mfnews.ir

انتشار: ۱۰:۱۶ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۹
کد خبر : ۱۳۳۱۲
تعداد بازدید: ۳۳۹۹
توضیحات رئیس سازمان اموال و املاک درباره اراضی زردشت اهواز موسوم به روستای ابوالفضل:
رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان با حضور در برنامه زنده شبکه خبر، توضیحاتی را درباره حواشی اخیر به وجود آمده در اراضی زردشت اهواز ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید صولت مرتضوی در برنامه صبح امروز شبکه خبر در تشریح حواشی روزهای اخیر درخصوص اراضی زردشت اهواز موسوم به روستای ابوالفضل اظهار کرد: بنیاد مستضعفان بر اساس مدارک ثبتی، مالک 6 دانگ 300 هکتار از زمین های منطقه زردشت اهواز است که در سنوات گذشته، یکی از شرکت های این بنیاد، در این اراضی فعالیت های کشاورزی انجام می داد که بعدتر با توجه به فرونشست آب های زیرزمینی در منطقه و توقف فعالیت های کشاورزی، این اراضی در اختیار سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان قرار گرفت.

 

 

اولین تصرفات اراضی زردشت در سال 84 اتفاق افتاد/ اوج گیری تصرفات در سال 96

 

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان درباره سابقه سکونت برخی افراد در این اراضی گفت: نخستین بار در سال 84، برخی به بهانه های مختلف، تصرفاتی در این اراضی انجام دادند و بنیاد مستضعفان نیز برای حراست از زمین های دراختیارش، از بدو امر، پیگیری های لازم را انجام داد تا اینکه در سال 95 و 96، تعداد متصرفان به حدود 16 خانوار رسید؛ در سال 96 نیز مجددا تصرفات گسترده تر شد و اوج گرفت و طبیعتا، مسئولین استانی، طرح دعوا در مراجع صالحه کردند.

 

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه در تقسیمات کشوری و استانی، در این منطقه روستایی به نام ابوالفضل وجود ندارد و این منطقه فاقد کد روستایی است گفت: متاسفانه طی یکی دو هفته گذشته یک فضاسازی رسانه ای صورت گرفت که از رسانه های داخلی شروع شد و در ادامه رسانه های بیگانه نیز بر روی این فضاسازی موج سواری کردند.

 

مرتضوی اضافه کرد: در هفته های اخیر من از سوی رئیس بنیاد مستضعفان با اختیار تام به استان خوزستان سفر کردم و در جلسه با استاندار و مسئولان استانی، موضوع در دست بررسی قرار گرفت؛ در این جلسات، مسنولان استان، بر روی 2 موضوع اتفاق نظر داشتند؛ نخست اینکه این تصرفات تبدیل به بستری برای گسترش حاشیه نشینی در اهواز شده و نکته دوم زمین خواری هایی که اتفاق افتاده و بر همین اساس باید به صورت جدی با این دو موضوع برخورد شود.

 

 

قائل به تفکیک ساکنان ضعیف و زمین خواران در اراضی زردشت اهوازیم

 

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این بنیاد در مواجهه با این موضوع، قائل به تفکیک مردم مستضعف از زمین خواران است، در پاسخ به این سوال که چرا این اقدام در دهه نخست محرم و به این شکل انجام شد گفت: ما اساساً هیچ اطلاعی از تاریخ و نحوه اجرای احکام صادره نداشتیم و این موضوع را باید از مسئولین مربوطه استان سوال کرد ولی نکته حائز اهمیت آن است که تاکید مسئولان استانی نیز برخورد با تصرفات غیرقانونی بوده و بنیاد مستضعفان در مقام تصمیم گیرنده نبوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه دیگر آن است که بنیاد مستضعفان از حدود 6 ماه قبل، این اراضی را برای طرح اقدام ملی مسکن به دولت معرفی کرده بود تا این اراضی برای این طرح در اختیار دولت قرار گیرد.

 

مرتضوی با بیان اینکه در حال حاضر تنها 50 تا 60 خانوار در این اراضی ساکن هستند، در پاسخ به این سوال که چرا قبل از اقدام اخیر، هماهنگی با امام جمعه این منطقه که نماینده ساکنان است، انجام نشده گفت: در این اراضی تنها 50 تا 60 خانوار ساکنند و امام جمعه ای ندارند ولی ما با امام جماعت ساکنان این منطقه، چندین بار مذاکره کردیم و حتی مشاور رئیس بنیاد مستضعفان نیز با ایشان جلسه ای داشتند و شخصاً نیز طی 2 مرحله مذاکراتی با ایشان انجام دادم و اطمینان دادم که بنیاد مستضعفان قائل به تفکیک ساکنان مستضعف این اراضی از زمین خواران است.

 
 

 

خانوارهای مستضعف ساکن این اراضی با حمایت بنیاد مستضعفان خانه دار می شوند

 

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان در پایان این گفتگو درباره آخرین تصمیم اتخاذ شده درخصوص ساکنان این اراضی نیز گفت: مقرر شده تا ساکنان مستضعف ساکن در این اراضی توسط نهادهای حمایتی شناسایی شوند و بنیاد مستضعفان برای تامین مسکن آنها در هر مکان ممکن اقدام کند.

 

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد تا ساکنان مالباخته ای که از سوی زمین خواران مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند، با حمایت بنیاد مستضعفان، معاضدت قضایی شوند تا حقوق آنها از زمین خواران گرفته شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها