mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۰۵ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۴۵۱
تعداد بازدید: ۵۲۸۰
در حال حاضر سیمان به عنوان یک محصول استراتژیک،یکی از مهمترین عناصر توسعه اقتصادی در کشورها محسوب می شود، بررسی الگوهای تولید و مصرف سیمان بیان کننده این واقعیت است که رابطه ای کاملاَ مثبت بین شاخصهای سنجش توسعه اقتصادی کشورها با تولید ومصرف سرانه سیمان وجود دارد.

در حال حاضر سیمان به عنوان یک محصول استراتژیک،یکی از مهمترین عناصر توسعه اقتصادی در کشورها محسوب می شود، بررسی الگوهای تولید و مصرف سیمان بیان کننده این واقعیت است که رابطه ای کاملاَ مثبت بین شاخصهای سنجش توسعه اقتصادی کشورها با تولید ومصرف سرانه سیمان وجود دارد.

از این رهگذر و باتوجه به رشد چشمگیر صنعت سیمان در چندسال گذشته ومقایسه مصرف سرانه این محصول استراتژیک , می توان تاثیر متقابل صنعت سیمان و توسعه اقتصادی کشور بر یگدیگر را دریافت.یکی از شواهد ملموس این تاثیرمتقابل خودکفایی در تولید سیمان است.تا پیش از سال 87 به دلیل کمبود تولید وعرضه سیمان بازار سیاهی برای این فرآورده صنایع معدنی شکل گرفته بود اما با تدبیر اندیشیده شده و همکاری دولت و بخش خصوصی در سال مزبور با تولید 44 میلیون تن سیمان، عرضه و تقاضای این محصول استراتژیک به تعادل رسید و جشن خودکفایی این محصول در فروردین ماه سال 1388 برگزار شد پس از این دستاورد در سالهای اخیر سرمایه گذاری در صنعت سیمان در کشور مورد توجه جدی قرار گرفت به گونه ای که در حال حاضر ظرفیت فعلی کارخانه های سیمان کشور بالغ بر 75 میلیون تن بوده و بیش از 65 کارخانه بطور متوسط با 95 در صد ظرفیت اسمی خود در حال فعالیت در کشور هستند جایگاه ایران در تولید جهانی سیمان در سال 2012 در  رتبه پنجم می باشد.

 

سیمان ایلام

شرکت سیمان ایلام در سال 1368 به ثبت رسید،در دوره بهره برداری با ظرفیت 2000 تن در روز و 600 هزار تن کلینکر در سال اخذ واز همان تاریخ در سال 81 طرح توسعه شرکت با ظرفیت 3300 تن در روز تصویب ونهایتا درسال 89 کوره دوم این شرکت آغاز به کار نمود که با بهره برداری از این خط ظرفیت این شرکت از 2000 تن به 5300 تن کلینکر در روز ویک میلیون و ششصد هزار تن کلینکر در سال افزایش یافت .

در حال حاضر محصولات شرکت سیمان ایلام به صورت پاکتی, جامبو بگ و فله به سفارش مشتری برای مصرف داخلی وصادراتی به سایر کشورها قابل تحویل است.

اقدامات استاندارد سازی

مهمترین اقدامات زیست محیطی انجام شده توسط سیمان ایلام در زمینه کنترل آلاینده های زیست محیطی عبارتند از:

1-ایجاد فیلتراسیون در فرایند خطوط تولید

2-بهسازی الکتروفیلترها و تاسیسات موجود

3- تغییر سیستم سوخت کوره از مازوت سوز به گاز سوز

4- بهینه وتوسعه فضای سبز داخل وخارج کارخانه

5- بهسازی محیط وبرگشت مواد اولیه ریزش یلته به خطوط تولید

6-برنامه ریزی در راستای اثربخش کردن سیستم مدیریت کیفیت ومدیریت زیست محیطی

موفقیتهای سیمان ایلام

شرکت سیمان ایلام با همکاری با مراکز علمی داخلی وبین المللی موفق به اخذ گواهی نامه ها واستادنداردهای مهمی به شرح زیرشد:

1-گواهی استادندارد ملی برای سیستم های تیپ 1-425و2و5

2-گواهی سیستم مدیریت کیفیت ازسوی شرکت ارتوف آلمان

3-اخذ ایزو 9001 برای سیستم مدیریت کیفیت

4-اخذایزو14001برای سیستم مدیریت محیط زیست

5-اخذ گواهی 18001 برای سیستم مدیریت ایمنی وبهداشت شغلی

6-اخذاستاندارد بین المللی 17025 از شرکت داپ آلمان

 

رونق اقتصادی

 با افزایش تولید، تعداد قابل توجهی از جوانان جویای کار استان به ویژه روستاهای همجوار در این کارخانه مشغول بکارشده اند ضمن این که تامین مایحتاج ضروری کارخانه از منطقه انجام می شود وهمچنین برای حمل ونقل سیمان از پیمانکارن شخصی استفاده می شودکه تماما موجب درآمدزایی برای اهالی منطقه شده است مضافا بخش اعظم سیمان تولیدی به کشورهای همسایه از جمله عراق صادر می شودکه در رونق اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی داشته است . در این استان کار کشاورزی رونق دارد و صنعت از اهمیت دوم برخوردار است اما این کارخانه توانسته با جذب مردم در زمینه تولید و بازاریابی و فروش به ویژه صادرات اهمیت ویژه ای را در منطقه ایفا کنند.

 

تاثیرات محیط زیستی

 کلیه کارخانه های سیمان در کنار کوهپایه ها احداث می شوند دلیل اصلی هم دسترسی به منابع و معادن آهک در کوهها می باشد به همین دلیل سیمان ایلام نیز در کوهپایه های جنگلهای بلوط استان ایلام در دامنه های زاگرس قرار گرفته و از ابتدای احداث ،مسئولان به ویژه محیط زیست و کارشناسان زیست محیطی نگران آلوده شدن منطقه و از بین رفتن آسیب رسانی به جنگلهای بلوط بودند لکن با استفاده از نیروی متخصص داخلی و بهره برداری از بهترین تکنولوژی روز دنیا راه اندازی این کارخانه به شکلی صورت گرفت که کمترین آسیبی به محیط زیست منطقه وارد نکرده است و میزان خروج غبار از کارخانه حتی کمتر از حد استاندارد بوده و به همین دلیل تا کنون چندین بار مورد حمایت وتشویق سازمانهای ذیربط قرار گرفته اند واز طرفی با احداث منبع مخصوص دوده های کوره ها را که بیماری زاست به شکل کاملاَ بهداشتی نگهداری می کنند

 

تاثیرات سیاسی و فرهنگی

با موفقیتهای حاصل از افزایش تولید و اشتغال زایی ،مسئولان استان به ویژه استاندارایلام و سایرمسئولان استانی و همچنین ادارات کل کار , صنعت و معدن وسایر مسئولان ،حمایتهای بی دریغ خود را از این کارخانه به عمل آورده اند. از طرفی با رونق اقتصادی که در منطقه ایجاد شده که غالب جوانان به نحوی مشغول فعالیتهای اقتصادی شده اند شاهد کاهش میزان جرم و بزه در این استان هستیم که از زمان احداث تا کنون روند نزولی داشته و همین مهم موجب حمایتهای مسئولان استانی از این کارخانه شده است.

جذب ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس و همچنین بکارگیری جوانان بومی منطقه تاثیر مطلوبی در ارتقای سطح ارتباطی مردم ایفا کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
کامران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۷
0
0
پس چرا با این همه پتانسیل سهام سیمان ایلام رشدی ندارد . مدیران این شرکت لطفا ب فکر باشید . همه میگویند سهم سیمان ایلام را هر که بخرد صاحب اول و اخر آن خودش است . جایگاه سیمان ایلام بالا تر از این هاست . چرا رسیدگی نمیکنید و سیمان ایلام را در بورس بد نام کرده اید .۶ ماه است سهامدار این شرکت ام اما معامله نمیشود .
پرطرفدارترین ها