mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۰۰ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۲
کد خبر : ۶۲۵۲
تعداد بازدید: ۲۷۶۲
رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در مراسم رونمایی از نرم‌افزار «تاریخ معاصر ایران» گفت: تاریخ بهترین ابزاری است که به تحلیل وضعیت امروز و گذشته برای ادامه حرکت کمک می‌کند و به واسطه تاریخ می‌توانیم دریابیم کجا ایستاده‌ایم و به کجا خواهیم رفت. در واقع تاریخ ما را با ظرفیت‌های موجود کشور آشنا می کند.

رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در مراسم رونمایی از نرم‌افزار «تاریخ معاصر ایران» گفت: تاریخ بهترین ابزاری است که به تحلیل وضعیت امروز و گذشته برای ادامه حرکت کمک می‌کند  و به واسطه تاریخ می‌توانیم دریابیم کجا ایستاده‌ایم و به کجا خواهیم رفت. در واقع تاریخ ما را با ظرفیت‌های موجود کشور آشنا می کند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، نرم‌افزار تاریخ معاصر ایران به مناسبت ایام‌الله دهه فجر روز گذشته  14 بهمن‌ماه در فرهنگسرای شفق رونمایی شد.

موسی فقیه حقانی، رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در این مراسم رونمایی با تبریک ایام پیروزی انقلاب افزود: ما با پیروزی انقلاب اسلامی وارد روزهای سرنوشت‌ساز شدیم و همه جهانیان به ویژه مردم منطقه تحت تأثیر این انقلاب و حرکت متداوم مردم قرار گرفته‌اند.

وی افزود: اگر در ایران انقلاب صورت نمی‌گرفت کشورمان شبیه کشورهای همچون مصر یا کشورهای بحران‌زده در منطقه می‌شد که بواسطه پیروی از قدرتهای بیگانه مجبورند منابع خود را در اختیار آنان قرار دهند. حقانی با اشاره به  خاطراتی که از دوران پیش از انقلاب از سوی منتقدان و موافقان در داخل و خارج کشور نگاشته شده‌اند، افزود:  در بسیاری از این خاطرات حتی آنهایی که رویکرد مثبتی نسبت به پهلویها دارند نقدهای جدی به روش حکومت و بر اساس نوع حاکمیت شاه بر مردم ، جامعه، روشنفکران و نخبگان ایران است. وی در این زمینه به خاطرات اسدالله اعلم اشاره و بر وابستگی شاه به امریکا و بی اختیاری وی در برابر چپاول منابع مملکت تاکید کرد.

فقیه حقانی بیان کرد: در بسیاری از خاطرات مشاهده می‌کنیم و گزارشات نشان می‌دهد که ایران در صورت تداوم عمر آن رژیم وضعیت وخیمی پیدا کرده بود و اگر همانگونه وضعیت تداوم داشت کشور روبه نابودی می‌رفت. به گفته رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران  امریکایی ها بعد از شهریور 1357 تحلیلشان این بود که تا سال 75 هیچ اتفاقی در ایران نمی افتد و شاه می تواند حکومتش را ادامه دهد. اما مطابق همین تحلیل اگر شاه می ماند ایران یکی از بدهکارترین کشورهای منطقه می شد.

وی افزود: همه شواهد نشان می‌دهد که تصمیم‌گیرنده اول و آخر شاه بود و به مشورت هم قائل نبود ولی اگر واقع‌بینانه به دستاوردهای انقلاب برای کشور در حوزه‌های مختلف علی‌رغم فشارهای موجود نگاه کنیم متوجه می‌شویم که میل به توسعه و پیشرفت و در نوردیدن مشکلات در کشور به چشم می‌خورد.

حقانی همچنین با تاکید بر ابزار تاریخ برای تحلیل وضعیت امروز درباره نرم‌افزار تاریخ معاصر ایران گفت: این نرم‌افزار حاصل پژوهش 25 سال زحمات پژوهشگران و محققان است که در قالب دو دی وی دی ما را با تاریخ کشور از ابتدای قاجار تا انقلاب اسلامی آشنا می‌کند.

رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران  افزود: این نرم‌افزار به واسطه عکس، سند، فیلم، متن پژوهش، کتاب و مقاله کمک می‌کند تا دانش‌آموزان و دیگر اقشار جامعه را با تاریخ ایران به ویژه انقلاب اسلامی آشنا کند.

وی یادآور شد: نباید از تاریخ کشور غفلت کنیم، تاریخ تمدنی‌ ما ارزشمند است. دیگران از هیچ برای خود تمدن می‌سازند اما ما در استفاده از دستاوردهای موجودمان کوتاهی می‌کنیم.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
صدری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
0
0
خواهشمندم نحوه تهیه نرم افزار اطلاع رسانی شود.
پرطرفدارترین ها