mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۳۶ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۲
کد خبر : ۶۲۱۹
تعداد بازدید: ۵۷۴۸
براي اولين بار در ساختار مسكوني كشور بكار گرفته شد:
برج مسکونی B3 واقع در يكي از مناطق مرتفع شهرک قدس كلان شهر تهران واقع شده است كه به جهت سه شاخص مهم معماري ، سازه و تاسيسات یکی از مجموعه های پيشرو و نادر شهری مبتنی بر استاندارد ها و تكنولوژي شهرسازی مدرن موجود در کشور محسوب مي شود.

برج مسکونی B3 واقع در يكي از مناطق مرتفع  شهرک قدس كلان شهر تهران واقع شده است كه به جهت سه شاخص مهم معماري ، سازه و تاسيسات یکی از مجموعه های پيشرو و نادر شهری مبتنی بر استاندارد ها و تكنولوژي  شهرسازی مدرن موجود در کشور محسوب مي شود.  


 اين برج که اصول شهرسازی پیشرفته و تفکیک کاربری های مختلف در آن بطور اصولی و فنی رعایت شده است به عنوان هشتمین ساختمان بلندمرتبه در سایت مهستان شهرک قدس (غرب)، مشرف بر دره مسیل اوین که بزرگراه چمران را بر پهنه خود جای داده است در زميني به مساحت3264 متر مربع احداث شده است.

  برج مهستان  با زيربنايي معادل 35930 متر مربع ، ضريب اشغال 37 و تراكم 1100 درصد در 30 طبقه و در مدت  سال اجرا گرديده است اين برج با كاربري مسكوني با تعداد 113 واحد آپارتمان ،163 واحد پاركينگ و 129 واحد انباري از سال 81 توسط شركت مهستان آغاز و در سال 87 به اتمام رسيده است. در طراحی و جانمایی این پروژه سعی شده ضمن ایجاد کمترین اشرافیت بر برجهای مجاور، حداکثر چشم انداز از فضاهای شهری و طبیعت اطراف را تأمین نماید. به لحاظ طرح معماری، سازه و تأسیسات بکار رفته در این پروژه به جرأت می توان گفت که برج B3 رقیب داخلی جدی را در چنین ابعاد و اندازه ای ندارد.


  معماري برج  :

طرح برج B3 بازيربناي كلي 35930 مترمربع با پلاني منحصر به  فرد ، به شكل بادام و چيدمان هال و پذيرايي و ارتباط هاي عمودي و افقي در مركز پلان ، حداكثر ديد را از نماي اطراف تأمين نموده و در نما با تركيبي از شيشه و ورق ثبات و زيبايي خاصي را فراهم آورده ، و داراي ساختاري مدرن مي باشد .

معماري داخلي برج B3 بصورت ساده و مدرن با تنوع ده تيپ پلان در 113 واحد مسكوني در 30 طبقه به متراژ مفيد 23 هزار 173 متر مربع  طرح شده است و جانمايي آن با هدف حداقل اشرافيت به ساير برج هاي اطراف صورت پذيرفته است .

قرار گرفتن پله هاي فرار در حجم داخلي ساختمان با دسترسي به فضاي بيروني و كنترل نور مضر غرب با استفاده از رفلكس شيشه هاي مدرن انتخابي در نما ، از ويژگي هاي قابل توجه برج B3 است .

از تكنيك هاي قابل توجهي كه در برج B3 مورد استفاده قرار گرفته است ايزولاسيون صوتي ، حتي در فضاهاي داخلي واحدها ، جهت آسايش و رفاه حداكثري ساكنين و ايزولاسيون حرارتي جهت جلوگيري از پرت حرارتي را مي توان برشمرد .

 

  سازه برج :

فونداسيون گسترده اين برج به تبع پلان بيضي شكل شبيه  چشم انسان  با اقطار 18.8m * 31.8m بوده و تقريباً 1435متر مربع  مساحت دارد و ارتفاع آن حدود 20 متر است .

حجم بتن ريزي پروژه بالغ بر2هزار و 870 متر مكعب  و آرماتوربندي آن حدود  263  تن برآورد شده است  كه تقريبا 97.6% از اين مقدار ، آرماتوربندي با آرماتورهاي 28 F و 32 Fi صورت پذيرفته است .

 اعداد و ارقام ذكر شده حاكي از ابعاد قابل توجه و احجام سنگين اين فونداسيون است . ( عمق فونداسيون از زير بتن مگرتا رقوم ±0.00 پروژه -14.60m مي باشد).

اسكلت برج B3 از دو بخش تشكيل شده است . بخش اول شامل هسته مركزي بتني و بخش دوم اسكلت فلزي پيرامون آن مي باشد .

هسته مركزي برج كه يكي از قسمتهاي خاص اين پروژه مي باشد از لحاظ هندسه و تكنيك اجرا  از روش  قالب لغزنده Slipforming  استفاده شده كه در نوع خود بي نظير است چرا كه اجراي پوسته استوانه اي بدين شكل وبصورت نامتقارن وكاملاً باز و از سويي ضخامت بسيار كم ( 40cm )، آن را در زمره سازه هاي خاص در سطح جهان قرار داده است . چيزي كه برجستگي اجراي چنين سازه اي را در كشور دوچندان مي نمايد ارتفاع 122 متري اين سازه از روي فونداسيون مي باشد .

سازه فلزي پيراموني اين سازه نيز بصورت شعاعي احاطه كننده هسته مركزي بوده ، در واقع قاب خمشي ، ساخته شده از Box فولادي ( ستونها ) و تير ورق و مقاطع نورد شده مي باشد . كل فولاد مصرفي در اين بخش 2631ton مي باشد كه در واقع مصرف فولاد آن باتوجه به زيربناي ساختمان kg/m2 77.4 خواهد بود.

تمامي كفها بصورت سيستم كامپوزيت ( دال بتن آرمه + تيركهاي فولادي ) طراحي و اجراء شده اند كه در فضاهاي عمومي طبقات ( ارتباط بين قسمت هسته مركزي ) ضخامت دال 25cm و در ساير مناطق اين ضخامت 10cm مي باشد .

به منظور سبك سازي و كاهش هرچه بيشتر بار مرده ساختمان ، در اين پروژه از پانلهاي Drywall جهت تقسيم بندي فضاهاي داخلي و بين واحدها مطابق استانداردهاي شركت Knauf آلمان و با تنوع مصرفي ( ضد آب ، ضد حريق ) بهره گيري شده است .

شايان ذكر است كه كليه اعضاي سازه برج B3 در مقابل حريق كاملاً محافظت شده اند به طوري كه اكثر المانهاي سازه اي بوسيله پانلهاي ضد حريق شركت كناف پوشيده و تعدادي نيز بوسيله مواد محافظت كننده پاششي ايزوله شده اند .

 

 

  نمــــا ي برج :

 

بهره گيري از تكنولوژي روز دنيا در طرح ، ساخت و نصب و اجراي نماي برج B3 يكي ديگر از مواردي است كه در اين ساختمان مدرن حائز اهميت مي باشد . استفاده از پانلهاي شيشه اي با فريم ترمال برك Thermal break كه پرت حرارتي را به حداقل مي رساند ، بكارگيري شيشه هاي دو جداره كه نفوذ اشعه UV آفتاب را در حد استاندارد نگه مي دارد و همچنين ابزار و لوازم درزبندي و مواردي از اين قبيل نماي اين ساختمان را همچون ساير بخشها در زمره موارد خاص طبقه بندي مي نمايد . شايان توجه است كه درطراحی پانلهاي شيشه اي نما – Curtain Wall کليه محاسبات مربوطه از جمله بارگذاری ناشی از فشار باد و اثرات ديناميکی آن و همچنين آثار استاتيکی و ديناميکی زلزله بر روی نما توسط شرکت Delta - X انجام رسيده و اين پانلها ( به ابعاد 3.5*1.2m ) تماماً توسط شركت etzel در كشور آلمان ساخته شده و توسط اتصالات ويژه اي ( بدون نياز به سازه مجزا sub frame ) بر روي سازه اصلي نصب خواهد شد . ساير قسمتهاي نماي برج B3 بوسيله پانلهاي كامپوزيت آلومينيومي Alcobond پوشش داده شده است .

 

 

  تأسيسات برج :

استفاده از فناوري به روز در تأسيسات برج B3 باتوجه به تعريف ساختار مدرن آن امري بديهي مي باشد . جهت بالابردن آسايش و امنيت مطلوب ساكنان برج B3 استفاده از سيستم هاي BMS و EMS براي اولين بار در ساختار مسكوني كشور در اين پروژه مورد طراحي و استفاده قرار گرفته است .

سيستم مديريت هوشمند ساختمان ( BMS ) ظرفيت بهينه بهره برداري از تأسيسات را بصورت مونيتورينگ در اختيار ما قرار مي دهد . در حقيقت امكان تحت كنترل درآوردن تمامي قسمت هاي ساختمان و اطلاع از روند لحظه به لحظه عملكرد سيستم هاي مختلف به كار گرفته شده را فراهم مي سازد و در شرايط اضطراري مي توان با برنامه ريزي قبلي امنيت حداكثري را براي ساكنين فراهم نمود .

استفاده از سيستم اعلام حريق آدرس پذير زيمنس جهت مشخص شدن دتكتور اعلام حريق كننده براي اپراتور ، بهره مندي از آسانسورهاي OTIS با سرعت 2.5 m/s بصورت دو دستگاه مسافري با ظرفيت 13 نفر و يك دستگاه مسافري و باري به ظرفیت 16 نفر ، تأمين سرمايش مجموعه با چيلرهاي جذبي LG با ظرفيت برودت 850 ton و تأمين گرمايش آن از طريق موتورخانه مركزي ( تبديل بخار به آب ) از طريق فن كويل سقفي و كانالي ، استفاده از سيستم شوتينگ زباله مدرن ، آنتن ماهواره ، شبكه دوربين هاي مداربسته ، آيفون تصويري ، شبكه داخلي متصل به اينترنت ، تلفن شهري و داخلي ، برق اضطراري و تأمين روشنايي ايمني با چراغ هاي خود تغذيه از ديگر امكانات و تجهيزات بكار گرفته شده در برج B3 است .

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها