mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۰۸ - ۱۱ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۶۸
تعداد بازدید: ۳۳۲۴
راه اندازي خط توليد نوشابه با ظرفيت 24000 بطر در ساعت
نمودار مصرف محصولات نوشابه گازدار در بسته‌بندي شيشه در گردش در طي ساليان متمادي نشان‌دهنده كاهش شديد در مصرف اين قبيل محصولات بوده و جايگزين مصرف نوشابه در بسته‌بندي PET مي‌باشد. با مطالعه نياز بازار به امكان توليد نياز كل بازار تهران بزرگ توسط شركت زمزم تهران، تصميم برحذف خطوط 60 و 72 اسپاتي موجود با قدمت بالاي 50 سال گرفت .

شركت زمزم تهران در سال 1334 فعاليت خود را با 2 خط توليد نوشابه‌هاي غيرالكلي گازدار در ظروف شيشه‌اي در گردش (284cc) و يك خط توليد گازCO2  خوراكي آغاز نمود. 

 

نمودار مصرف محصولات نوشابه گازدار در بسته‌بندي شيشه در گردش در طي ساليان متمادي نشان‌دهنده كاهش شديد در مصرف اين قبيل محصولات بوده و جايگزين مصرف نوشابه در بسته‌بندي PET مي‌باشد. با مطالعه نياز بازار به امكان توليد نياز كل بازار تهران بزرگ توسط شركت زمزم تهران، تصميم برحذف خطوط 60 و 72 اسپاتي موجود با قدمت بالاي 50 سال گرفت .

 

شركت زمزم تهران در سال 1388 اقدام به بهره‌برداري از پروژه توليد انواع نوشابه‌هاي گازدار در ظروف PET نمود. پس از بررسي‌هاي كارشناسي و با تيم مديريت خبره و كارآزموده خط توليدي مطابق با تكنولوژي روز دنيا  ساخت كشور هاي آلمان و ايتاليا  و منطبق با استانداردهاي جهاني و با ظرفيت 24000 بطر در ساعت به ‌منظور استقرار در محل شركت زمزم تهران آغاز شد.

 هم اكنون شركت زمزم تهران با ظرفيت توليد سالانه 300 ميليون ليتر انواع نوشابه‌هاي غير الكلي گازدار از جمله توليد 100 ميليون بطر در بسته‌بندي PET سهم مناسبي از بازار داخلي را در اختيار خود دارد.

 

 مزاياي حذف خطوط شيشه در گردش

 -كاهش قابل توجه نيروي انساني با تحصيلات پايين از 460 نفر به 170 نفر در خطوط توليد به‌منظور كاهش خطاي انساني در خطوط و بكار گيري منابع انساني  مازاد در ساير بخش‌ها

-استفاده از فضاي خطوط مربوطه براي خطوط جديد

-قرارگرفتن خطوط جديد PET با بالاترين سطح تكنولوژي روز اروپا در معرض ديد عموم از خيابان آزادي به عنوان مهمترين عامل تبليغاتي

-افزايش سطح عمومي تحصيلات و فرهنگي كار در شركت

-افزايش راندمان كاري نيروهاي باقيمانده

-حذف آلايندگي بالاي خطوط شيشه قديمي در محيط زيست

-استفاده از تونل‌هاي تعبيه شده از خط توليد تا انبارمحصول جهت قسمت پالت چيني و انبار محصول

 

اهداف پروژه:

•استفاده از تكنولوژي روز دنيا

•توسعه بازار

•افزايش حجم توليد و كاهش ضايعات

•ارتقاء كيفيت محصولات توليدي

•كاهش قيمت تمام شده

به‌منظور كاهش هزينه و افزايش سرعت مطابق برنامه از پيش تعيين شده، مديريت پروژه براساس كنترل پروژه به روش PMBOK صورت پذيرفت.

ابتدا اقدام به تشكيل كميته خريد پروژه متشكل از اعضاء كميته فني، نماينده‌حراست، مدير تداركات و معاون مالي-اداري با هدف: تدوین برنامه تدارکات (مصالح، ماشین آلات)  -تدوین چرخه تأمین (شامل تهیه فرم‌ها، تعریف ارتباطات کنترل فرآیند) -اجرا، کنترل و نظارت فرآیندها  تشكيل شد.

 از ويژگي‌هاي مهم پروژ مديريت كليه فعاليت‌هاي اجرايي در قالب كميته فني پروژه‌ها متشكل از مديران فني، توليد، كنترل‌كيفيت، مشاور ابنيه و مديريت پروژه با مسئوليت مدير پروژه‌ها و همچنين فعاليت‌هاي مربوط به خريد در كميته خريد پروژه‌ها متشكل از اعضاء كميته فني، معاونت مالي و اداري، مسئول واحد خريد و نماينده حراست سازمان بوده است.

 

دستاوردهاي پروژه:

استفاده از پريفرم به جاي بطرخالي

باتوجه به تجهيز خط توليد به سيستم بادكن آنلاين، مشكلات خريد و حمل بطري حل‌شده و به جاي آن خريد پريفرم كه داراي حجم واحد بسيار پايين‌تر مي‌باشد جايگزين گرديده و ضمنا سود مربوط به قسمت بادكن و هزينه حمل بطر خالي به جاي برون سپاري به بخش خصوصي به شركت بر مي گردد. 

 

استفاده از روش ليبل‌زني قبل از فيلر:

اين روش موجب كاهش مشكلات و خرابي ناشي از تركيدن محصول در ليبل‌زني قديمي و با ظرفيت پايين كه منجر به مسدودشدن مسيرهاي هوا و كثيفي دستگاه مي‌گردد حل گرديده و دستگاه با سرعت بالا ودقت بسيار بهتري عمل نمايد.

 

استفاده از سيستم كنترل ليبل‌خوري صحيح بعد از ليبل زن

وجود سيستم بازرسي بعد از ليبل‌زن باعث اطمينان از عملكرد ليبل‌زني و جلوگيري از ضايعات ليبل و محصول مي‌گردد. اين سيستم در صورت عبور بطري بدون ليبل بلافاصله بطري مذكور را به صورت توماتيك از داخل Air conveyor جدا مي‌نمايد.

 

استفاده از سيستم سنكرون بدون گيربكس فيلر، درب بند و بطري شويي

استفاده از روش جديد سروموتور براي ارتباط و سنكرون نمودن قسمتهاي مختلف دستگاه باعث سهولت و سبكي فوق العاده و نيز جلوگيري از استفاده از قطعات درگير و پيچيده مي گردد.

 

استفاده از روش پركن حجمي (Volumetric) در فيلر

فيلر 120 اسپات خطPET  با استفاده ازشيرهاي كنترل حجم باعث دقت فوق العاده در ميزان حجم پرشده و كنترل  دقيق شيرها ميگردد به طوريكه سطح كاملاً يكنواختي درخروجي محصولات قابل ملاحظه مي باشد.ضمناً تك تك  شيرها به هرنحو مطلوب قابل كنترل و برنامه ريزي مي باشد.

 

استفاده از سيستم فيلر با كامپيوتر مركزي

اين سيستم كه با توجه به پيچيدگي كنترل فيلر مي باشد باعث مي گردد كليه پارامترها و  ارتباط پارامترهاي مختلف در فيلر قابل برنامه ريزي و كنترل بوده و مشكلات آن به حداقل برسد. ضمناً  اطلاعات  مربوطه از طريق  LCD دستگاه كه به صورت Touch panel مي باشد قابل رويت بوده و پارامترهاي مربوطه قابليت تغيير و اصلاح دارد. ضمناً چنانچه در يكي از شيرهاي مربوطه مشكلي بروز نمايد بطر مربوطه، درب بندي نخواهد شد خود تا از ضايعات درب جلوگيري گردد.

 

وجود سيستم بازرسي محصول خروجي فيلر

اين سيستم با كنترل سطح محصول و درب محصول شرايط محصول خروجي را مورد بازرسي قرارداده و محصولات معيوب را توسط يك جك  از مسير خارج مي سازد.

 

استفاده از سيستم شيرينگ Overlap به صورت دو رديفه

شيرينگ خاص طراحي شده در اين خط امكان شيرينگ همزمان دو رديف را درخود هموار ساخته و باعث مي گردد كه شيرينگ محصولات با كيفيت فوق العاده خوب به صورت دو رديفه براي محصولات 5/1 ليتري و تك رديفه براي محصولات cc 300  صورت پذيرد.

ضمناً امكان تغيير سايز اين دستگاه بسيار سريع و ساده طراحي گشته است.

 

 

سيستم lubrication اتوماتيك كانوايرها

كانوايرهاي مدولار بين فيلر و شيرينگ توسط يك سيستم روانكاري مركزي توسط مايع صابونهاي مخصوص روان كننده روانكاري شده و به اين ترتيب عمر اين زنجيرها افزايش مي يابد.

 

وجود سيستم كدينگ ليزري

كد زني به روش ليزري يكي از روشهاي جديد كدگذاري مي باشد كه علاوه برجلوگيري از امكان تقلب، مشكلات و كثيفي كدزن هاي پرينتري را نيز نداشته و عمليات نگهداري و تعميرات و نيز مواد مصرفي آن داراي برتري فوق العاده اي مي باشد.

 

سيستم UPS مركزي

وجود سيستم مركزي به همراه باطريهاي موجود باعث ميگردد كه نوسانات برق و نيز قطعي برق تأثير مخرب برروي عملكرد سيستم كامپيوتري وابزار دقيق خط نگهدارد.

 

استفاده از CIP مركزي

باتوجه به اهميت CIP مخازن شربت و عصاره لوله هاي انتقال و دستگاههاي ديگر در سالن توليد نصب و راه اندازي يك سيستم CIP مركزي در دستوركار قرارگرفت و با مذاكرات به عمل آمده با كارشناسان شركت  KHSسيستم CIP اين خط به داخل عصاره خانه انتقال يافت تا ضمن صرفه جويي در فضا و انرژي عمليات CIP مركزي به بهترين نحو براي كليه خطوط صورت پذيرد.

 

افزايش ظرفيت سيستم تصفيه آب

اين امر با محاسبه وخريد يك دستگاه RO  به ظرفيت 50 مترمكعب درساعت صورت پذيرفت .به اين ترتيب امكان تصفيه آب از 30 مترمكعب درساعت به 80 مترمكعب درساعت توسط سيستم اسمز معكوس كه يكي از جديدترين و با كيفيت ترين روشهاي تصفيه آب مي باشد.

 

طراحي و ساخت سيستم كانواير پريفرم جهت انتقال به انبار

با استفاده از يكي از تونلهاي موجود درقسمت بادكن با ساخت حدود 50 متركانواير و مخزن مربوطه قسمت پريفورم ريزي به انبارمحصول انتقال يافته و كانوايرهاي كاملاً بهداشتي استنلس استيل وظيفه انتقال پريفورم را به عهده گرفتند. ضمناً ايجاد آلودگي هاي ناشي از بازكردن بسته‌بندي كيسه‌هاي پريفرم درسالن توليد حذف و ورود ليفتراك به سالن توليد  قطع گرديد. 

 

طراحي و اجراي سيستم PLC درروشنايي سالن توليد

جهت روشنايي سان با محاسبات صورت گرفته شده از تعداد 128 حباب لامپ كم مصرف 85 وات مورد استفاده گرديدكه با استفاده از برنامه PLC كه توسط يك HMI قابل دسترس مي باشد امكان انتخاب شرايط روشنايي مختلف از جمله بازديد، نگهباني و يا دستي فراهم گرديد كه در حالت دستي هرنقطه و لامپ مورد دلخواه امكان روشن يا خاموش نمودن مي‌باشد.

اجراي طرح TPM

پس از انجام برنامه‌ريزي صورت گرفته براي پياده سازي طرح هاي توسعه در شركت زمزم تهران اجراي طرح TPM به صورت استفاده از نيروهاي تحصيل كرده براي تصدي مسووليت توليد، نگهداري، تعميرات و راهبري ماشين آلات جديد به تصويب رسيده و دراين راه طي آزمون‌هاي به عمل آمده، تعدادي از مهندسين برق و مكانيك كه حايز امتياز بالاتري بودند جذب  و آموزش ديدند .

 همزمان با ارسال ماشين آلات به داخل كشور وظيفه اين تيم به همراه تيم فني متشكل از نيروهاي باتجربه فني انجام عمليات نصب و راه اندازي و بهره برداري بوده است كه از اين طريق باعث جلوگيري از وارد آمدن صدمات جبران ناپذير به ماشين آلات گرديده است ونگهداري و تعميرات و راهبري مناسبتري را در پي داشته است.

 

ميزان سرمايه گذاري طرح:

هزينه كل پروژه 105 ميليارد و 500ميليون ريال بوده  كه معادل 44 ميلياردو 530 ميليون ريال آن از سوي بنياد مستضعفان تأمين و با IRR 32% به اتمام رسيد. 

 

 

دستاوردهاي سياسي و اجتماعي

شركت زمزم تهران با نزديك به 60 سال قدمت تنها برند ايراني است كه علاوه بر صادرات به 5 قاره جهان در دهه 1380 شمسي در بازار داخلي ايران نيز به رقابت با برندهاي برتر  جهاني اين صنعت پرداخته است.

شركت زمزم تهران در راستاي چشم انداز گروه آشاميدني زمزم كه در ارائه محصولات با كيفيت و سالم، رهبري در منطقه را مدنظر قرارداده است و نيز در راستاي اهداف كلان خود كه بهبود مستمر در كيفيت و افزايش رضايت كليه ذينفعان بويژه مشتريان از جنبه هاي اصلي آن مي باشند، اقدام به استقرار سيستم هاي مديريت كيفيت ISO 9001:2008 ، ISO 14001:2004، OHSAS 18001:2007، و بويژه سيستم مديريت ايمني بر مواد غذايي (FSMS) از طريق استقرار ISO 22000:2005  و HACCP نموده است.

 

شركت زمزم تهران به جهت برآورده ساختن بهينه اهداف كلان و كيفي سازماني خود همسو با استراتژي هاي گروه هلدينگ زمزم ايران از سال 1389 حركت به سوي تعالي سازماني را با دريافت گواهينامه اهتمام به كيفيت آغاز نموده و با نهادينه سازي رويكرد ها و جاري سازي آنها در سطح سازمان وارد جريان بزرگ جايزه ملي كيفيت سازمان غذا و دارو ايران گرديده است.

به باور شركت زمزم تهران، كيفيت راهي است  بي پايان و اين حق آيندگان است كه از زمزم تهران برترين ها را بخواهند. شركت زمزم تهران در محيط پويا و پرتلاطم ايران كه هر آن، با تغييري تاثيرگذار روبروست،  با استفاده از فرصت هايي از قبيل رويكرد مثبت دولت به توليد و اشتغال و سياست هاي حمايتي دولت جديد از بخش توليد، تعهدات و اعتبارات و حمايت هاي بنياد مستضعفان به عنوان صاحب اصلي برند از تغييرات تكنولوژي در سطح جهاني و با در نظر گرفتن تهديدات و چالش هايي از قبيل تورم و گراني مواد اوليه، كمبود مواد اوليه ناشي از تحريم، تبليغات منفي عليه مصرف نوشابه، روند كاهش رشد جمعيت و حضور پررنگ رقباي جهاني در ايران و رشد محصولات جايگزين در سبد كالاي خانواده و... سعي دارد با تحليل درست و برنامه ريزي مناسب گام هاي خود را در مسير تعالي استوارتر بردارد.

اهم دستاوردهاي ملي و بين المللي چند ساله اخير شركت زمزم تهران: 

•دريافت تقديرنامه اشتهار به كيفيت يك ستاره جايزه ملي كيفيت غذا و داروي ايران در سال 1392

•واحد نمونه تولیدی در سال 1391 از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

•واحد نمونه تولیدی در سال 1391 از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران

•واحد نمونه تولیدی در سال 1390 از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

•واحد نمونه تولیدی در سال 1390 از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران

•واحد نمونه تولیدی در سال 1388 از سوی رییس سازمان کار و امور اجتماعی

•رتبه برتر در فعالیت آموزش، خلاقیت و بهره وری در هشتمین جشنواره روابط عمومی های برتر بنیاد مستضعفان

•نامزد دریافت لوح تقدیر طی پنج دوره جشنواره ملی بهره وری

و ده ها افتخار دیگر ... .

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها