mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۵۷ - ۰۸ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۵۳
تعداد بازدید: ۳۱۸۹
طرح ساخت دانشگاه صنعتي شهداي 16 دي هويزه در 45 كيلومتري غرب اهواز و 15 كيلومتري شرق سوسنگرد در استان خوزستان پيش بيني شده است ومساحت آن بالغ بر250 هكتار خواهد بود.

ساخت دانشگاه صنعتي شهداي 16 دي هويزه در 45 كيلومتري غرب اهواز و 15  كيلومتري شرق سوسنگرد در استان خوزستان پيش بيني شده  است ومساحت آن  بالغ بر250 هكتار خواهد بود.

اين پروژه با هدف مطالعات آماده سازی دانشگاه هویزه، تهیه طرح شماتیک از دانشگاه، طراحی فاز یک شامل :دوازده دانشکده فنی و علوم پایه ، ساختمان مرکزی ، خوابگاه و منازل مسکونی اساتید و سایت پلان دانشگاه اجرا شده است

خدمات  مهندسي آماده سازي طرح جامع و فازاول طراحي دانشگاه شامل فضاهاي آموزشي ، اداري ، پژوهشي،رفاهي وخوابگاه درمجموع به مساحت188هزارمترمربع توسط بنيادعلوي انجام شده است .

 مشاوراين طرح شركت مهندسين مشاورطرح پرهون ومجري طرح شركت اسكان ايران بوده و فازدوم طراحي دانشگاه جهت طراحي فضاهاي ويژه به عنوان تعهدبنيادتوسط مشاور درحال انجام است.

 

بررسی تاثیرات احداث دانشگاه در منطقه:

نقش اساسی آموزش در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور، مورد تأیید بسیاری از صاحب نظران است و امروزه یکی از راه های اساسی تشکیل سرمایه انسانی کارا، سرمایه گذاری در آموزش است که موجبات ارتقای شغلی و تسهیل تحرکات اجتماعی را به ارمغان می آورد و دانشگاه ها به عنوان مؤسسه های بزرگ علمی، آموزشی و پژوهشی با ایجاد شرایط مناسب موجب تولید سرمایه های انسانی، فکری و اجتماعی می شود که این عوامل بر روی هم یا به صورت جداگانه در رشد و توسعه اقتصادی اثر زیادی دارند. دانشگاه با توجه به رسالتی که در تولید دانش دارد می تواند سهم بسیار موثری را در بررسی و شناسایی مشکلات منطقه و تبدیل آنها به تصمیم های قابل اجراء داشته باشد .

 

بررسی تاثیرات فرهنگی:

دانشگاه باعث رشد و توسعه فرهنگی، علمی، حفظ، انتقال و بازاندیشی سنت ها و میراث فرهنگی گذشتگان و تجدید حیات جامعهمي گردد.افزایش توجه روزافزون و تأمین مالی در بخش تحصیلات دانشگاهی، نشان دهنده بالا رفتن اهمیت این تحصیلات از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. هم چنین به دلیل سطح فرهنگ اجتماعی افراد تحصیل کرده، هزینه های کمتری از لحاظ جرم، اعتیاد، طلاق و... به جامعه وارد می کند و در صحنه های اجتماعی مشارکت بیشتری دارند. آموزش عالي شرایط بهترکاری،موقعیت اجتماعی،تصمیمات عاقلانه وآگاهانه تر،برخورداریازبهداشت وسلامت بهتروبیشتر را برای افراد به همراه خواهد داشت و امید به آینده را در افراد تقویت می کند.

 

بررسی تاثیرات اقتصادی:

با احداث دانشگاهها و مراکز آموزش عالی جامعه از قدرت تولید کالا و خدمات عرضه شده به دست افراد تحصیل کرده بهره مند می شود و از ارزش اقتصادی ایجاد شده به واسطه قدرت خلاقیت و نوآوری آن ها استفاده می نماید. آموزش عالي موجب ارتقای قابلیت ها و مهارت های افراد می شود و قدرت تولید و ظرفیت ایجاد فرد و جامعه را افزایش می دهد مضاف بر اينكه برخي از دانش آموزان  مستعد و محروم منطقه كه توانايي ادامه تحصيل در دانشگاه هاي خارج منطقه را ندارند با استفاده از امكانات بومي  آينده در منطقه امكان ادامه تحصيل و رشد و تعالي را پيدا مي كنند  

 

بررسی تاثیرات اجتماعی :

دانشگاه صنعتي شهداي هويزه به عنوان يك مركز آموزش عالي بومي  با آماده سازی افراد برای ورود به بازار کار، نه تنها به رشد حرفه ای و ارتقای جایگاه اجتماعی افراد به ويژه افراد بومي منطقه  کمک می کند بلکه ازنتایج منفی اجتماعی مانند بیکاری، و بزهكاري جلوگیری می کند و طبيعتا مشكل بخش عمده اي از افراد بومي براي مهاجرت با هدف تحصيلات عالي را كاهش خواهد داد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
بایک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
0
0
باسلام
با عنایت به اینکه مدیریت دانشگاه درحال پیگیری جهت احداث پروژه در دانشگاه صنعتی شهدای هویزه میباشد.لذا با توجه به ضیق وقت درصورت امکان چنانچه اطلاعاتی در زمینه مطالعات طرح دارید جهت پیگری در سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت علوم راهنمایی بفرماید09166135922
پرطرفدارترین ها