mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۱۶ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۴۷۳
تعداد بازدید: ۳۷۳۹
در ده كيلومتري شمال شرق سيرجان يكي از معروف ترين باغهاي پسته جهان قرار دارد ، مشتريان پسته چه در داخل و چه در خارج از كشور براي خريد پسته با برند "توكا" از محصولات باغي "دشت زر" با انواع عبدالهي ،كله قوچي و فندقي انتظار مي كشند، اين محصول در بازارهاي بين المللي شناخته شده و در ميهماني هاي رسمي به عنوان بهترين نوع پذيرايي و همچنين هديه و سوغات معروف شده است .

در ده كيلومتري شمال شرق سيرجان يكي از معروف ترين باغهاي پسته جهان قرار دارد ، مشتريان پسته چه در داخل و چه در خارج از كشور براي خريد پسته با برند "توكا" از محصولات باغي "دشت زر" با انواع عبدالهي ،كله قوچي و فندقي انتظار مي كشند، اين محصول در بازارهاي بين المللي شناخته شده و در ميهماني هاي رسمي به عنوان بهترين نوع پذيرايي و همچنين هديه و سوغات معروف شده است .

 

معرفي شركت سيرجان بنياد

شركت كشاورزي سيرجان بنياد از شركت‌هاي تابعه شركت مادر تخصصي گسترش كشاورزي پيوند فردوس پارس از واحد هاي تابعه بنياد مستضعفان مي‌باشد.اين شركت داراي سه واحد كشاورزي به نامهاي" سبز دشت"،"مافون"و "دشت زر"مي باشد .

واحد دشت زر در 20 كيلومتري سيرجان به شهر بابك با حدود 600 هكتار باغ پسته در دو طرف جاده قرار دارد.

 

اهداف پروژه

 پروژه احداث سامانه آبياري تحت فشار لوله‌هاي دريچه دار واحد دشت زر با هدف جلوگیری از ضایعات آب، بهبود راندمان آبیاری، افزایش سطح زیرکشت و افزایش راندمان تولید در سطح ،در باغات  دشت زر به بهره‌برداري رسيده است. كل محصول اين واحد كشاورزي پسته ميباشد،اين پروژه پس از تصويب در تاريخ 01/01/85 آغاز و در 31/03/89 به اتمام رسيده است. طول دوره بهره برداري از اين طرح 15 سال ميباشد.


ضرورت اجراي طرح آبياري دريچه دار

به دليل خشكسالي هاي مكرر كه موجب كاهش سطح آبهاي زيرزميني شده ،در حال حاضر عمق سطح آب 9 حلقه چاه عميق اين واحد به حدود 200 متر كاهش يافته است  كه پيرو آن بازدهي آبياري كاهش و آبدهي درختان از 40 روز به 70 روز افزايش يافته وازطرفي گرم شدن هوا در سنوات اخير تماماَ موجب كاهش توليد پسته در اين باغ شده وباغي كه درشرايط آب كافي ، به طور ميانگين سالانه 700 تن امكان توليدداشت هم اكنون به 300 تن كاهش يافته است و به همين دليل مسئولان شركت كشاورزي سيرجان بنياد را بر آن داشت تا طرح آبياري دريچه دار را به ستاد برنامه بنياد ارائه و پس از تصويب با بودجه شركت اجرا كنند.

 

مشخصات طرح

در اين طرح حدود  40000متر لوله با قطر 20 اينچ به بالا  در سطح 445 هكتار باغ اجرا شده است كه به منظور استفاده بهينه از آب موجود ،كل باغ تقسيم بندي و در ابتداي هر مسير يك دريچه قرار گرفته كه در هنگام آبياري اين دريچه باز و پس از رسيدن آب كافي به آخر مسير دريچه بسته ودريچه مسير بعدي باز مي شود .

 

تاثيرات اقتصادي

با اجراي طرح آبياري دريچه دار امكان آبدهي درختان هر 70روز يك بار مقدور است در صورتي كه اگر آبياري به روش سنتي انجام مي شدآبياري هر 100 روز يك بار انجام مي گرفت كه ميزان توليدكاهش قابل ملاحظه اي پيدا مي كرد ضمن اين كه آب اين منطقه شور است و امكان آبياري قطره اي نمي باشد .

در اين باغ حدود 60 نفر به صورت مستقيم وبيش از 200 نفر به صورت فصلي مشغول به كار هستند و پس از اجراي موفقيت آميز نصب لوله هاي دريچه دار ونجات باغ از خشكي و نابودي با توجه به خشكسالي در منطقه ،ساير باغداران هم درخواست انتقال دانش فني اجراي اين سيستم را از شركت سيرجان بنياد دارند .

 

تاثيرات فرهنگي اجتماعي

با حيات دوباره اين باغ وبكارگيري بخشي از نيروهاي بومي در اذهان عمومي مردم منطقه اين گونه شكل گرفته كه بنياد به هر قيمتي هست اين مجموعه را حفظ مي كند حتي در صورت نياز سرمايه گذاري هاي جديدي هم انجام مي دهدكه اين باغ سر پا باشد و از كنار آن معاش كاركنان باغ تامين و در رشد و توسعه كشاورزي منطقه تاثير گذار باشد .

توسعه كشاورزي با استفاده از شبكه هاي آبياري موجب اشتغال در بخشهاي مختلف در اين منطقه شده است. بديهي است در تمامي كشورها براي جلوگيري از مهاجرت و يا جابجايي جمعيت، توسعه بخش كشاورزي در اولويت كارها قرار مي گيرد . كشورهايي كه به توسعه شبكه هاي آبياري خود پرداخته اند، برتوليدات محصولات كشاورزي افزوده و اشتغال ايجاد كرده اند و از طرفي وابستگي خود را به ساير كشورها كاهش و ميزان قدرت عمل خود را در سطح بين الملل افزايش داده اند از اين جهت آبياري با شيو ه هاي نوين در توليد موادغذايي و با كيفيت ،نقش حياتي دارد  و به طور مستقيم در تامين اهداف ملي نقش بسزايي دارد. ضمن اين كه طرح فوق در افزايش توليد موثر بوده و اشتغال ايجاد كرده در رفع آلودگي هواي منطقه نيز تاثير مستقيم داشته و منطقه گرم وخشك را به منطقه اي بسيار دلپذير تبديل كرده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها