mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۴۷ - ۰۱ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۲۹
تعداد بازدید: ۱۹۷۸
پروژه پرتال دانش اين پروژه توسط معاونت امور مديريت و برنامه‌ريزي استراتژيك از 27 مهر ماه سال 1392 كليد خورد و پس از بازنگري هاي مستمر با هدف افزايش اثر بخشي در 23 آذر ماه همان سال با حجم سرمايه‌گذاري 176ميليون ريال به اتمام رسيد.

رويكرد گذشته اكثر سازمان ها اين بود  كه زمان آموختن از زمان كاركردن جدا است و بنابراين براي آنها آموزشي در خور توجه بود كه پيش از آغاز كار به افراد داده مي‌شد. بر‌‌ اين گمان انسان براي زماني مي‌آموزد و سپس به زندگي و كار مولد و سودمند مي‌پردازد و زماني كه كار و زندگي آغاز مي‌شود، اين رويكرد اكنون روايي  لازم را ندارد و آموزش جزئي از رفتار  زيستن انسان همراه شده است. همه مردم براي همه وقت بايد به آموختن بپردازند با دانش جديد تجهيز شوند.

 

اهميت منابع انساني

امروزه در همه سازمانها نيروي انساني از ساير مولفه هاي سازماني داراي اهميت بيشتري است. اهميت نيروي انساني تا حدي است که برخي صاحبنظران  بر اين عقيده هستند که آنچه در نهايت روند توسعه اقتصادي و اجتماعي يك كشور را تعيين مي‌كند، منابع انساني آن كشور است، نه سرمايه و يا منابع مادي ديگر. اين منابع انساني هستند كه سرمايه‌ها را متراكم مي‌سازند، از منابع طبيعي بهره‌برداري مي‌كنند، سازمان‌هاي اجتماعي و اقتصادي و سياسي را به وجود مي‌آورند و توسعه ملي را پيش مي‌برند. سازماني كه نتواند مهارت ها و دانش افرادش را توسعه دهد و از آن به نحو مؤثري بهره‌برداري كند، قادر نيست خود را در دنياي سرشار از رقابت امروزي حفظ کند(مورگان، 2007، ص 141).

 

 

دلايل نياز به آموزش ضمن خدمت  كاركنان

مهم‌ترين مواردي كه به‌عنوان مقاصد نسبتاً مشترك سازمانها و نظام‌هاي مختلف در خصوص آموزش ضمن خدمت قابل ذكر است بشرح زير مي‌باشد:

 هماهنگي و همسو نمودن كاركنان با سازمان

اين امر از يك سو براي تحقق اهداف سازمان و دستيابي به سياستها و خط‌مشي‌هاي تعيين شده براي مؤسسه داراي اهميت است و از سوي ديگر پيشرفت شغلي و حرفه‌اي فرد در سازمان در گرو آگاهي وي از انتظارات مقامات مافوق و نحوه انجام تكاليف و مسئوليت‌هاي شغلي است

 

افزايش رضايت شغلي و بهبود روحيه كاركنان:

 مسئله برانگيختن كاركنان براي انجام وظايف شغلي يكي از مهمترين مشغله هاي ذهني مديران سازمانها مي‌باشد.

 

 كاهش حوادث و ضايعات كاري:

در بسياري از مؤسسات، حوادث كاري عمدتاً بواسطه عدم آگاهي و مهارت‌ كافي كاركنان رخ مي‌دهد.

 

بهنگام سازي دانش و توانش نيروي انساني در سازمان:

شالوده افزايش بهره‌وري در سازمان‌ها تاكيد بر نيروي انساني از نظر كيفي و ممانعت از نابهنگام شدن افراد در حرفه‌شان مي‌باشد. اين مسئله باعث مي‌شود كه فرد به دلايل مختلف از لحاظ حرفه‌اي فرسوده شود و قادر به انجام وظايف و تكاليف سازماني نباشد.

 

كمك به تغيير و تحولات سازماني:

تغيير و تحولاتي كه در محيط سازمان بوقوع مي‌پيوندد، عمدتاً مستلزم آماده‌سازي نيروي انساني است. نكته اساسي در ارتباط با تغييرات سازماني، مقاومت كاركنان در مقابل آن است. كاركنان سازمان‌ها ممكن است به دلايل مختلفي نظير دلمشغولي اطلاعاتي، نگراني درباره موفقيت، مقام و وضعيت مالي خود در وضعيت جديد، نگراني درباره ناتواني در انجام وظايف، و دلايل متعدد ديگر در مقابل تغييرات مقاومت كنند.

 

انطباق با شرايط جديد اجتماعي

تمامي سازمانهاي معاصر در محيطي فعاليت مي‌كنند كه از لحاظ فرهنگي داراي ارزشها و ايدئولوژي ويژه‌اي هستند. موفقيت بسياري از آنها در گرو شناخت اين چگونگي اجتماعي و انطباق بهينه با آن است. محيط اجتماعي سازمان‌ها كه مي‌توان آنرا فراسيستم اجتماعي ناميد حوزه عمل و ميدان فعاليت سازمان‌ها را تا حدود زيادي تعيين مي‌نمايد. بنابراين شناخت اين فراسيستم و درك عميق آن براي تمامي كاركنان سازمان‌ها خصوصاً مديران و تصميم‌گيرندگان سطوح عالي سازمان از اهميت فوق العاده‌اي برخوردار است.

 

تقويت روحيه همدلي و همكاري در بين كاركنان سازمان:

به نظر مي‌رسد يكي از راههاي ايجاد هماهنگي و همدلي، استفاده از آموزشهاي ضمن خدمت مي‌باشد كه از يكسو زمينه تماس متقابل كاركنان با يكديگر در محيط آموزشي را فراهم مي‌سازد و از سوي ديگر و از طريق افزايش دانش و اطلاعات شغلي، برداشتها و علايق حرفه‌اي تقريباً يكساني را در آنها ايجاد مي‌كند.

 

 

اجراي پروژه پرتال آموزش بنياد

پروژه پرتال دانش اين پروژه توسط معاونت امور مديريت و برنامه‌ريزي استراتژيك از 27 مهر ماه سال 1392 كليد خورد  و پس از بازنگري هاي مستمر با هدف افزايش اثر بخشي  در 23  آذر ماه همان سال با حجم سرمايه‌گذاري 176ميليون ريال به اتمام رسيد.

 

در مورد پروژه پرتال آموزش بنياد مستضعفان بايد اشاره كرد كه پروژه مذكور با توجه به رصد نياز هاي علمي و حرفه اي كاركنان و افزايش برآيند دانش سازماني با هدف تسهيل اطلاع‌رساني و انجام هماهنگي‌هاي آموزشي با كاربران سايت، افزايش سرعت و كيفيت، دسترسي افراد به اطلاعات دقيق و مرتبط آموزشي، متناسب با برنامه فردي پرسنل و سوابق آموزشي آنها، ايجاد امكان ارتباط دوطرفه پيش بيني و اجرا شد

 

گفتني است پروژه پرتال آموزش بنياد مستضعفان متعلق با هدف تسهيل اطلاع‌رساني و انجام هماهنگي‌هاي آموزشي با كاربران سايت، افزايش سرعت و كيفيت، دسترسي افراد به اطلاعات دقيق و مرتبط آموزشي، متناسب با برنامه فردي پرسنل و سوابق آموزشي آنها، ايجاد امكان ارتباط دوطرفه ميان سازمان و كاربران در خصوص درخواست تشكيل دوره خاص، ثبت‌نام آنلاين، ارائه مستندات و

گواهي‌نامه‌هاي آموزشي، سهولت دسترسي به محتواي آموزش مجازي و بهبود كيفيت فرايند اجرايي و خدمات آموزشي  راه اندازي شد .

 

 

فاز هاي اجراي پرتال آموزش بنياد

اين پروژه در 2 فاز شامل خريد نرم‌افزار پورتال سامان و طراحي نماي گرافيكي ويژه (فاز اول) و توسعه و يكپارچه‌سازي پورتال و سيستم مديريت آموزش(فاز دوم) تقسيم گرديده است. در حال حاضر فاز اول پروژه به پايان رسيده و موضوع اطلاع‌رساني تا حدودي تسهيل شده است وليكن امكان استفاده از صفحات شخصي براي كاربران و ارتباط ميان سيستم آموزش مجازي و سيستم مديريت آموزش نيز فراهم نشده است كه اميد است در اولين فرصت در دستور كار قرار گيرد 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: