mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۴۰ - ۰۸ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۵۵
تعداد بازدید: ۴۴۷۳
تکمیل زنجیره تولید فولاد با :
شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به منظور رقابت در جمع سه تولیدکننده برتر کشور در بخش فولاد اقدام به بکارگیری فن آوری روز با انگیزه تولید مستمر و پایدار نموده است. همچنین تکمیل زنجیره تولید فولاد از معدن تا مقاطع مختلف فولاد همراه با ایجاد واحدهای جانبی، پایین دستی و بالادستی از جمله اهداف اصلی این شرکت از روزهای نخست فعالیت بوده است.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با نگاهی به مزایای اقتصادی تولید فولاد و همچنین امکان تامین مواد اولیه، انرژی و نیروی متخصص داخلی پا در راه توسعه و افزایش میزان تولید فولاد در کشور گذاشت. بر این اساس تاسیس شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های بنیاد در حوزه صنایع مادر در بخش تولید فولاد به شمار می رود که عملیات احداث آن در زمینی به مساحت 170 هکتار در دو سایت شهدای هرمزگان و شهید مهدوی از سال 1386 آغاز شده است.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به منظور رقابت در جمع سه تولیدکننده برتر کشور در بخش فولاد اقدام به بکارگیری فن آوری روز با انگیزه تولید مستمر و پایدار نموده است. همچنین تکمیل زنجیره تولید فولاد از معدن تا مقاطع مختلف فولاد همراه با ایجاد واحدهای جانبی، پایین دستی و بالادستی از جمله اهداف اصلی این شرکت از روزهای نخست فعالیت بوده است.

 

 

تاثیرات اقتصادی

این شرکت طی چندین مرحله با توجه به طرح های توسعه و نیاز به نیروی انسانی اقدام به جذب نیرو از طریق برگزاری آزمون نموده که اکنون 539 نفر به عنوان نیروی فعال به طور مستقیم با این شرکت فعالیت می کنند، که از این تعداد بیش از 243 نفر نیز از بهمن ماه 1392 ضمن قبولی در آزمون جهت شرکت در دوره آموزشی به شرکت فولاد خوزستان اعزام شده اند که پس از اتمام دوره آموزشی جهت راه اندازی فاز یک فولادسازی به مجموعه باز خواهند گشت. بر این اساس این شرکت در ایجاد اشتغال مستقیم برای جوانان تحصیل کرده تا کنون بیش از 539 نفر را جذب نموده، از طرفی بیش از 1400 نفر نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند.

 

 

رونق اقتصادی منطقه:

در منطقه اقتصادی خلیج فارس صنایع همجوار و همگونی وجود دارند که در شرایط کنونی تنها شرکت فولاد هرمزگان به بهره برداری رسیده است که وجود و همجواری این دو مجموعه موجب خدمات متقابلی شده است. برای نمونه حضور فولادکاوه جنوب کیش موجب کاهش استرس تولید در فولاد هرمزگان به دلیل تولید آهن اسفنجی به عنوان استراتژیک ترین ماده اولیه تولید فولاد شده است و گاهاَ آهن اسفنجی این مجموعه و دیگر مجموعه ها در این مجتمع تولید می شود. 

 

کمک در تولید ملی:

با راه اندازی دو کارخانه احیاء در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش، آهن اسفنجی با درجه خلوص 92 درصد از ماده اولیه گندله که مواد مورد نیاز آن از گل گهر سیرجان و فولاد خوزستان تامین می گردد، تولید می شود. با بهره برداری این دو کارخانه شرکت هایی همچون فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، فولاد کاویان، سرمایه-گذاری گل گهر، فولاد هرمزگان، گروه ملی، شرکت پاسارگاد و فولاد آلیاژی یزد قسمتی از آهن اسفنجی مورد نیاز خود را از شرکت فولاد کاوه جنوب کیش تامین می کنند.با توجه به اینکه این شرکت هنوز فازهای فولادسازی خود را به بهره برداری نرسانده، در شرایط کنونی تولید آهن اسفنجی به عنوان محصول میانی محدود شده که در سال 92 به میزان 2/ 1 تن آهن اسفنجی تولید و به فروش رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران با تولید ۱۴ میلیون و ۵۲۸ هزار تن آهن اسفنجی، دومین تولیدکننده بزرگ آهن اسفنجی دنیا در سال ۲۰۱۳ معرفی شد.از طرفی نیز با تکمیل زنجیره تولیدی در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش این شرکت تولیدی معادل 2 میلیون و 500 هزار تن در سال خواهد داشت که با توجه به چشم انداز تولید فولاد در کشور که هدفی برابر با 50 میلیون تن در سال را به دنبال دارد این شرکت سهمی معادل 5 درصد از کل تولید فولاد کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

 

تاثیرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی

این شرکت جهت اعتلای فرهنگ کارکنان و خانواده آنان در سال 92 اقدام به برگزاری یک دوره مسابقه کتابخوانی، سه جشن بزرگ مناسبت های مذهبی و ملی (نیمه شعبان، عید غدیر، دهه فجر)، یک دوره نشست با بانوان همکار با موضوعات فرهنگی و مذهبی، سه دوره مسابقات مقاله نویسی و جلسات ستاد اقامه نماز و حجاب و عفاف نیز به طور مستمر برگزار گردیده است. در همین راستا نمایشگاهی از آثار خانواده کارکنان به مناسبت دهه فجر همزمان با جشن انقلاب برپا شد.همچنین به رسم سنوات گذشته مراسم ویژه ماه مبارک رمضان و عزادارای های ماه محرم و ایام ا... دهه مبارک فجر نیز در مجتمع برپا بوده است.در ضمن یک باب مسجد و سه باب نمازخانه نیز در نقاط مختلف کارخانه جهت انجام فرائض دینی دایر که کارکنان از آن استفاده می نمایند. همچنین در سال 93 نیز تا کنون دو جلسه نشست خانوادگی با حضور سرکار خانم فردوسی و سخنرانی ایشان با موضوع«خانواده شاد» برگزار شد که تا پایان سال به هشت نشست خواهد رسید. همچنین مسابقات کتابخوانی و مقاله نویسی نیز به طور مستمر بین کارکنان و خانواده آنان برگزار خواهد شد.این شرکت در راستای توسعه نگاه سیاسی کارکنان اقدام به تشکیل پایگاه مقاومت بسیج به مناسبت سوم خرداد نمود که نخستین جلسه توجیهی عقیدتی و سیاسی نیز برای اعضای پایگاه مقاومت برگزار گردید.

 

جذب نيروي جوان متخصص

در حوزه منابع انسانی نیز این شرکت با بکارگیری نیروهای متخصص اقدام به ارائه دوره های آموزشی برای پرسنل از بدو استخدام نموده تا با ایجاد زمینه رشد و با توانمندسازی آنان، بهره برداری در زمان مقرر میسر گردد.از مجموعه کارکنان این مجموعه تعداد 512 نفر مرد و 27 نفر زن هستند که متوسط تحصیلات این مجموعه نزدیک به کارشناسی محسوب می گردد، همچنین از همین تعداد 189 نفر تکنسین و 54 نفر کارشناس نیز اکنون در فولاد خوزستان در حال سپری کردن دوره های آموزشی هستند. بر این اساس جذب نیروهای تحصیل کرده موجب امنیت اجتماعی و اقتصاد پویا در بین خانواده آنان شده است.

 

 حمایت مسوولان

ریاست بنیادمستضعفان به طور مستمر از کلیه پروژه های موجود در شرکت بازدید نموده اند، از دیگر مسوولان نیز وزیر صنعت و معدن، جادری استاندار هرمزگان، از مجتمع بازدید به عمل آورده اند. صنایع همجوار و صنایع همگون همچون فولاد خوزستان و فولاد مبارکه نیز روابطی حسنه داشته و کارشناسان آن جهت بازدید از سایت و برگزاری جلسات هم اندیشی را به طور مستمر برگزار نموده اند. گفتنی است کارشناسان بورس نیز در سال جاری از مجتمع بازدید به عمل آورده اند.

 

 

همکاری با مراکز علمی

 اکنون 243 نفر از کارکنان شرکت فولاد کاوه جنوب کیش جهت آموزش  دوره های فولادسازی به فولاد خوزستان اعزام شده اند و در حال گذراندن دوره های لازم هستند همچنین تعداد 50 نفر از کارکنان شرکت جهان فولاد سیرجان و 50 نفر از کارکنان آهن فولاد نیز جهت گذراندن دوره های آموزش احیاء (تولید آهن اسفنجی) توسط کارشناسان این مجموعه تحت آموزش قرار گرفته اند.

 

برنامه های زیست محیطی

آلاینده های هوای ناشی از خروجی دودکشها، ذرات معلق ناشی از مواد روی نوار نقاله ها، آلودگی ناشی از پساب صنعتی و پساب بهداشتی که می تواند باعث آلودگی آب و خاک شود.

جهت کنترل آلاینده های هوا در کارخانه احیاء مستقیم از سیستم زیر استفاده می شود:

1-اسکرابر تر (گازشوی)

2-غبارگیرها

و در کارخانه فولادسازی از سیستم فیلترهای Baghouse استفاده خواهد شد.

همچنین در کارخانه احیاء مستقیم جهت کاهش آلودگی صوتی از ایجاد اطاقک صداگیر اطراف seal gas compressorاستفاده شده است.     جهت پایش آلاینده ها، به صورت سه ماهه خروجی دودکش ها توسط شرکت مورد تایید محیط  زیست اندازه گیری می شود و دستگاه های پایش آنلاین خروجی دودکشها نیز در مرحله مناقصه می باشد. پساب های بهداشتی و صنعتی کارخانه به وسیله تصفیه خانه بهداشتی و صنعتی که در مرحله مناقصه می باشد صورت خواهد گرفت، که فعلاً به صورت سپتیک های قابل تخلیه در حال انجام است.

افتخارات ولوح تقدیرها در زمینه محیط زیست:

1-        پروانه بهره برداری از محیط زیست

2- انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی برای کارخانه احیاء و فولادسازی، همچنین پروژه ارزیابی اثرات زیست محیطی گندله سازی در مرحله مناقصه قرار دارد.

2-        شرکت فولاد کاوه جنوب کیش مستندسازی ایزو 9001 را به اتمام رسانیده است و اکنون در حال پیاده سازی و فاز اجرایی این استاندارد در مجموعه است.

 

 

نگاهی به برخی پروژه ها

در سایت شهدای هرمزگان دو کارخانه احیا جمعاً به ظرفیت یک میلیون و 856 هزار تن در سال پیش بینی شده که واحد اول کارخانه احیاء در پاییز سال نود و واحد دوم در تابستان 91 تولید آزمایشی خود را آغاز کرده و در پاییز سال 1391 نیز به دست ریاست محترم جمهور افتتاح گردید.این شرکت افزایش ظرفیت کارخانه احیاء مستقیم را تا ظرفیت 2 میلیون و 200 هزار تن در سال در برنامه های خود تا پایان سال 1394 گنجانده است.شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در راستای تکمیل فرآیند تولید فولاد اقدام به راه اندازی کارخانه فولادسازی در دو فاز جداگانه نموده که فاز اول فولادسازی با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن در سال، در حال اجراست و پیش بینی می شود تا سال 1393 راه اندازی و محصول آن روانه بازارهای داخلی و خارجی گردد.فاز دوم فولادسازی شرکت فولادکاوه جنوب کیش نیز در مجاورت فاز اول و با ظرفیتی برابر با فاز اول وارد فاز اجرایی گردیده که پیش بینی می شود این فاز نیز در سال 1395 مورد بهره برداری قرار بگیرد تا ظرفیت شمش بیلت این شرکت به 2 میلیون و 400 هزارتن در سال برسد.از ابتدای تاسیس شرکت فولاد کاوه جنوب کیش تکمیل چرخه تولید از جمله اهداف اصلی این شرکت بوده است. بر این اساس احداث کارخانه گندله سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در سال در سایت شهید مهدوی در حال طی کردن مراحل اولیه است و پیش بینی می گردد ظرف مدت سه سال مورد بهره برداری قرار بگیرد. همچنین در راستای احداث صنایع جانبی، شرکت فولاد کاوه جنوب کیش احداث مجموعه کارخانجات نورد به ظرفیت 2 میلیون و 500 هزار تن در سال را در طرح های توسعه خود گنجانده است.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در بخش احداث زیرساخت و تاسیسات جانبی، پروژه هایی جهت تامین و توزیع برق، آب و گاز مدنظر قرار داده که بر این مبنا پروژه های برق شامل احداث پست 230 کیلوولت با ظرفیت 125 مگاوات و احداث 3 و نیم کیلومتر شبکه 230 کیلوولت هوایی دو مداره با هادی پرظرفیت و همچنین پست 230 کیلو ولت با ظرفیت 500 مگاولت آمپر از جمله پروژه های اصلی تامین و توزیع برق در این مجموعه محسوب می شود.احداث آب شیرین کن هایی با ظرفیت 5 هزار و 30 هزار مترمکعب در شبانه روز و اجرای خطوط انتقال آب دریا و احداث 10 کیلومتر خطوط انتقال آب شیرین و احداث تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و بهداشتی از مهمترین پروژه های تامین و توزیع آب در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به حساب می آید.در خصوص تامین گاز نیز احداث 2 ایستگاه تقلیل فشار با ظرفیت یکصد هزار نرمال مترمکعب در ساعت و احداث 5/2 کیلومتر خط انتقال 12 اینچ قسمتی از پروژه های تامین و توزیع گاز در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به شمار می رود.

همت بر آن است تا سایر تاسیسات جانبی نظیر احداث راه آهن، امکانات و مسیرهای دسترسی، شبکه مخابرات، شبکه انتقال اطلاعات و دیتا، سیستم آتش نشانی و سایر ساختمان های جنبی تا قبل از بهره برداری کامل دو فاز فولادسازی به نتیجه مطلوب برسند.

 

 

مزیت های منطقه:

وجود مزیت هایی همچون همجواری با دریا که دسترسی به آب های آزاد و همچنین استفاده از منابع بیکران آب را با خود به همراه دارد؛ از دلایل عمده برای سرمایه گذاری در این منطقه به شمار می رود. بر این اساس دسترسی به آب های آزاد حمل و نقل مربوط به صادرات و واردات این مجموعه و دیگر مجموعه های صنعتی را تسهیل خواهد کرد چراکه فارغ از همجواری با نیروگاه برق، پالایشگاه و دریا، تاسیسات قابل توجهی در اسکله منطقه ویژه احداث گردیده است که بستر مناسبی برای هندلینگ مواد ایجاد کرده است.

 

تامین زیرساخت های لازم:

در حال حاضر جهت مصرف آب از آب شیرین کن منطقه ویژه استفاده می گردد؛ اما تلاش مجموعه برای احداث 5 واحد آب شیرین کن در حال انجام است که یک واحد 5 هزار متر مکعبی در سال 93 به بهره برداری خواهد رسید و 2 واحد 10 هزار متر مکعبی و یک واحد 30 هزار مترمکعبی دیگر نیز جهت تامین آب مجموعه پیش بینی شده است که خطوط انتقال از آب شیرین کن ها به سایت شمالی و همچنین از دریا تا آب شیرین کن ها نیز در حال انجام است.در خصوص برق نیز تا راه اندازی نیروگاه برق که در طرح توسعه این مجموعه دیده شده ،برق مجموعه از محل پست شهید لشکری و از شبکه سراسری تامین خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
مژگان
|
SINGAPORE
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
0
0
با سلام و خسته نباشید.........به گفته خودتان اموزش نیروهای جدید طی 6 ماه تمام میشود ولی الان 9 ماه تمام دارن اموزش میبینن لطفا رسیدگی کنید به فکر خانواده ها هم باشید ممنون
پیمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
0
0
باسلام وخسته نباشی .دوره اموزشی الان 9ماه شده تاریخ دقیق اعلام نمیکنید قرار شده 6ماه باشه
پرطرفدارترین ها