mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۴۹ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۲
کد خبر : ۶۲۵۱
تعداد بازدید: ۲۳۰۴
نگاهي به پروژه بازسازي گيربكس هاي تله كابين توچال
اصلي ترين دستگاه تله كابين ،گيربكسها مي باشند كه قدرت الكتروموتورها را به كابلها منتقل و با فاصله و نظم خاصي آنها را به حركت در مي آورند ،ايجادهر گونه خلل در انتقال اين قدرت باعث توقف حركت كابينها مي شود.

مجموعه ورزشي و تفريحي تله كابين توچال در ارتفاعات شمالي شهر تهران واقع شده ، اولين خط آن به طول 1500 مترتا ايستگاه سوم در سال  57مورد استفاده مراجعه كنندگان  قرار گرفت .  در  سنوات بعد خط دوم تا ايستگاه پنجم به طول 3000متر و سپس خط سوم در زمستان  سال 78 تا ايستگاه هفتم به طول   3000 متر به بهره برداري رسيدو لقب يكي از بزرگترين خطوط پيوسته دنيا را به خود اختصاص داد.نزديكترين  پيست اسكي به شهر تهران  در ايستگاه هفتم قرار دارد در اين ايستگاه هتل توچال  به منظور رفاه حال گردشگران و ورزشكاران احداث و در حال حاضر پذيراي ميهمانان مي باشد. از طرفي  جهت آسايش و آرامش حال بيشتر مراجعه كنندگان، پاركينگ حفاظت شده اي با ظرفيت 1000 دستگاه خودرو   توسط مجموعه احداث شده همچنين مسير پياده روي افراد تا ايستگاه اول ، آسفالت و با نصب روشنايي در طول مسير و نيز كاشت هزاران نهال، رفاه بيشتري را در اين منطقه به ارمغان آورده است.

 هم اكنون در اين مجموعه امكاناتي همچون تله اسكي ،تله سي ،باشگاههاي تنيس، تير وكمان ،بانجي جامپينگ،اسكيت و چندين رستوران ، پناهگاه ، ايستگاه آتش نشاني،پليس كوهستان و امداد و نجات  قراردارد.

  تله كابين توچال با ظرفيت 600 نفر در ساعت طي360 روز سال فعال بوده و ازساعات اوليه  صبح تا بعد از ظهر پذيراي مراجعان است.

 

•          مشخصات فني پروژه

اصلي ترين دستگاه تله  كابين ،گيربكسها مي باشند كه قدرت الكتروموتورها را به كابلها منتقل و با فاصله و نظم خاصي آنها را به حركت در مي آورند ،ايجادهر گونه خلل در انتقال اين قدرت باعث توقف حركت كابينها مي شود.

  هر يك ازگيربكسها با وزني معادل7 تن و مجموعاَ با قدرت 1200 كيلو وات ، حركت و انتقال كابينها را تحت كنترل خود دارند،اين گيربكسها كه محصول كشور بلژيك مي باشند از تكنولوژي منحصر و خاصي برخوردارندكه به دليل تحريم خريدكامل دستگاه  از كشور فوق  ممكن نبود و چنانچه گيربكس جديدي هم خريداري مي شد لازم بود كل خطوط تله كابين تعويض و بازسازي شود.مضافاَ اينكه خريد آن بيست برابر تعميرات ارزيابي شده بود.

قطعات خاص و سنسورهاي حساس گيربكسها از كشور سازنده خريداري و با مهارت كارشناسان مجرب تله كابين نصب شد و ساير قطعات كه به دليل تحريم و ارزبري زياد امكان واردات آنها مقدور نبود با همت وتلاش متخصصان داخلي با كيفيتي بالاتر از مشابه خارجي توليد و درگيربكسها نصب و راه اندازي شد .با اجراي اين پروژه،ايمني كل خطوط تله كابين حداقل به مدت پنج سال تضمين شده است.

