mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۳۰ - ۲۸ دی ۱۳۹۲
کد خبر : ۶۱۸۷
تعداد بازدید: ۴۵۰۸
معرفي يك پروژه موثر زيست محيطي كشاورزي بنياد
پروژه آبياري قطره‌اي واحد باغ بش شركت كشاورزي پيوند فردوس پارس واقع در استان فارس، غرب شهرستان شيراز در ابتداي جاده شيراز - بوشهر در كوهپايه دناك واقع شده است. مساحت كل اين باغ 220 هكتار و مساحت باغ زيتون كه تحت آبياري قطره‌اي قرار گرفته 61 هكتار مي باشد، اين طرح با تلاش متخصصان داخلي در مدت 4 ماه با موفقيت كامل به پايان رسيد

پروژه آبياري قطره‌اي واحد باغ بش شركت كشاورزي پيوند فردوس پارس واقع در استان فارس، غرب شهرستان شيراز در ابتداي جاده شيراز - بوشهر در كوهپايه دناك واقع شده است. مساحت كل اين باغ 220 هكتار و مساحت باغ زيتون كه تحت آبياري قطره‌اي قرار گرفته 61 هكتار مي باشد، اين طرح با تلاش متخصصان داخلي در مدت 4 ماه با موفقيت كامل به پايان رسيد. در اهميت اين پروژه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 

الف: صرفه جويي در مصرف آب

در سيستم آبياري به روش سنتي از ساعت 8 صبح لغايت 5 بعداز ظهر در هر ثانيه 80 ليتر آب از 3 چاه آب عميق باغ برداشت و مصرف مي شد، لكن در سيستم آبياري قطره‌اي هر 5 روز يكبار فقط به مدت 5 ساعت 30 ليتر در هر ثانيه مصرف مي شود كه مصرف آب به يك بيست و پنجم كاهش يافته است.

 

ب: تاثير پروژه در كمك به بخشي از آب مورد نياز شيراز

به دليل صرفه جويي قابل ملاحظه‌اي كه با سيستم آبياري قطره‌اي انجام شده است با درخواست امام جمعه شيراز و مسئولان استان و شهردار روزانه حدود 1300 متر مكعب از آب چاههاي باغ به اداره آب شيراز تحويل مي شود كه با توجه به كمبود شديد آب در اين شهر، عملاً تاثير مطلوبي در رفع بحران كم آبي شهر داشته‌است.

 

 

ج: تاثير پروژه در رفع آلودگي هواي شهر

واحد باغ بش شيراز با 220 هكتار، بزرگترين باغ شهر مي باشد و تنها ريه تنفسي شهر شناخته شده ضمن اينكه مسئولان و مردم شيراز به اين باغ به عنوان يك باغ ملي نگاه مي كنند وعلاقه شديدي به حفظ، نگهداري و توسعه آن دارند.

 

 

د: رشد توليد

در روش سنتي آبياري ضمن آنكه آب زيادي مصرف مي شد، علفهاي هرز در كنار درختان روئيده و هزينه قابل ملاحظه‌اي بوجود آورده بود و از طرفي با تامين دقيق آب مورد نياز درختان و زمانبندي دقيق آبرساني به كل باغ، در مجموع ضمن رشد درختان و افزايش توليد محصول، عملاً باعث حذف علفهاي هرز شده است.

 

هـ : رشد اقتصادي منطقه

رشد توليد محصول زيتون در اين باغ كه از جمله مرغوبترين زيتون كشور به شمار مي رود و به تبع آن الگوبرداري كشاورزان منطقه، سطح زير كشت زيتون در كل استان در رتبه اول قرار گرفته و ميزان محصول توليدي در حال حاضر رتبه دوم را به خود اختصاص داده كه در سالهاي آتي با ورود محصولات جديد رتبه اول را كسب خواهد كرد و به همين لحاظ درآمد زايي قابل ملاحظه‌اي را براي كشاورزان و مردم منطقه ايجاد كرده است.

 

و: اشتغال زايي

توليد زيتون در حال حاضر افزايش يافته و به همين دليل براي چيدن محصول سالانه، حدود 180 نفر از مردم محلي دعوت به كار مي شوند كه به صورت فصلي محصول را برداشت مي كنند، ضمن اينكه جهت ساير امورباغ از كارگران متخصص استفاده مي شود از طرفي جهت حمل و نقل و توزيع و ساير موارد، تعداد قابل توجهي از مردم منطقه از اين طريق مشغول به كار مي شوند.

 

ز: همكاري با مراكز علمي

كشت علمي محصول زيتون كه با استفاده از پيشرفته ترين تكنولوژي آبياري قطره‌اي و آخرين دانش علمي انجام شده است، عملاً بهترين محصول را روانه بازار كرده و به همين دليل مراكز علمي استان، داوطلب همكاري با اين واحد و كسب تجارت مي باشند به همين دليل همكاري متقابل با دانشگاه شيراز برقرار شده و بازديد مكرر اساتيد و دانشجويان باغباني اين دانشگاه از باغ فوق به صورت مستمر انجام مي شود كه موجب انتقال تجارب علمي و دانش فني مي شود و اين همكاري متقابل كه كيفي ترين محصول را روانه بازار كرده، موجب شده ساير باغداران كشور تمايل شديدي به استفاده از تجربيات اين باغ داشته باشند.

رضايت مندي مردم

به دفعات مكرر امام جمعه محترم شيراز در سخنرانيهاي خود از مزاياي اين باغ براي شهر شيراز مطالبي را عنوان كرده‌اند و از طرفي استاندار فارس و شهردار شيراز از جمله حاميان اين باغ مي باشند و از طرفي مردم شيراز به دلايل متعددي كه ذكر شد رضايت قابل توجهي از اين باغ دارند و چشم انداز باغ به گونه‌اي است كه اشراف كامل به شهر دارد و از هر شيرازي كه در مورد باغ نظر خواهي شود، پيشنهاد و نظر مثبت خود را اعلام مي كند و اظهار مي دارد با توجه به درآمد‌ اندك فروش محصولات كه در قياس با ارزش بسيار بالاي باغ قابل مقايسه نيست و لذا رسالت بنياد را در حفظ اين ريه تنفسي شهر و همچنين تامين بخشي از آب شرب مردم و از طرفي اشتغال زايي قابل توجه، مورد ستايش قرار مي دهند.

 

مشخصات فني آبياري قطره‌اي

در مجموع 61 هكتار از باغ بش كه زير كشت زيتون قرار دارد با احداث 16706 متر لوله كشي تحت پوشش آبياري قطره‌اي قرار گرفته، لوله ها از نوع پلي اتيلن و قطره چكان هاي نصب شده در دور درخت‌ها از نوع مرغوب يورو دريپ و نتافيم مي باشد و با هزينه كل 220 ميليون تومان در سال 91 به اتمام رسيده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
0
0
درودبرپرسنل باغ بش که تاحدجان ازباغ محافظت میکنن
پرطرفدارترین ها