mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۰۱ - ۰۸ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۵۷
تعداد بازدید: ۹۹۶۴
تولید باکیفيت ترین بذر محصولات زراعی :
با اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار "نوار تیپ"در واحد زراعی ابراهیم آباد وابسته به شرکت گسترش کشاورزی پیوند فردوس پارس با کیفیت ترین محصول زراعی در جنوب کشور تولید و به بهره برداری رسید.

با اجرای پروژه سیستم آبیاری تحت فشار "نوار تیپ"در واحد زراعی ابراهیم آباد وابسته به شرکت گسترش کشاورزی پیوند فردوس پارس با کیفیت ترین محصول زراعی در جنوب کشور تولید و به بهره برداری رسید.

شرکت مادر تخصصي گسترش كشاورزي پيوند فردوس پارس بواسطه نيروي انساني آموزش ديده، نظام بهره برداري مناسب، رعايت استاندارد هاي زيست محيطي و استفاده ازفناوري هاي نوين، به دنبال توليد و عرضه محصولات زراعي و باغي باكيفيت، متنوع و جديد در كشور و منطقه مي باشد. برای دستیابی به این چشم انداز 3 رویکردارتقاء سطح فناوري و دانش فني، توسعه و تمايز محصولات و ورود به صنایع بالادستی مانند توليد نشاء، بذر و نهال را دنبال می کند. در این خصوص شركت‌هاي زیرمجموعه این هلدينگ، در سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي خود را در زمينه ارتقاي سطح فناوري توسعه داده‌اند و در حال حاضر نتايج برخي از این فعاليت‌ها مورد بهره‌برداري قرار گرفته است. در این راستا ورود به عرصه هایی مانند توليد بذور هيبريد زراعي، سبزي و صيفي و تجهيز سايت های توليد بذر، توليد نهال و پايه های عاری از ویروس و شناسنامه‌دار، توليد نشاء سبزی و صیفی با استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته، تولید محصولات متنوع و متمایز نظیر استویا، پالونیا، ارقام جدید انواع میوه جات،انواع سبزی و صیفی جدید و گیاهان دارویی در اولویت قرار گرفته است. از سوی دیگر امید است که این شركت مادر تخصصي با برنامه ریزی جهت ارتقاءدانش فنی در زمينه هایی همچون سیستم های آبیاری تحت فشار و بهبود راندمان آبیاری، روش های مبارزه تلفیقی با بیماری ها و آفات، کاربرد کودهای بیولوژیک، بکارگیری ابزار دقیق، ایجاد مجتمع های گلخانه ای و گسترش ارتباطات خارجی و داخلی در امر تحقیقات و مخصوصاً مبادله ژرم پلاسم به زودی مراحل گذار از کشاورزی سنتی به کشاورزی علمی را طی نماید.

ضرورت اجرای طرح

با توجه به منطقه گرمسیری و بحران آب موجود و کاهش سطح آبهای زیرزمینی در سالهای اخیر که از 50 متر عمق در زمانهای پر آب هم اکنون به 150 متر عمق افزایش پیدا کرده و آبرسانی را با مشکل جدی مواجه ساخته،، این مجتمع توانست با اجرای ای طرح از هدر رفت آب به میزان بسیار بالا جلوگیری کرده و راندمان آبیاری وافزایش سطح زیر کشت را بهبود بخشد.

 

اهداف پروژه

•          استفاده بهینه از منابع آبی از طریق بهبود در راندمان آبیاری به میزان 45 درصد

•          استفاده بهینه از خاک و افزایش ارزش تولیدات ازطریق افزایش سطح زیر کشت

•          استفاده بهینه از منابع انسانی از طریق صرفه جویی در هزینه های کارگری پس از اجرای طرح

 

مشخصات اجرای طرح

تکنولوژی طراحی و اجرا ی سیستم ابیاری ، استفاده از آخرین یافته های مراکز تحقیقاتی و همچنین مدیریت آب با در نظر گرفتن قوانین و مقررات زیست محیطی بوده که برخی از راهکارهای فنی و مدیریتی به شرح زیر می باشد:

1-        انتخاب سیستم آبیاری تحت فشار (نواری)متناسب با شرایط اقلیمی

2-        افزایش عملکرد محصولات کشاورزی با توجه به استفاده بهینه از آب موجود و همچنین ناشی از افزایش سطح زیر کشت از محل صرفه جویی آب زراعی و جلوگیری از جابجایی و از دست دادن خاک های حاصلخیز

3-        جلوگیری از انتقال بذر علف های هرز و احتمالاَ آلوده ، گرد و غبار و بقایای کودهای شیمیایی و سموم محلول به سطوح مزارع و محیط داشت و برداشت.

4-        در هر نوبت آبیاری ، آب کمتری مصرف شده و در نتیجه راندمان آبیاری می تواند تا 95 درصد افزایش یابد.

این پروژه با راه اندازی و تجهیز 900 هکتار از زمینهای ابراهیم آباد در سطح 500 هکتار از واحد زراعی شرکت با حجم سرمایه گذاری قابل توجهی از سال 90 آغاز و در سال 91 به پایان رسید. طول دوره ساخت یک سال و طول دوره بهره برداری آن 15 سال می باشد.

در سیستم آبیاری تحت فشار نواری قسمت های عمده زیر در نظر گرفته شده است:

1-        ایستگاه کنترل مرکزی مشتمل است بر پمپ برای تامین فشار آب در سیستم،دستگاههای تزریق کودهای شیمیایی به داخل سیستم تانک کود هیدرو سیکلون، صافی فیلترهای شنی و توری برای جدا کردن مواد معلق از آب

2-        شبکه لوله ها مشتمل بر لوله های اصلی نیمه اصلی مانیفلد رابط ولوله های فرعی نوارهای آبیاری می باشد

 

لوله های فرعی(لاترالها)

لاترالها ، لوله هایی فرعی هستند از لوله های نیمه اصلی منشعب شده وآب را توسط قطره چکان ها در سطح مزرعه پخش می کنند.لوله نواری ، نوعی لوله فرعی دریپ دار است که به سادگی وبه سرعت نصب شده و از کا رآیی بالایی نیزبرخوردار می باشد.در این سیستم بعد از عملیات کاشت، لوله های فرعی توسط اتصالات به لوله های آبرسان و به فواصل متناسب با محصول مورد کشت از یکدیگر نصب و روی زمین پهن می شوند.در صورت استفاده از نوارهای با کیفیت لوله های نواری پس از عملیات برداشت جمع آوری وبرای کاشت سال آینده محصول در انبار نگهداری می شوند.لوله های نواری را برای یک تادوفصل زراعی می توان استفاده نمود وبعداز دو فصل زراعی می بایست لوله های نواری جدیدی جایگزین کرد.

 

تاثیرات اقتصادی

     اجرای سیستم آبیاری تحت فشار "نوار تیپ "در واحد زراعی مجتمع کشاورزی ابراهیم آباد موجب افزایش کسب سود وافزایش سهم بازار شده است واز طرفی برای مردم منطقه اشتغال ایجاد کرده و حتی  بانوان زحمت کش این منطقه با کار و کوشش در این مجتمع به ویژه در فصل برداشت محصول در آمد قابل توجهی کسب می کنند که در تامین بخشی از هزینه های آنان موثر است.

با اجرای این طرح هم اکنون بهترین بذر ذرت کشور در این مجتمع که یکی از چها شرکت بذر ذرت کشور می باشد،تولیدمی شود که قابل استفاده در تمامی مزارع کاشت ذرت است که مورد استقبال چشمگیرکشاورزان سراسر کشور قرار گرفته بذر "ذرت 704" این مجتمع که در کیسه های 25 کیلویی به صورت استاندارد و ضد عفونی شده بسته بندی شده ، دارای استانداردهای داخلی و بین المللی ایزو است و به دلیل ارگانیک بودن عاری از هر گونه آلودگی می باشد و به همین لحاظ ذرت های کاشته شده بدون هیچ گونه آلودگی قارچی و کچلی می باشند که  در حال حاضر استان کرمان در زمینه تولید بذور غلات خودکفا شده است .

 

تاثیرات فرهنگی سیاسی

 با گسترش سطح زیر کشت محصولات زراعی ، مردم منطقه درآمد قابل توجهی از تولیدات و خدمات جنبی این مجتمع کسب می کنند و به همین لحاظ تلاش آنها بر این است تا حد ممکن این مجتمع را سر پا نگه دارند و از انجام هیچ کوششی دریغ نمی کنند برای نمونه در سالهای گذشته قناتهای این مجتمع در ابتدای مسیر به دلیل سیل و عدم لایروبی با کمبود شدید آب مواجه شده بود که با تلاش کارکنان مجتمع و جانفشانی مردم بومی ، مسیر این قناتها(قنات علی آباد و ابراهیم آباد)   باز و مجدداَ آب مورد نیاز مجتمع تامین شد .مسیر این قنات تا مجتمع حدود 12 کیلومتر است که در طول مسیر باکس گذاری (سر پوشیده) شده و از تبخیر و آلودگی آب جلوگیری می شود و این باکس گذاری موجب حفظ و حراست از هر گونه آسیب به مردم منطقه شده است.

در حال حاضر سرمایه گذاری جهت اشتغال مردم منطقه به عنوان یک ضرورت احساس شده و به گونهای که این مهم منجر به افزایش درآمد و بهبود فرصت معیشت مردم شده و در پی آن استفاده از امکانات فرهنگی منطقه فراهم گردیده است.هم اکنون مردم این منطقه که این مجتمع را به عنوان حامی خود می شناسند ، حتی درخواست احداث زمین چمن برای ورزش جوانان را دارندکه این نشان از اهمیت بعد فرهنگی این مجتمع دارد.

 مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها و مردم منطقه این مجتمع را به عنوان الگوی دانش علمی کاشت بذور ذرت و گندم وجو و سایر غلات می دانند و برای توسعه امور کشاورزی منطقه از تجربیات این واحد استفاده می کنند.و به دلیل توان علمی و اجرایی این مجتمع درخواست پرورش شتر مرغ را به این مجتمع ارایه کرده اند که در دست بررسی قرار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
حمید رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
3
0
سلام و عرض ادب لطفا مناسب ترین فاصله نوارهای تیپ برای کشت گندم در انواع خاک ها را بفرمایید تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
بهترین فاصله طبق تحقیقات 75 سانتی متر می باشد
صابر ذوالفقاری
|
United States
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
0
0
با سلام و احترام لطفا در صورت امکان بهترین طول نوارهای تیپ قابل اجرا و فواصل قرار گرفتن نوارهای تیپ در کشت گندم و کلزا را اعلام فرمایید . از لطف بی شائبه شما سپاسگزارم .
میرنژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
بسته به کیفیت نوار تیپ دارد ولی معمولا حدود 80 تا 90 متر در نظر گرفته میشود. اگر کیفیت تیپ بالا تر باشد طول آن تا 200 متر قابل افزایش است.
شرکت پلی توس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
0
0
با سلام خدمت عزیزان
شرکت ما یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کنده نوارهای آبیاری قطره ای پلاکدار در ایران هست.
فواصل پلاک ها متناسب با نوع محصول 10 و 15 و 20 و 30 سانتیمتر و آبدهی 2/5 و 1/5 لیتر در ساعت و ضخامت 200 میکرون می باشد.
با ما تماس بگبرید:
05138480310 و 05138480311
حسین تدین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
0
0
شرکت نگین قطره مزرعه تولید کننده انواع لوله های تیپ (نوع محصول 10 و 15 و 20 و 30 سانتیمتر ) آماده همکاری با کلیه نهاد ها می باشد شماره ثبت شرکت 4078 و آدرس کارخانه شهرک صنعتی نجف آباد می باشد 09131081034
مرتضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
0
0
با سلام . اگر میخواهید یکی از بهترین نوار تیپ و خاص ترین نوار تیپ و تضمینی ترین نوار تیپ بازار را داشته باشید با من تماس بگیرید .
09164917470
مرتضوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
0
0
با سلام . اگر میخواهید یکی از بهترین نوار تیپ و خاص ترین نوار تیپ و تضمینی ترین نوار تیپ بازار را داشته باشید با من تماس بگیرید .
09164917470
علی محمدی
|
United States
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
0
0
ببخشید اینا بدرد گلخانه خیار هم میخوره
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
0
0
سلام میزان مقدار آب در هر هکتار در روز چقدره ممنون در نوار تیپ
محصولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
0
0
با سلام لطفا توضیح دهید که جهت خاک لوم شن دور ابیاری جهت کشت ذرت علوفه ای در سیستم ابیاری نواری به چه صورت میباشد و و در هر دور چند ساعت اب مورد نیاز است؟ با تشکر
پرطرفدارترین ها