور حساسیت ویژه ای داریم.

 

فتاح با بیان اینکه کل درآمد و فروش ما سال 98، حدود 36 هزار میلیارد تومان بوده است، در واکنش به مقایسه دارایی های بنیاد مستضعفان با دولت گفت: من بارها اعلام کرده ام و اینجا نیز می گویم که نسبت ما در مقایسه با جی دی پی، کمتر از یک درصد است و به هیچ وجه توان اقتصادی ما، قابل مقایسه با دولت نیست و حتی میزان فروش سالانه بنیاد از برخی شرکت های دولتی هم کمتر است.

 

وی با اینکه بنیاد مستضعفان حتما با مجلس، دولت و قوه قضائیه هماهنگ است افزود: در ماجرای کرونا بنیاد مستضعفان خود را موظف به کمک به اقشار مختلف نیازمند دانست و با هماهنگی دولت تلاش کرد تا تبعات شیوع کرونا برای اقشار ضعیف را کاهش دهد.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه 15 منطقه آبادانی و پیشرفت بنیاد به 31 منطقه افزایش می یابد خاطرنشان کرد: ما با استقرار 3 ساله در هریک از این مناطق سعی داریم تا چهره محرومیت را از این مناطق پاک کنیم ولی البته ما قرار نیست جای دولت را در این مناطق بگیریم.

 

وی با اشاره به جزئیاتی از واگذاری زمین های مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مردم گفت: این زمین ها که توسط خاندان پهلوی از مردم غصب شده بود و بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت، حالا به نام مالکان اصلی این زمین ها می شود و به صاحبان آن بازمی گردد.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در حال حاضر 32 شرکت بنیاد در بورس حضور دارند گفت: ما به دنبال تسریع حضور شرکت های دیگر بنیاد در بورس هستیم ولی متاسفانه با توجه به مسیر سخت ورود به بورس، 20 شرکت دیگر ما در حال طی مراحل این مسیر هستند و به زودی در بازار سرمایه عرضه می شوند.

 

وی ادامه داد: ما با عرضه شرکت های خود در بورس، مردم را شریک سود و فعالیت بنیاد مستضعفان می کنیم و قصد داریم تا تمامی شرکت های بنیاد را در بازار سرمایه عرضه کنیم.

 

فتاح با اشاره به جلسه اخیر با وزیر اقتصاد در خصوص مشارکت بنیاد مستضعفان در بورس املاک و مستغلات گفت: ما به وزیر نیز اعلام کردیم که بنیاد مستضعفان از مشارکت در بورس املاک و مستغلات استقبال می کند و حاضریم تمامی املاک خود را در بورس مستغلات عرضه کنیم و آمادگی کامل برای این کار داریم.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه ما به دنبال شفافیت در عملکرد خود هستیم گفت: حضور شرکت های ما در بورس بر اساس همین سیاست است و ما خود را موظف و ملزم به ارائه گزارشات عملکردمان به مردم می دانیم.

 

وی با اشاره به تکمیل پروژه های نیمه تمام بنیاد مستضعفان طی امسال و سال آینده گفت: ما علاوه بر این تلاش کرده ایم تا در این شرایط حتما جهش تولید را در شرکت های بنیاد مستضعفان رقم بزنیم و این جهش حتما در بنیاد مستضعفان اتفاق خواهد افتاد؛ این در حالی است که ما دستور داده ایم در این شرایط هیچ کارگری نباید اخراج شود و اجازه نیز نخواهیم داد تا حقوق معوق در شرکت هایمان داشته باشیم.

 

فتاح با اعلام خبر هزینه 1600 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای کمک به اقشار ضعیف در جریان شیوع کرونا گفت: در آخرین اقدام انجام شده، بنیاد مستضعفان با تخصیص 50 میلیارد تومان زمینه آزادی 2574 زندانی جرائم غیرعمد نیازمند را فراهیم کرد.

 

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه این جلسه گفت: ما آمادگی داریم در صحن علنی مجلس ارائه گزارش دهیم و به سوالات مردم و نمایندگان آنها در حضور رسانه ها پاسخ دهیم؛ چراکه ما معتقدیم نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان باید پاسخگوی مردم و نمایندگان باشند.

 

وی از نمایندگان خواست تا برای کمک های بیشتر به مردم بر روی توانایی نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان حساب کنند و با فراهم کردن ساز و کاری، مسیر کمک رسانی بنیاد و نهادهای دیگر را به صورت ملی هموار کنند.

 

پورابراهیمی: تدوین برنامه احداث مسکن محرومین با مشارکت بنیاد مستضعفان

 

همچنین پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این جلسه در خصوص فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت بیشتر بنیاد مستضعفان در پروژه های ملی گفت: برای فراهم کردن این بستر لازم است نمایندگانی از کمیسیون اقتصادی به همراه نمایندگانی از بنیاد مستضعفان، پیش نویسی را طی 2 هفته آینده آماده کنند تا در قالب این پیش نویس، تکمیل پروژه های نیمه تمام کشور که بیش از 80 درصد پیشرفت داشته اند، به این بنیاد واگذار شود تا با استفاده از توان بنیاد مستضعفان، به سرعت تکمیل شوند.

 

وی اضافه کرد: همچنین در موضوع احداث مسکن محرومین، لازم است تا اولا تعریفی از جامعه هدف در مناطق روستایی، شهری و مناطق حاشیه ای صورت بگیرد، در ثانی با تشکیل کمیته ای، تدوین پیش نویس طرحی با مشارکت کمیسیون عمران و نمایندگان دولت انجام شود و بنیاد مستضعفان به موضوع احداث مسکن محرومین ورود کند.

 

وی در ادامه در واکنش به درخواست بنیاد مستضعفان برای تاسیس یک بانک قرض الحسنه برای ارائه تسهیلات قرض الحسنه به اقشار ضعیف جامعه گفت: ما به طور صد در صد با این موضوع موافقیم چراکه در حال حاضر در کشور با خلاء تسهیلات قرض الحسنه مواجهیم؛ لذا با ارائه پیش نویس، استفاده از ظرفیت این بانک قرض الحسنه را از طریق بانک مرکزی پیگیری خواهیم کرد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تدوین برنامه ای راهبردی از سوی بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی از کشور گفت: لازم است برای روشن شدن وضعیت فعلی و آینده مناطق محروم کشور، برنامه ای 10 ساله و راهبردی از سوی بنیاد مستضعفان تدوین و ارائه شود تا مشخص شود بنیاد مستضعفان در فعالیت هایش، چه برنامه ای را دنبال می کند.

 

پورابراهیمی مهمترین اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس را موضوع صادرات و ارزآوری برای کشور برشمرد و افزود: سهم بنیاد مستضعفان از صادرات 40 میلیارد دلاری، 500 تا 600 میلیون دلار است که سهم زیادی نیست ولی ما از بنیاد می خواهیم با ارائه طرحی پیشنهادی، برنامه ای برای توسعه صادرات غیرنفتی ارائه دهد.

 

وی درخصوص بازار سرمایه نیز گفت: ما این پیشنهاد را برای بنیاد مستضعفان داریم که علاوه بر حضور شرکت های خود در بورس، پروژه های بزرگی همچون آزادراه تهران شمال را با همکاری دولت در بازار سرمایه عرضه کند.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما بنیاد مستضعفان را یک ظرفیت بزرگ برای کشور می دانیم و تمام تلاش خود را برای کمک به استفاده حداکثری از این ظرفیت بکار خواهیم گرفت.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: