mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۱۶ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۲
کد خبر : ۶۲۷۰
تعداد بازدید: ۲۹۷۳
معاون منابع انساني شركت حفاري شمال تشريح كرد :
ناصر مولایی مدیر منابع انسانی شرکت حفاری شمال در گفت و گویی به تشریح عملكرد، برنامه ها و استراتژی های این شرکت در زمینه منابع انسانی پرداخته است، وی در خلال گفت و گويی از اولویت ها و سیاست هایی سخن به میان می آورد که بزرگترین شركت بخش خصوصي صنعت حفاري ايران برای اعتلای "ثروت انسانی" خود طراحی کرده است.

 ناصر مولایی مدیر منابع انسانی شرکت حفاری شمال در گفت و گویی به تشریح عملكرد، برنامه ها و استراتژی های این شرکت در زمینه  منابع انسانی پرداخته است، وی در خلال گفت و گويی از اولویت ها و سیاست هایی سخن به میان می آورد که بزرگترین شركت بخش خصوصي صنعت حفاري ايران برای اعتلای "ثروت انسانی" خود طراحی کرده است.

 

به گزارش پايگاه خبري بنياد مستضعفان به نقل از روابط عمومي شركت حفاري شمال : ناصر مولایی دانش آموخته ی دكتراي تخصصي مديريت استراتژيك منابع انساني كه در کارنامه اش مسووليت آموزش شركت نفت مناطق مركزي ايران،مسووليت آموزش شركت حفاري شمال و 4 سال مدیریت منابع انسانی شرکت حفاری شمال به چشم می خورد. او از 1390 تاکنون  مدیریت منابع انسانی شرکت حفاری شمال را بر عهده گرفته است .

 

*** از زمان تصدی گری شما در سمت مدیریت منابع انسانی شرکت حفاری شمال بزرگترین مشکل و معضل در زمینه نیروی انسانی شرکت را در چه مواردی مشاهده وچه برنامه هایی برای رفع آن موانع اتخاذ کرده‌اید؟

 

از ابتدای مهر ماه سال 90 که به خانه خود در شرکت حفاری شمال بازگشتم درباره وضعیت نیروی انسانی این شرکت متوجه شدم که جای "برنامه جامع منابع انسانی" خالی است لذا با مدیر عامل شرکت توافق کردیم که اهداف و سیاست های کاری در حوزه منابع انسانی در سه بخش زمانبندی شود.

اولین برنامه اجرایی شده برنامه کوتاه مدت برای سال 90 بود که بر اساس آن تصمیم گرفتیم تمام مشکلات عمده و ضروری را تا پایان سال برطرف کنیم و درنهایت با کمک مدیر عامل شرکت و سایر همکارانم در حوزه منابع انسانی موفق شدیم این مسائل را حل کنیم.

یکی از مسائل عمده این بود که حدود 100 نفر از کارآموزان جذب شده در شرکت حفاری شمال باید تبدیل وضعیت می شدند اما شرکت نفت انجام اين مهم را نمي پذيرفت . لذا با شرکت نفت وارد مذاکره شده و با استدلال هایی که مطرح کردیم و مساعدتي كه همكاران منابع انساني نفت مبذول داشتند قرار شد شورای کارآموزی نفت تشکیل شود . سرانجام موفق شدیم این نیروهای جوان و متخصص را رسمی کنیم.

همچنین باید به موضوع انتصابات و ترفیعات معوقه کارکنان اشاره کنم.تعدادی از انتصابات مربوط به یکی دوسال قبل بود که کارکنان توقع داشتند به موقع شاهد ارتقا خود در سمت های سازمانی بالاتر باشند و این اتفاق رخ نداده بود که به این موضوع نیز ورود پیدا کرده وآن را برطرف کردیم.و یا مدتی بود که هنوز برخی از مزایا به کارکنان چه رسمی و چه غیر رسمی تعلق نگرفته بود که این موضوع را نیز حل کردیم. از طرف ديگر با برخي خلا هاي مقرراتي روبه رو بوديم كه با همكاري مدير عامل و اخذ مصوبات لازم از هيات مديره اين مهم انجام شد.

 

***به جز برنامه های کوتاه مدت ،آیا برنامه دیگری هم در حوزه منابع انسانی اجرايی شد؟

یک برنامه میان مدت هم در نظر گرفتیم که بر اساس آن تصمیم داشتیم برخي دستورالعملها،سيستمها و نظام هاي منابع انساني را ايجاد و برخي را اصلاح نماييم . در اين راستا به طور مثال نظام پرداخت در شرکت حفاری شمال را اصلاح و یک نظام پرداخت رقابتی،انعطاف پذیر و مبتنی بر عملکرد را ایجاد کنیم كه اين كار انجام پذيرفت.

 

***چه بازه زمانی برای برنامه های میان مدت درنظر گرفته بودید؟

برنامه میان مدت قرار بود تا پایان سال 91 اجرایی شود که از جمله مهم ترین موارد آن می توان به ایجاد سیستم های منابع انسانی اشاره کرد.نظام ترفیعات و نظام ارزیابی عملکرد مواردی بود که در شرکت حفاری شمال براي اركان ثالث وجود نداشته و ما آن را در طول برنامه های میان مدت خود اجرايی کردیم.

نظام سازماندهی نيز با توسعه شركت هماهنگ نبود این درحالی است که بازنگری ساختار شرکت برای ما بسیارمهم بود.شرکت توسعه یافته بود ولی ساختار سازمان هنوز سنتي مانده بود و باید در ساختار متناسب با نوع فعالیت ها بازنگری می شد. از طرف ديگر نظام حقوق و دستمزد نيروهاي اركان ثالث از انعطاف پذيري و روز آمدي لازم برخوردار نبود ضمن اينكه با ديگر نظام هاي منابع انساني  نيزسازگار نبود كه به عنوان يك اولويت مهم بازنگري شد.

 

***برای تغییر در سيستم ها و ساختار سازمان و هماهنگ کردن آن با سطح توسعه شرکت در برنامه های میان مدت چه اقداماتی انجام دادید؟

قوانین و مقرراتی را باید در هیات مدیره شرکت به تصویب می رساندیم که خلا مقرراتی در منابع انسانی را از بین ببریم.این موضوع را حل و توانستیم چند مصوبه کارآمد در حوزه های مقررات، حفظ و نگهداري نيروي انساني ،بازنگری در ساختار سازمانی و توسعه ساختار ایجاد کنیم.

برنامه های میان مدت بیشتر برنامه های انتقالی بود. به عبارتی به دنبال این بودیم بستری را برای نیروی انسانی شرکت فراهم کنیم که مبتنی بر قوانین، سیستم ها و دستوالعمل هایی باشد که کل مجموعه نیروی انسانی با پشتوانه این سیستم ها از شرایط سازمانی مناسب برخوردار باشد.

 

***در مورد برنامه های بلند مدت  توضیح دهيد و مهمترين اقدام اجرايي شده از ابتداي برنامه بلند مدت تاكنون چه موردي بوده است؟

بخش سوم زمانبندی که مورد توافق قرار دادیم برنامه های بلند مدت در حد فاصل بین سال های 92 تا 94 است که عمدتا برنامه های توسعه ای را شامل می شود.

به عبارتي سال 90 برنامه كوتاه مدت مبني بر رفع ضروري‌ترين مشكلات منابع انساني، سال 91 برنامه ميان مدت مبتني بر ايجاد سيستم‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات براي حركت منابع انساني به سمت توسعه و برنامه بلند مدت 91 تا 94 اجرايي برنامه‌هاي از سال 92 براي توسعه منابع انساني تعيين شد.

با توجه به برنامه توسعه شركت و اضافه شدن سكوهاي سحر يك و سحر دو به ناوگان شركت ، موضوع جذب، تامين ، آموزش و بكارگيري نيروي انساني به عنوان يك برنامه مهم در دستور كار قرار گرفت و آن را با تاكيد بر ظرفيت‌هاي درون انساني انجام داديم. همچنين تدوين كارراهه شغلي مشاغل عملياتي،برنامه ريزي و آموزش كارآموزان اركان ثالث،تدوين نظام هاي تشويقي،پايش سلامت و بهداشت كاركنان،اصلاح ساختار با رويكرد بنگاه داري ،پرورش و توسعه مديران،تدوين نظام هاي خدمات رفاهي و اجتماعي و توسعه آموزش هاي فني تخصصي و ايمني به عنوان برنامه جامع مد نظر قرار گرفت.

 

*** چه تعداد نيرو در طول اين مدت آموزش داده شد؟

118 نفر در ابتداي سال 92 در رشته‌هاي عمليات حفاري، سيالات حفاري، تعميرات برق و تعميرات مكانيك آموزش ديدند.اين كار حدود چهار تا پنج ماه به طول انجاميد و سپس نيروها به سكوها تخصيص داده شد.در حال حاضر هم نيروي كافي را در اختيار داريم. ضمنا نسبت به تثبيت كارآموزان آموزش ديده سال 90 نيز با همكاري مديريت هاي عملياتي اقدام كرديم.نكته مهم اين است كه حفاري شمال به عنوان يك شركت پيشرو با نگاه سرمايه اي به منابع انساني اولين شركتي بود كه در اين سطح به آموزش و توسعه منابع انساني اركان ثالث اهتمام ورزيد كه اين كار با رهنمود و حمايت كامل مدير عامل شركت انجام پذيرفت.

 

*** آيا آموزش نيروهاي جديد از طريق نيروهاي درون سازماني بود؟

بخش عمده آموزش از طريق همكاري مراكز آموزشي صنعت نفت انجام پذيرفت و البته از برخي اساتيد داخل شركت نيز در امر آموزش استفاده شد.

 

*** درباره  بازنگري و طراحي و استقرار نظام پرداخت رقابتي در شركت حفاري شمال چه اقداماتي انجام شد؟

ما با رويكرد غني سازي مشاغل و دانش محور نمودن شغلها به اين موضوع ورود كرديم. پيش ازاين شرح وظايف شركت سنتي بود و ما با ورود به اين قضيه كل اين وظايف را بازنگري كرديم و بر مبناي آن به توسعه و آموزش نيروهاي خود پرداختيم.

 

*** چه دوره‌هاي آموزشي براي نيروها تدارك ديده شد؟‌آيا دوره‌هاي آموزشي بين المللي هم در دستور كار قرار گرفت؟

صنعت حفاري از نظر آموزش نيروي انساني صنعتي ويژه و منحصر به فرد است و هزينه سرمايه گذاري آموزشي در اين صنعت قابل توجه و البته ضروري است.در اين ميان آموزش هاي تخصصي و بين المللي به مثابه صلاحيت كار حرفه اي در صنعت حفاري نقش مهمي دارد.با اين رويكرد و راه اندازي درست دستگاههاي حفاري، دوره‌هاي آموزشي راه اندازي دستگاههاي حفاري دريايي براي نيروهاي كليدي اختصاص يافته به اين دستگاهها در خارج از كشور و در داخل كشور برگزار شد كه براساس آن نيروها به دانش ومهارت هاي لازم مجهز شدند.

همچنين دوره‌هاي IWCF و IADC كه دوره‌هاي بين المللي كنترل فوران چاه‌هاي نفت و گاز هستند و بايد تمام نيروها حفاربه بالا ملزم به اخذ گواهي نامه اين دوره‌ها باشند و ما اين دوره‌ها را هم در داخل و خارج از كشور برگزار كرديم .

 

*** براي مديران هم آموزش‌هاي خاصي در نظر گرفته‌ايد و يا آن‌ها از اين قاعده مستثني هستند؟ ‌پيش بيني تامين و آموزش نيروها چگونه است؟

نه ، قطعا مديران هم به آموزش نياز دارند. ما دوره‌هاي مديريت را برنامه ريزي كرده و حداقل ماهي يك بار كارگاه‌هايي را با رويكرد رفتار محور براي مديران شركت برگزار مي كنيم كه با استقبال خوبي روبه رو است. ضمنا براي دو سال آينده و با توجه به برنامه جامع منابع انساني،پرورش مديران جوان با رويكرد مبتني بر شايستگي ها را در دستور كار خود قرار داده ايم. در رابطه با تامين به موقع نيروي انساني و آموزش آن كاري كرديم كه دستگاه‌هاي سحر 1 و سحر 2 در بدو ورود با خلاء نيرو مواجه نشود.اخيرا با مواردي از شركت‌هاي نوظهور صنعت حفاري مواجه هستيم كه دكل را وارد مي كنند اما نيرو ندارند اما شركت حفاري شمال قبل اين كه دكل را وارد كند برنامه ريزي كرده نيروها را جذب و با ارائه آموزش‌هاي لازم آن ها را آماده مي كند. تاكنون كه سه دكل وارد كشور شده است هيچ كمبودي به لحاظ نيروي انساني نداشتيم كه در نهايت باعث شد عمليات حفاري ما دچار وقفه نشود.

 

*** تدوين كتابچه حدود وظايف، اختيارات و مجوزها به كجا رسيد؟

از جمله برنامه هاي منابع انساني تدوين اين كتابچه است. كتابچه مزبور به‌صورت نظامند و با عنايت به شرح وظايف و ماموريت شركت، حدود وظايف ، اختيارات و مجوزهاي هر مدير را در سازمان تعريف مي كند. كارهاي اوليه انجام شده و مشغول جمع بندي موضوع از طريق برگزاري جلسات كارشناسي با مديريت هاي مربوطه هستيم.انشاا... پس از جمع بندي و تاييد مدير عامل محترم و تصويب هيات مديره(درصورت لزوم)،كتابچه حدود وظايف،اختبارات و مجوزها در اوايل سال آينده ابلاغ خواهد شد.

 

*** طراحي و استقرار كار راهه مشاغل عملياتي و ستادي به كجا رسيد؟

كارراهه مشاغل عملياتي پس از انجام كارهاي كارشناسي و اخذ موافقت مديران ذيربط تصويب و از ابتداي سال جاري در حال اجرا است .در واقع كارراهه كليه مشاغل عملياتي در اتاق رييس دستگاه در تمام دكل‌هاي حفاري نصب شده و مبناي آموزش و ارتقاي نيروهاي عملياتي شده است. در قالب اين كارراهه تمام كارآموزان و پرسنل عملياتي مي دانند كه مسير شغلي آن‌ها چگونه شكل مي گيرد و ادامه مي يابددر رابطه با كارراهه مشاغل ستادي كار شروع شده و انشالله در نيمه اول سال آينده پس از ابلاغ اجرايي خواهد شد.

طبق برنامه در سال 93 نظام پرداخت نيروهاي اركان ثالث را بازنگري مي كنيم انسان هميشه در حال تغيير است

 

*** منظور شما از اصلاح نظام پرداخت چيست؟

واقعيت امر اين است كه ما نظام هاي خوبي طراحي كرده ايم اما به تناسب تغييرات محيط بايد خود را وفق داده و نظام ها و برنامه هاي خود را نيز اصلاح و به روز رساني كنيم.نظام پرداخت هم تابع اين قاعده است.نظام‌ها هم هميشه در حال تغيير هستند و با اين كه شركت حفاري شمال يكي از بهترين نظام هاي پرداخت را دارد اما به آن بسنده نمي كنيم و متناسب با تغييرات بازار كار صنعت حفاري اصلاحات لازم از لحاظ كيفيت و كميت در سال آينده انجام خواهد شد.

 

*** آيا زمينه‌هاي شكل گيري صادرات دانش فني در شركت وجود دارد يا خير؟

ماموريت و وظيفه اصلي شركت حفاري شمال انجام عمليات حفاري و خدمات فني جنبي است.اما معتقدم شركت مي تواند در كنار اين ماموريت اصلي به توسعه و انتقال دانش فني بپردازد و ظرفيت‌هاي خوب خود را نيز براي راهبري دكل‌هاي حفاري و انتقال دانش فني بكار گيرد.

 

*** ويژگيها و تركيب نيروي انساني شركت حفاري شمال به چه صورت است؟

تركيب نيروي انساني شاغل شركت از سه ويژگي ممتاز برخوردار است.اول اينكه عمده نيروي انساني شركت جوان است و در واقع 68 درصد نيروي انساني زير 35 سال سن است و كاملا جوان و آمادگي اجراي برنامه هاي توسعه اي را دارد.دوم اينكه ما يك شركت دانشي هستيم بطوري كه  78درصد نيروهاي رسمي و 52 درصد مجموع نيروهاي شركت از تحصيلات دانشگاهي برخوردارند و بنابراين ضريب آمادگي انتقال تكنولوژي هاي جديد صنعت حفاري در شركت بالا است.سوم اينكه بخش عمده نيروهاي مديريتي و نيروهاي سرپرستي عمليات شركت را افراد با تجربه تشكيل مي دهد كه ظرفيت خوبي براي انتقال تجربيات كاري در صنعت حفاري(كه در آن تجربه نقش كليدي دارد) و همچنين انتقال و مديريت دانش را فراهم نموده كه مجموع اين ويژگيها مزيت رقابتي حفاري شمال را رقم زده است..

*** با توجه به آنچه كه انجام شده‌است افق پيش رو را چگونه ترسيم مي كنيد؟

افق پيش رو بسيار روشن ، اميدوار كننده و مبتني با برنامه هاي جامع توسعه و بكارگيري سرمايه هاي انساني در شركت است.ما با تدوين برنامه جامع منابع انساني كه پيشتر گفته شد و مبتني بر بررسي و تحليل محيط داخلي و خارجي ،اهداف و برنامه هاي توسعه اي شركت و اخذ رهنمودهاي هيات مديره محترم و مدير عامل گرامي است، برآنيم تا با مديريت صحيح سرمايه هاي انساني و بكارگيري اين ثروت ارزشمند نقش خود را به عنوان شريك راهبردي سازمان ايفا نماييم و در راه رشد و توسعه صنعت حفاري و كشور عزيزمان ايران اهتمام ورزيم. سخن پاياني بنده اين است كه امروزه  عصر رقابت بين شركتها در مورد منابع انساني است. امروزه سازمان ها بر مبناي اقتصاد صنعتي اداره نمي شود بلكه بر مبناي اقتصاد دانش محور مديريت مي شوند اقتصاد دانش محور مبتني بر سرمايه هاي انساني است و مهمترين مساله درمورد سرمايه‌هاي انساني شناخت عميق ،جذب درست ، حفظ ونگهداري موثر ،توسعه و بكارگيري شايسته آن و خدمت گذاري به اين سرمايه ارزشمند است. هر مجموعه اي بويژه مديران و مجموعه مسوولان و كاركنان منابع انساني و در يك كلام هر سازماني به اين مهم برسد در واقع مزيت برتر رقابتي خود را خلق ،حفظ و توسعه داده و آينده خود را در محيط سراسر پويايي و پيچيدگي امروز تضمين خواهد نمود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها