mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۱۹ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۴۸۵
تعداد بازدید: ۳۸۴۵
پروژه هاي شركت كشاورزي ابراهيم آباد
مجتمع كشاورزي ابراهيم آباد از واحدهاي تحت پوشش شركت گسترش پيوند فردوس پارس بنياد مستضعفان ، بزرگترين واحد توليد مركبات در منطقه مي باشد كه به توليد مركباتي از قبيل پرتقال از ارقام ناول ،توسرخ، والنسيا يا محلي ،گريپ فروت، نارنگي ليموشيرين و ليموليسبون مي پردازد وموفق شده با اخذ مجوزهاي لازم از موسسه تحقيقات و گواهي بذر و نهال كشور ،اقدام به توليد نهال استاندارد و گواهي شده ارقام مختلف مركبات نمايد.

  مجتمع كشاورزي ابراهيم آباد از واحدهاي تحت پوشش شركت گسترش پيوند فردوس پارس بنياد مستضعفان ، بزرگترين واحد توليد مركبات در منطقه مي باشد كه به توليد مركباتي از قبيل پرتقال از ارقام ناول ،توسرخ، والنسيا يا محلي ،گريپ فروت، نارنگي ليموشيرين و ليموليسبون مي پردازد وموفق شده با اخذ مجوزهاي لازم از موسسه تحقيقات و گواهي بذر و نهال كشور ،اقدام به توليد نهال استاندارد و گواهي شده ارقام مختلف مركبات نمايد.

نقش مهم اين شركت در تامين بذور مختلف استان كرمان واجراي طرحهاي متعدد الگويي و نوين ، اين مجموعه را به عنوان الگوي دانش علمي در زمينه كشت محصولات باغي و زراعي در منطقه معرفي كرده است.

ضرورت اجراي طرح

 با بيش از سه دهه ثمر دهي باغات مركبات، برخي از درختان به دليل خشكسالي ، روشهاي سنتي ،سرمازدگي و بعضاَ آفات ازبين رفته و برخي نيز كاهش ثمردهي داشتند، براي بازسازي اين باغات طرح واكاري 299 هكتار باغ مركبات به بنياد ارائه و مورد تصويب قرار گرفت.

اهداف اجراي پروژه

  - كمك به توليد محصولات اساسي و استراتژيك به صورت سالم و ارگانيك

 - افزايش سودآوري شركت با بهينه سازي باغات مركبات

 - توليد محصول كيفي و بازارپسند

 - جلب رضايت مشتري 

  - افزايش ميزان فروش محصول با افزايش توليد

  - معرفي به بازار با برند "فجر جنوب"

 

تاثيرات اقتصادي

       با انتقال باغات در جريان تكميل به مثمر ،موجب افزايش توليد محصولات افزايش كسب سود و افزايش سهم بازار شده است.با اجراي طرح فوق در بخش داشت و برداشت باغات مركبات 65 نفر در سال به صورت مستقيم و حدود 20هزار نفر روز به صورت غير مستقيم اشتغال زايي بوجود آمده است.

مدت زمان اجراي طرح 16 سال پيش بيني شده بود در حاليكه در پايان سال چهاردهم يعني دو سال زودتر از موعد مقرر اين طرح خاتمه يافت . اين موضوع ناشي از عمليات واكاري طي سالهاي 85 الي 87 در اين باغات مي باشد كه با تلاش مضاعف كاركنان اين مجتمع، تصميم بر اختتام طرح تا پايان سال 89 گرفته شد .با اجراي اين طرح راندمان آبياري افزايش وآفات و بيماريها كنترل و همچنين تغذيه باغات بهينه شد.براي افزايش بهره وري و استفاده بهينه از آب ، محصولات جديدي ازجمله زيتون ،خرماي پيارم،زردآلو و هلو در سطح چند هكتار به عنوان نمونه كاشته شده و چنانچه با آب و هواي منطقه سازگار باشد ،سطح توليد اين محصولات افزايش خواهد يافت.

در حال حاضر اين مجتمع داراي 69 نفر نيروي انساني است كه به طور ثابت مشغول به فعاليت هستند و درفصول كاري بيش از 250 نفر از مردم بومي منطقه به صورت روزمزد مشغول برداشت محصول مي شوند وازطرفي براي بخش قابل توجهي از مردم منطقه نيز به صورت غير مستقيم در زمينه هاي مختلف اشتغال ايجاد شده است.

 

تاثيرات فرهنگي

         از لحاظ شرايط فرهنگي ، منطقه نياز به سرمايه گذاري جهت اشتغال زايي مردم در منطقه را مي طلبد كه طرح مزبور منجر به افزايش درآمد و بهبود فرصت معيشت و در پي آن استفاده از امكانات فرهنگي منطقه را فراهم نموده است. غالب زنان و مردان بومي اين منطقه درفصول برداشت محصول به صورت روزمزد مشغول به  كار مي شوند كه در آمد قابل توجهي كسب مي كنند و با استقلال مالي و تامين بخشي از مشكلاتشان ، فرزندان خود را تشويق به ادامه تحصيل مي كنند و به همين خاطر در اين منطقه سطح سواد افزايش يافته و مي توان گفت يكي ازمناطق با سواد و در حين تحصيل را به خود اختصاص داده است .تشكيل هنرستان در اين روستاي دور دست و ساير مراكز آموزشي و تحصيل بسياري از جوانان در دانشسراها و مراكز دانشگاهي به ويژه در زمينه كشاورزي گوياي اين واقعيت است كه با گسترش فعاليتهاي مجتمع ابراهيم آباد مردم حساب خاصي را باز كرده اند و جو غالب منطقه جو علمي شده است و اين در رهگذر تلاش روزافزون مسئولان اين مجتمع مي شد، طوري كه با گفتگو با اهالي منطقه اذعان مي دارند چنانچه اين مجتمع تعطيل و يا از نيروهاي غير بومي استفاده كند مردم منطه را ترك خواهند كرد چرا كه تامين معاش و زندگي خود را به اين مجتمع گره زده اند.

تاثيرات علمي اجراي طرح

    با توجه به مطالعات انجام شده و همچنين با توجه به خصوصيات آب و هوايي و خاك منطقه شركت در جهت استفاده از بهترين تكنيكها در زمينه نگهداري وداشت تلاش مي نمايد در اين راستا از مدرنترين تكنيك داشت و برداشت استفاده گرديده و رئوس كار فني و مديريتي محصول باغ به شرح زير است :

1-  استفاده از مواد بيولوژيك جهت كاهش مصرف سموم و توليد محصول سالم

2- بكارگيري ماشين آلات مدرن روز جهت كاهش هزينه توليد از جمله ماشين آلات هرس

3- بهره برداري از دستگاه سورتينگ مدرن

4-  بسته بندي مناسب محصول توليدي با ابعاد و اوزان مورد نياز بازار مصرف و حمل توسط كانتينرهاي مجهز

5- نصب برند مخصوص شركت كشاورزي ابراهيم آباد با عنوان فجر جنوب

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها