mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۵۵ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۴۹۷
تعداد بازدید: ۲۹۶۸
پروژه 32 واحدی زنجان الگوی مناسبی برای رشد و توسعه شهرک ولیعصر( نیک سازان) شهر زنجان شد به طوری که هم اکنون این مجتمع پس از گذشت 5 سال الگوی مناسب و باکیفیتی جهت ساخت وساز سایر انبوه سازان شده است.

پروژه 32 واحدی زنجان الگوی مناسبی برای رشد و توسعه شهرک ولیعصر( نیک سازان) شهر زنجان شد به طوری که  هم اکنون این مجتمع  پس از گذشت 5 سال الگوی مناسب و باکیفیتی  جهت ساخت وساز سایر انبوه سازان شده است.

 

یکی از مسائلی که بشر از بدو تمدن به طور قاطع وگریز ناپذیری با آن روبرو بوده مسکن است . از آن جایی که انسان فطرتاُ خواهان ایمنی، آرامش ومکان محفوظ می باشد تامین مسکن مناسب یکی از مسائل مهم زندگی و معیشت بشر محسوب می شود. از طرفی موضوع مسکن در میان موضوعات معماری دقیقاُ همانی است که شدید ترین پیوند ها را با ظریف ترین اشکال و میراث و ویژگیهای محیطی و فرهنگی داشته است.

 

مسكن درايران:

به دنبال رشد فزاينده شهرنشينی در دهه هاي اخير در ايران و به ويژه در شهرهای بزرگ، تامين مسکن به يکي از مهم ترين مسايل کشور تبديل شده است. در اين راستا، توليد انبوه مسکن به عنوان الگويی با مزايایی نظير توجيهات فنی ، اقتصادی و زمانی  مورد توجه جدی قرار گرفته و مجتمع هاي مسکونی را مي توان تجلی کالبدی ايده انبوه سازی مسکن در شهرها دانست. نکته ای که در بررسی روند ايجاد مجتمع های مسکونی در ايران و خصوصا شهرهای بزرگ مشاهده مي شود.

 

مسکن چیست؟ سکونت یعنی چه؟

نیاز به مسكن دارای دو بعد كمی و كیفی است. در بعد كمی؛ نیاز به مسكن، شناخت پدیده ها و اموری را شامل میشود كه مسئله فقدان سرپناه و میزان دسترسی به آن را مطرح می كند، در بررسی بعد كمی مسكن، در واقع درجه پاسخگویی به نیاز مسكن بدون در نظر گرفتن كیفیت آن موردنظر است. در بعد كیفی؛ مسائل و پدیده هایی مطرح می شود كه به بی مسكنی، بد مسكنی و تنگ مسكنی معروف هستند و آنچه مطرح است، نوع و شكل نیاز است.

برای دانستن تعریف مسكن ابتدا لازم است كه معنی واژه سكونت را بدانیم.

اولین مفهومی كه بعد از شنیدن كلمه سكونت در ذهن انسان نقش می گیرد، ساكن شدن و اتراق كردن در یك مكان ثابت است. «كریستین نوربرگ شولتز» روشهای سكونت را به چهار شیوه تقسیم می كنند:

1-         سكونت به صورت طبیعی

2-         سكونت مجتمع

3-         سكونت عمومی

4-         سكونت خصوصی

سكونت طبیعی اولین بار در آبادی شكل گرفت. آبادی؛ محلی است كه محیط طبیعی مفروضی را در برگیرد. در نتیجه؛ آبادی، صحنه رخداد سكونت طبیعی است.

با توجه به تمایل انسان برای زندگی اجتماعی، سكونتگاه های جمعی شكل گرفتند. فضاهای شهری، صحنه ملاقات و دیدار است، جایی است كه انسانها در آن مصنوعات، اندیشه ها و احساسات خود را با یكدیگر مبادله میكنند. بدین صورت؛ سكونت مجتمع شكل گرفت. پس از شكل گیری سكونتگاه های مجتمع، چارچوبهای توافق بین انسانها به وجودآمدند.

دراین جا به دومین نوع سکونت که همان مجتمع ها می باشند می پردازیم.

 

مجتمع مسکونی:

در تعریف مرکز آمار ایران، مسکن یا واحد مسکونی، مکان، فضا و یا محوطه های است که یک یا چند خانوار در آن سکونت داشته و به یک یا چند ورودی راه داشته باشد.

مسکن شهری از نظر نوع، تراکم مسکونی و نیز تعداد طبقات و خانوار ساکن به چند دسته طبقه بندی می شود، اما از نظر جمعیتی به سه دسته تک خانواری، چند خانواری و مجتمع مسکونی قابل تقسیم است.

مسکن مستقل ویلایی به آن نوع از خانه ها اطلاق میشود که مستقل و جدا از هم و دارای حیاط و فضای باز خصوصی می باشند. این خانه ها، که محل سکونت یک یا دو خانوار می باشند، بعضاً در محله های قدیمی دیده می شوند و دارای تعداد زیادی اتاق هستند. به خانه های مستقل نسبتاً بزرگ در بخشهای جدید شهری اصطلاحاً مسکن ویلایی گفته میشود و محله هایی که این نوع خانه ها در آنها احداث شده است، جزء منطقه تراکم بسیار کم به شمار میروند.

خانه های نیمه مستقل که به طور ردیفی در امتداد معابر شهری ساخته شده اند، بخشهای میانی شهرهای ایران را تشکیل می دهند. اقتصاد زمین و ساختمان و تأمین مسکن برای خانوارهای جوان، سبب احداث یک یا چند اشکوب جدید روی طبقه اصلی میشود.

خانه های آپارتمانی بخش عمده ای از مسکن شهری را در شهرهای بزرگ و متوسط تشکیل می دهند. خانه های آپارتمانی با توجه به اینکه در نواحی کم درآمد و یا پر درآمد احداث شوند، از نظر اندازه و نوع و میزان تنوع متفاوت خواهند بود. بخشهای مسکونی آپارتمانی، خاص نواحی پرتراکم شهری است. این نواحی خصوصیات اجتماعی و فرهنگی ویژه ای دارند که میتوان از آن با عنوان (شیوه زندگی شهری) یاد کرد.

 

ضرورت اجرای پروژه:

در شرایطی که نیاز به مسکن روز به روز بیشتر می شود و همچنین استفاده از زمین جهت ساخت و ساز محدود تر می شود ایجاد مجتمع های مسکونی ضروری به نظر می رسد.

 

اهداف اجرای پروژه:

هدف کلی پروژه ساخت مجتمع مسکونی با شناخت قاعده وقانون مندیهای حاکم بر این فضا می باشد. برای نمونه می توان به نکات زیر اشاره نمود:

1.آفرینش یک مجموعه ی معنا دار با تاکید بر عناصری چون محله ،زیر محله، مرکز محله و همچنین واحدهای همسایگی.

2.تاکید بر مبنای ادراکی و روانشناختی محیط با استفاده از رنگ و بافت و فضای سبز و نمادها ونشانه ها برای ایجاد وضوح و میل به خوانایی بیشتر با محیط و قشر استفاده کننده.

3.تاکید بر مسایلی چون ایجاد حریم و عدم اشراف در واحدهای همجوار .

4.ساخت واحدهایی  که امنیت جسمی و ذهنی و روحی ساکنین را فراهم نماید.

5.ساخت واحدهایی متناسب با بضاعتهای مالی مختلف (ضعیف، متوسط و قوی) استفاده کننده گان.

 

مشخصات فنی پروژه:

مجتمع  32 واحدی زنجان واقع  در شهرک ولیعصر (نیک سازان) شهر زنجان در زمینی به مساحت 1463 متر مربع با زیر بنای کل 2500 متر مربع وزیر بنای مفید 1904 متر مربع  در چهار  طبقه مسکونی با دو ورودی که در هر طبقه 8 واحد  قرار داشته و طبقه همکف  که دارای 10 پارکینگ و 32 انباری می باشد، این پروژه  با استفاده از کیفی ترین مصالح ساختمانی و کسب بالاترین استاندارد در ساخت وساز توسط شرکت آتیه سازان وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی احداث ودر سال 88 مورد بهره برداری قرار گرفت .

 

اثرات اقتصادی :

احداث این مجتمع باعث افزایش تولید مسکن در منطقه و فراهم شدن مشارکت بخش خصوصی درساخت وساز ورونق آن شده است و  همچنین موقعیت مناسبی را برای الگو برداری سایر انبوه سازان در این منطقه فراهم کرده است، با بهره برداری از این پروژه خریداران به کیفی بودن آن اذعان داشته و از کیفیت مصالح بکار برده شده مطابق با استانداردهای لازم اعلام رضایت نموده اند.

 

اثرات اجتماعی و فرهنگی :

مجتمع مسکونی زنجان شرایط مناسبی راجهت تعامل ساکنین فراهم نموده به گونه ای که مشارکت  همسایگان در نگهداری و بهبود وضعیت ساختمان باعث پایداری هر چه بهتر روابط بین ساکنا ن در این مجتمع شده و فرهنگ  آپارتمان نشینی را در منطقه ایجاد کرده وهم اکنون وضعیت به گونه ای است که ساکنان مجتمع با احترام به قوانین و فرهنگ حاکم  درمجتمع ضمن رعایت حقوق یکدیگر شاخص خوبی برای  آپارتمان نشینی در محله خود شناخته شده اند ،  سایر همسایگان نیز با الگو گرفتن از این سازه در نوسازی ملک شخصی خود تصمیم به مشارکت دارند تا سهمی در تغییر بافت فرسوده منطقه سکونت خود داشته باشند .

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها