mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۱۳ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۳۵۱
تعداد بازدید: ۳۳۲۶
صرفه جويي ارزي در شركت حفاري شمال
مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال از بومی سازی نرم افزار "پایداری دستگاه حفاری دریایی پایه دار" توسط کارشناسان و متخصصان این شرکت خبر داد و گفت: ساخت این نرم افزار از خروج صدها هزار دلار ارز جلوگیری کرده است.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال از بومی سازی نرم افزار "پایداری دستگاه حفاری دریایی پایه دار" توسط کارشناسان و متخصصان این شرکت خبر داد و گفت: ساخت این نرم افزار از خروج صدها هزار دلار ارز جلوگیری کرده است.

به گزارش پایگاه خبري بنياد مستضعفان به نقل از پايگاه اطلاع رسانی شرکت حفاری شمال، حسن آد شیرین پور با بیان این مطلب اظهار داشت: نرم افزار "پایداری دستگاه حفاری دریایی پایه دار" یک برنامه محاسبه گر بار و پایداری بصورت تعاملی و بر اساس انتخاب منوهای صحیح است که برای استفاده بر روی دستگاه حفاری دریایی سحر یک ساخته شده است.

وی افزود: این نرم افزار به منظور محاسبات و تخمین های بارگذاری های متنوع و پایداری در زمان های واقعی، دستگاه سحر یک مورد استفاده قرار خواهد گرفت كه امکان تعميم به ساير دستگاه هاي حفاري دريائي را دارد.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال با اعلام اینکه طراحی این نرم افزار به صورت پنجره محور بوده است، عنوان کرد: این نرم افزار، در صورت بروز خطا، از طریق پیغام های متعدد کاربر را از اشتباه بودن اطلاعات ورودی مطلع می کند.

آد شیرین پور با تاکید بر اینکه زمان اجرای نرم افزار پایداری دستگاه حفاری دریایی پایه دار بوده است، تصریح کرد: این پروژه برای نخستین بار در ایران اجرا شده است، به طوری که توانست از خروج صدها هزار دلار ارز جهت تامین این نرم افزار از طریق منابع خارجی، جلوگیری به عمل آورد.


وی در خصوص لزوم ساخت نرم افزار پایداری دستگاه حفاری دریایی پایه دار، گفت: بسیاری از عملیات های دریایی مرتبط با سازه های فولادی نیازمند یک سکوی پایدار برای انجام فعالیت های مربوطه است که در این میان می توان به انجام عملیات بر روی یک دستگاه حفاری دریایی پایه دار و یا جابجایی آن در حالت شناور اشاره کرد.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال توضیح داد: با توجه به افزایش دستگاه های حفاری دریایی جهت توسعه میادین فراساحل نرم افزار تعادل می تواند محیط کاری امن و قابل انعطافی را جهت انجام عملیات ایجاد کند.

آد شیرین پور در تشریح ضرورت ساخت نرم افزار تعادل اعلام کرد: استقرار دستگاه حفاری دریایی سحر 1 در منطقه عملیاتی پارس جنوبی و شرایط خاص عملیاتی و محیطی حاکم بر آن، در اختیار داشتن دستگاه به نرم افزار حفظ تعادل جهت بررسی لحظه ای شرایط عملیاتی این مهم، ضروری به نظر رسید.

وی اضافه کرد: با توجه به امتناع شرکت های بین المللی در زمینه طراحی و تولید نرم افزارهای مرتبط با انواع سازه های دریایی، شرکت حفاری شمال با استفاده از ظرفیت های موجود، تهیه نرم افزار تعادلی را در دستور کار قرار داد.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال در تشریح فرآیند ساخت این نرم افزار عنوان کرد: در ابتدای راه، متخصصان حفاری شمال به بررسی کلیات موضوع و مشخص کردن خروجی های مورد انتظار از این نرم افزار پرداختند.

آد شیرین پور اذعان داشت: علاوه بر مطالعات میدانی و منابع موجود در سایت های مرتبط اینترنتی، کتابچه عملیاتی دستگاه Operating Manual، کتاب مرجع ship stability for masters and mates مورد استفاده قرار گرفت.

وی یادآور شد: مهندسی پایه به منظور تفسیر اطلاعات موجود و تعیین نوع روابط مورد نیاز جهت اخذ خروجی های مناسب انجام که در این ارتباط بالغ بر 100 منحنی و یک هزار رابطه ریاضی جهت پوشش دادن حالت های مختلف دستگاه که متاثر از بارگذاری های ناشی از بارهای استاتیکی نظیر بارهای جامد بر روی دستگاه، حجم های مختلف انواع سیالات در مخازن و بارهای ناشی از انجام عملیات حفاری و علاوه بر آن بارهای دینامکی نظیر بارهای وارده از سرعت باد، سرعت آب دریا و ارتفاع موج، است استخراج شد.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال تصریح کرد: پس از انجام مرحله مهندسی طراحی، محاسبات مورد نظر با استفاده از روابط استخراج شده بصورت دستی انجام و نتایج اولیه با نمونه های پایه که توسط شرکت سازنده در کتابچه عملیاتی دستگاه قرار داده شده بودند، مقایسه و خطاهای موجود مرتقع شد.

آد شیرین پور اظهار داشت: پس از رفع نواقص یک بار دیگر برنامه به صورت ابتدایی در نرم افزار EXCEL طراحی، فرمول های بدست آمده در آن تعریف و نسبت به شبیه سازی مجازی دستگاه در حالت های مختلف اقدام شد.

وی ادامه داد: در این مرحله با وارد کردن ورودی های متفاوت، عکس العمل های دستگاه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته شد؛ این در حالی است که نمونه های ارائه شده از سوی سازنده تنها نتایج نهایی قید شده و از ارائه روابط حاکم و روش های تحلیل خود داری شده است.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال افزود: در مرحله راه اندازی، اطلاعات جمع آوری شده در قالب تهیه نرم افزار اصلی به یکی از زبان های برنامه نویسی بویژه در حوزه نرم افزارهای صنعتی تعریف شد.

به گفته آد شیرین پور از آنجائی که دقت محاسبات و امنیت بالای نرم افزار از مواردی است که باید در انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر قرار گیرد، بدین جهت از زبان برنامه نویسی Visual Basic که بیش از 50 درصد نرم افزارهای مهندسی تولیدی در دنیا با این زبان نوشته شده اند، مورد استفاده قرار گرفت تا کاربر را از مراجعه به کتابچه عملیاتی دستگاه تا حد امکان بی نیاز کند.

وی با بیان اینکه نرافزار تهیه شده بالغ بر 32 هزار خط برنامه نویسی بوده است، اعلام کرد: از مزایای نرم افزار تعادلی می توان به زمان واقعی بودن آن اشاره کرد، به طوری که به محض ورود اطلاعات جدید می توان تمامی خروجی های مورد نیاز در حالت خاص عملیاتی مورد نظر را دریافت کرد.

مدیر مهندسی شرکت حفاری شمال خاطر نشان کرد: نرم افزار قابلیت آنالیز کردن دستگاه حفاری در حالت های استانداردهای مختلف را دارد.

 آد شیرین پور توضیح داد: پس از انتخاب وضعیت صحیح در نرم افزار و وارد کردن اطلاعات اولیه محیطی و فیزیکی دستگاه، محاسبات جهت هر قسمت از دستگاه که شامل بارهای موجود در قسمت دکل، بارهای موجود بر روی عرشه، بارهای ناشی از مواد فله ای، بارهای ناشی از مخازن، سیالات فعال و بارهای ناشی از مخازن تعادل هستند، انجام و خروجی این قسمت ها جهت آنالیز وضعیت انتخاب شده مورد استفاده قرار می گیرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها