mfnews.ir

انتشار: ۱۰:۴۱ - ۱۴ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۵۷۲
تعداد بازدید: ۳۵۹۶
تجربه موفق اجراي يك پروژه نوسازی و بازسازی تجهيزات
در سال 1382 خط ریسندگی به علت فرسوده و زیان ده بودن از چرخه تولید شركت حذف و از آبان ماه 1386 پروژه نوسازی خطوط تکمیل تر و خشک اجرا شد و رشد چشمگیری در سخت افزار کارخانه و به تبع آن در کیفیت محصولات فراهم شد و اکنون زیر سایه ی استفاده از تکنولوژی و دانش برتر در این راستا، همواره با بکارگیری مهارت، اطلاعات ، سیستم ها و روش های نوین و طراحی محصول بر حسب نیاز بازار شاهد ارتقای جایگاه میهن باف در بازار پر رقابت فاستونی هستیم.

شرکت ریسندگی و بافندگی میهن باف با بیش از نیم قرن تجربه تولید انواع پارچه های فاستونی، فعالیت خود را با بهره گیری از خطوط ریسندگی ، بافندگی ، رنگرزی و تکمیل آغاز كرد. در سال 1382 خط ریسندگی به علت فرسوده و زیان ده بودن از چرخه تولید شركت حذف و از آبان ماه 1386 پروژه نوسازی خطوط تکمیل تر و خشک اجرا شد و رشد چشمگیری در سخت افزار کارخانه و به تبع آن در کیفیت محصولات فراهم شد و اکنون زیر سایه ی استفاده از تکنولوژی و دانش برتر در این راستا، همواره با بکارگیری مهارت، اطلاعات ، سیستم ها و روش های نوین و طراحی محصول بر حسب نیاز بازار شاهد ارتقای جایگاه میهن باف در بازار پر رقابت فاستونی هستیم.

 

نگاه به گذشته

شرکت میهن باف در زمره شرکت های قدیمی در صنعت نساجی ایران محسوب می شود که از ابتدا با هدف تولید پارچه فاستونی دارای خط تولید کاملی در این زمینه بود.باتوجه به عوامل متعدد از جمله وقوع جنگ تحمیلی و فشارهای بین المللی فزاینده، تکنولوژی و دانش فنی رشته نساجی در کارخانجاتی چون میهن باف از تکنولوژی روز جهان فاصله گرفت. عدم انطباق تکنولوژی با نیاز بازار و سخت افزار فرسوده و قدیمی یا به عبارتی مستهلک بودن تجهیزات و ماشین آلات، جوابگوی کیفیت مطلوب و شایسته پارچه فاستونی نبود و از آنجا که کیفیت، حرف اول ورود به بازار رقابت است، عرصه ای برای عرض اندام به چشم نمی خورد و چه بسا این شرکت با رهیافت هایی چون تولید پارچه های ارزان قیمت با پشم ناچیز برای بقای خود می کوشید.

 

معرفي شاخص هاي چهارگانه پروژه

الف-  نصب و راه اندازی دستگاه تراش سه تیغه ساخت کشور Mario Crosta ایتالیا، تکنولوژی برتر سال2008 عملیات تراش در زمره ی مهم ترین اقدامات، به منظور بهبود ظاهر و زیردست پارچه فاستونی در شركت ميهن بافت  محسوب می شود.

سیستم قدیمی به علت تراش بیش از حد یا تراش ناقص، عیوب زیادی چون ایجاد سوراخ یا ظاهر نایکنواخت ایجاد می كرد كه ورود تکنولوژی روز دنیا در زمینه تراش پارچه فاستونی، علاوه بر افزایش راندمان تولید و حذف عیوب، ظاهر و زیر دستی یکنواخت ارائه میدهد.

 

ب ) دستگاه سوپرکراب ساخت شرکت M-TEC آلمان تکنولوژی برتر سال 2009

هدف از کرابینگ، تثبیت پشم در پارچه فاستونی است که بسیار حائز اهمیت می باشد،از آنجا که ثبات ابعادی پارچه و عدم آبرفت را باعث میشود نا یکنواختی رنگی و عدم تثبیت کامل پارچه، بویژه پارچه های دارای پشم قابل ملاحظه ، از مشکلات سیستم قدیمی بود که با نصب وراه اندازی تکنولوژی مدرن ، عیوب برطرف شد و کیفیت ارتقا چشمگیری یافت .

 

ج) دستگاه سوپر فینیش ساخت شرکت M-TEC آلمان ،تکنولوژی برتر سال 2009

عملیات اطو و دکوتایز که پیش از این با دودستگاه مجزای قدیمی با عیوب فراوان انجام میگرفت ،اکنون به صورت مداوم توسط دستگاه سوپر فینیش با کیفیت فوق العاده انجام میگیرد .

تلفیق این دومرحله توسط تکنولوژی و دانش فنی روز دنیا، علاوه بر صرفه جویی در وقت ونیروی انسانی ،زیردست ولطافتی خاص به پارچه ی فاستونی می بخشد که رسیدن به آن توسط تکنولوژی قدیمی محال بود .

 

د)دستگاه شستشوی طنابی ساخت کشور کره جنوبی

 

 

 

اهداف پروژه

الف) ارتقا کیفیت به منظور دستیابی به افزایش رضایت مندی وتوان رقابتی در بازار

ب) تولید پارچه های مرغوب ومتنوع به لحاظ میزان پشم ، طرح و رنگ

ج) کاهش هزینه های مرتبط با تولید در حوزه ی نیروی انسانی ، کاهش ضایعات وهزینه های تعمیر ونگهداری

د) افزایش سود آوری شرکت به واسطه ارتقاء سطح تولید و افزایش فروش  

ه) بهرمندی از فرصتهایی چون تهیه محصولات جانبی دارای برند تجاری از جنس پارچه ی مرغوب فاستونی

 

 

 

 ضرورت اجرای طرح

پروژه ی نوسازی خط تولید در آبان ماه 1386با مبلغ سرمایه گذاری 28 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز نمود ودر سال 1389 پس از چهار ماه تولید آزمایشی به بهربرداری کامل رسید .

از جمله ضرورت های احداث ونوسازی خط عبارتند از :

الف) فرسوده بودن دستگاههای شستشو ، کرابینگ ، تراش ، اطو و دکوتایز وبه تبع آن نا یکنواختی ، عدم تثبیت کامل وزیر دست نامناسب در پارچه ی تولیدی

ب) تولیدی با کیفیت وتنوع غیر قابل رقابت با رقبای پیشگام وتاثیر گذار در بازار فاستونی ایران

ج) بالا بودن میزان ضایعات پارچه

د) استهلاک بالای دستگاهها وهزینه های روز افزون تجهیز ونگهداری به علت فرسودگی

ه) حذف وابستگی شدید کیفیت وکمیت به عملکرد نیروی انسانی و صرفه جویی در بحث زمان و نیروی کار

 

 

تاثیرات اجرای پروژه

ارزیابی تاثیر پروژه اساسا با سنجش واندازه گیری یا ارزشیابی تغییر سر وکار دارد که در این رابطه با تبدیل سیستم سنتی به مدرن ، تغییرات اقتصادی بیش از همه به چشم میخورد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

الف) افزایش کمی و کیفی محصولات

ب) افزایش تنوع در تولید ، طراحی محصول وعرضه ی پارچه های با ارزش وگران قیمت فاستونی

ج) کاهش ضایعات

د) افزایش راندمان وتبدیل ظرفیتهای بالقوه به بالفعل

ه) ثبت برند های تجاری برتیانچی وچیاکو وتلاش روز افزون در راستای اعتلای آنها

و) تهیه کت وشلوار به صورت برون سپاری به منظور معرفی پارچه با کیفیت میهن باف وتوسعه ی برند

ز) دریافت پروانه ی استاندارد تشویقی پارچه فاستونی 55/45 از اداره استاندارد وتحقیقات صنعتی استان اصفهان

ح) ایجاد واحد بازاریابی وتحقیقات بازار وانعقاد قرارداد های متعدد با سازمانها ، ارگانها و بانکها

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها