mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۳۰ - ۰۲ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۴۱
تعداد بازدید: ۳۷۱۵
دانه های یاقوت در کرمان
در ده كيلومتري شمال شرق سيرجان يكي از معروف ترين باغهاي پسته جهان قرار دارد ، مشتريان پسته چه در داخل و چه در خارج از كشور براي خريد پسته با برند "توكا" از محصولات باغي "دشت زر" با انواع عبدالهي ،كله قوچي و فندقي انتظار مي كشند، اين محصول در بازارهاي بين المللي شناخته شده و در ميهماني هاي رسمي به عنوان بهترين نوع پذيرايي و همچنين هديه و سوغات معروف شده است


    با وجود خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی در منطقه، واحد کشاورزی سیرجان بنیاد به عنوان بزرگترین تولید کننده پسته کشور موفق شد با تغییر الگوی آبیاری و استفاده از لوله های کم فشار ، ضمن افزایش تولید، موفق به حفظ سطح باغات خود شد.در پی اجرای این طرح هم اکنون باغ پسته سبز دشت همچون یاقوتی گرانبها در استان کرمان می درخشد.

 معرفی شرکت سیرجان بنیاد

           شرکت سيرجان بنياد در سال 72 از ادغام سه مؤسسه کشاورزی سيرجان ، مؤسسه کشاورزی حومه کرمان و مؤسسه جيرفت تأسيس و به ثبت رسيده است . مرکز اصلی شرکت در شهرستان سيرجان و واحدهای فعلی آن در استانهای کرمان(سبزدشت، مافون، دشت زر، چترود، ماهان و قدس انار) و فارس(باغ بش و سیدان) واقع است . با تأسيس اين مجموعه، عملاً بزرگترين توليدكننده پسته در استان كرمان و كشور در قالب يك شركت شكل گرفت .

ضرورت اجرای پروژه

طی چهار سال در سطح ۱۱۶۲ هکتار از باغات پسته با هزینه‌ای بالغ بر پانزده میلیارد و ۲۴۷ میلیون ریال سیستم آبیاری نوین به اجرا در آمد که از این مبلغ ۹ میلیارد ریال آن از محل منابع بنیاد و شش میلیارد آن از نقدینگی داخلی شرکت سیرجان بنیاد استفاده شد،نتیجه اجرای این طرح بزرگ آبیاری، افزایش تولید و جلوگیری از نابودی باغات بوده که عمده دلیل آن خشک سالی و کاهش منابع آبی سالهای اخیر بود که با اجرای این شیوه آبیاری سطح باغات به خوبی حفظ شد.

اهداف پروژه

·         افزايش سهم  صادرات در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و كشورهاي روسيه و چين و دسترسي به بازارهاي جديد در آمريكاي مركزي و جنوبي

·         فروش داخلي محصول پسته با بهترين كيفيت و نرخ، در مقايسه با ساير توليدكنندگان

·         ارتقاء فناوري در واحدهاي تحت پوشش

·         افزايش بهره وري منابع آب

·         ارتقاء سودآوري در واحد سطح

·         افزايش متوسط سود هر هكتار باغ پسته مثمر از 150 ميليون ريال به 200 ميليون ريال .

·         صادرات حدود 1500 تن پسته به ارزش تقريبي 12 ميليون دلار تا پايان برنامه از طريق بازاريابي و رسوخ در بازارهاي جديد.

·         توسعه باغات پسته در ساير نقاط كشور با بررسي و مطالعات اجمالی مکان یابی توسعه پسته در کشور 


مشخصات پروژه


       هزینه اجرای این پروژه ،یک سوم آبیاری قطره‌ای است و از طرفی راندمان آبیاری با این طرح نیز نسبت به سایر آبیاری ها ۸۰ درصد بیشتر است.دوره آبیاری با این روش از ۹۰ روز به ۴۵ روز کاهش پیدا کرده است کشاورزان و باغداران منطقه نیز با مشاهده آثار مثبت این طرح، خود راساً اقدام به نصب و راه اندازی این شیوه آبیاری در سطح باغات پسته خود کردند و نسبت به آثار مطلوب آن ابراز خرسندی نمودند.

پیش بینی تولید سالانه محصول پسته در این شرکت در سطح ۱۷۴۳ هکتار بیش از دو هزار تن می باشد که این میزان محصول تولیدی پسته رشد چشمگیری را نسبت به سالهای گذشته نشان می دهد و این در حالی است که امسال با کمبود آب و همچنین سال خواب باغات نیز روبرو بوده‌ایم. اقلام تولیدی پسته این شرکت شامل شش نوع و از اقلام کله قوچی، فندقی، عبداللهی، ممتاز و ... می باشد.

      میزان قابل توجهی از پسته تولیدی سیرجان بنیاد به کشورهای اروپایی صادر می شودکه با توجه به استقبال مشتریان صادرات پسته در سالهای آتی افزایش خواهد یافت

 

تاثیرات اقتصادی

          مجموعه اراضي شركت بالغ بر 5000 هكتار و تعداد پرسنل شركت بالغ بر 153 نفر تمام وقت و دهها هزار نفر روز، كار موقت توسط پيمانكاران بخش خصوصي در شركت صورت مي پذيرد.

          مجموع باغات شرکت حدود 2000 هکتار باغات بارور پسته ، زيتون، سیاه ریشه و  ... می باشد . که از اين ميزان 1781 هکتار باغات پسته در سه منطقه از استان کرمان  و 61 هکتار نيز باغات زيتون و 28 هکتار باغات انگور و هلو در حومه شهر شيراز (استان فارس ) و همچنین 54 هکتار باغات بارور و غیربارور سیاه ریشه در حومه شهر کرمان از عمده محصولات توليدي شركت می باشند .عمده باغات پسته شركت در منطقه سيرجان واقع شده است و با توجه به سال آوري درختان پسته ، ميانگين توليد پسته خشك اين شركت در سالهاي" آور "حدود 2500 تا 3000 تن و در سالهاي" نیاور "حدود 1800 تا 2000 تن مي باشد.عمليات اجرايي باغات با استفاده از كارشناسان مجرب تمام وقت و با همكاري مراجع تحقيقاتي كشور و به صورت مكانيزه انجام مي پذيرد.اين شركت مجهز به دو ترمينال مكانيزه فرآوري با ظرفيت تبديل حدود دویست تن پسته تر به پسته خشك در روز، در داخل واحدهاي توليدي است كه اين خود نقطه عطفي در فعاليتهاي توليدي استان كرمان مي باشد، به نحوي كه محصول پسته برداشت شده طي كمترين زمان ممكن وارد سيستم پوست گيري، خشك كن و دانه بندي شده و محصول نهايي در كيسه هاي پنجاه كيلويي جهت فروش داخلي و صادرات به كشور اروپايي و آسيايي از ترمينال به انبارهاي شركت منتقل مي گردد.اين زمان كوتاه در كاهش آلودگي به افلاتوكسين كه مهمترين و حادترين مشكل پسته ايران مي باشد، بسيار مؤثر است. به گونه اي كه اين شركت طي سالهاي اخير از سوي اتاق بازرگاني استان به عنوان توليدكننده و صادركننده برتر استان معرفي گرديده و پس از اين رويداد مهم و بر مبناي درخواست وزارت جهاد كشاورزي و مسئولين استان، اين شركت نسبت به همكاري با طرح كريدور سبز كه با همكاري اتحاديه خشكبار اروپا و مراجع ايراني جهت احقاق حقوق پسته كاران ايراني و رديابي پسته هاي صادراتي به اروپا، به منظور تعيين ميزان آلودگي تشكيل گرديده، اقدام و در اين زمينه كمك شايان توجهي به روند صادرات پسته كشور نموده است.

مهمترین دست آوردهای پروژه

·         قطب فناوري  و  توليد پسته با بهترين كيفيت در بين ده شركت توليد كننده برتر جهان

·         بزرگترين واحد توليدي صاحب نام و يكپارچه در خاورميانه

·         توليد محصول پسته، با برند توكا و با كيفيت بسيار بالاتر از ساير توليدكنندگان در كشور و كمترين آلودگي به افلاتوكسين با رعايت اصول فني نوين باغباني و برداشت و فرآوري در ترمينالهاي مدرن با كمترين زمان

·         رعايت استانداردهاي زيست محيطي از طريق كاهش مصرف سموم و ساير آلاينده ها

·         آموزش مستمر منابع انساني جهت توليد بهتر و مشتري مداري

·         تضمين حقوق مشتريان

·         افزايش بازده سهام مالكين

·         بهبود وضعيت معيشتي كاركنان از طريق افزايش بهره وري نيروي انساني


تاثیرات اجتماعی و سیاسی

 با توجه به اینکه سبز دشت از جمله باغات مدرن در زمینه تولید پسته است و از طرفی بخش قابل توجهی از مردم منطقه از طریق این باغ امرار معاش می کنند ولذا استراتژی شرکت حفظ و افزابش تولید محصول پسته در این باغ است که منجر به اشتغالزایی مردم بومی می شود و ضمن انتقال دانش تولید کیفی ترین محصول به باغداران منطقه با افزایش سطح باغ سرسبزی خاصی را در منطقه ایجادکرده و با زیبایی خاصی که دارد همچون یاقوتی درخشان در دل منطقه گرم و خشک استان کرمان می درخشد . با اهمیت ویژه ای که این باغ دارد توجه مسئولان را به خود جلب کرده و حمایت خود را از توسعه این واحد اعلام کرده اند و از طرفی بازدیدهای مکرر متخصصان و دانشجویان و همچنین همکاری مستمر با مراکز علمی و دانشگاهی کشور موجب رونق باغات پسته در این استان شده است و بی جهت نیست که ایران به عنوان مهمترین تولید کننده پسته شناخته شده است . 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۳
1
0
انجام پروژه های حفظ باغات پسته استان کرمان با کمبود شدید منابع آبی ضرورتی اجتناب ناپذیر است
پرطرفدارترین ها