 

•          هدف و ضرورت اجراي طرح

طول مسير تله كابين توچال 7500 متر مي باشد كه در اين مسافت از سه دستگاه گيربكس پر قدرت با توان 350 تا 500 كيلو وات استفاده شده، اين سه دستگاه در ايستگاه هاي اول ، سوم و پنجم قرار دارند كه با توجه به عمر مفيد گيربكس ها و انقضاء دوره بهره برداري و تشخيص كارشناسان شركت مهندسي ارتعاشات " به روش" (پيمانكار بازديد ادواري سيستم فني ) و همچنين توصيه شركت سازنده ، بازسازي اساسي اين سه گيربكس جهت ايجاد امنيت هر چه بيشتر براي مراجعان تله كابين در دستور كار قرار گرفت كه پس از تاييد در ستاد برنامه بنياد، كار تعميرو باز سازي از سال 1389 آغاز و در سال 1391 با موفقيت  به پايان رسيد.

 پيش از اين سيستم فني تله كابين توسط كارشناسان خارجي تعمير مي شد كه خود باعث خروج ارز از كشور بود،  اما اين پروژه به دست پرتوان متخصصان و كارشناسان مجرب تله كابين در مدت سه سال اجرا و مورد بهره برداري قرار گرفت .

با اجراي اين پروژه براي 120 نفر اشتغال مستقيم و هزاران نفر اشتغال غير مستقيم فراهم شده و با تضمين عملكرد تله كابين ، زمينه هاي فراواني براي سرمايه گذاري و اشتغال در اين مجموعه فراهم شده است .

 

•          تاثيرات فرهنگي

بيشترين مراجعه كنندگان اين مجموعه را ورزشكاران ، دانشجويان وافرادي جوياي تفريحات سالم و مفرح تشكيل مي دهند كه  با اطلاع رساني دقيق  در اين مجموعه رعايت كليه موارد اخلاقي و فرهنگي در اولويت قرار دارد و بستر فرهنگي به گونه‌اي فراهم شده كه زمينه فعاليت نابهنجار وجود ندارد. مردم از پير و جوان و حتي به صورت خانوادگي و انفرادي به اين مجموعه مراجعه مي كنند كه در نظر سنجي ها اعلام رضايت خاطر  خودرا اعلام داشته اند، به جهت حفظ اين محيط فرهنگي امكان تردد و حضور جوانان موتورسيكلت سوار كه در ساير مراكز تفريحي مشاهده  مي شود، وجود ندارد و از طرفي حضور شاعران، نويسندگان و هنرمندان در اين مجموعه به غناي فرهنگي آن افزوده است.به عبارتي ميتوان اذعان داشت كه  هر قدر بر ميزان سرويس دهي تله كابين افزوده شود مخاطبان بيشتري جذب مجموعه خواهند شد.

 

•          تاثيرات زيست محيطي

توچال به عنوان يكي از مناطق  خوش آب و هوا تهران به شمار مي رود  اما  به هنگام غروب ،جريانات  جوي و جابجاي  هوا به سمت شمال شهر تهران يعني منطقه توچال باعث آلودگي هوا ي اين منطقه شده  و به همين خاطر مسئولان تله كابين تمامي توان خود را جهت سرويس دهي هر چه بهتر  به مراجعان از صبح تا بعد از ظهر معطوف مي كنند وتلاش بر اين است كه در آستانه غروب كليه مراجعان، مجموعه را ترك كنند.اين در حالي است كه كاشت هزاران اصله نهال لطافت خاصي را در اين مجموعه فراهم كرده و تلاش بر افزايش نهال كاري و فضاي سبز همچنان ادامه دارد..

در حال حاضر آب آشاميدني اين مجموعه از يك چشمه تامين مي شود كه بخشي از آن مورد استفاده مردم محلي قرار گرفته و براي تامين آب مورد نياز كشاورزي ، از مخازني كه به همين منظور تعبيه شده استفاده مي شود..

     در تمامي دستگاههاي تله كابين از برق سه فاز استفاده  مي شود ، ضمن اينكه كمترين ميزان آلودگي صوتي را دارند، هيچگونه آلودگي براي محيط زيست ايجاد نمي كنند.

 

•          حمايت  درماني و سرويس دهي اورژانس به مراجعان

تله كابين توچال با همكاري بيمه سينا جهت رفاه وهمچنين تضمين امنيت بيشتر مراجعه گنندگان اقدام به انعقاد قرار داد بيمه اي براي تحت پوشش قراردادن افراد و خودرو هاي ورودي آنان به مجموعه كرده است به گونه اي كه از بدو ورود، مشمول بيمه هايي همچون حوادث و سرقت خودرو مي شوند. همچنين به جهت امداد رساني به افراد آسيب ديده  به ويژه محدوده پيست اسكي ، يك پزشك مجرب به همراه پزشكيار در منطقه مستقرند كه خدمات  امداد و نجات  را انجام مي دهند ،  هر چند كه غالب حوادثي كه در رسانه ها منتشر مي شود ارتباطي مستقيمي با مجموعه تله كابين ندارد، لكن به د ليل همكاري و نوع دوستي، اورژانس وامداد نجات تله كابين به صورت شبانه روز فعال و سرويس دهي دارند و به كوهنورداني كه در منطقه دچار حادثه شوند، امداد رساني اوليه را  انجام مي دهند.. و در موارد خاص با هلي برد مصدومين را به نزديكترين بيمارستان منتقل مي كنند.

 

•          رعايت موارد استاندارد

تله كابين توچال مرجع تنظيم استانداردسازي صنعت بالابر به شمار مي آيد و تدوين و تنظيم آئين نامه ها و مقررات ايمني و استاندارد دستگاهها با نظر معاون فني تله كابين مي باشد.

    هر كابين توسط يك قفل فرانسوي به كابلها متصل مي شود كه به صورت دقيق توسط يك كارشناس خبره تله كابين، بازرسي ، تعمير و نگهداري مي‌شود.در اين اتصال امكان ضريب خطا صفر است و به همين لحاظ امنيت كامل كابينها كه در گذشته امكان بازگشايي آن توسط برخي از افراد از داخل با شكستن تلق كابينها ميسر بود، با تعبيه قفل جديد، اين مشكل نيز بر طرف  شده و بازشدن درب و سقوط كابينها را در حال حاضر غير ممكن ساخته است.

همچنين كابلهاي مخصوص تله كابينها ، به صورت دوره‌اي توسط كارشناسان متخص روسيه مورد بازرسي قرار مي گيرند كه پس از تاييد، مجوز حركت مي گيرند.

 

 

 

•          همكاري با مراكز علمي

مجموعه تله كابين به منظور بهره برداري از دانش تخصصي مراكز علمي با شركت مهندسي ارتعاشات " به روش "كه يك شركت بازرسي و كنترل كيفيت وابسته به دانشگاه صنعتي شريف است، قراردادي منعقد كرده كه  متخصصان شركت فوق بازديدهاي ادواري از تله كابين داشته باشند ،شركت فوق با تجهيزات پيشرفته و كاملي كه دارند چنانچه مواردي از قبيل افزايش ارتعاشات و يا نياز تعميراتي  را تشخيص دهند كتباً اعلام و كارشناسان فني

 تله كابين موظف به رفع آن خواهند بود. در صورتيكه شركت فوق، بهره برداري را در حالت اخطار اعلام كند، خط تعطيل خواهد شد هر چند كه با تعميرات مستمر و به موقع تاكنون چنين وضعيتي پيش نيامده است.

     يك دستگاه ارتعاش سنج توسط شركت سازنده گيربكس به مجموعه اختصاص داده شده كه به دليل حساسيت، امكان كاربري آن در ساير موارد و مكانها  مقدور نيست، اين دستگاه هم اكنون در اختياركارشناس  متخصص تله‌كابين قرار دارد و به صورت مستمر ارتعاشات را بررسي و گزارش مي دهد.

هر چند كه دانش فني دستگاههاي بالا بر در كشور و حتي در سطح منطقه بسيار پايين مي باشد لكن تنها مركزي كه به اين دانش مجهز مي باشد دانشگاه صنعتي شريف است كه همكاري شايسته‌اي با تله كابين توچالداشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها